| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Horoch
Podporucznik

Podporucznik

Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pocisk z koscioła

W miejscowości Łużna, leżącej u podnóża wzgórza Pustki na zboczu której jest bodaj największy cmentarz z czasów bitwy Gorlickiej stoi kościół św. Marcina nad wejściem do którego umieszczona jest osobliwa pamiątka z 1915 roku. Uwagę przyciąga ślad po zamurowaniu dziury i ogromny pocisk artyleryjski. Próbowałem ustalić jego kaliber i z jakiego działa może pochodzić. Niestety moja wiedza jest zbyt mizerna. Może ktoś pomoże rozszyfrować tą zagadkę ?

Pią 14 Gru, 2018 9:38

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant

Pochwał: 2

Obstawiałbym jakąś cięższą artylerię. Rozmiar pocisku wygląda na kaliber 180-210 mm. Prawdopodobnie może to być 18cm kurz Kanone M.80 artylerii austro-węgierskiej wnioskując z ilości i grubości cegieł. Pociski do moździerzy były inne, a na pocisk z 305 mm Skody wydaje mi się za mały.

Pią 21 Gru, 2018 12:23

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Pochwał: 13

Cegła mierzy pomiędzy 23, a 27cm długości i 6 do 7cm wysokosci. Pocisk mierzy mniej więcej 4.6 długosci i 4 cegły wysokosci Przyjmując średnio 25cm x 6.5cm otrzymamy 112.5cm długości przy kalibrze 260mm.
Osobiście przyjąłbym, że to pocisk z moździerza okopowego 24cm (Boehler) lub 26cm (Skoda). Mniej prawdopodobne są ciężkie moździerze kalibru 24cm (M 98) lub haubice 24cm M 98.

Pozdrowienia
Grendel

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Pią 21 Gru, 2018 14:47

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant

Pochwał: 2

Szanowny GRENDELU - osobiście bym obstawił jednak, że to właśnie moździerze m.98 z załogi twierdzy w Krakowie i jeden z ich pocisków. Źródło to http://gck.gorlice.pl/wp-content/uploads/bitwa-pod-gorlicami-blok-light-2-zzzzzzz.pdf
Marcin J. Mikulski strona 26 na tym pdf-ie.
Cytat:
– 24 cm moździerze
– 2. bateria (5K/1R)
– 3. bateria (19K/1R)

budowa pocisku na tym zdjęciu jest tożsama z pociskiem na Kościele.
pocisk z 22,5 bohler wygląda inaczej:

Jako że nie znam dokładnego rozmieszczenia tych baterii, nie jestem pewien czy strzelały one w Łużnej, sam pocisk mógł być zwieziony z innej lokalizacji.

Czw 03 Sty, 2019 15:43

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik

Pochwał: 8

Witam, czy jest to pocisk (granat) czy jego skorupa? Pozdrawiam.

Czw 03 Sty, 2019 20:12

Powrót do góry
Horoch
Podporucznik

Podporucznik

Pochwał: 1

Dziękuję za wszystkie wskazówki. Co do pocisku, to na pewno nie jest on przywieziony z innej miejscowości. Z tego co ustaliłem został wydobyty z wieży kościoła, którą poważnie uszkodził. Porównując kształt i wymiary to rzeczywiście może on pochodzić z haubicy Skoda 24 cm Mörser M 98.

Pozostaje jeszcze ustalić, czy takie brały udział w ostrzale pozycji rosyjskich na wzgórze Pustki.

Sro 09 Sty, 2019 10:27

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: