| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
elrex
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 320
Pochwał: 1
Skąd: Wpisz w google...Najstarsze góry w Polsce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyj to może być herb - Prośba o ID

Witam...
Czy pomoże mi ktoś w rozszyfrowaniu nieznajomego pochodzenia herbu ?
tyle co z niego pamiętam to tylko środek, półksiężyc (miesiąc ?) i wbite w niego 3 strzały u góry pióra.
Za wszelakiego rodzaju info. bardzo dziękuję Wink
Pozdrawiam
elrex



Opis załącznika:

_________________
carum est, quod rarum est
- drogie jest to co rzadkie.

Pon 29 Gru, 2008 18:07

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Troszkę nienaturalnie wygląda "wnętrze" malowane jak na Paincie. Możesz napisać, gdzie znalazłeś ten herb? Mam herbarz stary w domu, ale czegos podobnego w nim nie znalazłem...
_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Pon 29 Gru, 2008 19:39

Powrót do góry
siekiera
Jeonsa

Jeonsa





Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj Marpar !!!
Mam do ciebie ogromna prośbę mówisz, że masz herbarz, możesz spojrzeć tu: Forum Inne Oblicza Historii Strona Główna -> FORUM HISTORYCZNE -> Genealogia i heraldyka -> Poszukiwania herbu rodowego...
Dzięki za ewentualną pomoc ! Neutral

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

Pon 29 Gru, 2008 19:49

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znalazłem coś:

Trzymacze są identyczne, korona rangowa i hełm są również takie same. Jedynie pole i figura nieco się różnią. Jedno jest pełne- kształt herbu wskazuje zdecydowanie na XIX wiek. Posiadaczem herbu byli niejacy Abrahimowicze. Tło jest w rzeczywistości białe, ale coś mi źle zeskanowało Zresztą sam zobacz:



Opis załącznika:
Abrahimowicz

_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Pon 29 Gru, 2008 19:59

Powrót do góry
elrex
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 320
Pochwał: 1
Skąd: Wpisz w google...Najstarsze góry w Polsce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj...
Dzięki za zainteresowanie tematem Wink
Mi własnie chodzi o figurę Wink z tego co pamiętam to było jak opisałem wyżej, było to coś w stylu półksiężyca i trzech strzał wbitych, "wnętrze"sam narysowałem na paincie jak orientacyjnie wygląda...
A herb jest na guziku, niestety nie posiadam foty ale opisuje go jak pamietam.
Pozdrawiam
elrex

_________________
carum est, quod rarum est
- drogie jest to co rzadkie.

Pon 29 Gru, 2008 20:10

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W moim herbarzu oraz na Internecie nie znalazłem nic oprócz tegoż herbu. Jest niemal identyczny, oprócz "wnętrza". Może się pomyliłeś?

Ale jeśli na pewno "wnętrze" herbu jest takie, jak narysowałeś może być to rodzina wywodząca się z Kresów, potomkowie Tatarów, lub sami Tatarzy, zważywszy na półksiężyc oraz strzały, które w owym czasie używali tylko Tatarzy. Jedno mnie tylko dziwi idąc tym tokiem- dlaczego strzały wbijają się w półksiężyc... Czy na pewno? Możliwe, że są one odwrotnie, można by wtedy stwierdzić, że strzały otaczające półksiężyc, stojące do niego tyłem niejako go "chronią" może przed chrześcijanami? Według rzekomego VI filaru wiary muzułmańskiej jakim jest "dżihad" święta wojna W OBRONIE wiary

_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Pon 29 Gru, 2008 20:27

Powrót do góry
elrex
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 320
Pochwał: 1
Skąd: Wpisz w google...Najstarsze góry w Polsce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

...jak wygląda tarcza toć nie pamiętam, wiem że u góry był ten hełm i pióra, co do środka to z pewnością tak jak narysowałem, to zapamiętałem najbardziej, żeby łatwiej go zidentyfikować Wink
A czy strzały wbijały się, czy odwrotnie to nie zwracałem na to większej uwagi.
A info. jak narazie są ciekawe.
Pozdrawiam
elrex

_________________
carum est, quod rarum est
- drogie jest to co rzadkie.

Pon 29 Gru, 2008 20:33

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozumiem...
Ja też nie mam dobrej pamięci wzrokowej Wink
A wracając do tematu:
Czy czasem dysponujesz jakimś źródłem, z którego tenże herb Ci się przypomina? A może znalazłeś go w herbarzu? Bo z domniemanym herbem, dodatkowo z niepewną wiedzą naprawdę trudno w poszukiwaniach...

_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Pon 29 Gru, 2008 20:39

Powrót do góry
elrex
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 320
Pochwał: 1
Skąd: Wpisz w google...Najstarsze góry w Polsce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

...3 posty wyżej napisałem, że herb pochodzi z guziczka Wink
_________________
carum est, quod rarum est
- drogie jest to co rzadkie.

Pon 29 Gru, 2008 20:41

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście...Przepraszam za moją opieszałość...
Ale jeśli sprawa tak się ma, to jeszcze bardziej wszystko komplikuje, bo jeśli herb jest na guziczku, to możliwe, iż jest to po prostu jakiś "znak" rodowy" niekoniecznie musi być to herb, choć ostatecznie nie można tego wykluczyć Uśmiech

_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Pon 29 Gru, 2008 20:45

Powrót do góry
elrex
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 320
Pochwał: 1
Skąd: Wpisz w google...Najstarsze góry w Polsce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A mi się wydaje ze to herb Wink guzik jest nawet sporawy i grubo srebrzony ,z biciami producenta "BUCH".
_________________
carum est, quod rarum est
- drogie jest to co rzadkie.

Pon 29 Gru, 2008 20:48

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

]o! To już jest jakaś maleńka poszlaka. Znalazłem coś. Spółka "BUCH" o której wyżej pisałeś została założona 1 lipca 1893 roku, zaś pełna jej nazwa brzmiała "Towarzystwo Akcyjne Fabryk Metalowych pod firmą “Norblin, Bracia Buch i T.Werner". Cytując wikipedię:

Fabryka należała do grupy sześciu największych w branży metalowej na terenie Królestwa Polskiego i dynamicznie się rozwijała; zwiększała się mechanizacja procesu produkcyjnego, moc zainstalowanych silników parowych wynosiła w 1893 r. 80 KM, by w ciągu dziesięciolecia wzrosnąć do 300 KM; zatrudniano już 400 robotników, a wartość produkcji opiewała na 1,2 mln rubli (1893 r.); nieznany jest procent globalnej produkcji przypadającej na artykuły srebrne W. Użytkowe i artystyczne wyroby fabryki nie decydowały już o charterze produkcji. W latach dziewięćdziesiątych XIX w. firma wybudowała walcownię metali kolorowych, w której wytwarzano nieprodukowane dotychczas: blachę mosiężną i srebrną, drut mosiężny, miedziany i srebrny, rury miedziane i mosiężne ciągnione bez szwu (od 1895 r. zakłady zmonopolizowały wytwarzanie rur miedzianych w Królestwie Polskim). Przedsiębiorstwo realizowało zamówienia rosyjskich ministerstw marynarki i komunikacji, dostarczała wyroby metalowe na rynek krajowy. Produkty użytkowe, głównie galanteria srebrna i platerowana, były prezentowane i nagradzane na targach i wystawach w Paryżu, Petersburgu, Kijowie, Odessie; sieć sklepów firmowych funkcjonowała w kilkunastu największych miastach cesarstwa rosyjskiego, a przedstawicielstwo handlowe w Teheranie. Spółka Akcyjna Fabryk Metalowych pod firmą “Norblin, Bracia Buch i T.Werner” rozwijała się aż do II wojny światowej, w II Rzeczypospolitej była jednym z największych i najważniejszych przedsiębiorstw metalowych

_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Wto 30 Gru, 2008 9:31

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie:

herb ten:

to herb Abrahimowicz
i ma się NIJAK do herbu przedstawionego przez elreksa.

I gdzie dopatrzyliście się trzymaczy Question Question

Wikipedia podaje całkiem sensowny blazon: http://pl.wikipedia.org/wiki/Abrahimowicz_(herb_szlachecki)
Cytat:
W polu barwy niewiadomej stylizowana tamga barwy niewiadomej z zaćwieczonym takimż pierścieniem. Klejnot: Trzy pióra strusie.


--------------------------
Poszperałem tu i tam, ale niczego więcej nie jestem pewien (po ostatniej wpadce Embarassed wolę być ostrożny)...

Ale po kolei.

W załącznikach podaję przykłady herbów, do których podobny jest ten od elreksa.
Istnieje więc prawdopodobieństwo, że jest to odmiana herbowa któregoś z nich:

1. herb Kozieł II (Miesiąc i Strzały)
Półksiężyc jest barkiem do góry, ale strzały zwrócone są grotami w górę.

2. herb Narutowicz
Miejsce półksiężyca zajęła podkowa - może to właśnie podkowa była na guziku... a jeśli nie, cóż ... Embarassed

3. inne herby
Innymi potencjalnymi kandydatami, którego odmianą herbową stanowi 'NN' z guzika mogą być m. in. herby: Sas, Ogończyk (jeśli to nie półksiężyc lecz półpierścień)

--------------------------
Więcej nie jestem w stanie nic powiedzieć...

pzdrwm Piwo

PS. Zdjęcia herbów w załącznikach pochodzą z "Herbarza polskiego" Tadeusza Gajla.



Opis załącznika:
herb Kozieł II

Opis załącznika:
herby Narutowicz

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Wto 30 Gru, 2008 15:46

Powrót do góry
elrex
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 320
Pochwał: 1
Skąd: Wpisz w google...Najstarsze góry w Polsce
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam...
Miałem dopiero dziś możliwość obejrzenia dokładnie guziczka i dzięki Panu @mboro udało się ustalić czyj to herb(jest to herb Kozieł II) wielkie dzięki, bardzo mi na tym zależało jak odemnie to pochwała i dobre zimne piwo w dobie lata, jeszcze raz wielkie dzięki.
Pozdrawiam
elrex

P.S @mboro - czy mógł byś mi więcej info. napisać na temat tego herbu tj. kto się nim posługiwał jakie rodziny, i ogółem info, w necie JA jakoś nie mogę znalezść.

_________________
carum est, quod rarum est
- drogie jest to co rzadkie.

Sro 01 Lip, 2009 19:56

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

elrex napisał:

P.S @mboro - czy mógł byś mi więcej info. napisać na temat tego herbu tj. kto się nim posługiwał jakie rodziny, i ogółem info, w necie JA jakoś nie mogę znalezść.

Cóż - tak na szybko z netu:

1. Wchodzimy na stronę http://www.jurzak.pl/
2. Klikamy III. Herbarz
3. Wpisujemy Kozieł
4. Klikamy na herb Kozieł II
5. Wyniki: w załącznikach...

Tyle, póki co, znalazłem. Poszperam jeszcze w swoich źródłach drukowanych, ale zbyt dużo ich nie mam, a i info w nich zawarte jest dość lakoniczne...

pzdrwm Wyluzowany



Opis załącznika:
herb Kozieł II; rodziny:
- Kosawicz
- Kozieł
- Poklewski

Opis załącznika:
rodzina Kozieł herbu Kozieł II

Opis załącznika:
rodzina Poklewski herbu Kozieł II

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Sob 11 Lip, 2009 13:15

Powrót do góry
pokles
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,

Bardzo stary post ale może coś dorzucę.
Tak to jest herb Koziełł II. Opis jego jest np. w:
'Wiadomość O Kleynocie Szlacheckim Oraz Herbach Domów Szlacheckich w Koronie Polskiey, i Wielkim Xięstwie Litewskim, Tudzież w przyległych Prowincyach z ksiąg [...] Zebrana w Czterech Częściach przez Ewarysta Andrzeia Hrabię Kuropatnickiego'
http://pbc.biaman.pl/dlibra/doccontent?id=519
str 126.

Co ciekawe jest tam info, że herb został nadany Kosawiczom.
Jednak w mojej rodzinie przekazywana jest historia nazwiska iż:
'Sawicz Kozieł(ł) wyruszył ze Smoleńszczyzny, osiadł na Wileńszczyźnie w powiecie Oszmiańskim i od dóbr Poklewo, Poklewskimi zaczęli się nazywać.'
Poklewo - od rzeki Klevy
Kosawicze - wygląda, ze pochodzą od Kozieł Sawicza

A ja jestem Poklewski-Koziełł
Pozdrawiam Was Uśmiech

Nie 16 Gru, 2018 13:54

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.