| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

VIS 100 nowym pistoletem WP.

Witam, jak donosi prasa za dwa dni ma zostać podpisana umowa na zakup ok. 20 000 pistoletów VIS-100, dawniej znanych jako PR-15 Ragun, produkowanych przez FB w Radomiu. Należy mieć tylko nadzieję że VIS 100 dorówna sprawności technicznej i jakość wykonania pistoletowi VIS wz.35. Na razie nie są znane szczegóły umowy, dlatego nie wiadomo jaką cenę wynegocjowano. Pozdrawiam. https://www.milmag.pl/news/view?news_id=1652

Pon 03 Gru, 2018 16:25

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: VIS 100 nowym pistoletem WP.

Robert05 napisał:
... dawniej znanych jako PR-15 Ragun...

No i moim zdaniem dobry wybór... Miałem okazję zapoznać się z tym pistoletem jakieś 3 lata temu, kiedy jeszcze był PR-15 i był w końcowej fazie dopracowywania.

Broń jest w sumie daleką kontynuacją dawnego MAG-a, zresztą jak dowiedziałem się wtedy od przedstawiciela FB to pan Marian Gryszkiewicz czyli konstruktor MAG-a brał udział w pracach nad PR-15.

MAG-i były solidne, trwałe i niezawodne (to też miałem okazję sprawdzić), a więc w sumie w tym przypadku jestem optymistą... a zresztą po tym niewydarzonym Wist-94 to wszystko jest ogromnym krokiem naprzód.

Ale przyznam, że pistolet PR-15 mi się wtedy bardzo spodobał i bardzo dobrze leżał w ręku. Od tamtego czasu "kibicowałem" tej konstrukcji i trochę niepokoiło mnie to, że pojawił się "na horyzoncie" następca tej Wist-andety (też z "dziwną" nazwą). No, ale widać dobrze się skończyło...

Ta nowa "MON-owska" nazwa Raguna o wiele mniej mi się podoba... ale cóż z nazwy się nie strzela.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Pon 03 Gru, 2018 20:38

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, z tego co mi wiadomo nie było żadnego konkursu, po prostu "ktoś" postanowił że pistolet z Radomia będzie nowym pistoletem WP. Jak dla mnie lepiej by było gdyby doszło do porównania dwóch polskich pistoletów czyli "Raguna" i "Inki". Jeżeli taki konkurs był by uczciwy to wszystkim wyszło by to na dobre. A tak trzeba trzymać kciuki za nowym pistoletem, aby coś nie wyszło podczas użytkowania w wojsku. A tak na marginesie to nowy pistolet trafi przede wszystkim do WOT, co według mnie nie jest dobrym rozwiązaniem. Co by nie sadzić o tej formacji to są ta jednak wojska pomocnicze, w stosunku do jednostek linowych. Pozdrawiam.

Pią 07 Gru, 2018 22:45

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Witam, z tego co mi wiadomo nie było żadnego konkursu, po prostu "ktoś" postanowił że pistolet z Radomia będzie nowym pistoletem WP. Jak dla mnie lepiej by było gdyby doszło do porównania dwóch polskich pistoletów czyli "Raguna" i "Inki". Jeżeli taki konkurs był by uczciwy to wszystkim wyszło by to na dobre.

Nie jestem "fanem" obecnego MON, ale w tym przypadku uważam, że wyboru po prostu nie było, a więc konkurs był zbędny.

Oczywiście gdyby to był konkurs otwarty czyli nie patrzymy na to skąd pochodzi broń, a tylko formułuje się warunki jakie ma spełniać i sprawdza konstrukcje, które zostały zgłoszone to OK... masz rację.

Jednak jeżeli ktoś założył, że ma to być pistolet skonstruowany i produkowany w Polsce to konkurs traci sens bo jak zauważyłeś mamy do czynienia z dwoma konstrukcjami czyli "Ragun" i "Inka".

Ta druga broń moim zdaniem nie powinna być w ogóle dopuszczona do jakiegokolwiek konkursu... nawet gdyby taki organizować. Ponieważ producent dowiódł dobitnie, że nie jest wstanie zapewnić odpowiedniej jakości produkcji. Pomijając przecież wszystkie wady Wista-94 - to jego jakość jest po prostu podła.

Robert05 napisał:
A tak trzeba trzymać kciuki za nowym pistoletem, aby coś nie wyszło podczas użytkowania w wojsku.

W tej kwestii to akurat jakiś konkurs nic by nie zmienił... Bez znaczenia czy się testuje jeden typ pistoletu czy 10. Jeżeli badania broni zostają przeprowadzone w odpowiedni sposób to wady konstrukcyjne i tak wychodzą... Chyba czegoś się po tej kompromitacji z testami Wista nauczyli?

Ponadto testy (konkursowe czy nie) to nie wszystko... pozwalają na ewentualne "zdemaskowanie" wad konstrukcyjnych, ale na testy trafiają egzemplarze przeznaczone do testów właśnie. Historia broni pokazała nie raz, że to co na testach to jedno, a to co wychodzi jako produkt seryjny niekoniecznie spełnia oczekiwania. Ważne więc by wybrać nie tylko broń spełniającą formalne wymogi armii, ale też producenta, który zapewnia odpowiednią jakość produkcji seryjnej.

Trudno, aby ktokolwiek brał pod uwagę produkt z firmy, która udowodniła (dla WP boleśnie), że jakość produkcji seryjnej jest po prostu kiepska. Przyznam, że gdyby ktoś w MON chciał tam jeszcze cokolwiek dla WP zamówić to właśnie wtedy uznałbym, że jest to "podejrzane" i niepokojące.

Natomiast co by nie mówić o FB (firma miała "wzloty i upadki"... ale obecne FB to nie to z lat 90-tych, to inna firma i w innym miejscu, choć w tym samym mieście) to jednak dostarcza wojsku broń od dłuższego czasu i do jakości produkcji większych zastrzeżeń nie ma.

Tak więc moim zdaniem, jeżeli chciano mieć broń skonstruowaną i produkowaną w Polsce to nie było żadnego wyboru i "Ragun" po prostu nie miał konkurencji. To niby jak ogłosić konkurs?

Robert05 napisał:
A tak na marginesie to nowy pistolet trafi przede wszystkim do WOT, co według mnie nie jest dobrym rozwiązaniem. Co by nie sadzić o tej formacji to są ta jednak wojska pomocnicze, w stosunku do jednostek linowych.

No cóż... tak to jest gdy ustawowo taka formacja jest wyłączona ze struktur dowódczych WP, a podlega bezpośrednio pod ministra ON. System zaopatrzeniowy WP też można w tym przypadku pominąć i mamy formację, co prawda pomocniczą, ale mającą kwestie zaopatrzeniowe na zasadach "preferencyjnych".

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Sob 08 Gru, 2018 10:19

Powrót do góry
kisi0
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 61
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To przecież sprawdzona konstrukcja bardzo chwalonego MAG 15, ciągle ulepszana i dostosowana do wymogów wojskowego zamówienia. Jestem spokojny o jakość VISTA!
_________________
"Jeśli z podręcznika do historii można się czegoś nauczyć, to lekcja brzmi:
Polskę można zwyciężyć w bitwie, ale nigdy nie da się jej pokonać." (R.Regan)

Nie 10 Mar, 2019 17:58

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, w najbliższej przyszłości ma trafić na rynek cywilna wersja o nazwie VIS 100 M1. Cena pistoletu wraz z dodatkowymi akcesoriami ma wynosić 2599 zł. Broń będzie dostarczana z dwoma oryginalnymi 17 nabojowymi magazynkami, które będzie można zmienić w magazynki 15 nabojowe ( elementy do takiej zmiany znajdują się w zestawie). Pozdrawiam. https://www.milmag.pl/news/view?news_id=4290

Wto 04 Sie, 2020 16:43

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.