| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

T-14 pierwszy czołg IV generacji?

Witam, minęło już trochę czasu od oficjalnej prezentacji czołgu T-14 i w związku z tym pojawiają się ciekawe analizy, które z pewnego dystansu próbują przedstawić rzeczywistą wartość tego czołgu. Nie jest to zadanie łatwe zważywszy na ogromną dezinformację i propagandę towarzyszącą przedstawieniu tego czołgu. Jedyne co pewnego można powiedzieć o "Armacie" to, że na pewno Rosji nie uda się wyprodukować 2300 tych czołgów do 2020 roku. Czołg ten jest jeszcze w fazie opracowywania i nawet nie wiadomo jaki będzie docelowy kaliber jego przyszłej "armaty". Jednak nawet prezentacja takiego modelu, wywołała już reakcję parlament Niemiec, który zlecił rozpoczęcie prac nad czołgiem nowej generacji. http://www.konflikty.pl/technika-wojskowa/na-ladzie/t-14-armata-cudowna-bron-putina/ Wszystko wskazuje na to, że Rosji udało się wyprzedzić innych producentów czołgów, jeżeli nie w prezentacji gotowego czołgu nowej generacji, to przynajmniej w prezentacji jego modelu. Pozdrawiam.

Pią 12 Cze, 2015 11:51

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pytanie brzmi: co z tego? Ile Rosjanie ich bedą w stanie wystawić w linii w ciagu następnych 10 lat? Ile z tych, które wystawią będzie miało załogi przygotowane do ich efektywnego uzycia? Póki co - widzę jedynie putinowska propagandę sukcesu, a nie "czołg nowej generacji"... Odkopali swego czasu ukradzioną dokumentacę projektu TACOM z lat 1980-tych, czyli TTB, zmodyfikowali ją dla utylizacji jak najwiekszej ilości produkowanych u siebie podzespołów, okrasili odrobinątechnologicznych nowinek i... HURRA! - Mamy ARMATĘ!
Czołg to prócz wozu, pancerza , armaty i amunicji - przede wszystkim ZAŁOGA. Jej agresywność, wyszkolenie i DOŚWIADCZENIE. Tych dwóch ostatnich cech - rosyjskim załogom wozów bojowych jeszcze przez DŁUGIE LATA będzie brakowało.
Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Sob 13 Cze, 2015 5:38

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mnie osobiście zdziwiło zastosowanie silnika Diesla w układzie X (o ile to prawda). Jeśli się nie mylę to chyba pierwszy taki przypadek. Z silnikami X eksperymentowały różne firmy od dziesięcioleci (jeszcze przed II wojną) ale do produkcji seryjnej nic takiego nie weszło.
_________________
Pozdr.
Speedy

Sob 13 Cze, 2015 9:49

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie mam w tej chwili pod ręką dokumentacji, ale takie sliniki też już były. W latach 50-tych i 60-tych kilka prototypowych powerpacks montowano w kilku wozach eksperymentalnych (serii - "Tx"). Jeśli uda mi się coś w moim bałaganie wyszukać - zamieszczę dokładniejsze info.
Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Sob 13 Cze, 2015 22:18

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A może i coś mi się plącze... Sprawdziłem u Hunnicutt'a i nie znalazłem. Ale jestem pewny, ze widziałem fotografię takiego powerpack.
Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Sob 13 Cze, 2015 22:25

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ależ jest u Hunnicutta - "Abrams - A History of the American Main Battle Tank Vol.2" prawie na samym początku (silnik AX-1100). Niemniej podtrzymuję to co napisałem wcześniej: projekty i prototypy takich silników znane były już dawno. Ale czołg Armata to pierwszy przypadek seryjnie produkowanego pojazdu z silnikiem X (o ile się to potwierdzi i o ile faktycznie będzie produkowany).
_________________
Pozdr.
Speedy

Wto 16 Cze, 2015 6:58

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oooooo - dokładnie to! Silnik był testowany wcześniej w M 60 i dlatego sprawdzałem w Pattonach.

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Czw 18 Cze, 2015 17:05

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, produkcja czołgu T-14 została wstrzymana z powodu "wysokich kosztów jednostkowych". Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku nowych bwp K-17 i KTO K-16. Rosjanie skupią się na modernizacji starszych konstrukcji. Może to oznaczać koniec programu T-14 albo jego "zamrożenie" do czasu aż inne państwa opracują czołgi 4 generacji. A takie czołgi szybko się nie pojawią. Pozdrawiam. https://www.milmag.pl/news/view?news_id=1169

Wto 31 Lip, 2018 22:52

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, jednak Rosjanie postanowili iść trzecią drogą i rozpocząć małoseryjną produkcję czołgu T-14, jednak z powodów kosztów produkcja taka będzie niewielka. Na razie nic nie zapowiada aby czołg ten trafił do masowej produkcji. Na razie FR skupia się na modernizacji już posiadanych czołgów i to prowadzonej w dużych ilościach.
Ostatnio pojawiała się informacja że T-14 jako pierwszy czołg w Rosji i wcześniej w ZSRR, posiada toaletę. Niestety nie są podane szczegóły tego rozwiązania, ale mam nadzieję że nie jest ona umieszczona na zewnątrz. Wink

A tak na marginesie jak sprawa toalet jest rozwiązana w czołgach zachodnich?

Pozdrawiam.

Pią 08 Mar, 2019 15:17

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.