| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Beryl wiecznie żywy?

Witam, MON negocjuje zakup ponad 26 000 karabinków i subkarabinków Beryl, jest to największy jednostkowy zakup tej broni w historii. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie przyjęcie w tym samym czasie do uzbrojenia nowego karabinka MSBS. Czyżby MON planowało kupować jednocześnie dwa typy karabinków na amunicję 5,56x45 ? Pozdrawiam.

Pon 02 Maj, 2016 14:46

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Beryl wiecznie żywy?

Robert05 napisał:
Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie przyjęcie w tym samym czasie do uzbrojenia nowego karabinka MSBS. Czyżby MON planowało kupować jednocześnie dwa typy karabinków na amunicję 5,56x45 ?

A niby skąd informacja o przyjęciu MSBS?

O ile ja się orientuję to WP jak na razie testuje egzemplarze tej broni i nie ma żadnej informacji o oficjalnym przyjęciu tej broni do uzbrojenia. Jedyny faktyczny zakup MON to te "dziwne" MSBR-R "na ślepaki" dla BR WP.

Swoją drogą... "szef Szefostwa Uzbrojenia Inspektoratu Uzbrojenia podpisał z Łucznikiem, reprezentowanym przez Edwarda Migala – prezesa zarządu Fabryki Broni, umowę o wartości 1,65 mln zł na dostawę pierwszej partii 150 ceremonialnych karabinków powtarzalnych MSBS-R" - wychodzi po 11 tys. za sztukę takiej sobie atrapy co to strzela tylko ślepakami. Jak dla mnie "super biznes" FB.

A, że kupują Beryle... Lepszy "wróbel w garści niż gołąb na dachu" - a i tak nawet jeśli kiedyś WP jednak kupi te MSBS-y, to i tak dzisiaj te Bryle są potrzebne by zastąpić do końca kbk AK, a jeszcze do tego pierwsze Beryle, zakupione kata temu już są zużyte i trzeba je wymienić. W sumie co temu Berylowi brakuje? At szału nie ma może... ale współczesnej armii to bardziej potrzebne są samoloty, śmigłowce, czołgi, artyleria samobieżna niż nowy karabinek... wszak to nie on decyduje o możliwościach bojowych armii.

Jak dla mnie to mogliby jeszcze się "bujać" 10-15 lat z Berylami - ważniejsze by wreszcie mieli czym zastąpić te klony T-72 w postaci PT-91 czy mieli sprzęt na zastąpienie MiG-29 (nie opłaca się ich modernizować, przy tak "wyjechanych" resursach), cokolwiek co miałoby zastąpić nieliczne jeszcze latające Mi-24, może wreszcie działo samobieżne dostało sensowne i nierozpadające się podwozie... ale jeszcze trzeba je wyprodukować. Do tego obrona plot. u nas to iluzja... Newą to sobie można... W sumie jest pewnie kilkadziesiąt ważniejszych problemów tej armii niż nowy kbk. Beryle jeszcze sporo lat się będą nadawały do służby.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Wto 03 Maj, 2016 22:52

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Beryl wiecznie żywy?

[quote="Razorblade1967"]

Cytat:
Jedyny faktyczny zakup MON to te "dziwne" MSBR-R "na ślepaki" dla BR WP.
Witam, jak dla mnie MSBR-R ma jednak swój urok, jest to jedyny znany mi karabinek powtarzalny strzelający amunicją pośrednią przyjęty na uzbrojenie regularnej armii.

Cytat:
wychodzi po 11 tys. za sztukę takiej sobie atrapy co to strzela tylko ślepakami. Jak dla mnie "super biznes" FB.
Za dziwadztwa płaci się ekstra.

Cytat:
A, że kupują Beryle... Lepszy "wróbel w garści niż gołąb na dachu" - a i tak nawet jeśli kiedyś WP jednak kupi te MSBS-y, to i tak dzisiaj te Bryle są potrzebne by zastąpić do końca kbk AK
Beryle mają zastępować AKM ale Mini-Beryl nadaje się bardziej do zastąpienia pm, których WP całkiem sporo posiada. Tak się zastanawiam czy ktoś w MON-ie nie wpadł na pomysł, aby Beryle zastąpiły AKM, a MSBS-y - SKS.
Cytat:
współczesnej armii to bardziej potrzebne są samoloty, śmigłowce, czołgi, artyleria samobieżna niż nowy karabinek... wszak to nie on decyduje o możliwościach bojowych armii.
Masz rację, naszej armii potrzebny jest prawie każdy nowy rodzaj uzbrojenia ale to nie powinno oznaczać marginalizacji zakupu nowoczesnej broni strzeleckiej. Tym bardziej że jest to jedna z nielicznych kategorii uzbrojenia mogących być produkowana w Polsce. ( co nie oznacza że taniej niż za granicą).
Pozdrawiam.

Nie 05 Cze, 2016 18:19

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Beryl wiecznie żywy?

Robert05 napisał:
...ale to nie powinno oznaczać marginalizacji zakupu nowoczesnej broni strzeleckiej.

Może i nie powinno, ale to nie "koncert życzeń"... Powinny być pewne priorytety, a wymiana Beryli na MSBS do nich na pewno nie należy. Czy żołnierze WP będą mieli Beryle i Mini-Beryle (masz oczywiście rację co do potrzeby zastępowania tymi ostatnimi pm-ów) nie ma wielkiego, a nie nawet dużego znaczenia dla siły bojowej naszej armii. W zasadzie ma znaczenie bardzo niewielkie...

Dużo większe znaczenie ma to czy wreszcie czymś się wymieni przestarzałe i dogorywające BWP-1, czy uda się wymienić resztą "podrasowanych" T-72 (PT-91), czy wreszcie rozwiązany zostanie problem artylerii samobieżnej (no bo 2S1 to chyba sam wiesz...), dalej śmigłowce, obrona przeciwlotnicza i tak można by bardzo długo - a karabinek to jest raczej na szarym końcu tej długiej listy potrzeb.

MSBS-ami miałem okazję się trochę pobawić (niestety tylko "na sucho") i nawet mi spodobały... no ale rozsądek jednak podpowiada, że problem karabinka nie jest ani pilny w WP, ani specjalnie znaczący dla sprawności i możliwości naszej armii.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Nie 05 Cze, 2016 21:23

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, historia "Beryla" powoli dobiega końca 3 lipca 2018r. MON odebrało ostatnią partię tych karabinków. Od tej pory "Beryle" nie będą już zamawiane przez WP, choć nadal będą oferowane przez producenta dla innych służb mundurowych, na rynek cywilny i na eksport. Pozdrawiam. https://www.milmag.pl/news/view?news_id=1092

Sro 11 Lip, 2018 14:55

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.