| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lelo3008
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Skąd: Ciechanów/Przasnysz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytaty o Holocauście, potrzebuję pomocy

Witam!
Na maturze ustnej z języka polskiego za 3 tygodnie będę się rozprawiał nad tematem "Różne ujęcia problematyki Holocaustu w literaturze polskiej". Wstępnie opracowałem już plan, na którym będę bazował poruszając ten temat. Zaciekawiło mnie kilka cytatów dla mnie nieznanego pochodzenia. Znacie może autorów tych wypowiedzi?

"(...)Holocaust przewyższył pod każdym względem wcześniej przekazane i utracone w pamięci wyobrażenia o złu"
"(...)Holocaust był zbrodnia, okrucieństwem, które uwidoczniło słabość ludzkiej natury, które okazało się być pomyłką nowoczesnej cywilizacji"

Temat omawiam na podstawie "Medalionów" Zofii Nałkowskiej, Zbioru Opowiadań Borowskiego, "Zdążyć przed panem Bogiem" Hanny Krall i poezji Czesława Miłosza. Wertując powyższe książki, opracowania, recenzje nie dopatrzyłem się tych dość "popularnych", "bezimiennych" cytatów krążących w internecie. A może Wy macie jakieś ciekawe propozycje czym mógłbym zaskoczyć komisję? Dodam, że posiadam oryginalny list od przodka z obozu i zamierzam zszokować komisję wiedzą, faktami jak i sposobem ukazania tematu.

Pozdrawiam i liczę na pomoc! Uśmiech

Pon 16 Kwi, 2012 13:25

Powrót do góry
Amica
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3596
Pochwał: 18
Skąd: Brenno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Autorem pierwszego cytatu jest Zygmunt Bauman Nowoczesność i zagłada

Drugi cytat pochodzi z: Zygmunt Bauman Sociology after Holocaust [w] The British Journal of Sociology Vol. 39, No. 4 (Dec., 1988), pp. 469-497

Pon 16 Kwi, 2012 15:25

Powrót do góry
Lelo3008
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 22
Skąd: Ciechanów/Przasnysz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dziękuję bardzo! Bardzo szczęśliwy

Pon 16 Kwi, 2012 15:59

Powrót do góry
Gonzo
Sierżant

Sierżant




Posty: 90
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tutaj znajdziesz więcej o Baumanie

http://historia.wp.pl/title,Zygmunt-Bauman-byl-odznaczony-Krzyzem-Walecznych-za-zwalczanie-podziemia-niepodleglosciowego,wid,17041219,wiadomosc.html?ticaid=113db2&_ticrsn=5

Kim jest ten szanowany na świecie socjolog? To oficer polityczny ludowego Wojska Polskiego, funkcjonariusz zbrodniczego Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i agent innej komunistycznej jednostki - jeszcze bardziej krwawej Informacji Wojskowej. Ostatnio - dodajmy do tego - plagiator (przepisywał m.in. treści z Wikipedii, bez podania źródła).

Nie 23 Lis, 2014 19:01

Powrót do góry
Gonzo
Sierżant

Sierżant




Posty: 90
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Uważam, że nie można przejść obok cytowanych myśli Baumana, bez pewnej refleksji nad drogą życiową tego człowieka.

Nie 23 Lis, 2014 21:24

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gonzo napisał:
dodajmy do tego - plagiator (przepisywał m.in. treści z Wikipedii, bez podania źródła).


PT Gonzo

A to baaaardzo ciekawe .! Można prosić o dowód na takowe zachowania prof . Baumana .Czyli teksty porównawcze !

Bo jak narazie to Waść przepisujesz szkalujące bleble z internetu . Na marginesie , wiesz kiedy powstała Wikipedia.? Objaśnię Waści : w 2001 roku . A kiedy powstawały prace Baumana ?

Co do Wikipedii. Nie wiedziałem ,że ciała naukowe korzystają z niej w swych pracach . Ot ...postęp ( głupoty ) .

MJR

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pon 24 Lis, 2014 7:05

Powrót do góry
Gonzo
Sierżant

Sierżant




Posty: 90
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krakus57 napisał:
Gonzo napisał:
dodajmy do tego - plagiator (przepisywał m.in. treści z Wikipedii, bez podania źródła).


PT Gonzo

A to baaaardzo ciekawe .! Można prosić o dowód na takowe zachowania prof . Baumana .Czyli teksty porównawcze !

Bo jak narazie to Waść przepisujesz szkalujące bleble z internetu . Na marginesie , wiesz kiedy powstała Wikipedia.? Objaśnię Waści : w 2001 roku . A kiedy powstawały prace Baumana ?

Co do Wikipedii. Nie wiedziałem ,że ciała naukowe korzystają z niej w swych pracach . Ot ...postęp ( głupoty ) .

MJR



Znalazłeś Twoim zdaniem najsłabsze ogniwo w całym łańcuchu (moim zdaniem najmniej znaczące) i się do niego odniosłeś.

Gdyby podobny artykuł ukazał się o roli Stepana Bandery w zbrodni wołyńskiej, a autor tegoż artykułu na podstawie własnych ustaleń napisałby, że Sepan Bandera okazał się na koniec złodziejem, bo ukradł zimą 1957r ze straganu jabłko. To co pomyślałbyś o internaucie który napisałby komentarz: To szkalujący Stepana Banderę artykuł, bo zimą 1957r na straganach nie było jabłek?

Rozumiesz swoją małostkowość?

Napisałem:

Uważam, że nie można przejść obok cytowanych myśli Baumana, bez pewnej refleksji nad drogą życiową tego człowieka.

Uważam również że:

Zygmunt Bauman jest postacią tragiczną, a tragizm tego człowieka rodzi brylanty jakimi są jego przemyślenia.

Pon 24 Lis, 2014 19:03

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gonzo napisał:


1./Rozumiesz swoją małostkowość?

Napisałem:

2./Uważam, że nie można przejść obok cytowanych myśli Baumana, bez pewnej refleksji nad drogą życiową tego człowieka.

Uważam również że:

3./Zygmunt Bauman jest postacią tragiczną, a tragizm tego człowieka rodzi brylanty jakimi są jego przemyślenia.


PT Gonzo

ad 1./

Wybacz Waść , to nie jest ...małostkowość (?) wobec tego ,że podajesz insynuacje - na dodatek oparte na idiotyzmach z Wikipedii - jako ..FAKT .

ad 2./

Człowiek myślący ZAWSZE wyciąga wnioski z doświadczeń życiowych i absolutnie go nie deprecjonuje zachowanie uprzednie .

ad 3./

Jaka tragiczna ? To takie polskie określenie ...zresztą puste .
Na Baumanie , Brusie , Kołakowskim czy Ingardenie i innych Im podobnych się uczyłem , nie tylko ja- aż do 1968 kiedy ich usunięto.
Jest to typowe polskie myślenie (? ) , które rusofobię wywodzi z faktu ,ze Rosja pacyfikuje polaków wszczynających wojny z Rosją . Co jest absurdem pod każdym względem . Nie na tym polega MYŚLENIE POLITYCZNE . Jakoś Żydzi nie stracili TOŻSAMOŚCI narodowej - ot chyba cud Jahwe czy cud MYŚLENIA ?

Waści w tych czasach jeszcze nie było , więc proszę o dystans i więcej wiedzy o cezurze w której zabierasz głos.

Przypisywanie ideologi politycznych do zachowań naukowych jest absurdalne . Polecam życiorys N. Machiavellego .

MJR

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pon 24 Lis, 2014 21:56

Powrót do góry
Gonzo
Sierżant

Sierżant




Posty: 90
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Napisałem, że Bauman jest postacią tragiczną, że nie można przejść obok cytowanych myśli Baumana, bez pewnej refleksji nad drogą życiową tego człowieka.

Opowieść pewnego emigranta

- Nie bój się, nie zabraknie. To krajowa czysta.
Ja, widzisz, przed wojną byłem komunista,
Bo ja chciałem być kimś, bo ja byłem Żyd,
A jak Żyd nie był kimś, to ten Żyd był nikt.
Może stąd dla świata tyle z nas pożytku,
Że bankierom i skrzypkom nie mówią - ty żydku!
Ja bankierem nie byłem, ani wirtuozem,
Wojnę w Rosji przeżyłem, oswoiłem się z mrozem
I na własnych nogach przekroczyłem Bug
Razem z Armią Czerwoną, jako Politruk.
Ja byłem jak Mojżesz, niosłem Prawa Nowe,
Na których się miało oprzeć Odbudowę.
A potem mnie - lojalnego komunistę
Przekwalifikowali na manikiurzystę.
Ja kocham Mozarta, Bóg - to dla mnie Bach,
A tam, gdzie pracowałem - tylko krew i strach.
Spałem dobrze - przez ścianę słysząc ludzkie krzyki
A usnąć nie mogłem przy dźwiękach muzyki.
W następstwie Października tak zwanych "wydarzeń"
Już nie byłem w Urzędzie, byłem dziennikarzem.
Ja znałem języki, nie mnie uczyć jak
Pisać wprost, to, co łatwiej można pisać wspak.
Wtedy myśl się zrodziła - niechcący być może,
Żem się z krajem tym związał - jak mogłem najgorzej.
Za tę hańbę zasługi - Warszawa czy Kraków -
Gomułka nam powiedział - Polska dla Polaków.
Już nie dla przybłędów Pospolita Rzecz -
Wiesław, jak Faraon, popędził nas precz.
I szli profesorowie, uczeni, pisarze,
Pracownicy Urzędu, szli i dziennikarze.
W Tel-Awiwie właśnie, zza rogu, z rozpędu
Wpadłem na byłego kolegę z Urzędu,
I pod Ścianę Płaczu iść mi było wstyd -
Czy ja komunista, czy Polak, czy Żyd?
Nie umiałem jak on, chwały czerpać teraz,
Z tego, że się z bankruta robi bohatera.
Wyjechałem. Przeniosłem się tutaj, do Stanów.
Mówią - czym jest komunizm - ucz Amerykanów.
Powiedz im co wiesz, co na sumieniu masz,
A odkupisz grzechy i odzyskasz twarz.
A ja przecież nie umiem nawet ująć w słowa
Jak wygląda to, com - niszcząc - budował.
I tak sam sobie zgotowałem zgubę:
Meloman - nie skrzypek, nie bankier - a ubek,
Oficer polityczny - nie russkij gieroj.
Ani Syjonista, ani też i goj!
Jak ja powiem Jehowie - Za mną, Jahwe stań
Z tą Polską związanym pępowiną hańb

https://www.youtube.com/watch?v=KV4Rg2UFN0o

Wto 25 Lis, 2014 10:19

Powrót do góry
olek.worek
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

może coś na tej stronie znajdziesz http://wadowice.biz/nowosci,zabytki,10,1,muzeum_auschwitz_birkenau,31.html
_________________
Moja tożsamość, moje pochodzenie mnie definiuje
http://wadowice.biz

Wto 10 Lip, 2018 9:32

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.