| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
oficer sowiecki
Szeregowiec

Szeregowiec
Posty: 18
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Partyzancka Lubelszczyzna 1942-1944

Witam. Interesujeą mnie bitwy partyzanckie toczone na Lubelszczyźnie w latach 1942-1944. Dzisiaj sięgnąłem do jednej z peerelowskich prac, gdzie wśród najważniejszych walk partyzanckich wymieniono:

- W dniach 6-9 grudnia 1942 r. w lasach parczewskich połączone siły Wehrmachtu i policji w sile ok. 1 tysiąca żołnierzy usiłowały zniszczyć oddział Gwardii Ludowej im. A. Mickiewicza pod dowództwem Fiodora Kowalowa ps. Fiedia. Po szeregu potyczek, mimo użycia artylerii i czołgów, oddział wymknął się z otoczenia, zabijając - jak stwierdzał meldunek dowódcy oddziału - 13 Niemców.
- 30 grudnia 1942 r. pod Wojdą na Zamojszczyźnie rozegrała się pierwsza w kraju w takim zakresie bitwa partyzancka. Wzięły w niej udział: I Kompania Kadrowa BCh w sile ok. 130 partyzantów, pod dowództwem Jerzego Meyera ps. Vis, oraz 30-osobowy oddział partyzantów radzieckich pod dowództwem Wasila Wołodina. Siły niemieckie wynosiły ok. 360 żołnierzy. W toku bitwy zginęło ok. 20 Niemców. Bitwa ta zainicjowała cykl walk ochronnych ruchu oporu na Zamojszczyźnie.
- 1 lutego 1943 r. oddziały partyzanckie BCh w sile ok. 360 żołnierzy pod dowództwem Franciszka Bartłomowicza ps. Grzmot stoczyły bitwę obronną pod Zaborecznem na Zamojszczyźnie. Siły niemieckie wynosiły ok. 500 żołnierzy.
- 22 października 1943 r. batalion GL pod dowództwem Władysława Skrzypka ps. Grzybowski oraz grupa partyzantów radzieckich zostały otoczone w lasach lipskich przez kilkutysięczną ekspedycję niemiecką. Oddziały wyrwały się z otoczenia i przeszły w północny rejon lasów.
- 14 maja 1944 r. zgrupowanie oddziałów Armii Ludowej pod dowództwem Mieczysława Moczara, przechodząc na rozkaz Komendy Obwodu z rejonu lasów parczewskich do lasów janowskich zostało na szlaku swego marszu zaatakowane przez duże siły wroga, w tym przez oddziały z 5 dywizji Pancernej SS "Wiking" pod Ostrowem (6 maj), Dąbrówką (10 maj), Amelinem (12 maj) i Rąblowem (14 maj), gdzie rozegrały się decydujące walki. Mimo użycia artylerii, broni pancernej oraz samolotów szturmowych nieprzyjacielowi nie udało się zniszczyć zgrupowania partyzanckiego.
- W dniach 12-14 czerwca 1944 r. zgrupowanie oddziałów Armii Ludowej oraz partyzantki radzieckiej, ogółem w sile ok. 3500 partyzantów, dostało się w okrążenie doborowych przeciwpartyzanckich sił niemieckich (ok. 30 tysięcy żołnierzy i policji) w rejonie lasów janowskich. (Dębowiec, Szklarnia, Wzgórze Porytowe). Po ciężkich walkach oddziały partyzanckie wydostały się z okrążenia i przeszły do Puszczy Solskiej.
- W dniach 18-28 czerwca 1944 r. nastąpiła druga faza operacji przeciwpartyzanckiej rozpoczętej w lasach janowskich (Sturmwind II). 30-tysięczny korpus niemiecki zamknął w okrążeniu zgrupowania partyzanckie Armii Ludowej, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich oraz partyzantki radzieckiej. Po ciężkich walkach oddziały radzieckie zdołały się przedrzeć na południe; Armii Ludowej na północ, a oddziały AK i BCh podjęły bitwę pod Osuchami, wychodząc z kotła rozproszone i z dużymi stratami.
- W dniach 17-12 lipca 1944 r. w rejonie lasów parczewskich oddziały AL, partyzantki radzieckiej oraz AK (27 dywizja) stoczyły w okrążeniu szereg bitew i potyczek. I tutaj Niemcom nie udało się zniszczyć podstawowych sił partyzanckich.

Do niektórych informacji podchodzę z dużą ostrożnością, ponieważ wiem jak niektórymi informacjami manipulowano w okresie PRL i przedstawiano w zakrzywionym obrazie. Czy macie do ww walk jakieś uwagi? Znacie przykłady innych bitew partyzanckich na Lubelszczyźnie? Jeśli tak bardzo proszę o informację.

Sob 19 Maj, 2018 18:34

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.