| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IS-2 z Pyrzyc

Przejeżdżając przez Pyrzyce postanowiłem zrobić kilka zdjęć. Jest to IS-2 ze zmienionym opancerzeniem przodu kadłuba. M.in. zamiast otwieranego luku mechanika-kierowcy zastosowano szczelinę obserwacyjną. Nie wiem czy jest to poprawne określenie, ale spotkałem się z oznaczeniem IS-2m dla takiej modyfikacji.
Jak widać na zdjęciach jest to też chyba najgorzej utrzymany IS-2 w Polsce. Jeżeli się nie mylę to jest ich 10.
Na malowaniu i kamuflażu nie znam się wcale, ale jak sądzę zostało zrobione pod kolor...ławek w parku. Zniesmaczony

1.Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie w Forcie Czerniakowskim
2.MWP Budynek Główny al.Jerozolimskie 3
3.Kraków Nowa Huta
4.Muzeum Regionalne Dębica
5.Lębork 2 szt.?
6.Muzeum Poznań
7.Cytadela Poznań.
8.Muzeum Oręża Polskiego Kołobrzeg
9.Siekierki
10.Pyrzyce
I kilka zdjęć przy wspaniałej jesiennej pogodzie...



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Co to za oznaczenia?

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 25 Wrz, 2007 20:19

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

c.d.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 25 Wrz, 2007 20:29

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

c.d.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Napis w j.rosyjskim. Nie mogę go rozczytać. Pierwsza litera?

Opis załącznika:
Cóż to za płytka?

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 25 Wrz, 2007 20:37

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie jest to IS-2M, a IS-2 wyp. 1944 (spotyka się także IS-122/44 - nie będę próbował orzekać, która wersja nazwy jest prawidłowa), czyli wersja, nazwijmy ją - "właściwa" (takich wozów zbudowano najwięcej), z jednolitą płytą czołowego pancerza i nieco dziwacznym przeziernikiem kierowcy (plus peryskop wysuwany i dwa peryskopy obrotowe w stropie kadłuba).
IS-2M był owocem programu modernizacyjnego w połowy lat 50-tych.Zmiany były spore (np. czołg otrzymał nowy silnik, zwiększono ilość przewożonej amunicji do 35 sztuk), choć wizualnie niezbyt rzucające się w oczy (może prócz instalacji zasobników na błotnikach niemal identycznych do tych z IS-3M - można je zobaczyć w IWM Duxford i przeciwlotniczego wkm dowódcy).

Czy na wozie tym widać gdzieś numery seryjne (wieży, kadłuba, wozu?).Zdaję sobie sprawę, że przy takiej ilości nakładanych pędzlem warstw farby olejnej niewiele można wypatrzyć, ale może jednak coś widać?

Dziękuję za wspaniałą galerię i proszę o więcej!

Pozdrowienia
Grendel

Sro 26 Wrz, 2007 4:53

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A te widoczne 1-K 640? To kod fabryki czy nr seryjny?
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 26 Wrz, 2007 9:08

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do koloru, to nie byłbym taki pewny czy i takiego nie było. Coś co modelarze określają jako Russian Green jawi się praktycznie jako dowolny odcień zielonego. Dlaczego nie taki?

Sro 26 Wrz, 2007 11:02

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
Cytat:
Nie jest to IS-2M, a IS-2 wyp. 1944...


Cytat:
Czy na wozie tym widać gdzieś numery seryjne ...


Dziękuję za poprawienie błędu. Z nazewnictwem jest wiele problemów. A przecież chodzi o to, aby nazywać sprzęt tak, jak powinien się nazywać.

Tak jak zauważył maxikasek widać tylko na kadłubie coś takiego: 1-K 640. Jest też coś po rosyjsku na wieży (widać na jednym ze zdjęć), ale nie mogę odczytać pierwszej litery. A napis zobaczyłem dopiero na zdjęciu.

Human napisał:

Cytat:
Dlaczego nie taki?


Bo ławki w parku miały taki kolor, co widać na pierwszym zdjęciu. Być może są to ławki w kolorze Russian Green. Wink Nie znam się.

Zastanawia mnie też ta płytka nad przeziernikiem kierowcy. Cóż to takiego?

EDIT:
Właśnie przeglądam sieć pod kątem informacji na temat IS-2. Często ten typ jak na zdjęciu nazywany jest IS-2 1944, ale spotykam się też z oznaczeniem IS-2m. Mała litera "m". Tak też oznacza ten czołg Magnuski w książce "Wozy bojowe LWP". Nie do końca jednak wierzę tej książce. Dalej szperając trafiłem na informację, że IS-2M to jak najbardziej wersja powojenna, chyba z roku 1957. Czy to możliwe, aby były dwa oznaczenia różniące się wielkością liter? Nie mam żadnej literatury na ten temat.

Sro 26 Wrz, 2007 20:53

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Płytka nad przeziernikiem, to (jak przypuszczam) przyspawana swego czasu plakietka , na której napisano nazwę typu czołgu, czy coś w stylu : "Nie dotykać eksponatu!".
Jeśli chodzi o napisy/numery, to właśnie po zobaczeniu tego 1-K 640 (jest to kod fabryczny - ale czego tyczył dowiem się dopiero za jakiś czas - niestety nie mam pod ręką żadnej instrukcji IS-2 :().Ciekaw jestem, czy widać jakieś inne.Na jednym ze zdjęć widać coś w okolicy pancerza jarzma armaty (3, albo Z w cyrylicy, i coś dalej), ale nie mogę przeczytać.
Sądząc ze spawów czołowego pancerza, czołg zbudował УЗТМ ( Уральский завод тяжелого машиностроения ).
Nawiązując do nazewnictwa - IS-2M jest formą oryginalną (której ja się trzymam).Obawiam się, że nazwę IS-2m wymyślił świętej pamięci p. Magnuski osobiście, na własne potrzeby gdyż nie pojawia się w żadnym znanym mi źródle rosyjskojęzycznym (inna sprawa, że nie zajmowałem się sprzętem LWP i nie miałem wglądu w ówczesne specyfikacje polskie) - lecz diabli wiedzą - może polscy logistycy coś takiego wymyślili, zwłaszcza, że LWP miało zarówno egzemplarze starsze (obr. 1943), jak i nowsze (obr.1944).
Czy ktoś wie, czy polskie IS-2 były zmodernizowane do standardu "M"?
Pozdrowienia
Grendel

Sro 26 Wrz, 2007 21:24

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Na jednym ze zdjęć widać coś w okolicy pancerza jarzma armaty (3, albo Z w cyrylicy, i coś dalej), ale nie mogę przeczytać.


To chyba 303, tylko trzy cyfry. Czwartej cyfry nie ma na pewno. Moje zdjęcia są w lepszej rozdzielczości niż te na forum.

Płytka rzeczywiście może mieć takie pochodzenie, bo nigdzie nie ma nazwy tego czołgu jest tylko płyta "Miejsce Pamięci Narodowej" i dwie tablice w fatalnym stanie wymieniające radzieckie siły biorące udział w walkach o Pyrzyce.

Sro 26 Wrz, 2007 22:26

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A czy mi się wydaje tylko czy on wcześniej stał na rynku? Między kościołem a Urzędem Miejskim.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 26 Wrz, 2007 22:40

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do koloru- istnieje opcja, że Rosjanie malowali czołgi na kolor ławek. W końcu w pewnym momencie brakowało im nawet farb, a jeśli były to pigment nie był najlepszej jakości. Fakt, że widok człogu i ławek w jednym kolorze może być cholernie konfundujący Laughing

Sro 26 Wrz, 2007 22:41

Powrót do góry
bodo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 222
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

IS-2 z Siekierek

Możliwe przyda się do kolekcji.


Opis załącznika:
1

Opis załącznika:
2

Opis załącznika:
3

Czw 27 Wrz, 2007 9:40

Powrót do góry
polar123
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A masz może zdjęcia dwóch zis-3 stojących obok czołgu. Chodzi mi o Pyrzyce

Co do drugiego czołgu w Lęborku to możesz skreślić "?" . http://leba.naszemiasto.pl/wydarzenia/730849.html

Czw 27 Wrz, 2007 20:21

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ot i cała Polska. WP ma muzeum pancerne w Poznaniu i W-wie (można w końcu tak nazwać filię na Fortach Czerniakowskich) i obydwa w sumie bidują. A tu tworzą nowe Rolling Eyes .
DO tego chyba Kołobrzeg i Zdbice też pod MON podlegają?

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 27 Wrz, 2007 20:46

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

polar123 napisał:
Cytat:
A masz może zdjęcia dwóch zis-3 stojących obok czołgu


Tak, zrobiłem kilka zdjęć. Jutro albo w sobotę wrzucę. Nie mam za bardzo czasu, a trzeba je zmniejszyć, a i ładowanie trochę trwa.

maxikasek napisał:
Cytat:
Ot i cała Polska. WP ma muzeum pancerne...

Zgadzam się. Szkoda, że nie powstanie jeden obiekt. Na pewno byłby większą atrakcją i to nie tylko dla pasjonatów. Byłem w tym roku w wakacje w Bovington Tank Museum. Sporo komercji, ale myślę, że nie mają problemów z utrzymaniem kolekcji. Nawet przyznam, że tłumy zwiedzających trochę utrudniały zapoznanie się z bogactwem eksponatów.

EDIT: Dodaję obiecane zdjęcia dla kolegi polar123



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
ZiS-3

Sob 29 Wrz, 2007 17:01

Powrót do góry
polar123
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 35
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za fotki zisów

Czw 04 Paź, 2007 5:53

Powrót do góry
kornafixx
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Myślibórz (Soldin)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Renowacja czołgu IS2 Pyrzyce

Witam Szanowne Grono!
Odgrzewam temat Bardzo szczęśliwy Dziękuję za utworzenie tego wątku, mimo upływu lat te informacje są bardzo ciekawe... W najbliższą sobotę (07.04.18) robimy jako stow. Grupa Historyczno Eksploracyjna Pomerania prace porządkowe przy tym czołgu Czołg2 Gdyby ktoś był chętny to zapraszam na naszą stronę na facebooku https://www.facebook.com/GHEPomerania/?ref=br_rs po przeprowadzonych pracach (odmalowanie pojazdu) zamieszczę też tutaj relację zdjęciową gdyby kogoś to ciekawiło. Pozdrawiam!

Wto 03 Kwi, 2018 13:03

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.