| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
studentas82
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojny Indochińskie

Witam,

Jaka użyta była altyreria w I, II i III wojnie indochińskiej oraz amunicja, która była wykorzystana w wojnach Indochińskich oraz jakie miała zadanie ? Jest ktoś wstanie pomóc ? Dzięki za pomoc Bardzo szczęśliwy Piwo

Wto 13 Mar, 2018 12:19

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, to temat "rzeka". W I wojnie indochińskiej strona francuska używała artylerii francuskiej i amerykańskiej. Wietnamczycy poza możdzierzami używali tylko nielicznych lekkich działek, dopiero w bitwie pod Diem Bien Phu użyli artylerii na dużą skalę. Rozmawialiśmy już kiedyś o artylerii w tej bitwie. http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=42095
Pozdrawiam.

Sro 14 Mar, 2018 13:45

Powrót do góry
studentas82
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 dzięki za informacje. Chodzi mi, żeby ktoś znający się na temacie wymienił mi jakiej używali altyreri i jakie ona zadania w danej wojnie wykonywała. Jestem noga z tematu altyrerii a musze zrobić pracę na ten temat. Nie mam dostępu do książek z w/w wiadomościami. Chociaż pokrótce jakby ktoś mógł przedstawić sytuacje altyrerii. Dzięki

Sro 14 Mar, 2018 17:03

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ARTYLERII, a nie altyrerii. Zacznijmy od tego.
Niestety pracy domowej za kolegę odrabiał nie będę. Zwłaszcza w temacie tak obszernym.
Podczas wojny z Francją Wietnamczycy używali broni pochodzenia sowieckiego oraz japońskiego. Były to głównie moździerze oraz działa bezodrzutowe. Później także holowanej artylerii lufowej. Francuzi używali dział i moździerzy z własnych fabryk, w tym budowanych po wojnie we francuskich fabrykach dział niemieckiej proweniencji oraz dział i moździerzy amerykańskiej i japońskiej budowy.
Podczas wojny pomiędzy Wietnamem Północnycm, a Wietnamem Południowym i Ameryką strona pierwsza uzywała broni pochodzenia sowieckiego (lecz budowanego we wszystkich niemal krajach Bloku Moskiewskiego) oraz broni chińskiej (tej samej proweniencji.). Wietnam Południowy uzywał broni amerykańskiej i pofrancuskiej (głównie amerykańskiej budowy).
W wojnie z Khmerami uzycie artylerii było w zasadzie jednostronne - stosowali ją Wietnamczycy. Khmerowie uzywali głównie moździerzy (choć nie tylko) chińskiej budowy. Ze znanych fotografii wynikałoby, ze okazjonalnie używali także dział bezodrzutowych (chińskich i pofrancuskich) oraz artylerii rakietowej (chińskiej).
Kwestii doktrynalnych ruszać nie zamierzam, bo to temat - rzeka.

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Czw 15 Mar, 2018 1:49

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.