| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojnna przeszłość ludzi a ich dalsze losy

Witam!

Ponieważ lubię kontrowersyjne tematy chciałbym poznać Waszą opinię na temat mniej lub bardziej niechlubnej wojennej przeszłości różnych ludzi (Niemców, Polaków, Rosjan itd.) w kontekście ich późniejszej, powojennej działalności. Do stworzenia tego wątku natknął mnie życiorys kardynała Ratzingera opublikowany w GW z 9-10/04/2005 s. 10.
"(...)Gdy w czasie II wojny światowej Karol Wojtyła pracował jako robotnik i obserwował, jak z Jego najbliższego otoczenia znikają koledzy - w tym wszyscy koledzy żydowskiego pochodzenia - Ratzinger należał do Hitlerjugend, a od 1943 r. służył w obronie przeciwlotniczej.(...)"
W chwili obecnej kardynał Ratzinger jest między innymi prefektem Kongregacji Nauki Wiary i jednym z kandydatów na nowego papieża.
Czy biorąc pod uwagę jego wojenną działalność powinien być kardynałem? Co z innymi ludźmi którzy w czasie wojny znaleźli się po stronie Osi?
Swoje zdanie w tej kwesti wypowiem za jakiś czas, aczkolwiek Ci którzy zdążyli już choć trochę poznać moje poglądy domyślają się zapewne co myślę na ten temat.

Sro 13 Kwi, 2005 0:43

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Owca!
Czy Ty chcesz dyskutowc o wojennej przeszlosci poszczegolnych osob czy o Ratzingerze?
Co ma wogole do tego problem mianowania go kardynalem? Czy uwazasz, ze Kosciol to instytucja demokratyczna gdzie to lud obiera sobie swoje ksiazeta? Jesli zostal kilkadzisiat lat temu mianowany, to chyba jednak mial ku temu jakies zaslugi.
Moim zdaniem - operam je tylko na tym co ostatnio slysze - czlowiek jako uczestnik zycia publicznego jest OK. Co do jego wojennej przeszlosci to ja mysle tak: jakby probowal czynnie sie przeciwstawiac w 43' systemowi panujacemu wowczas w jego ojczyznie to dzis nie mialbys prawdopodobnie o kim mowic (pisac). Przeciec jak do tej pory nikt nie ujawnil jakichkolwiek faktow z zyciorysu tego czlowieka, ktore rzucaly by cien na jego osobe.
To o co Co chodzi Zszokowany Question Question

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sro 13 Kwi, 2005 18:53

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A Helmut Kohl tez byl w Hitlerjugend i byl tzw "Flackhelfer" czyli pomocniczym zolnierzem w obronie przeciwpowietrznej. Richard von Weizsaecker byl oficerem w Wehrmachtcie jak i Helmut Schmidt. Kondrad Adenauer siedzial w obozie w tym czasie jako byly polityk "Zentrum" (katolicka partia) i prezydent miasta Kolonii; zas Kurt-Georg Kiessinger (kanclerz nr. 3 RFN) byl w NSDAP. BYly Premier BAdeni-Wirtenbergii byl sedzia polowym w Marynarcie (Kriegsmarine) i jeszcze w 1945 r. skazywal na kare smierci dezerterów.
Rózne losy i zyciorysy Ci ludzie maja. A tworzyli pózniej polityke RFN (NIEMIEC). Porównywac ich wszystkich równo nie mozna, tylko w tym ze byli i sa NIEMCAMI. Ale sa tez ludzmi, i nie kazdy z nich sie równo zachowywal. Wszystko zalezy na spojrzenie w jakim czasie zyli: WOJNA!!!! BARBARZYNSKA WOJNA!!!

Sro 13 Kwi, 2005 19:21

Powrót do góry
Owca
Leutnant

Leutnant





Posty: 442
Pochwał: 1
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i Kardynał Ratzinger został jednak papieżem. Ciekawe co na to Ojciec Dyrektor i Giertychy.... Chyba biedni będą musieli zmienić wiarę....

Szkoda, że temat nie okazał się interesujący dla innych Użytkowników. I nie chodziło mi tylko o Ratzingera (aczkolwiek to szczególny przypadek - religia chrześcijańska składa się w znacznej części z rostrząsania zasad moralnych i etycznych), ale ogólnie o osoby uczestniczące w wojnie po niewłaściwej stronie (Niemcy Włosi, Japończycy) jak i mało chlubne przypadki wrogów niewłaściwej strony.

Sro 20 Kwi, 2005 0:48

Powrót do góry
elpas
Moderator
Major

Major





Posty: 1626
Pochwał: 19
Skąd: Kołobrzeg-Grudziądz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ojciec tego nowego papieża był anty nazi, więc żyd na pewno Bardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwy, ... mały żydek w HJ Bardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwy:

Sro 20 Kwi, 2005 10:20

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lepiej że był w HJ niż w SS. Jestem przeciwny karaniu 60latków za czyny które popełnili jako nastolatkowie. Ludzie się zmieniają.
Nie powinno być zakzów odgórnych. Facet ogłasza swój życiorys i ludzie albo na niego głosują labo nie, w zależności czy dochodzą do wniosku że im coś w tym życiorysie przeszkadza. JA nie chcę żeby mi ktoś dyskfalifikował kandydata dlatego że kiedyś gdzieś należał. JA byłem krótko w ZHP i co? po wyborach będe się musiał ukrywać bo liczyć się będzie tylko ZHR?

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sro 20 Kwi, 2005 14:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.