| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szwajcarskie pm dla Poczty Polskiej.

Witam, w grudniu 2017r. Poczta Polska zakupiła "kilkaset" szwajcarskich pm B&T APC9 dla swojej formacji ochronnej. PM te mają zastąpić w polskie PM-98. Dziwne że ta instytucja nie kupiła polskich pm, jeżeli PM-98 według nich się "zużyły", tym bardzej że powstała unowocześniona wersja tego pm pod nazwą PM-06. Pozdrawiam. http://www.milmag.pl/news/view?news_id=385

Czw 11 Sty, 2018 12:02

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A dlaczego miałaby kupić "polskie pm-y"? Przecież ceny broni z Radomia jakoś specjalnie nie "powalają" w zestawieniu z jakością wyrobu.

Do APC-9 miałbym pewne zastrzeżenia (trochę się nim pobawiłem na strzelnicy jakiś czas temu), ale nijak nie widzę sensu by kupować Glauberyty gdy wokoło inne oferty broni "z wyższej półki" w rozsądnych cenach i w dobrej jakości.

Zakup broni użytkowej to biznes jak każdy inny - kupuje się to co najlepszy stosunek ceny do wartości użytkowych, a oferty rodzime jakoś nie powalają w tej materii.

PS. A PM-06 z tą prostą kolbą to akurat "porażka"... Wygodne jak masz kolimator, ale przy mechanicznych przyrządach po prostu niewygodny w złożeniu się do strzału - wypada gorzej niż PM-98M.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Czw 11 Sty, 2018 16:57

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

APC-9 ma policja u mnie w wiosce i miałem je kilka razy w rękach (choc nigdy na strzelnicy). Nie zachwyciły mnie, choć konstrukcja jest dość solidna, przynajmniej "w dotyku". Moim znajomym nie podoba się jedynie amunicja 9x19, ale to już też inna kwestia (przynajmniej jest tania, a budżet naszej wiejskiej policji nie jest zbyt wielki, wiec tą mogą częściej ćwiczyć na strzelnicy).
Osobiście preferowałbym chyba nie najnowszy już MP5/40 ze względu na siłę powalającą pocisku, ale ta amunicja jest droga, a i sama broń też jest z innej półki cenowej.
Glauberyta nigdy w rękach nie miałem, więc wypowiadał się nie będę.

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Czw 11 Sty, 2018 21:20

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel napisał:
APC-9 ma policja u mnie w wiosce i miałem je kilka razy w rękach (choc nigdy na strzelnicy). Nie zachwyciły mnie, choć konstrukcja jest dość solidna, przynajmniej "w dotyku".

Muszę przyznać, że do tej "solidności" mam pewne zastrzeżenia... w egzemplarzu, z którego strzelałem po ok. 40 ok. strzałach uległ uszkodzeniu zespół ruchomy. Trzeba przyznać, że producent wymienił (na telefon i pocztą) ten element bardzo szybko i sprawnie. Podobno problem (rozpoznany) dotyczył tylko jednej partii broni i stąd szybkie i bezproblemowe załatwienie sprawy na koszt producenta. Tyle, że to było jakieś dwa lata temu - to może faktycznie problem tylko przejściowy i dotyczący jednej partii.

W APC-9 nie podoba mi się system gdzie zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu po ostatnim strzale... ale gdy pada strzał. Gdy jest pusty magazynek i cofamy zamek ręcznie to się nie zatrzymuje... za to wprowadzili specjalny przycisk do "szybkiej inspekcji broni", którym zamek można z tyłu zatrzymać. Jak dla mnie przekombinowane i niepotrzebne.

Strzela się z tego tak sobie... ani specjalnie nie zachwyca, ale trudno jakoś specjalnie krytykować.

Grendel napisał:
Glauberyta nigdy w rękach nie miałem, więc wypowiadał się nie będę.

Strzelałem ze wszystkich odmian tej broni (no może poza tą pierwotną w kalibrze 9mm x 18 PM) - zarówno służbowo, jak i prywatnie, zresztą prywatnie używam samopowtarzalnej odmiany czyli BRS-99.

Nie to żebym specjalnie krytykował ten pm... ot dość przeciętna broń, która ma zarówno zalety, jak i wady. W sumie nie mam problemu by trafiać z niego do sylwetek na 200m praktycznie za każdym razem (choć lufa krótka i celownik na 75m).

Początkowo gdy produkcja szła typowo dla wojska (PM-84P) były problemy z jakością (ogólnie ta wersja była po postu wykonana "tandetnie", spotykane jeszcze w PM-98 (np. zbijały się po kilku tysiącach strzałów tylne ściany komory nabojowej). Z czasem od modelu PM-98M jakość się poprawiła, chyba dlatego, że wojsko już nie brało, a zbyt był na rynku cywilnym (firmy, instytucje, prywatni strzelcy... ci ostatni oczywiście samopowtarzalną odmianę), gdzie nie było już sytuacji, że "wojsko musi kupić"... decydowały już czynniki biznesowe i zdroworozsądkowe.

Jak napisałem odmiana PM-06 miała niezbyt szczęśliwie rozwiązana kolbę... plusem było to, że była regulowana, ale duży minus był taki, że prosta i bez celownika optoelektronicznego strzela się niewygodnie (wysokość przyrządów celowniczych mechanicznych jest taka sama jak w odmianach z kolbą pochyłą). Z tego co wiem to nawet służby kupujące Glauberyty żądały dostarczenia tej broni z kolba pochyłą, a nie prostą.

Nie twierdzę, że Glauberyt to zły pm... ot przeciętny - ale rodzimy wytwórca chyba zbytnio przyzwyczaił się do zamówień wojskowych, gdzie decyduje polityka, a nie zasada cena w porównaniu do jakości i walorów wyrobu... po prostu są oferty korzystniejsze i tyle.

Stąd coraz częściej zarówno firmy, jak i instytucje, a najwcześniej użytkownicy prywatni zaczęli omijać rodzime oferty broni (nie tylko tej) - bo po prostu te zagraniczne są korzystniejsze i tyle.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Pią 12 Sty, 2018 11:27

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Razorblade1967"]
Cytat:
A dlaczego miałaby kupić "polskie pm-y"? Przecież ceny broni z Radomia jakoś specjalnie nie "powalają" w zestawieniu z jakością wyrobu
. Witam, dlatego że Poczta Polska to firma państwowa i powinna kupować broń od polskiego producenta. Oczywiście jak we wszystkim trzeba zachować umiar i tej zasady nie należy stosować gdy mamy doczynienia z jakąś tragiczną jakością lub wysoką ceną. Jednak w tym przypadku takich zastrzeżeń nie ma. Pozwoliłem sobie sprawdzić ceny sprzedaży detalicznej, PM-98 kosztuje ok. 4500zł a APC-9 ok. 9800zł, czyli ponad dwa razy więcej. Oczywiście cena w hurcie u producenta powinna być mniejsza.


Cytat:

Zakup broni użytkowej to biznes jak każdy inny - kupuje się to co najlepszy stosunek ceny do wartości użytkowych, a oferty rodzime jakoś nie powalają w tej materii.
Nie do końca się z tym zgadzam, szczególnie jeżeli dotyczy to firm państwowych. Nie znam szczegółów tego konkretnego zamówienia, ale obawiam się że nie ogłoszono przetargu i nie było porównania różnych pm spełniających kryteria zamawiającego.

Osobną kwestią pozostaje czy "pocztowcy" tak intensywnie eksplatowali "stare" PM-98 że niezbędna jest ich wymiana.

Cytat:
A PM-06 z tą prostą kolbą to akurat "porażka"... Wygodne jak masz kolimator, ale przy mechanicznych przyrządach po prostu niewygodny w złożeniu się do strzału - wypada gorzej niż PM-98M.
Tą kwestię można rozwiązać w bardzo prosty sposób. Wystarczy żeby producent zaznaczył, że celownik mechaniczny jest tylko rezerwowym a podstawowym jest kolimator. Wink

A tak na marginesie to szwajcarski pm nie ma celowników mechanicznych, tylko kolimator. Czyli jak się zepsuje kolimator to się strzela z niego "po lufie". Piwo

Pozdrawiam.

Pią 12 Sty, 2018 12:26

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Osobną kwestią pozostaje czy "pocztowcy" tak intensywnie eksplatowali "stare" PM-98 że niezbędna jest ich wymiana.

Gdzieś na forum pisał któryś, że w wielu podododdziałach mają PM-84P

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 13 Sty, 2018 1:39

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Witam, dlatego że Poczta Polska to firma państwowa i powinna kupować broń od polskiego producenta.

A niby dlaczego? Działalność ochroniarska Poczty Polskiej rządzi się normalnymi prawami rynku... Oczywiście część działalności to WSO dla własnej firmy, ale PP obecnie wchodzi coraz mocniej na rynek ochrony, świadcząc usługi, a tutaj o zawarciu umowy decydują normalne prawa rynku, a więc firma musi prowadzić normalny rachunek ekonomiczny i dbać o wizerunek oraz jakość ochrony.

To nie jest armia, gdzie przy kontraktach sprzętowych bierze się pod uwagę szersze kwestie - chociażby takie, że kupując u siebie lub u sojusznika zmniejsza się niebezpieczeństwo np. braku dostępu do części zamiennych itp. Ponadto w przypadku armii wydaje się pieniądze podatnika.

Poczta Polska jest spółką skarbu państwa, ale nie jest utrzymywana z naszych podatków, a prowadzi normalną działalność gospodarczą. W związku z tym to co robi i kupuje do świadczenia usług rządzi się innymi prawami niż zakupy dla jednostek budżetowych.

Robert05 napisał:
Oczywiście jak we wszystkim trzeba zachować umiar i tej zasady nie należy stosować gdy mamy doczynienia z jakąś tragiczną jakością lub wysoką ceną. Jednak w tym przypadku takich zastrzeżeń nie ma. Pozwoliłem sobie sprawdzić ceny sprzedaży detalicznej, PM-98 kosztuje ok. 4500zł a APC-9 ok. 9800zł, czyli ponad dwa razy więcej. Oczywiście cena w hurcie u producenta powinna być mniejsza.

Szwajcarskiego zapewne będzie niższa... co do FB to mam spore wątpliwości - sprzedają drogo nawet gdy chodzi o duże zamówienia wojskowe.

Przy okazji nie brałbym za bardzo do siebie tej ceny detalicznej APC-9, bo zawiera zapewne marżę jeszcze ze dwóch pośredników. Nawet cena stosowana przy pojedynczych sztukach dla firm koncesjonowanych (handlu bronią) jest sporo często niższa od tej "katalogowej". Przy dużym zamówieniu załatwia się to z producentem, a więc cena pewnie jest znacząco niższa.

Kolejna "ciekawostka" - jak podajesz cena detaliczna PM-98 to 4500 zł, ale zbudowany na bazie PM-98M samopowtarzalny BRS-99 to ok 3500zł. Czemu? Bo prywatny użytkownik nie będzie przepłacał - umie liczyć po prostu.

Robert05 napisał:
Cytat:

Zakup broni użytkowej to biznes jak każdy inny - kupuje się to co najlepszy stosunek ceny do wartości użytkowych, a oferty rodzime jakoś nie powalają w tej materii.
Nie do końca się z tym zgadzam, szczególnie jeżeli dotyczy to firm państwowych. Nie znam szczegółów tego konkretnego zamówienia, ale obawiam się że nie ogłoszono przetargu i nie było porównania różnych pm spełniających kryteria zamawiającego.

A jesteś pewny, że Poczta Polska SA podlega akurat w tej materii ustawie o zamówieniach publicznych? Nie jestem specjalistą, ale mam wątpliwości czy tak jest. Zapewne gdyby musieli dokonywać przetargu to by go musieli zrobić - przecież ta sprawa to nie jest jakieś "odkrycie"... nikt tego nie tai. Jedyną ciekawostką (ale pozytywną) jest to, że wreszcie do branży ochrony zaczyna trafiać porządny, nowoczesny sprzęt - a nie "byle co".

Zapewne zrobili sobie rozeznanie rynku broni i wybrali to co im pasuje... Coś w tym dziwnego?

Robert05 napisał:
Osobną kwestią pozostaje czy "pocztowcy" tak intensywnie eksplatowali "stare" PM-98 że niezbędna jest ich wymiana.

Oprócz zużycia eksploatacyjnego jest jeszcze coś takiego jak "moralne starzenie się broni" oraz wizerunek firmy, która chce zdobyć kontrakt.

Poczta Polska chce "zawojować" rynek usług ochrony osób i mienia - to wymaga odpowiedniego wizerunku i jakości świadczenia usług. Bardzo dobrze, że swoim pracownikom kupują nowoczesną broń, ale nie byle co - byle tanio lub/i byle było krajowe... Jako osoba pracująca na kierowniczym stanowisku w ochronie fizycznej doskonale to rozumiem i popieram... oraz trochę zazdroszczę - bo robiąc w budżetówce jest niestety skazany na to co mi dadzą (a "moim ludzie" są zmuszeni tego używać, choć bynajmniej nie jest to coś co bym kupił gdybym był decydentem w tej materii) ... właśnie krajowe.

Poczta Polska chce ochraniać ważne obiekty, lotniska itd. - do tego potrzebny jest nowoczesny sprzęt, a nie to co oferuje rodzimy monopolista.

Wyobraź sobie, że jesteś dużym przedsiębiorcą chcącym wynająć przyzwoitą ochronę - czy oferta, w której ludzie mający Ciebie i Twój majątek, firmę itd. chronić dysponują nowoczesnym sprzętem nie będzie Ciebie bardziej przekonywała niż ochroniarz z Glauberytem?

Robert05 napisał:
Cytat:
A PM-06 z tą prostą kolbą to akurat "porażka"... Wygodne jak masz kolimator, ale przy mechanicznych przyrządach po prostu niewygodny w złożeniu się do strzału - wypada gorzej niż PM-98M.
Tą kwestię można rozwiązać w bardzo prosty sposób. Wystarczy żeby producent zaznaczył, że celownik mechaniczny jest tylko rezerwowym a podstawowym jest kolimator. Wink

Papier przyjmie wszystko... tylko nie zmieni to faktu, że większość używanych PM-06 to broń użytkowana z celownikami mechanicznymi, bo optoelektronika byłaby w wielu zastosowaniach przerostem formy nad treścią.

Robert05 napisał:
A tak na marginesie to szwajcarski pm nie ma celowników mechanicznych, tylko kolimator. Czyli jak się zepsuje kolimator to się strzela z niego "po lufie". Piwo

A kto twierdzi, że nie ma mechanicznych przyrządów?

Jak najbardziej ma - składane... muszka i przeziernik. W każdym razie takowe ma egzemplarz, z którego strzelałem parę razy na strzelnicy oraz parę innych, które widziałem.

Nie wiem... może i można zamówić ten pm bez tych elementów czyli tylko z szyną (w tym momencie pewnie wydłużoną o odcinki gdzie umieszczono składane przyrządy) - tylko wtedy masz szynę i możliwość zamontowania sobie na niej przyrządów mechanicznych (składanych lub nie - Twój wybór), których jest na rynku "do wyboru i do koloru".

A nawiasem mówiąc APC-9 jest faktycznie "dedykowany" do używania z celownikami optoelektronicznymi, ale jego składane przyrządy są tak dopasowane wysokością, że strzela się za ich pomocą wygodnie... Czego nie można powiedzieć o PM-06. A wystarczyło nieco inaczej rozwiązać sprawę przyrządów celowniczych w chwili wprowadzenia w tym modelu prostej kolby i szyny do montowania celowników.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Sob 13 Sty, 2018 14:23

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Razorblade1967"]
Cytat:
A niby dlaczego? Działalność ochroniarska Poczty Polskiej rządzi się normalnymi prawami rynku...
Witam, czyli powinien być przetarg, a raczej go nie było ( nic mi o tym nie wiadomo że był). A wiec gdzie tu widzisz "normalne prawa rynku".

Cytat:
Poczta Polska jest spółką skarbu państwa, ale nie jest utrzymywana z naszych podatków, a prowadzi normalną działalność gospodarczą. W związku z tym to co robi i kupuje do świadczenia usług rządzi się innymi prawami niż zakupy dla jednostek budżetowych.
Mam inny pogląd na te sprawy, chociaż wiem że rzeczywistość często wyglada inaczej. Jak dla mnie jeśli firma jest państwowa to powinna kupować produkty wytworzane w naszym kraju. Jeżeli mówimy o rachunku ekonomicznym to nowe pm, zastąpią "stare" PM-98, czyli nie tylko cena ale również logistyka przemawia za polskimi pistoletami maszynowymi.

Cytat:
Przy dużym zamówieniu załatwia się to z producentem, a więc cena pewnie jest znacząco niższa.
Jednak nie sądze aby była mniejsza od cena PM-98.

Cytat:
Kolejna "ciekawostka" - jak podajesz cena detaliczna PM-98 to 4500 zł, ale zbudowany na bazie PM-98M samopowtarzalny BRS-99 to ok 3500zł. Czemu? Bo prywatny użytkownik nie będzie przepłacał - umie liczyć po prostu.
To może zamówienie powinno dotyczyć broni samopowtarzalnej? Właściwie nie wiem po co cywilnym firmą ochraniarskim broń maszynowa. Na szczęście nie ma u nas aż takiego bandytyznu aby potrzeba była broń maszynowa, poza tym firmy te działają w miastach a tam strzelanie z broni maszynowej to nie najlepszy pomysł.

Cytat:
Zapewne gdyby musieli dokonywać przetargu to by go musieli zrobić - przecież ta sprawa to nie jest jakieś "odkrycie"... nikt tego nie tai.
Może to przypadek, nie mogę znaleźć tego artykułu na Milmag-u, a pod linkiem który zamieściłem w pierwszym poście jest zupełnie inny artykuł.

Cytat:
Oprócz zużycia eksploatacyjnego jest jeszcze coś takiego jak "moralne starzenie się broni" oraz wizerunek firmy, która chce zdobyć kontrakt.
Tutaj muszę się z Tobą zgodzić, pm w stylu Uzi nie są już modne i FB powinna wprowadzić do swojej oferty pm w stylu MP-5. Albo opracować pm na bazie Grota.

Cytat:
Poczta Polska chce ochraniać ważne obiekty, lotniska itd. - do tego potrzebny jest nowoczesny sprzęt, a nie to co oferuje rodzimy monopolista.
Tylko jeżeli nawet firmy państwowe będz kupować broń zagraniczną, to jak ma powstać polski przemysł zbrojeniowy? Nie ma żadnych szans. Czyli będziemy skazani na kupowanie zagranicznej broni i nażekanie na "monopolistę".

Cytat:
Wyobraź sobie, że jesteś dużym przedsiębiorcą chcącym wynająć przyzwoitą ochronę - czy oferta, w której ludzie mający Ciebie i Twój majątek, firmę itd. chronić dysponują nowoczesnym sprzętem nie będzie Ciebie bardziej przekonywała niż ochroniarz z Glauberytem?
Myślę że rodzaj broni ma tu niewielkie znaczenia, bardziej liczy się cena i profesjonalizm. Zresztą żaden przewidujący biznesmen nie będzie chciał, aby po jego firmie chodzili ochroniarze z pm.
Pozdrawiam.

Sro 17 Sty, 2018 23:33

Powrót do góry
Speedy
Porucznik

Porucznik




Posty: 575
Pochwał: 7
Skąd: Wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
To może zamówienie powinno dotyczyć broni samopowtarzalnej? Właściwie nie wiem po co cywilnym firmą ochraniarskim broń maszynowa.


Te pretensje to chyba do parlamentu. Na ile się orientuję, to prawo nakazuje aby konwojent gotówki powyżej określonej kwoty był uzbrojony w broń maszynową. Chyba i innych drogocenności to samo dotyczy.

_________________
Pozdr.
Speedy

Czw 18 Sty, 2018 11:17

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@Robert05... bez cytatów bo z telefonu w podróży.

Jaka "logika" przemawia za polskimi pm-ami? Działalność w ochronie fizycznej to nie siły zbrojne, obronność i co za tym idzie m.in. uniezależnienie od dostaw zagranicznych... w razie czego. I cała masa innych kwestii...

Nie widzę rzadnego powodu by przy zakupach uzbrojenia i wyposażenia POF miał decydować kraj producenta. To działalność gospodarcza - liczy się to co potrzebujesz, cena jaką możesz i chcesz zapłacić oraz walory i oferowana jakość produktu.

Miejsce pochodzenia jest kompletnie bez znaczenia... Możesz sobie sprowadzić broń zza oceanu, możesz kupować tam gdzie armia nigdy by nie kupiła (z przyczyn politycznych czy logistycznych), nie mysisz nawet przejmować się specjalnie czy nadmiernie kwestiami jednolitości sprzętu, nie zawierasz kontraktów na dziesiątki, setki tysięcy sztuk itd. Nie wydajesz pieniędzy podatników tylko pieniądze przedsiębiorstwa, które to przedsiębiorstwo same wypracowało, a zakupiony sprzęt jest po prostu inwestycją w dalszą działalność... Ma służyć tylko kupującemu dla wypracowywania dalszych zysków.


Mylisz Szanowny Kolego pojęcia - działalności gospodarczej w ochronie fizycznej z zaopatrzeniem armii. czy sił bezpieczeństwa państwa oraz mylisz zaopatrywanie i zakupy jednostek budżetowych z zaopatrywaniem i zakupami przedsiębiorstw wykonujących normalną działalność gospodarczą.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Czw 18 Sty, 2018 11:51

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 napisał:
Jednak nie sądze aby była mniejsza od cena PM-98.

No i co z tego? Uważasz, że kryterium cenowe jest jedynym? Nawet nie jest najważniejszym w wielu przypadkach... Jak wycenisz np. kwestie wizerunkowe...
np. firma mająca nowoczesny sprzęt i wyróżniająca się tym ns tle powszechnej w polskiej ochronie tandety kupowanej na zasadzie "byle taniej"? Czy wg Ciebie nie ma też znaczenia jakość produktu?

To właśnie takie rozumowanie jest jedną z przyczyn tandetności polskiej ochrony fizycznej... Poczta Polska z tego co wiem ma ambicje przejęcia bardziej ambitnego i wymagającego rynku ochroniarskiego. Musi więc inwestować w porządny sprzęt i wyposażenie pracowników, a nie kierować się zasadą - byle taniej i na miejscu.

Co do kwestii broni samopowtarzalnej to masz dużo racji... Jednak dobry pistolet maszynowy, strzelający z zamka zamkniętego ma tryb samopowtarzalny - można więc szybko strzelać ogniem pojedynczym, ale gdy zajdzie potrzeba strzelać seriami.

Powtarzam PP ma zamiar przejąć ochronę ważnych obiektów... w tym lotnisk. To nie to samo co ochrona "warzywniaka".

Piszesz, że bardziej w wizerunku liczy się profesjonalizm niż kwestie sprzętowe i masz dużo racji... Tylko, że pracownicy dobrze wyposażeni co widać na pierwszy rzut oka są sygnałem, że ich firma nie skąpi i nie idzie jak wiele firm ochroniarskich po linii taniej tandety. Jak nie skąpi na nowoczesne pm-y to daje sygnał, że nie skąpi na wynagrodzenia (selekcja zawodowa) i pewnie nie skąpi na szkolenie.

A jak FB nie umie robić interesów (czy produkować z sensem) to niech nawet upadnie (nie upadnie bo wojsko kupić od nich niestety musi... politycy zadbają), ja tam po nich płakał nie będę. Nie ma powodu by ich sztucznie wspomagać wymuszając na przedsiębiorstwach tam zakupy (wystarczy, że się do tego zmusza budżetówkę)

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Czw 18 Sty, 2018 13:48

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Te pretensje to chyba do parlamentu. Na ile się orientuję, to prawo nakazuje aby konwojent gotówki powyżej określonej kwoty był uzbrojony w broń maszynową. Chyba i innych drogocenności to samo dotyczy.
Witam ależ ja nie mam do nikogo żadnych pretensji? Tylko uważam że broń maszynowa dla prywatnych firm ochroniarskich jest niepotrzebna a w wielu wypadkach niebezpieczna. Ale jeżeli to wina "chłopców z Wiejskiej" to niezły skandal.

Cytat:
Jaka "logika" przemawia za polskimi pm-ami?
Czysta ekonomia, tylko że Ty patrzysz z perspektwyw firmy a ja z perspektywy państwa. Polskie firmy powinny kupować w Polsce i to jak najwiecej. Szczególnie tyczy się to broni, rynek w Polsce jest bardzo płytki i zakup nawet kilkuset pm to duży kontrakt. To nie jest żaden "mój pomysł" wszystkie państwa promują swoje produkty.


Cytat:
Miejsce pochodzenia jest kompletnie bez znaczenia...
Rozumiem Twój punkt widzenia, choć się z nim nie zgadzam. Jeżeli chcemy mieć polską broń musimy ją przede wszystkim sami kupować. A najłatwiej może tego dokonać mundurówka i państwowe firmy. Chociaż gdyby to odemnie zalerzało wprowadzil bym i zachęty dla prywatnych. Dzisaj mamy sytuację że monopolistę utrzmuje "mundurówka" a "prywatni" klijenci kupują broń zagraniczną i w konsekwencji prawie nie ma polskiego przemysłu zbrojeniowego (strzeleckiego).


Cytat:
Jak wycenisz np. kwestie wizerunkowe...
Wizerunek firmy to zbiór wielu czynników, nie tylko pm-y, nawet zarezykuje twierdzenie że to nie jest najważniejszy czynnik.
Cytat:
Czy wg Ciebie nie ma też znaczenia jakość produktu?
Jeżeli piszesz o jakości Glauberytów to nie jest ona zła. Szału nie ma ale tragedii też nie, zwarzywszy że broń jest produkowana już ponad 30 lat.


Cytat:
Powtarzam PP ma zamiar przejąć ochronę ważnych obiektów... w tym lotnisk. To nie to samo co ochrona "warzywniaka".
Nie wiem czy pm na lotniskach to dobry pomysł, szczególnie w rękach prywatnych ochraniarzy.

Cytat:
Tylko, że pracownicy dobrze wyposażeni co widać na pierwszy rzut oka są sygnałem, że ich firma nie skąpi i nie idzie jak wiele firm ochroniarskich po linii taniej tandety. Jak nie skąpi na nowoczesne pm-y to daje sygnał, że nie skąpi na wynagrodzenia (selekcja zawodowa) i pewnie nie skąpi na szkolenie.
Chyba że szef chce sie pochwalić "wypasionymi" pm przed kolegami. Wink
Cytat:

A jak FB nie umie robić interesów (czy produkować z sensem) to niech nawet upadnie (nie upadnie bo wojsko kupić od nich niestety musi... politycy zadbają), ja tam po nich płakał nie będę. Nie ma powodu by ich sztucznie wspomagać wymuszając na przedsiębiorstwach tam zakupy (wystarczy, że się do tego zmusza budżetówkę)
Ja bym aż tak FB negatywnie nie oceniał, dobrz że jest i powinniśmy zadbać aby trwała i robiła jak najlepsze porodukty. Jednak należy pamietać że najważniejszym czynnikiem "wspomagajacym" jakość jest konkurencja i dlatego dobrze by było aby w Polsce powstały też inne firmy produkujące np: pm. Ale do tego potrzebne są zamówienia w Polsce a nie za granicą.

Wracając do APC-9 to gdzie był umiejscowiony celownik mechaniczny w pm z którego strzelałeś?

Pozdrawiam.

Czw 18 Sty, 2018 22:10

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@Robert05... dalej bez cytatów bom jeszcze na wyjeździe i tylko niewielki telefon w kieszeni mam.

Mechaniczne przyrządy w APC-9 są składane i umieszczone na obu końcach górnej części broni. Ich osłony w zasadzie są wkomponowane w szynę i stanowią jej obs końce. Może dlatego łatwo je przeoczyć gdy przyrządy są schowane. Po rozłożeniu masz muszkę w niewielkiej półkolistej osłonie oraz przeziernik. Wysokość odpowiednia dla wygodnego strzelania.

Co do zakupów broni to jestem przeciwny jakimkolwiek formom pomocy FB. Ta firma przez lata wykazywała się arogancją wobec potencjalnych klientów, olewaniem zmuszonych do zakupu ich sprzętu jednostek budżetowych - do tego stopnia, że przedstawiciele firmy na uwagi potrafili bezczelnie odpowiadać w stylu "po co poprawiać, wojsko i tak musi to od nas kupić". Odbiorców prywatnych w ogóle mieli w "głębokim poważaniu"... uważali, że nasz cywilny rynek jest nie wart ich zainteresowania, bo jest mały... Czasy się zmieniły, ten rynek urósł i obudzili się z ręką w nocniku.

Nie widzę powodu by kogokolwiek zmuszać (choć wojsko będzie zmuszone i tak) czy nawet zachęcać do zakupu ich wyrobów - przez lata mieli wszystko gdzieś to niech nawet upadną (tak to im raczej nie grozi), bez tej firmy można żyć. Rynek broni jest duży na świecie i firm produkujących broń nie brakuje.

A w ogóle to nie widzę powodu by ktokolwiek miał kupić cokolwiek "bo polskie"... Kupuje się to co dobre, co nam odpowiada czy co firma uważa za najkorzystniejsze dla siebie, a nie dla producenta tego co się kupuje.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Pią 19 Sty, 2018 9:08

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.