| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bogus8521
Sierżant

Sierżant

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prośba o identyfikacje

Witam!
Dział broń biała nie jest specjalnie moim placem zabaw, dlatego moja wiedza jest znikoma. Zastanawiam się nad kupnem takiego miecza, proszę o opinię, co do oryginalności z góry dziękuje Piwo

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 27 Gru, 2017 21:47

Powrót do góry
toyotomi
Tai I

Tai I

Pochwał: 32

Czołem.

Dosyć rzadko spotykany w handlu - japoński oficerski miecz z okresu II WŚ, wywodzący się z miecza Typ-98 Shin-Gunto.
Jest to nieregulaminowy miecz ze względu na jego długość, a używany przez oficerów załóg samolotów, czołgów, czy łodzi podwodnych.
Nieformalnie nazywany "Crew Guntō".
Jedno co mnie trochę dziwi - to głownia klasy Zōhei-tō - wykonana maszynowo w arsenale, a na Nakago [trzpieniu] - można dostrzec sygnaturę miecznika.
A w takim przypadku powinno być nabicie puncy jednego z arsenałów.
Powierzchnia Nakago wykazuje cechy oryginału, lecz jako wykonanie maszynowe powinna być nieco "gładsza" - bez wyraźnych uderzeń młotkiem - co można zobaczyć.
Ogólnie, to głownia wygląda jak po - co najmniej - jednej renowacji, praktycznie to brak progów - Mune. Jak i zmianie rękojeści - podwójny otwór - Mekugi-ana
Tsuka [rękojeść] mocno zdekompletowana pozbawiona Same-gawa [okładziny skórzanej] jak i Menuki. Oplot typu - Katate-maki - musiał być wtórnie zrobiony.
Brakuje również metalowych okuć tj. Kabuto-gane, czy Fuchi. Okucie głowni - Habaki - współczesne, typu Niju-habaki.
Skórzana - nieformalna - pochwa, produkcji z końca wojny, wygląda dosyć dobrze.
Tyle można powiedzieć - ze zdjęć.

Nie jestem w stanie określić - oryginał, czy bardzo dobrze zrobiona replika.
W jednym i drugim przypadku - miecz ten, a raczej oprawa, potrzebuje dobrego remontu.

pzdr.
stani

PS.
Można go kupić - nie będzie się czego wstydzić - wszystko zależny od ceny.

Edit
Przyjrzałem się temu mieczowi w świetle dziennym.
Jedno co mogę powiedzieć - to oryginał lub genialna replika.
Głownia -
# - linia i zakończenie strudziny [Kesso] - wskazuje na produkcję maszynową - załącznik 1 -a
ale....produkcja maszynowa nie podlegała hartowaniu selektywnym - a tutaj
# - widoczne wyraźnie pasmo hartu [Hamon] jak i wzory struktury kucia warstwowego [Hada] załącznik 2 -b-c
# - klasyczna linia hartowania sztychu [Kissaki] załącznik 3 -d

Oprawa dla mieczy japońskich - jest zawsze rzeczą wtórną - podstawą jest głownia. Która może być oprawiana wiele razy.

Nie spotkałem się z głownią [ z okresu II-go wojennego] kuta ręcznie i hartowaną selektywnie - z takiej formy strudziną [Kesso]
........co nie znaczy że takiej głowni nie było.
Wszystkie cechy przemawiają za oryginałem - ze zdjęć nie podejmę się "wyroku" - i chyba nikt tego definitywnie nie zrobi.
Ponieważ cechy na głowni - o których pisałem - można osiągnąć odpowiednim polerowaniem.
Do identyfikacji potrzebne jest rozczytanie sygnatury [Mei] na trzpieniu,
jak i "pomacanie" tego żelaza - na żywo.

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 28 Gru, 2017 10:19

Powrót do góry
Bogus8521
Sierżant

Sierżant

Dziękuję, za opinię!

Jestem pełen podziwu Twojej wiedzy na temat broni białej.
Wrzucam wszystkie zdjęcia jakie mam może pozwoli to jeszcze dokładniej sprecyzować oryginalność tego przedmiotu:

1514464619_grudzien 21 002.JPG
 Opis załącznika:
 Rozmiar:  0 Bajtów
 Obejrzano:  Plik ściągnięto lub wyświetlono 1703 raz(y)

1514464619_grudzien 21 002.JPG

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 28 Gru, 2017 13:42

Powrót do góry
Bogus8521
Sierżant

Sierżant

cd..

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 28 Gru, 2017 13:54

Powrót do góry
Bogus8521
Sierżant

Sierżant

cd...

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 28 Gru, 2017 14:02

Powrót do góry
Bogus8521
Sierżant

Sierżant

No i najważniejsze pytanie, jeżeli by się okazało że ten przedmiot ma oryginalną historię, jaka jest wartość tego ?

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za pomoc w identyfikacji tego przedmiotu! Piwo

Czw 28 Gru, 2017 14:06

Powrót do góry
toyotomi
Tai I

Tai I

Czołem.

Dobrze że wkleiłeś lepsze zdjęcia - teraz ten miecz całkiem inaczej widać - najlepsze były by "na wprost"

Coraz bardzie przekonany jestem do tego - że to jest oryginał - Wakizashi okresu EDO - z pochwą II-go wojenną - co sugeruje użycie jako "Crew Guntō".
Głownia -
# - teraz dobrze widoczne progi [Ha i Mune Machi] - załącznik 1 -a
# - oryginalny / prawidłowy szlif płazów Hira-niku - świadczy o tym "załamywanie się w łuk" odbitych na płazie linii prostych - załącznik 2 -b
# - hartowanie rodzaju - Sugu-ha, na sztychu rodzaj - O-maru
Oprawa -
# - Tsuba żelazna kształtu Mokko-gata szkoły Kaneie - klasyczny stary styl - Katchushi - koniec okresu Momoyama, początek Edo. załącznik 3
# - wszystkie elementy rękojeści są - oprócz - Menuki - trochę w kiepskim stanie, jednocześnie złożone w jednym stylu.
# - Fuchi w formie - Tsubokuchi-gata - kształt kubka do gry w kości - załącznik 4 -c
# - Kashira - stylu Fukumaru-gata, nie widać zbyt dobrze, ale podejrzewam - Higo-gata co korespondowało by z Hizen.- załącznik 4 -d

Przywieszka którą prezentujesz, określa miecz prowincji - Hizen i klan kowali - Tadayoshi. załącznik 5
Jak najbardziej - klan Tadayoshi'ch pracował w Hizen od 1598, a data - 1640..?? - to dawała by 2-gą, bądź 3-cią generację Tadayoshi'ch.
Do konkretnej identyfikacji konieczne jest rozczytanie sygnatury - Mei na trzpieniu - Nakago....bez tego ani rusz, co do proweniencji głowni.
Chociaż hartowanie typu - Sugu-ha, było często stosowane przez klan Tadayoshi'ch - co już może świadczyć o mieczu.

"...... jaka jest wartość tego ?"
Praktycznie trudno powiedzieć.
Sama - Tsuba tej szkoły i tego wykonania to ok. 2.tyś $
Nie mówiąc o reszcie elementów, łącznie z mieczem, czyli głownią.
Elementy tego miecza nie są sygnowane - przynajmniej nie widać. To cokolwiek obniża wartość - ale niedużo.

pzdr.
stani

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 28 Gru, 2017 16:43

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Pochwał: 13

Bez dokładnych osobistych oględzin, wyłacznie na podstawie fotografii (Toyotomi - chylę czoła przed wiedzą - 私はすべての点で弓をあげる!) zapłaciłbym pomiędzy $100 , a $1000. Z tym, że w przypadku potwierdzenia oryginalności i po zainwestowaniu paru dolarów w niezbędne naprawy, cena na aukcji mogłaby osiągnąć i $20k? W tej chwili akurat nie ma ogromnego popytu (moda zawsze kieruje popytem w domach aukcyjnych), wiec poczekałbym z wystawieniem na aukcję 2-3 lata.

Pozdrowienia
Grendel

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Czw 28 Gru, 2017 20:03

Powrót do góry
toyotomi
Tai I

Tai I

Czołem Waszmości Grendel'u

良い言葉をありがとう.
Kantei z fotografii zawsze niesie pewien ładunek wróżenia z fusów. Można się jedynie oprzeć na cechach podstawowych, tym bardziej że nie możemy oglądać - "na wprost"
Uniemożliwia to określenie wszystkich - Sugata. Konieczne jest wzięcie miecza do ręki, wtedy można wszystko zobaczyć.
W mieczu tym jest jeszcze parę elementów, które są charakterystyczne dla szkoły Hizen Tadayoshi - min. strudzina - bôhi (棒樋) w typie kata-chiri (片チリ) z zakończeniem przy Kissaki stylem - hisaki-agaru (樋先上る)
Co mnie przekonuje do tego, że miecz jest wart obejrzenia. A w ciemno - to można kupić tak jak piszesz.
Rzecz jasna, że popytem steruje moda. osobiście nie sprzedawał bym tego miecza. Miecze Wakizashi są w mniejszości (ilościowej) do Katan czy Tanto. Tym bardziej że możemy mieć do czynienia z mieczem - shintô

pzdr.
stani

Czw 28 Gru, 2017 21:20

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Pochwał: 13

Z całą pewnością nie sprzedawałbym, a już absolutnie nie teraz. I prawdopodobnie bym go kupił, choć to kwestia ceny. Jak piszesz - na fotografiach wygląda dobrze. Aż, cholera, za dobrze, co budzi we mnie zawsze odrobinę podejrzenia, gdyż tak dobrze wyglądajace miecze, a już zwłaszcza wakizashi (którego, nota bene, wciąż mi brakuje), rzadko kiedy można znaleźć na sprzedaż poza domami aukcujnymi...

Pozdrowienia
Grendel

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Czw 28 Gru, 2017 23:53

Powrót do góry
toyotomi
Tai I

Tai I

Cytat:
za dobrze, co budzi we mnie zawsze odrobinę podejrzenia,

.....jak najbardziej - mam to samo - ale wtedy usiłuję skupić się na elementach które już tak dobrze nie wyglądają.
Oczywiście - trzeba zaznaczyć - że mamy do czynienia ze zdjęciem.
Miecz ten - bez wątpienia - przechodził renowację.
# - porównując stan zachowania - Nakago i głowni.
# - renowacja - moim zdaniem - polegała na prze-polerowaniu głowni, bez szlifu zmieniającego profil przekroju.
[pierwotny profil przekroju - Niku (po naszemu-konwex) został zachowany po polerowaniu]
W replikach najczęściej stosuje się szlif płaski powierzchni płazów - Ji.
Taki szlif lepiej oddaje cechy kucia warstwowego jak i pasma hartu - Hamon.
No i miecz/głownia wygląda ślicznie - tak po Japońsku.
# - w tym przypadku polerowanie typu - Hadori - tzw. "modern" - jasne pasmo - Hamon na tle ciemnej stali - Ji, oraz "lustrzane" - Shinogi-ji. załącznik 1
[w tym typie polerki - rzeczywistą linie hartu - Yakiba - możemy zobaczyć tylko "na żywo"]
# - trzpień -Nakago - "starzał się" razem z nabitym -Mei - załącznik 2

Z tego względu jw. - miecz ten jest wart, aby na niego spojrzeć z bliska.

pzdr.
stani

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sob 30 Gru, 2017 10:37

Powrót do góry
Bogus8521
Sierżant

Sierżant

Dziękuje panowie za waszą opinię, nie pozostaje nic innego jak zakupić ten miecz, i poddać go renowacji, pytanie tylko kto takim czymś się zajmuje ?

Sob 30 Gru, 2017 12:52

Powrót do góry
toyotomi
Tai I

Tai I

Czołem.

Zaintrygowała mnie sygnatura -Mei na trzpieniu.
Dla rodu - i szkoły - Hizen Tadayoshi, jest bardzo mało materiału porównawczego, a i sama historia klanu jest dosyć skomplikowana i nie miejsce aby tu pisać poematy.
Porównałem dostępne - oshigata [Tadayoshi'ch] ze sygnaturą na prezentowanym mieczu - muszę przyznać, że wygląda to dosyć dobrze. - załącznik 1
Cytat:
poddać go renowacji, pytanie tylko kto takim czymś się zajmuje

Zapytaj u Arkadiusza Kułtuckiego
http://www.areku.nazwa.pl/katalog/ja.htm
Lub bezpośrednio - tutaj - na PW do Undergrounder,a
http://forum.ioh.pl/profile.php?mode=viewprofile&u=13571

pzdr.
stani

Opis załącznika:

Sob 30 Gru, 2017 14:43

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant

Pochwał: 12

Czołem,
ładne to Gunto, ręczna robota to rzadkość. Moim zdaniem oprawa, jak i miecz wykonana razem na zamówienie. Wiadoma jest proweniencja tegoż artefaktu ?

http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Nie 31 Gru, 2017 15:33

Powrót do góry
toyotomi
Tai I

Tai I

Alku.

Od Gunto - w tym mieczu to jest tylko pochwa. Pozostałe elementy oprawy nie da rady przypasować do żadnego z typów Gunto.
Nawet do ostatniego - dosyć "uproszczonego" w oprawie - Typ-3.
Praktycznie jest to oprawa cywilna.
Rzecz jasna - pochwa wskazuje, że mógł być używany jako "Crew Guntō" - jako że rozmiar pasuje do głowni.
Przemawia to za celowym wykonaniem pochwy do miecza - późno wojennej, drewnianej, obciągniętej skóra.
Podejrzewam - że miecz blokowany był w pochwie paskiem skórzanym, poprzez któryś z otworów w -Tsubie, -Kozuka lub -Kogai Hitsu.
W pochwy drewniano/skórzane oprawiano tak -Gunto, jak i cywilne miecze "robiące" za -Gunto.
Pod koniec wojny brakowało Japońcom wszystkiego, nawet regulaminowych mieczy.
...........no a jak oficer miał zginąć bez miecza....????...była by to kiepska śmierć... Wink

pzdr.
stani

Opis załącznika:

Wto 02 Sty, 2018 17:04

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant

Pochwał: 12

Stasiu,
oczywiście, że nietypowe, masz rację dla mnie też wygląda jak stare wakizashi adoptowane "na" Gunto, z pewnością prywatne. ale jednak. Oficerowie wywodzący bezpośrednio z rodów samurajów czynili takowe cuda.

http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Sro 03 Sty, 2018 13:16

Powrót do góry
toyotomi
Tai I

Tai I

Alku.

Tak myślę (czasem mi się to udaje... Wink ) - że taki miecz adoptowany na Gunto - jest "czymś więcej" niż Gunto, które klepali bez opamiętania, a i tak im brakowało.
Jest to jakiejś formy ciągłość - miecza, rodu i wojownika - w II WŚ nazywanego żołnierzem.
Dopóki broń białą czyniono - przez lata - w celach walki, to maiło to jakiś sens.
Gdy zaczęto tę broń produkować li tylko dla ozdoby - to ten sens chyba się stracił.

pzdr.
stani

Sro 03 Sty, 2018 19:06

Powrót do góry
Strona 1 z 1
Szybka odpowiedź
Użytkownik:
Zamknij Tagi
Bardzo szczęśliwy Uśmiech Smutny Zdziwiony Zszokowany Zniesmaczony Wyluzowany Laughing Mad Razz Embarassed Crying or Very sad Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation Question Neutral Mr. Green Piwo Czołg2 Kciuk w dół Kciuk do góry Zdziwko Super W szoku Eureka
 Więcej Ikon 

Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Możesz zmieniać swoje posty
Możesz usuwać swoje posty
Możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.