| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Regulaminowe szable obce w polskich rękach XIX-XX w.

Zestawienie przedstawiające regulaminowe szable innych państw, używane w Polsce, oraz przez formacje polskie w obcym wojsku.
Początek zestawienia od Księstwa Warszawskiego (1807-1815), poprzez II RP, a zakończenie na II WŚ (włącznie).
Tabela (1) zawierają rodzaj szabli, jej wzór (przyjęty jako regulaminowy w danym kraju), użytkowników polskich, oraz czas używania danej szabli.
Tabela (2) przedstawia rodzaj (wygląd) danej szabli.

--------------------------------------------------
Bibliografia
1. E. Kozłowski M. Wrzosek „Dzieje oręża polskiego t. II 1794 - 1938”
2. A. Nadolski „Polska broń – bron biała”
3. A. Czerwiński „Szabla żołnierza polskiego XIX i XX w. w zbiorach MWP”
4. W. Kwaśniewicz „Pięć wieków szabli polskiej”
5. Muzeum Historyczne we Wrocławiu „Broń biała” katalog.
6. Muzeum Okręgowe w Toruniu „Broń biała – sieczna” katalog.
7. Muzeum w Będzinie „Katalog zbiorów broni i uzbrojenia”

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Czw 19 Cze, 2014 9:48

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proszę odpowiedzialnych za dział Moderatorów
o przyklejenie tego tematu.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Stani.

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Pią 28 Lis, 2014 20:54

Powrót do góry
Hleszczawa
Marynarz

Marynarz





Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chu I San,

Proszę powiedzieć czy prawidłowo zidentyfikowałem szablę ułana na załączonym zdjęciu, jako austriacką szeregowych kawalerii lekkiej wz.1877?
Według tabeli była ona używana w WP do 1921 roku. Czy można na podstawie tego określić datę wykonania zdjęcia pomiędzy 1919 (kurtka) a 1921(szabla)?
Czy są informacje na temat, które pułki kawalerii były uzbrojone w ten model? Chodzi mi konkretnie o 9 Ułanów Małopolskich i 12 Podolskich.
Próbuję znaleźć potwierdzenie, że sfotografowany ułan jest moim dziadkiem. Służył najpierw w A-W, a potem w Legionach. Mieszkał w Hleszczawie k. Trembowli i tam powrócił z wojny. Otrzymał ziemię i pobierał rentę jako weteran. Według relacji słownej mego ojca służył albo w artylerii konnej, albo szwadronie artylerii.

Pią 19 Gru, 2014 11:53

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem prawidłowo zidentyfikowałeś szablę. Jest to austriacka kawaleryjska wz. 1877,
Jedyna szabla (obca) używana w WP z tak charakterystycznym kabłąkiem jelca.
Co do tego, czy ta szabla używana była przez 9 i 12 pułki ułanów, to sprawa ma się tak -

9 Pułk Ułanów Małopolskich, formowany w listopadzie 1918 roku w Dębicy (początkowo jako pułk strzelców konnych).
Jako swoje uzbrojenie przejął zapasy magazynowe austro-węgierskiego 3 Pułku Ułanów Landwehry.
Tak że w tym pułku (9 małopolskim) jest wielce prawdopodobne, że owa szabla była na wyposażeniu.

12 Pułk Ułanów Podolskich formowany w lutym 1919 roku w Warszawie (początkowo jako Dywizjon Odsieczy Lwowa).
Posiadał mieszane uzbrojenie. Karabiny austriackie, a szable niemieckie.
Pod koniec roku szable te wymieniono na szable polskie (tzw. "radziwiłłówki").
Tak że w tym pułku szabla ta nie miała szans służyć.

Cytat:
Czy można na podstawie tego określić datę wykonania zdjęcia pomiędzy 1919 (kurtka) a 1921(szabla)


Były by to bardzo dobre ramy czasowe do określenia (przybliżonego) daty zrobienia zdjęcia, gdyby nie jedno...ale...
Zdjęcie żołnierza robiono w fotograficznym atelier. Bardzo często fotograf wykorzystywał własne rekwizyty,
co niejednokrotnie nie było zgodne z faktami, a jedynie służyło za dekorację.
Zdjęcia z atelier, nie mogą być kategorycznym wyznacznikiem faktów, na pewno pod względem fotografowanej białej broni.

Jeżeli chodzi o zdjęcia które mogą być brane pod uwagę, to zdjęcia z jednostek wojskowych, manewrów i świąt jednostek.
Na tych zdjęciach żołnierze występują z własną bronią, a nie (jak w wielu przypadkach) dekoracją fotografa.

Pozdrawiam.
Stani.

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Pią 19 Gru, 2014 21:03

Powrót do góry
Hleszczawa
Marynarz

Marynarz





Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za te informacje i uwagi. Bardzo cenne jest zwrócenie uwagi na niewiarygodność zdjęć robionych w atelier. Szczerze mówiąc nigdy nie pomyślałem o tym.
Odnośnie 9 Pułku, to też stawiałem na ten, ale raczej ze względu na lokalizację. Teraz mam potwierdzenie (jeżeli ta szabla nie była tylko rekwizytem). "12" dodałem tak na wszelki wypadek.
Zastanowił mnie również oficerski pas używany przez ułana, co wskazywałoby na stopień podoficerski. Jednak nie mogę dopatrzeć się żadnych dystynkcji.
Nie jestem pewny czy jego buty były regulaminowe w WP. Wyglądają na A-W huzarów i kawaleryjskie.

Pozdrawiam,
Janusz

Sob 20 Gru, 2014 11:48

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hleszczawa napisał:

Nie jestem pewny czy jego buty były regulaminowe w WP. Wyglądają na A-W huzarów i kawaleryjskie.


Zastanawiam się, czy w tym przypadku możemy mówić o pełnej regulaminowej
zgodności wyposażenia żołnierza....pytanie...z którym (jakim) regulaminem.?
9 pułk tworzony pod koniec 1918 roku, na swoje wyposażenie i uzbrojenie
przejął zapasy magazynowe austro-węgierskie.
Żołnierzy wyposażano w to co było w magazynach,
tak że i buty mogły pochodzić z tego magazynu, rzecz jasna kawaleryjskie.

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Sob 20 Gru, 2014 20:53

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Brakuje w zestawieniu szabli piechoty. Lub w tytule tematu słowa "kawaleryjskich".
_________________
www.altkreytzen.org.pl

Sro 16 Lis, 2016 17:35

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Nie możesz ściągać plików w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.