| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
erkael56
Major

Major
Posty: 1568
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nowe odkrycie: to eksplozja jądrowa uszkodziła CzEJ

Nowe analizy awarii w Czarnobylu ujawniły, że to wybuch jądrowy rozpoczął katastrofę.

Andrew Masterson

Reaktor nr 4 w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej został zniszczony przez wybuch jądrowy, a nie pary wodnej – jak ujawniają to wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „Nuclear Technology”.
Reaktor znajdujący się 130 km od Kijowa na Ukrainie, eksplodował nocą 25/26.IV.1986 roku, zabijając 30 osób i powodując zatrucie popromienne u dalszych 134. Dzisiaj opancerzony w zbrojony beton, stoi w centrum strefy zakazanej o powierzchni 2600 km².
Dochodzenie w sprawie uszkodzenia reaktora doprowadziło do tego, iż uznano, że doszło tam doi eksplozji sprężonej pary wodnej. To przypomina przyjęte wyjaśnienie i jest ono powoływane przez sektor energetyczny, że żaden reaktor nie doświadczył eksplozji jądrowej.
Aktualne analizy wykonane przez Szwedzką Agencję Badań nad Obronnością, Szwedzki Instytut Hydrometeorologiczny i Uniwersytet Sztokholmski stoją w sprzecznością z oficjalnymi, standartowymi wyjaśnieniami.
Ekipa pod kierownictwem Larsa-Erika de Greera doszła do wniosku, że pierwsza z dwóch eksplozji zauważona przez świadków, była w rzeczy samej eksplozją nuklearną – albo raczej bardzo szybką serią nuklearnych eksplozji, które o trzy sekundy poprzedziły wtórny wybuch pary.
Wybuchy atomowe, jak konkludują uczeni, wystrzeliły dżet z masą odłamków bardzo wysoko w niebo. Eksplozja pary wodnej, która nastąpiła po nich, rozerwała reaktor i posłała więcej odłamków w atmosferę, ale na mniejszą wysokość.
Odkrycie to jest oparte o nowe analizy izotopów ksenonu (Xe) zrobione 4 doby po katastrofie.
Oryginalne badania – przedsięwzięte przez naukowców z leningradzkiego Instytutu Radowego VG Khoplin – wykryły izotopy ksenonu znajdujące się w mieście Czerepowiec na północ od Moskwy i w dużej odległości od Czarnobyla, gdzie przewidywano opad poeksplozyjny. Powtórne analizy tych izotopów odkryły, że są one produktem nuklearnego rozszczepienia, co oznacza że zostały stworzone w wyniku wybuchu atomowego. Izotopy ksenonu wykryte zostały na trasie opadu atomowego nad Skandynawią były zupełnie różne i odpowiadały materiałowi wyrzuconemu wprost z rdzenia reaktora przez wybuch chemiczny.
Patrząc wstecz na warunki pogodowe w dniach po katastrofie, de Geer i jego ekipa doszli do wniosku, że izotopy z Czerepowiec mogły dosięgnąć miasta, gdyby zostały wysłane znacząco wyżej w powietrze, niż w przypadku wybuchu pary w CzEJ.
Dochodzeniowcy oglądając zniszczenia reaktora jak to tylko było możliwe po eksplozji zauważyli, że pierwszy wybuch generował temperaturę dostatecznie wysokie, by stopić dwumetrowy pancerz poniżej rdzenia – co wedle Szwedów można porównać tylko do eksplozji nuklearnej. Para wodna nigdy nie byłaby w stanie mieć takiej energii, by spowodować stopienie tej płyty.
- Sądzimy, że termiczne neutrony wytworzone przez wybuchy jądrowe na dnie wielu przewodów paliwowych reaktora spowodowały wyrzut odłamków, które wystrzeliły w górę poprzez rury do tankowania – mówi de Greer. – Eksplozja pary wodnej, która rozpruła reaktor miała miejsce 2,7 sekundy później.

Źródło - https://cosmosmagazine.com/physics/new-finding-nuke-blast-crippled-chernobyl

Przekład z angielskiego - ©R.K.F. LeśniakiewiczOpis załącznika:

Sro 06 Gru, 2017 14:56

Powrót do góry
alfiasty
Podporucznik

Podporucznik

Posty: 354
Skąd: Leubus ;)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pamiętam jak piło się Jod a teraz piwo Piwo Piwo Piwo
_________________
-------------------------------------------------------
Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach ! .Fiodor Dostojewski

Sro 06 Gru, 2017 15:48

Powrót do góry
erkael56
Major

Major
Posty: 1568
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myśmy wypłukiwali ten jod-131 przy pomocy 40% roztworu wodorotlenku etylu...
A tak BTW, to nie bardzo mi się chce wierzyć w te szwedzkie rewelacje. Ksenon mógł być po jakichś radzieckich testach jądrowych w Kazachstanie czy z jakiegoś mogilnika w Kysztymie czy Czelabińsku, a nie po katastrofie w Czernobylu.

Czw 07 Gru, 2017 8:46

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Posty: 4644
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobra, niech mi ktoś tylko wytłumaczy, jakie wybuchy???
Wybuch jądrowy jest efektem eksplozywnego wyzwolenia energii podczas gwałtownej i niekontrolowanej reakcji łańcuchowej. Zgoda? Do jej przebiegu i utrzymania potrzebna jest określona masa danego izotopu wzbogaconego uranu lub plutonu. Zgoda?
Reaktory typu RBMK, jak w Czernobylu, to reaktory z ciśnieniowym chłodeniem wodnym, w których jako moderatora uzywa się grafitu (i w pewnym stopniu także wody chłodzacej). Jest to chyba najbardziej niebezpieczne z rozwiązań, z zdublowanym zagrożeniu awarią, zarówno na skutek awarii pomp chłodzacych (wzrost ciśnienia wewnątrz reaktora!), jak i zapalenia się prętów grafitowych w przypadku utraty chłodziwa. Pręty paliwowe (ze stopu aluminiowo-cyrkonowego) zawierają tlenek uranu wzbogacony do 2% U-235 (reszta to U-238). Prety paliwowe umieszczone są (po dwa w każdym) w chłodzonych wodą pod ciśnieniem kanałach paliwowych. Masa materiału roszczepalnego w pojedynczym kanale (a nawet w całym reaktorze!) nie jest wystarczajaca do utworzenia masy nadkrytycznej! Jest to po prostu fizycznie niemożliwe!
Zgoda?
Więc o czym tu mowa?
W artykule w "Nuclear Technology" używa się pojecia "thermal neutron mediated nuclear explosions". Laik w tym przeczyta jedynie "nuclear explosion" i oczami wyobraźni zobaczy nuklearny grzyb... Kluczowe znaczenie maja tu jednak trzy pierwsze słowa - "thermal neutron mediated". Coż zacz owe "thermal neutrons"? Są to po prostu swobodne neutrony, zaś pojęcie "thermal" (w duzym uproszczeniu) oznacza ich "spowolnienie". Utrzymanie każdej reakcji łancuchowej wymaga spowolnionych neutronów. Każdej. Każdy reaktor jadrowy pracuje właśnie dzięki owym spowolnionym neutronom. Dla ich spowolnienia potrzebne sa właśnie prety grafitowe (oraz woda). W Czernobylu w efekcie wyłaczenia przez obsługę (na potrzeby przeprowadzanego testu) systemu automatycznego wygaszania reaktora doszło do przegrzania kilku prętów paliwowych, wyzwolona przez które energia cieplna odparowała (w ciągu mniej niż nanosekundy) wodę chłodzacą wewnątrz kilku kanałów paliwowych. Co z kolei (przez brak wodnego moderatora) spowolniło nieco reakcję roszczepialną i zmiejszyło ilość emitowanej energii termalnej. Co umozliwiło zetkniecie prętów paliwowych, których materiał był już niemal na granicy stopienia z ciagle wpompowywaną wodą. W efekcie doszło do pekniecia obudowy. Tlenek uranu jest ekstremalnie palny. To pirofor. Jeśli w momencie pęknięcia pręta wokół niego znajdowała sie przegrzana para - z pewnością doszło do jego zapalenia. Woda takiego pożaru nie ugazi. Ba - jeszcze go podsyci. Co z kolei doprowadzi do kolejnego wzrostu temperatury wewnatrz kanału i kolejnych fluktuacji reakcji rozszczepialnej w nieuszkodzonych częściach prętów paliwowych. Kilkadziesiat, a może nawet kilkaset takich cykli miało miejsce podczas nanosekundy! Wzrost cisnienia wewnątrz kanału paliwowego byłby tak gigantyczny i na tyle szybki, ze mógłby doprowadzić do eksplozywnego wyrwania jego zamknięcia. Jednak, czy mogło by ono przebić 1000-tonową pokrywę stalową? Czy wyzwolona energia cieplna i ciśnienie wystarczyłaby do utworzenia wiązki plazmowej z transuranowych resztek powstałych podczas lat eksploatacji wewnatrz prętów paliwowych, a która byłaby w stanie przedostać sie przez pokrywę? Trzeba by było to wyliczyć, niemniej mam za mało danych, a mój komputer posiada za mała moc obliczeniową, bym mógł to zrobić...
Ty chyba jedyna "eksplozja jądrowa", do której mogło w RBMK dojść.

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Pią 08 Gru, 2017 4:49

Powrót do góry
erkael56
Major

Major
Posty: 1568
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel - ale brednia poszła w świat. I teraz każdy mędrek będzie opowiadał o wybuchu atomowym w CzEJ. Swoją drogą te brednie już rozpowszechniano w maju 1986 roku na łamach szwedzkich tabloidów - podejrzewam, że odgrzano mocno nieświeży kotlet...

Pią 08 Gru, 2017 17:22

Powrót do góry
Grendel
Moderator
Pułkownik

Pułkownik

Posty: 4644
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy do końca brednie - nie wiem. Z pewnością jednak autorzy niefortunnie dobrali słowa. Co doprowadziło do tego, że ludzie o znikomej wiedzy n/t fizyki jadrowej i tego, jak działają reaktory atomowe, widzą w czytanym zdaniu to, co działa na ich wyobraźnię, a nie realną treść. Do tego dochodzi ignorancja "tłumaczy", co dodatkowo utrudnia czytanie ze zrozumieniem.
Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Pią 08 Gru, 2017 17:51

Powrót do góry
erkael56
Major

Major
Posty: 1568
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel - być może - ale... Ale gdyby to był wybuch nuklearny, to z reaktora nie zostałoby niczego poza radioaktywnym pyłem - tymczasem stoi i straszy. Czyli jednak brednia jakiegoś łowcy sensacji, który chciał mieć wierszówkę.
A co do Szwedów, to mam swoje zdanie. Trudno posądzić ich o obiektywizm. Po prostu czytałem i analizowałem artykuły z ich prasy, która swym poziomem - no poza "Svenska Dagbladet" i "Dagens Nyheter" - dorównuje springerowskim szmatławcom na naszym rynku...

Sob 09 Gru, 2017 12:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.