| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lukas1991214
Sierżant

Sierżant

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Walki w rejonach Małogoszcza,Włoszczowy

Witam poszukuje informacji na temat walk,potyczek w tych okolicach w czasie I WŚ. Pozdrawiam

Wto 05 Maj, 2009 19:12

Powrót do góry
żukow
Major

Major

Pochwał: 4
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu

Jeśli informacje są jeszcze ci potrzebne, to służę cytatem:

Cytat:
(...)Pięćdziesiąt lat później, w czasie I wojny światowej front przebiegał przez tereny gminy. Ciężkie walki toczyły się na Wzgórzach Krasocińskich, w okolicach Małogoszcza i Łopuszna (24, 25 grudnia 1914 r.). Walki o zdobycie pozycji wokół Łopuszna trwały od grudnia do maja. Samo Łopuszno znalazło się na linii frontu 31 grudnia. W ciągu następnych miesięcy miała miejsce walka pozycyjna, przerywana lokalnymi atakami niemieckimi, z których najcięższy odbył 9 lutego 1915 r.
W czasie walk spłonął kościół i całe Łopuszno. Zniszczony został cmentarz grzebalny, gdyż Niemcy ostrzeliwali go artylerią, chcąc usunąć stamtąd Rosjan. Działania wojenne uszkodziły w poważnym stopniu stanowisko archeologiczne w Ludwikowie, spłonęło także południowo – zachodnie skrzydło pałacu Dobieckich.

Źródło: strona internetowa Gminy Łopuszno

Cytat:
(...)W czasie l wojny światowej na okolicznych ziemiach toczyły się walki wojsk niemieckich z rosyjskimi. Pamiątką po tym jest znajdujący się w Ludyni cmentarz, na którym spoczywa 14 żołnierzy armii niemieckiej ze 133 Pułku Piechoty Landwehry.

Źródło: http://ludyniahomepage.w.interia.pl/old/Historia.html

Aż dziw, że dotąd nie zauważyłem tematu, mam nadzieję, że w jakiś sposób pomogłem. Wink Razz

Pią 30 Paź, 2009 14:41

Powrót do góry
Lukas1991214
Sierżant

Sierżant

Witam dzięki za odpowiedz. Wiesz może gdzie można znaleźć mapkę zaznaczonymi pozycjami wojsk walczących w tamtych rejonach, a wiesz może coś więcej jeszcze na ten temat Wink

Pią 30 Paź, 2009 21:23

Powrót do góry
żukow
Major

Major

Niestety dotąd nie interesowałem się działaniami wojennymi w tamtych terenach, ale w wolnym czasie postaram się pozaglądać w książki i przeszukać internet Wink Widać, że więcej informacji znalazłem na temat walk w Łopusznie, więc może jej urzędnicy będą mieli jakieś materiały archiwalne lub odeślą cię do jakiegoś kompetentnego historyka zajmującego się walkami w I WŚ na terenach Łopuszna, Włoszczowy i okolic. Spróbuj się skontaktować z gminą, może będzie warto. Wink

Pią 30 Paź, 2009 23:37

Powrót do góry
Lukas1991214
Sierżant

Sierżant

Dzięki za to że podjąłeś taka inicjatywę. Myślę że pomysł z gminą będzie dobry. Gdy byłem w wakacje w Łopusznie, pytałem wujka o to wujka. Wskazał mi gdzie wg. niego toczyły się walki były widoczne zarysy okopów. Ziemia potwierdziła jego założenie Wink . Myślę że największe skoncentrowanie walk było nad Nidą, Pińczów.

Sob 31 Paź, 2009 17:10

Powrót do góry
żukow
Major

Major

Nie ma za co Uśmiech W najbliższych dniach mam zapytać się miejscowego historyka, o walki w okolicach Włoszczowy, o samo Łopuszno i jeśli się da o Małogoszcz i pobliskie tereny. Poinformuj mnie, gdy będziesz po z gminą Łopuszno, chciałbym się dowiedzieć, co tam mają w archiwach a czego nie. Wink Mr. Green

Sob 31 Paź, 2009 18:00

Powrót do góry
Lukas1991214
Sierżant

Sierżant

Żołnierze Niemieccy i Austriacy na wycieczce turystyczno krajoznawczej w Małogoszczu 1914/1915 Bardzo szczęśliwy

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Starzy przyjaciele z Małogoszcza

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Nie ma to jak rybka o poranku

Opis załącznika:
Kto chce jeszcze piwka? :)

Sob 31 Paź, 2009 23:17

Powrót do góry
przedborz
Szeregowiec

Szeregowiec

W Gruszczynie za Krasocinem(niedaleko Włoszczowy) jak głosi komunikat dowództwa naczelnego armii niemieckiej,w dniu 6 II 1915 roku żołnierzy z oddziałów śląskiej Landwehry tam okopanych odwiedził sam cesarz Niemiec -Wilhelm II.
Opis walk w Łopusznie pod Włoszczową znajduje się też w" Burzy dziejowej"-pamiętnikach Eugeniusza de Henninga-Michaelisa który służył wtedy w armii carskiej.Rozdział II.
Serdecznie polecam.

Nie 20 Cze, 2010 9:17

Powrót do góry
FireMan
Szeregowiec

Szeregowiec

Lukas1991214 napisał:
Dzięki za to że podjąłeś taka inicjatywę. Myślę że pomysł z gminą będzie dobry. Gdy byłem w wakacje w Łopusznie, pytałem wujka o to wujka. Wskazał mi gdzie wg. niego toczyły się walki były widoczne zarysy okopów. Ziemia potwierdziła jego założenie Wink . Myślę że największe skoncentrowanie walk było nad Nidą, Pińczów.

Ja jestem z Łopuszna:) Okopy ciągną się z 30 km z Łopuszna do Krasocina, 2 dni to mało żeby je obejść bo tereny bardzo trudne i podmokłe

Sro 29 Wrz, 2010 18:11

Powrót do góry
Lukas1991214
Sierżant

Sierżant

Witam kolegę z Łopuszna. Możesz mi polecić jakaś pozycje książkową opisujące działania wojenne 1914/1915 na tych terenach. Słyszałem od wielu ludzi jedną historię związana z Żabińcem z I WŚ (ponoć ruscy potopili tam sprzęt wojskowy) Uśmiech

Nie 03 Paź, 2010 9:16

Powrót do góry
FireMan
Szeregowiec

Szeregowiec

Co do literatury to raczej ciężko coś znależć, a jeżeli chodzi o Żabieniec to jest to prawda ale jeszcze nie "odkrytą" do końca. W bagnach znajduje sie ponoć kilka czołgów Wyluzowany Dziadek opowiadał że raz podczas suchego roku było nawet coś widać w stawie na Żabieńcu... Czołg2

Czw 07 Paź, 2010 12:18

Powrót do góry
Jesse65
Szeregowiec

Szeregowiec

Sprostowanie

Co prawda od postu minęło już 6 lat, ale dla porządku odpisuję. Pomyliłeś Łopuszno w Świętokrzyskiem (między Włoszczową a Kielcami) z wsią na wschód od Lwowa - Łopuszne, o której pisze autor pamiętnika. Usprawiedliwia cię to, że płk. Henning-Michaelis przekręcił w swojej "Burzy dziejowej" nazwę wsi. Życzę powodzenia w dalszych poszukiwaniach.

Nie 18 Wrz, 2016 18:17

Powrót do góry
smithcarlos
Private

Private

hi friends..
I'm looking for information on fighting, skirmishes in those areas during World War I. Regards Czołg2 Czołg2 Czołg2

Sro 15 Lis, 2017 8:42

Powrót do góry
Strona 1 z 1

Skocz do: