| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Seth ma racje, buntownicy tak na dłuższą metę byli trochę kolokwialnie mówiąc w przysłowiowej "dupie", bo taka ich ilość nie mogła ot tak sobie opuścić granic Italii i rozproszyć się, na Rzym też nie mogli uderzyć i dokonać przewrotu w kraju, choćby z tego powodu, że nie mieli machin oblężniczych, balist, katapult, taranów, i odpowiedniego przeszkolenia, itd. Ta prosta armia rebeliantów składała się praktycznie z każdego niewolnika który tylko zaryzykował zrzucając z siebie kajdany by przyłączyć się do powstańców. W tym kobiety, starcy, dzieci.. wszyscy napiętnowani jak bydło znakiem swojego pana. Spartakus, gdy tylko pojawił się na arenie rebelii Krassus, mógł postawić wszystko na jedną kartę, zanim doszło do kolejnych rozłamów w jego armii a także strat w wyniku mniejszych starć z jego wojskami. Uderzyć na Krassusa pełnymi siłami, gdyby Krassus poległ tak jak jego poprzednicy to ho ho.. Wiara w skuteczność powstania była by jeszcze większa, zabrana broń poległym wojskom Krassusa jeszcze bardziej dozbroiła by powstańców i zanim pojawił by się Pompejusz to rebelianci mogli by uzupełnić swoje liczebne siły stratne na walce z Krassusem - takie moje gdybanie Razz tak czy siak, losy powstania były jasne od samego początku, to mogło by inaczej wyglądać gdyby się odbyło na mniejszą skalę, np. gdyby po masakrze pod Wezywiuszem już wtedy postanowili sie rozproszyć za granice Italii. a nie budować armię rekrutując kolejnych powstańców w ten sposób zwiększając jej liczebność do nie wyobrażalnych rozmiarów. Gdyby było ich mniej mogli by uciec za granice Italii i uzyskać upragnioną wolność, a tak znaleźli się w potrzasku gdzie na dłuższą metę było jasne, że skończą na krzyżach..

Sob 30 Mar, 2013 0:34

Powrót do góry
kalashnikov
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 22
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba poległ w bitwie pod silarus

Nie 12 Maj, 2013 17:40

Powrót do góry
Liam
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak sobie czytam i stwierdziłem, że mogę dać coś od siebie. Ale co może wiedzieć taki żółtodziób jak ja? Otóż, obejrzałem wszystkie 3 sezony serialu Spartacus, ogółem interesuję mnie mitologia i w tym kwestia Spartacusa przedstawiana w książkach i różnorakich filmach m. innymi Gladiator. Wersji jest wiele, ale dam wam tą, w którą wierzę i która jest najbardziej prawdopodobna. Zaczynając. Prawdziwe imię Spartacusa nie jest znane, lub jest znane ale każdy o nim zapomniał. Jego pochodzenie też nie jest pewne bowiem stwierdzono iż jest Trakiem bo jego styl walki przypominał styl Trackiego króla Spartacusa. I macie pierwszą odpowiedź. To imię jak wiecie przydzielił mu Batiatus. Czemu tak nie nawidził Rzymian? Zabili mu żonę, pokonał najpierw Galiusza Glabera, więc jego zemsta została dopełniona aczkolwiek chciał walczyć dalej i zniszczyć całą Republikę, gardził nimi gdyż wiedział jak traktują niewolników. Dobra, dalej. Nie był niewolnikiem!!!!!! Był gladiatorem, który uciekł by żyć jak człowiek wolny i takim był. Robił co chciał i pluł na rzymskiego psa. Miał na początku przewage liczebną na Crassusem, wiecie dlaczego? Co to za honor pokonać garstkę?! Chciał walczyć z nim normalnie na polu bitwy i zginąć w chwale jako wolna osoba. To prawda unikali siebie, ale wiedział Spartacus, ż Pompejusz przybędzie i te całe legiony, wiedział, że nie ma większych szans bo głód doskwiera. Nie powinien ufać piratom, fakt. Przeprawił się na Sycylię w poszukiwaniu jedzenia, z tego co wiem chciał też rozdzielić wojska Krassusa, cóż nie powiodło się. Wrócił. Mógłu uciec przez alpy? mógł. Czemu tego nie zrobił? Powtarzam! Chciał zginąć na polu bitwy w chwale. Czemu rozdzielił się z Kriksosem? Bo Gal chciał walczyć na żywioł, i w końcu przegrał. To prawda gdyby było rozłamów mogliby wygrać. Trudno. I proszę nie mówić, że nie dali oporu Rzymianom bo to bzdura!! Zniszczył Batiatusa, zniszczył Glabera i innych, zniszczył arenę. Kpił z Rzymian! Wygrywał wiele bitew. I wbrew pozorom był bardzo mądry, często używał podstępów. Umarł w chwalę, zgotował Rzymianom piekło i dobrze! Mówcie o nim co chcecie ale mieli z nim Wielki problem!

Nie 25 Sie, 2013 15:53

Powrót do góry
kubus925
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wersji jest wiele, nikt nie wie która jest prawdziwa. Trochę dziwnie, że nie potrafimy trzymać się jednej wersji.

Sro 25 Wrz, 2013 18:47

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Spartakus na pewnym etapie buntu wraz z "armią" rebeliantów stworzył takie swoje państwo w państwie (należy pamiętać, że wśród niewolników zbiegłych od swoich panów były też kobiety, dzieci, starcy itd.), takie ruchome państwo niewolników, które krążyło po Italii. Rabowali co popadnie, nie mieli odpowiedniej zbroi, dyscypliny wojskowej, inteligencji.. Nie wielu z nich było gladiatorami, różnymi językami mówili, w różnych bogów wierzyli, różne swoje przekonania mieli..różni ludzie tam byli.. jednym słowem taki bajzel wielki. Zapanować nad taką "armią - państwem" to naprawdę był kłopot. U rzymian nie szwankowało dowodzenie, wszystko było zgrane, ćwiczone, armia Krassusa choć mniej liczna od tego "państwa", dobrze odżywiona była o stokroć groźniejsza. Ja się czasami zastanawiam jakie ja bym kroki podjął będąc w tym czasie na miejscu Spartakusa. Bratanie się z niepewnymi piratami to był hazard (i spartakus przegrał na tej loterii), lepszym (chyba najlepszym) sposobem było po prostu przeprawić się przez Alpy i uciec z Italii.

Sro 13 Lis, 2013 23:14

Powrót do góry
firon
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trudno ocenić, która wersja jest prawdziwa. Być może komuś lepiej uda się opracowac ten temat

Nie 15 Gru, 2013 19:03

Powrót do góry
kuba40
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Musimy czekać na więcej źródeł.

Sob 04 Sty, 2014 4:07

Powrót do góry
CaridadWroc1565
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Uwielbiam serial Spartakus to chyba najlepszy jaki oglądałem

____________________
Ty również tam zajrzyj http://zdrowiemarket.pl/5-tabletki-zielona-kawa ceny niższe już nie będą!

Wto 25 Mar, 2014 19:03

Powrót do góry
Gutex
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 228
Skąd: Wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wyobrażaz sobie przeprawę przez Alpy z tym całym majdanem ( kbiety, dzieci,starcy) Hannibal stracił połowę armii, a działał z zaskoczenia . Rzymianom wystarzyło zostawić na straży przełęczy 1,2 legiony i po ptokach. Gdyby został w Italii też by pzegrał gdyż tylko rabowali , Rzym panował na morzach i sprowadzał dowolne ilości żywności z Sycylii i Egiptu oraz Tunisii, Niewolnicy tylko rabowali i ppo prostu by padli z głodualbo osłabionych by rozwiesili na krzyżach nie z Kapuii do Rzymu tylko z Tarentu do Rzymu.

Wto 15 Kwi, 2014 11:14

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozważałem na wszelkie sposoby możliwości Spartakusa i jego "armii" niewolników. Nie widzę szans. Rzymska armia była doskonale wyszkolona technicznie w boju, np. żołnierze walczący w pierwszej linii dokonywali roszady z tymi którzy stali bezpośrednio za nimi w odstępach 5 minut, stąd każdy żołnierz walczył na swoich maksymalnych obrotach przez te 5 minut a następnie odpoczywał kiedy w tym czasie zastępował go w inny w te miejsce. Niewolnik walczył zaś na pierwszej linii dotąd aż padł. Stąd m.in. mieli takie straty w ludziach (statystyki w porównaniu do ilości poległych rzymskich żołnierzy). To tylko jeden z przykładów strategii wyszkolenia rzymskiej armii. Poza tym Rzymianie mieli balisty, katapulty, pełną zbroję (tarcze, pancerze, hełmy itd.) a tego zwykle nie mieli niewolnicy (często pół nadzy i odziani w to co udało im się zrabować). Niewolnicy w odróżnieniu od Rzymian walczyli chaotycznie, rzucając się całą gromadą robiąc przy tym wiele hałasu (darli ryja na całego) - tak mogli z powodzeniem atakować wioski lub niewielkie patrole rzymskie lub małe oddziały. W poważnej wojnie z Rzymem (bitwy) nie mieli szans.

Czw 04 Wrz, 2014 10:36

Powrót do góry
Mitrydates Eupator
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć! To mój pierwszy wpis na forum. Zaglądam tutaj od dawna, ale dopiero teraz zdecydowałem się założyć konto. Jeśli kogoś interesuje sylwetka Spartakusa to polecam ten tekst - https://antyczny.blog/2017/10/07/spartakus-gladiator-ktory-zatrzasl-rzymem/

Czw 02 Lis, 2017 16:26

Powrót do góry
ha89
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 2
Skąd: śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mnie tam zastanawia ile prawdy jest w tym wszystkim, co mu aktualnie wiemy o Spartakusie. Pomijam już fakt, ile % prawdy jest w filmie i książkach. Niemniej jednak, jest to dla mnie jedna z najbardziej interesujących postaci tamtego okresu.

Czw 09 Lis, 2017 18:43

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.