| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co to za kubek?

W miniony weekend wykopałem taki kubek w okolicy Rembertowa. Zgnieciony, zardzewiały ale zachowało się jeszcze ucho. Kształt jak widać rozszerzający się ku górze.
Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie podpowiedzieć, co to za kubek?
-wojskowy czy cywilny?
-z jakiego może pochodzić okresu?
-ew. czyja armia mogła korzystać z takiego kubasa?



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 22 Wrz, 2009 18:35

Powrót do góry
Hauptmann Kloss
Gefreiter

Gefreiter





Posty: 49
Skąd: Gdzieś w Generalnej Guberni ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj, ciężko coś ustalić Zszokowany widać, że dużo przeszedł.
Według mnie jest to kubek cywilny.


Pozdrawiam
Hauptmann Kloss

Wto 22 Wrz, 2009 18:50

Powrót do góry
Konrado
Porucznik

Porucznik





Posty: 625
Skąd: Mazowieckie
Archiwum: IPN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jedyne co można o tym "czymś" powiedzieć to to że, mogą ci go nawet na złom nie przyjąć, bo nie będą płacić za rdzę Laughing
według mnie jest to (jeśli jest to kubek) kubek cywilny, z okresu [no cóż Uśmiech]. Mam nadzieje ze przy następnym spacerku trafisz coś lepszego.
pozdro.

_________________
"Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził"

Wto 22 Wrz, 2009 19:28

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie będę go oddawał na złom bo zwyczajnie nie zabrałem go. Został tam gdzie go wykopałem, ograniczając sie tylko do sfotografowania przedmiotu. Co ciekawe znalazłem go na terenie poligonu był wykopany na wydmie i to pod 10 cm warstwą żwiru polodowcowego. Musiała się zatem warstwa żwiru i gleby w jakiś sposób przemieścić skoro był pod nimi. Może jakiś wybuch (przysypało. Moje pierwsze przypuszczenia były takie, ze zwyczajnie został zgubiony i leżał sobie tak, aż go przysypała ziemia i żwir w trakcie jakiś strzelań lub jak wojsko kopało stanowiska strzeleckie. Widać, że jest stalowy bo o tym świadczy ta rdza. Wojskowy to raczej cynowy lub aluminiowy.
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 22 Wrz, 2009 20:41

Powrót do góry
Konrado
Porucznik

Porucznik





Posty: 625
Skąd: Mazowieckie
Archiwum: IPN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ciekawe czy gdyby go wrzucić do kwasu szczawiowego, może wyszło by coś ciekawego (z tym ze po tym kwasie trzeba go potem dokładnie wyczyścić bo po około 4-5 latach rozsypie się [podobno]). No cóż można tylko spekulować, raczej nic nie da się powiedzieć na temat tego kubka. Pewnie zwykły, metalowy, pospolity kubas Piwo
pozdro.

_________________
"Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził"

Wto 22 Wrz, 2009 20:51

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Konrado Uśmiech
Nie tracę nadziei, ze może ktoś skojarzy z podobnym znaleziskiem, lecz lepszym stanie i dowiem się czegoś więcej.

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 22 Wrz, 2009 21:03

Powrót do góry
Konrado
Porucznik

Porucznik





Posty: 625
Skąd: Mazowieckie
Archiwum: IPN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tez mam taką nadzieję będę obserwował temat Uśmiech
_________________
"Jeszcze się taki nie urodził co by każdemu dogodził"

Wto 22 Wrz, 2009 21:21

Powrót do góry
jajo
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Raczej jest to zwykły kubek do zbierania żywicy

http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=83&t=10639

_________________
Kto ja jestem? - Jajeczko
Jaki znak mój? - Żółteczko
Gdzie ja mieszkam? - W skorupce
W jakim kraju? - W kurzej dupce

Jak by nie było jest bardzo miło.............

Wto 22 Wrz, 2009 22:33

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jajo napisał:
Raczej jest to zwykły kubek do zbierania żywicy

http://www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f=83&t=10639


Może pomyślisz, że jestem uparty oszołom. Mr. Green Jednakże, czy kubki do zbierania żywicy posiadały normalne ucho? Mój posiada, choć słabo jest ono widoczne z powodu rdzy i zgniecenia. Cały kubas jest niemal sprasowany....

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 22 Wrz, 2009 23:23

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cała nadzieja w Maxikasku , on na "kuchennych " gratach zna się najlepiej .

Sro 23 Wrz, 2009 20:01

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Liczę na fachowców Bardzo szczęśliwy i wiem, że nie należy sie poddawać. Na tym forum zawsze znajdzie sie ktoś, kto postawi kropkę nad "i" Laughing
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Czw 24 Wrz, 2009 1:25

Powrót do góry
tomekkkk
Kapral

Kapral





Posty: 49
Skąd: dolnyśląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tu nie trzeba fachowca jest to kubek do zbierania żywicy tak jak napisał ci "jajo" a tego twojego ucha jak ty to sądzisz jakoś nie widać na zdjęciu to chyba są tylko twoje domysły że to ucho tam było. Niektóre kubki do żywicy miały jakieś tam uchwyty do mocowania może to akurat to twoje ucho a w ogóle widać po spodzie tego kubka że jest wypukły więc ciężko by go było postawić na płaskim stole żeby się nie przewrócił. A takie właśnie wypukłe spody miały kubki do zbierania żywicy. Trochę mi się przez ręce przewinęło tego szmelcu więc śmiało mogę potwierdzić swoją tezę.

Po to jest to forum żeby dyskutować o takich tematach

POZDROWIENIA

_________________
Każdy dzień jest podróżą przez historię.

Pon 05 Paź, 2009 14:43

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przyjmuję do wiadomości Laughing . Nie zamierzam się upierać. Jednak na marginesie dodam, że ucho jest i do tego widoczne na 1, 2 (wierzchołek ucha), oraz na 4 zdjęciu (jasny pasek po prawej od środka). Ucho jest mało widoczne z powodu marnej jakości foto i w zw. z faktem zgniecenia , tak samo jak zaokrąglone denko (efekt zgniecenia całego kubka)..
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Nie 11 Paź, 2009 21:02

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja Cie popre-jezeli twierdzisz ze jest slad po uszku-trzeba Ci wierzyc.
I byc moze faktycznie byly takie uzywane-kubek ze zdjec byl nalozony na niemiecka manierke i wlozony w helm.....
Poszukam gdzies zdjecia z wykopu-ale mam je na lapku...dolacze.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 11 Paź, 2009 21:35

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Heh. To nawet nie jest ślad po uchu, a ucho. Fakt, ze mało widoczne ale jest ucho. Spłaszczone, skorodowane, ale jest Uśmiech
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Nie 11 Paź, 2009 22:16

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A czy teraz sadzisz ze Twoj kubek tak wygladal? Wlasnie owalne /jajowate/ dno sklonilo mnie do porownania z moim.

Czy zachowaly sie gdzies resztki emalii? Wydaje mi sie ze w dnie twojego widze jej resztke???

Nie 11 Paź, 2009 22:56

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jms-bytom napisał:
A czy teraz sadzisz ze Twoj kubek tak wygladal? Wlasnie owalne /jajowate/ dno sklonilo mnie do porownania z moim.

Czy zachowaly sie gdzies resztki emalii? Wydaje mi sie ze w dnie twojego widze jej resztke???


Na moim trudno doszukać się czegoś mniej lub bardziej podobnego do emalii w zw. z tym, że korozja go schrupała jak się patrzy. Jajowatość dna.... no cóż, w/g mojej hipotezy wiąże się to chyba z fizyczną destrukcją, zgnieceniem co mogło spowodować uwypuklenie dna kubka. Początkowo także myślałem,. że jest to coś w rodzaju kubka nakładanego na manierkę. Jednak wydaje mi się, choć na tym się zbytnio nie znam, że takie naczynia były wykonywane z blachy cynkowej albo aluminium. Wykopany przeze mnie ponad wszelką wątpliwość, sądząc po korozji, wykonany jest ze stali. Ponadto mój ma ewidentny, rozszerzający się ku górze kształt.

_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Nie 11 Paź, 2009 23:14

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ewolf.wwa napisał:
... Jednak wydaje mi się, choć na tym się zbytnio nie znam, że takie naczynia były wykonywane z blachy cynkowej albo aluminium. Wykopany przeze mnie ponad wszelką wątpliwość, sądząc po korozji, wykonany jest ze stali. Ponadto mój ma ewidentny, rozszerzający się ku górze kształt.


Ten tez rozszerza sie ku gorze-zle ujecie zdjecia.


Co do naczyn emaliowanych-np.Fabryka Naczyn Emaliowanych Olkusz-obchodzi w tym roku/lub zeszlym/ 100 lecie i produkowala bardzo duzo dla wojska-np. slynne bieszczadzkie Uśmiech kubeczki I wojenne. carskie, sa czesciowo od nich...nawet trafialy sie w wykopach przy lazaretach naczynia z "siusiakiem" do lewatywy-z ich sygnatura.

Dalej F.N.E.Myszkow Swiatowid-tez dziala do dzis, a w czasie wojny pod nazwa Adler..

Wto 13 Paź, 2009 0:05

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jms:
Emaliowane kubki, w Twoim wypadku to m15 czy m17 (sam ich nie odróżniam) to inna para kaloszy. Nawet z wykopków mają w większości zachowaną emalię (ach ta jakość). Podobnie z menażkami z IWŚ. Chyba że trafi na wyjątkowo agresywną ziemię. Przy okazji podeślij mi na priva nazwę producenta, bo nie widać na fotce wyraźnie.
Sam mam taki kubeczek z wykopków w stanie mintowym, ale był poniżej poziomu wód gruntowych więc powietrze nie miało dostępu do niego. Wink
Przy okazji były to kubki przenoszone w chlebaku. I owe rozszerzanie w górę było minimalne (z tego co pamiętam- akurat nie mam żadnego pod ręką).
wawa:
Widać ewidentnie uszko. Być może to wrak kubka carskiego (tu już jakość emalii dużo do życzenia zostawiała). Raczej to nie jest kubek do żywicy. Może to być równiez jakiś cywilny. Zresztą te carskie emaliowane to była "zmobilizowana" produkcja cywilna (robione tylko na terenie Królestwa, niespotkałem kubka sygnowanego przez producenta z ROsji).
Wieczorem wrzucę ci fotkę takiego kubka, chyba że ktoś mnie wyprzedzi Wink



Opis załącznika:
obiecany carak

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/


Ostatnio zmieniony przez maxikasek dnia Wto 13 Paź, 2009 23:35, w całości zmieniany 1 raz

Wto 13 Paź, 2009 10:30

Powrót do góry
ewolf.wwa
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 250
Pochwał: 1
Skąd: Warszawa/Wüstegiersdorf
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek, dzieki. Chętnie zobaczę Uśmiech
_________________
Pozdrawiam,Wojtek.

Wto 13 Paź, 2009 21:07

Powrót do góry
kostmar
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

co to za kubek ...emaliowane kubki carskie

Bardzo mnie interesuje zdjecie tego kubka od strony dna? Czy ma jakąs sygnaturę? jak te załaczone ponizej.Jestem bardzo zainteresowany tematem kuchennego wyposażenia dodatkowego carskich żółnierzy i oficerów..szczególnie sygnowanymi naczyniami emaliowanymi. Razz
W załaczeniu przesyłam widok miskeczki na zupę sygnowana znakiem 16 pułu dragonów zw. gołuchowskim sprzed 1908 r gdyz wówczas został przemianowany rozkazem carskim na 6. Miseczka znaleziona w Ostrołece. Byc może była produkowana przez zakłady Wulkan w Warszawie..ale do stwierdzenia tego potrzebny jest wiekszy materiał porownawczy. Zdjecie kubków z numerami okregów i pułków podałem za artykułem o kuchniach polowych i wojskowym wyposażeniu dodatkowym z I woj. swiatowej.Kubki sa nazywane..zastepcze ...zdjęcie pochodzi z forum rosyjskiego. Razz



Opis załącznika:
Miska 16 pułku dragonów z Ostrołeki

Opis załącznika:
Kubki carskie z forum rosyjskiego o zastepczych naczyniach na wyposażeniu kuchennym armii carskiej

Pon 30 Paź, 2017 14:38

Powrót do góry
kostmar
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Co to za kubek?

ewolf.wwa napisał:
W miniony weekend wykopałem taki kubek w okolicy Rembertowa. Zgnieciony, zardzewiały ale zachowało się jeszcze ucho. Kształt jak widać rozszerzający się ku górze.
Czy ktoś z forumowiczów jest w stanie podpowiedzieć, co to za kubek?
-wojskowy czy cywilny?
-z jakiego może pochodzić okresu?
-ew. czyja armia mogła korzystać z takiego kubasa?



Opis załącznika:
Miska na zupe 16 goluchowskiego pułku dragonów Ostroleki przed 1908

Pon 30 Paź, 2017 15:14

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obawiam się, że owe 16 to średnica miski w cm. O ile mnie pamięc nie myli to średnica denka.
Tak sygnowano kubki np. 7.
Tu masz np. miski wykopane w Katyniu o średnicy 18 cm:
http://www.muzeumkatynskie.pl/pl/417/13443/mediateka.html

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 08 Lis, 2017 23:03

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.