| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rambo,

rękojeści bagnetów się rozkręca i ma w tym żadnej zbrodni, tylko robi się to umiejętnie i odpowiednimi narzędziami, a po skręceniu nie widać nawet że ktoś tam grzebał, lata praktyki.
Oczywiście jak w każdej grupie kolekcjonerów są i ortodoksi którzy nie kupią niczego co choćby nawet było współcześnie jedynie konserwowane, ale na szczęście to odłam jedynie. Wink

_________________
Pozdrawiam
Alek

http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Sob 04 Lis, 2017 12:52

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem Waszmościom.
....pozwolicie, że dołożę swoje parę groszy...?

Broń biała - jak każdy artefakt historii materialnej - powinna być utrzymywana w należyty sposób. Co wiąże się z jej konserwacją jak i koniecznymi naprawami.
Czyniono tak wszędzie i zawsze, nawet w koronnym skarbcu królewskim - przez lata i wieki. Tak powinno być i dziś.
Właśnie tak przechowywana broń - z wieków średnich - może cieszyć nasze oko i dziś.
Cytat:
w każdej grupie kolekcjonerów są i ortodoksi którzy nie kupią niczego co choćby nawet było współcześnie jedynie konserwowane

Alku - to nie ortodoksi - to maniacy uganiający się za "dziewiczymi" artefaktami - których praktycznie nie ma.
A w taki sposób przechowując swoje "skarby" robią więcej złego niż dobrego.
Odpowiednia fachowa konserwacja i naprawa ratuje te zabytki dla przyszłości - co nie podlega dyskusji.
Konia z rzędem dla tego kto znajdzie choćby XVIII wieczną szablę, która nie była konserwowana - jeżeli taka jest - to już "stan agonalny".

Inna sprawa z białą bronią II-wś - te paradne scyzoryki można jeszcze znaleźć w stanie magazynowym, a i to się skończy.
Bez konserwacji żelazo rdza, a drewno kornik zeżre.

pzdr.
stani

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Nie 05 Lis, 2017 1:24

Powrót do góry
Rzepa
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Skąd: Skawina
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam szanowne Grono,
Podłącze się i ja do tematu jeśli można bo widzę samych fachowców. Otóż nabyłem bagnet do Mausera na którym nie ma żadnych bić po za dużą literą Z i to w dziwnym miejscu bo od strony ostrza. Mogę prosić o jakieś informacje na temat tego bagnetu?

Pozdrawiam

Nie 11 Lut, 2018 17:03

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem,

bagnet S84/98, lub S84/98/34, okładziny i ich śruby są wtórne, przy "renowacji" użyto szlifierki. Litera lub cyfra, nabita w tym miejscu to cecha techniczna zgodności, nabijana w trakcie produkcji. Brak oznaczeń na rogach głowni klasyfikuje ten bagnet w dziale bagnetów komercyjnych, ale nie tylko. Ze względu na duże ubytki powierzchni, trudno ocenić czy jest to bagnet z pierwszego podanego wzoru czy drugiego, czyli pierwszo- czy drugo-wojenny. Bagnet z okresu I W.Ś. miały cechy producenckie bardziej rozbudowane al i płyciej bite w progu, dlatego można domniemywać, że szlifierka usunęła widoczne nabicia usuwając produkty korozji jak i wżery po niej. Jedynym miejscem gdzie jeszcze mogą być jakoweś oznaczenia, które ujawnią producenta to zatrzask i pola pod okładzinami.

_________________
Pozdrawiam
Alek

http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Wto 13 Lut, 2018 13:25

Powrót do góry
Rzepa
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Skąd: Skawina
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
dzięki za szybką odpowiedź. Po części zgadzałoby się z tym co powiedział mi taki koleś, że to raczej pruski bagnet czyli bliżej pierwszej wojny i też mówił że okładziny nie oryginalne Uśmiech jedynym wyjściem będzie go rozebrać tak jak piszesz czego nie bardzo chciałem robić. Jeden koleś napisał mi ,że "Z" to było oznaczenie bagnetów produkowanych dla armii egipskiej????. Z tego co wyczytałem to głownia w bagnetach niemieckich tego typu miała grubość 5,5 mm, a moja z tego co zmierzyłem ma 5,4 mm więc nawet jakby był szlifowany to powinny zostać choć fragmenty jakiś bić???? Myślę, że bicia są głębsze jak 0,1 mm??? Nie ma wyjścia jak znajdę chwilę to spróbuję go rozkręcić. Jest jeszcze jedna rzecz bo nie ma osłony ogniowej ale z tego co wiem to nie wszystkie bagnety były produkowane z osłonami, no chyba że mylę się???

Pozdrawiam
Krzysiek

Wto 13 Lut, 2018 15:10

Powrót do góry
Liwiusz66
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest to bagnet 84/98/34

Wto 13 Lut, 2018 20:48

Powrót do góry
GNO
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 110
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam

Mam pytanie odnośnie Perkunów. Czy te bagnety były fabrycznie oksydowane?

Dziękuję za odpowiedź

Piotr

Sro 28 Lut, 2018 0:51

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

GNO napisał:
Witam

Mam pytanie odnośnie Perkunów. Czy te bagnety były fabrycznie oksydowane?

Dziękuję za odpowiedź

Piotr


Czołem, ogólnie żadne polskie bagnety przedwojenne nie były oksydowane, TFM Perkun nie oksydował swoich bagnetów. FB Radom miał pewną partię bagnetów próbnych parkeryzowanych, ale również nie oksydował swoich bagnetów. Trafiają się natomiast polskie bagnety oksydowane, są to bagnety przejęte przez Niemców w 1939 roku, które poddano standaryzacji do bagnetu niemieckiego S84/98/34, czyli pozbawiono jelec oczka na lufę i poddano oksydacji. Trafiają się też bagnety FB Radom, wyprodukowane z zasobów magazynowych fabryki już po klęsce wrześniowej i też są oksydowane a dodatkowo posiadają niemiecki odbiór wojskowy i nie są pozbawione polskich znaków fabrycznych.

_________________
Pozdrawiam
Alek

http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Czw 01 Mar, 2018 22:05

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Nie możesz ściągać plików w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.