| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
chrzan233
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 134
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

klamra heer

Mam pytanie, klamra Super ?


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 11 Wrz, 2017 19:09

Powrót do góry
wolka4
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5219
Pochwał: 25
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zdjęcia nie zachwycają,
ale na ich podstawie i po charakterystycznym wysokim czole orła można śmiało powiedzieć , że jest to rzadka i poszukiwana przez kolekcjonerów klamra.
prawdopodobnie producentem tejże od skrótu SRM- będzie -Schmiedeberg i/Rsgb Mettalwarenfabrik, (Schlesien), czyli gdzieś w dzisiejszych Kowarach.

Pon 11 Wrz, 2017 19:26

Powrót do góry
chrzan233
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 134
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki, to chciałem usłyszeć, a że pochodzę z Kowar właśnie, to szczęście podwójne W szoku
Gdyby ktoś miał jakieś "ale", to czekam na opinie, zanim uszczuplę portfel.

Pon 11 Wrz, 2017 19:47

Powrót do góry
boskitomasz
Kapitan

Kapitan





Posty: 1129
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Możesz śmiało kupować Uśmiech
_________________
Ś.W.O.

Pon 11 Wrz, 2017 21:52

Powrót do góry
silesia-antik
Adjudant

Adjudant





Posty: 142
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajna klamra , z lokalnym charakterem Super

Wto 12 Wrz, 2017 10:02

Powrót do góry
chrzan233
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 134
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak przy okazji, bo klamrę tego producenta widzę po raz pierwszy- ktoś spotkał się w swojej karierze z innymi przedmiotami od tego producenta? Ja posiadam tylko "Tag Der Arbeit 1936", nie spodziewałem się, że klamry także tłukli w Schmiedebergu.
Może ktoś posiada jakieś materiały źródłowe na temat tej manufaktury.

Wto 12 Wrz, 2017 15:35

Powrót do góry
wolka4
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5219
Pochwał: 25
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

być może się mylę, jeżeli tak to na pewno zostanę poprawiony .
kod RZM przypisany dla tego producenta to :
M5/80 - R. Conrad Nachf. & Co. KG., Schmiedeberg.
brnąc dalej tym tropem , w portalu Świdnica moje miasto
http://www.mojemiasto.swidnica.pl/?p=835
można min. przeczytać :
"Przy ulicy Waleriana Łukasińskiego w roku 1872 kupiec Besenroth założył fabrykę metalowych guzików, wyrobów drucianych i igieł. W 1880 roku sprzedał ją Robertowi Conradowi. W następnych latach fabryka przeszła w ręce Roberta Troosta i Emila Seustera. Ten ostatni został w końcu jej jedynym właścicielem. Na początku XX wieku w zakładzie pracowało około 130 osób. Wytwarzano w nim metalowe guziki, sprzączki do spodni i szpilki do włosów. Zakład miał również filię przy dzisiejszej ulicy generała Władysława Sikorskiego (wówczas teren ten znajdował się w obrębie gruntów wsi Słotwina). Warto dodać, że po drugiej wojnie światowej obiekty przy ulicy generała Władysława Sikorskiego były wykorzystywane przez Państwowy Ośrodek Maszynowy w Świdnicy. Firma R. Conrad nachf. – Metallwarenfabriken istniała jeszcze około roku 1930. W latach 30. XX wieku teren, który zajmowała przy ulicy Waleriana Łukasińskiego został przejęty przez Heliowatt-Werke."
czy dobrze złozyłem układankę, nie wiem ?
nigdy w tych okolicach nie byłem , mieszkam 700 km dalej na wschód.
Pomóc chciałem Wink Wink

Wto 12 Wrz, 2017 17:19

Powrót do góry
chrzan233
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 134
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Faktycznie nazwisko "R. Conrad" powtarza się w dwóch miejscach, ale czy to ta sama osoba, nie mam pojęcia. Świdnica i Kowary, to w zasadzie w skali kraju po sąsiedzku, więc możliwe jest, że właściciel migrowal po okolicy.
Czy kod RZM M5/80 to kowarski producent, też nie wiem- jest też druga miejscowość o nazwie "Schmiedeberg"w Saksonii. Zazwyczaj do odróżnienia jednej od drugiej używany był przedrostek "Bad" ( w przypadku saksońskiego), z racji tego, że to miejscowość uzdrowiskowa, a po dolnośląskim Schmiedebergu Niemcy dopisywali, niemal w każdym przypadku "Rsgb", czyli Riesengebirge, dzisiejsze Karkonosze. Dlatego też nie jestem pewny o który Schmiedeberg może chodzić, jeśli chodzi o kod RZM.
W każdym razie, dziękuję kolego wolka za próbę pomocy i zapraszam w Karkonosze, skoro nigdy nie byłeś w tej okolicy Piwo Nie muszę chyba dodawać, że jest tutaj co oglądać Zdziwko

Sob 16 Wrz, 2017 11:25

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.