| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fryc

Fryca poznałem w Polsce na poczatku lat 90 kiedy to postanowił zamieszkać w pałacu niedaleko Wschowy. Przychodził do mojej knajpy na piwo.Miły śmieszny staruszek.A że znałem język często rozmawialiśmy.Także o wojnie. Gadał dużo ale teraz wiem że nie wszystko.
Tak się złożyło że obecnie likwiduję bibliotekę w miejscu zamieszkania Fryca .I choć to miejsce po śmierci Fryca miało wielu właścicieli znalazłem jeszcze sporo dokumentów o nim..Ale po kolei.
Nie będę was przynudzał dzieciństwem i młodością Fryca. Nie był głupi skończył gimnazjum i miał dobry fach.Urodził się w 1910 więc można stwierdzić że przeżył całe dojście Hitlera do władzy świadomie jako już dorosły. I właśnie wtedy wstapił do SA. Co tu ukrywać był zaangażowanym ideowcem w pełni tak jak widać w dokumentach. Ale o tym okresie życia Fryc nigdy nie opowiadał.
Jutro dalsza częśc o wojsku i udziale w wojnie. Piwo



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Pią 21 Lip, 2017 21:05

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fryc część II
============
Fryc zawsze dużo opowiadał o wojnie.I tu raczej chyba nie klamał i nie ukrywał faktów.
Zmobilizowano jego 18 lipca 1939.Atak na Polskę przesiedział w koszarach Wiesbaden.Także o ataku na Francję nie wiele wiem. W styczniu 1942 roku przeniesiono jego do 545 Infanterii Regimentu.I zaczęła się dla niego prawdziwa wojna .Dostał się w kocioł cieżkich walk na froncie wschodnim Charków,Donieck i na koniec Stalingrad . Tam został ciężko ranny odłamkiem w plecy.I można powiedzieć ze dla Fryca zakończyła się wojna frontowa. Po roku leczenia ran został instruktorem posługiwania się bronią.Oczywiście odbywało się to na tyłach frontu. Za ten w sumie krótki czas bo cztery miesiace na froncie dorobił się krżyża zelaznego ,srebrnej ISA i czarnej za rany .No i oczywiście dziury w plecach.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Wekaz odznaczeń Fryca.Ek-2,ISA,Czarna za rany.

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Opis gdzie walczył na wschodzie.

Opis załącznika:
Notatka że 22 sierpnia 1942 roku został ranny odłamkiem granatu w plecy.

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Sob 22 Lip, 2017 20:34

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

cd. Nadania
Tak jak wspomniałem Fryc dostał w stosunkowo krótkim okresie trzy odznaczenia.To są jego nadania do tych odznaczeń.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,


Ostatnio zmieniony przez EK dnia Sob 22 Lip, 2017 20:45, w całości zmieniany 1 raz

Sob 22 Lip, 2017 20:39

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chciałbym wam pokazać jeszcze jeden dokument który raczej trudno spotkać. Jest to wniosek o nadanie srebrnej odznaki ISA. Pisał to dowódca kompani z dokładnym zaznaczeniem za ile natarć,datami ataków i jaką rolę w tych natarciach miał Fryc.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Sob 22 Lip, 2017 20:45

Powrót do góry
TAIPAN
Administracja
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1103
Pochwał: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolejna, bardzo ciekawa historia przedstawiona nam przez Ciebie. Nie ukrywam, że czytam je z dużym zainteresowaniem. Do tej pory miałem kontakt jedynie z walczącymi po stronie polskiej. Opisy wojennych przeżyć Niemców ( lub sprzymierzonych) znam jedynie z książek ( często "przerysowanych").
Ty przedstawiasz historię "namacalną". Czekam na resztę historii Fryca - jak możesz Jurku to opisz również jego dzieje powojenne.

Pozdrawiam
Maciej

Nie 23 Lip, 2017 0:11

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

TAIPAN napisał:
Kolejna, bardzo ciekawa historia przedstawiona nam przez Ciebie. Nie ukrywam, że czytam je z dużym zainteresowaniem. Do tej pory miałem kontakt jedynie z walczącymi po stronie polskiej. Opisy wojennych przeżyć Niemców ( lub sprzymierzonych) znam jedynie z książek ( często "przerysowanych").
Ty przedstawiasz historię "namacalną". Czekam na resztę historii Fryca - jak możesz Jurku to opisz również jego dzieje powojenne.

Pozdrawiam
Maciej

Dzieki Maciej.

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Nie 23 Lip, 2017 19:25

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

22 sierpnia 1942 roku w Stalingradzie Fryc dostał odłamkiem w plecy.Jak się okazało odlamek przeleciał na wylot przez płuca łamiąc po drodze żebra. W naszej zabawie z odznaczeniami i nadaniami mamy w takich sytuacjach suchą wiadomość że dostał czarną za rany i tyle.W przypadku Fryca zachował sie tzw ,,Gesundheitsbuch,,.Jest to książka w której znalazłem opis zranienia i przebieg leczenia. Oj najeżdził się Fryc po różnych szpitalach.Wdarły się infekcje i inne choroby. I tak spędził lecząc się przeszło rok do końca 1943 roku. Osobiście z dokumentów zrozumiałem że mógł być odesłany do domu jako niesprawny do służby.Dlaczego Fryc pozostał w wojsku? Zostanie już jego tajemnicą. Oczywiście jako już nie w pełni sprawny pozostał na tyłach frontu. Został instruktorem uczącym używania i budowy broni.Jestem w posiadaniu fantastycznych materiałów poglądowych do szkolenia. Niestety pozostały w Polsce i zdjęcia będą za jakiś czas.Tak szkoląc ,,młode mieso armatnie,, Fryc dokulał się do końca wojny.Awansował do stopnia podoficerskiego.Odznaczeń więcej nie dostał bo i za co.Do niewoli też się nie dostał. Z dokumentów wynika że już w kwietniu 1945 był w domu.


Opis załącznika:
Książka zdrowia Fryca

Opis załącznika:
Dokument opisujacy zranienie.Na odwrocie jest dokładny opis i zalecane leczenie.

Opis załącznika:
Następny dokument mówiacy o powikłaniach .

Opis załącznika:
Następny dokument mówiący o powikłanich z oczami.

Opis załącznika:
I jeszcze jeden dokument o powikłaniach tym razem z uszami.

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Nie 23 Lip, 2017 19:50

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8556
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak czytam i zastanawiam się Jurku dlaczego nie dostał „Winterschlacht im Osten".
Przecież spełniał wszystkie wymogi aby to odznaczenie otrzymać.

Nie 23 Lip, 2017 20:05

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bati napisał:
Tak czytam i zastanawiam się Jurku dlaczego nie dostał „Winterschlacht im Osten".
Przecież spełniał wszystkie wymogi aby to odznaczenie otrzymać.

Nie mam pojecia Paweł. A tak prawdę mówiąc to on zimy żadnej tam nie spędził. Mr. Green

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Nie 23 Lip, 2017 20:28

Powrót do góry
Kosiornik
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 4247
Pochwał: 8
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam że się wcinam, ale może dostał, tylko dokumentu nadania nie ma, zawieruszył się?
No tak, ale byłby wpis w soldbuchu...

_________________
Pozdrawiam. Mirek.

Nie 23 Lip, 2017 21:07

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Generalnie Fryc miał z tą raną "szczęście w nieszczęściu". Pozwoliła mu ona "uciec" z piekła Stalingradu. Jak to się skończyło dla tych co tam zostali, wszyscy wiemy. Fajna historia Jurku. Kciuk do góry
_________________
Poszukuję nieśmiertelniki: Infanterie-Ausbildungs-Bataillon 96; MG-Ersatz-Bataillon 14; Kraftfahr-Ersatz-Abteilung 12, oraz koperty do odznaczeń za rany.
Pozdrawiam. Sebastian

 

Nie 23 Lip, 2017 22:26

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

perzot napisał:
Generalnie Fryc miał z tą raną "szczęście w nieszczęściu". Pozwoliła mu ona "uciec" z piekła Stalingradu. Jak to się skończyło dla tych co tam zostali, wszyscy wiemy. Fajna historia Jurku. Kciuk do góry

Powiem ci szczerze Przemek dokładnie tak samo pomyślałem jak czytałem to pierwszy raz. Piwo

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Pon 24 Lip, 2017 7:39

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EK napisał:
perzot napisał:
Generalnie Fryc miał z tą raną "szczęście w nieszczęściu". Pozwoliła mu ona "uciec" z piekła Stalingradu. Jak to się skończyło dla tych co tam zostali, wszyscy wiemy. Fajna historia Jurku. Kciuk do góry

Powiem ci szczerze Przemek . Piwo
Sebastian Mr. Green Piwo
_________________
Poszukuję nieśmiertelniki: Infanterie-Ausbildungs-Bataillon 96; MG-Ersatz-Bataillon 14; Kraftfahr-Ersatz-Abteilung 12, oraz koperty do odznaczeń za rany.
Pozdrawiam. Sebastian

 

Pon 24 Lip, 2017 13:01

Powrót do góry
marcinkappa
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: Silesia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Super ciekawa prezentacja. Dzięki Kciuk do góry

Wto 25 Lip, 2017 7:39

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.