| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bubba_Z
Komandor podporucznik

Komandor podporucznik





Posty: 2231
Pochwał: 15
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Łuska pistoletowa do identyfikacji

Panowie,
17.10.1943 Niemcy wyprowadzili z domu i zastrzelili dziadka mojej żony za rzekomą pomoc partyzantom. Niedawno, w miejscu, gdzie został zabity, wyszła taka łuska. Moje pytania są następujące:
- jaki to producent? Sellier&Bellot?
- jaki kaliber?
- z jakiej broni mogła być wystrzelona i czy taka broń mogła być używana przez Wehrmacht, niemiecką policję lub jakieś niemieckie oddziały pomocnicze w 1943r?
Chcę się dowiedzieć, czy jest możliwe żeby była to łuska po naboju z tej egzekucji? Dziadek został zastrzelony przed domem przy starej wiejskiej drodze a wiadomo, że przy drodze to różne rzeczy można znaleźć. Tym bardziej, że w okolicy tej wsi były intensywne walki podczas 1WŚ a także kilka potyczek partyzantów z Niemcami w czasie 2WŚ.
Przepraszam za kiepskie zdjęcia ale nic więcej nie mam w tym momencie.
Łuski to nie mój temat, więc z góry dziękuję za każdy komentarz Piwo
pzdr,
Bubba_Z



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Szukam odznaczeń Minensucher Kriegsabzeichen i innych Kriegsmarine w bardzo dobrym stanie

Wto 18 Lip, 2017 23:03

Powrót do góry
castaway08
Porucznik

Porucznik




Posty: 578
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj, może nieco mylący jest obmiar długości 22 mm, ale mi to wygląda na typową łuskę do 9mm Parabellum. Producent sie zgadza, rok produkcji to oczywiście 1917.
Co do broni to przede wszystkim bron krótka i "lekka broń maszynowa". W okresie I WŚ to m.in:
- Pistolet P08 Parabellum
- Pistolet maszynowy MP18

II WŚ:
- Pistolet Walther P38
- Pistolet maszynowy MP 28 II
- Pistolet maszynowy MP 35, 38, 40 i 41

Ciężko wyrokować, czy jest to akurat łuska z tego nieszczęśliwego zdarzenia.. Od czasu produkcji do 43 minęło 26 lat, a amunicja ta była powszechnie stosowana w wojsku niemieckim.



Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
Łukasz

Czw 20 Lip, 2017 9:36

Powrót do góry
Bubba_Z
Komandor podporucznik

Komandor podporucznik





Posty: 2231
Pochwał: 15
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję! Właśnie o taką odpowiedź mi chodziło Piwo
pzdr,
Hubert

_________________
Szukam odznaczeń Minensucher Kriegsabzeichen i innych Kriegsmarine w bardzo dobrym stanie

Czw 20 Lip, 2017 10:03

Powrót do góry
castaway08
Porucznik

Porucznik




Posty: 578
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma problemu w sprawach łusek sam staram się zbierać wiedzę, szukać i dopasować je do danego wydarzenia czy ram czasowych. Przykre wydarzenie, ale cieszy pamięć i starania w dążeniu do utrwalenia jej. Kciuk do góry
_________________
Pozdrawiam
Łukasz

Czw 20 Lip, 2017 10:10

Powrót do góry
Bubba_Z
Komandor podporucznik

Komandor podporucznik





Posty: 2231
Pochwał: 15
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Łuska została znaleziona dokładnie w miejscu egzekucji.
Wszystko w tej historii pasuje, a zastanawia jedynie fakt długiego czasu od produkcji do domniemanego użycia.
Prawie na pewno, oddział pacyfikujący wieś nie pochodził z jednostki frontowej, bo w tamtym czasie nie było regularnych walk w Świętokrzyskiem. W okolicy stacjonowały tylko siły policyjne i pomocnicze ukraińskie do walki z partyzantami, a takie oddziały teoretycznie mogły dostać starą amunicję zalegająca na magazynach lub skonfiskowaną w innym podbitym kraju.
pzdr,
Bubba_Z

_________________
Szukam odznaczeń Minensucher Kriegsabzeichen i innych Kriegsmarine w bardzo dobrym stanie

Czw 20 Lip, 2017 11:57

Powrót do góry
castaway08
Porucznik

Porucznik




Posty: 578
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zobacz może, czy sa jakieś ślady po elaboracji. Jeżeli tak, to mogłoby to świadczyć o produkcji co prawda w 1917, ale ponownym użyciu w latach późniejszych.. Wtedy szanse rosną. Załącznik akurat to slady na łuskach od Mausera, ale może z 9mm też robili podobnie...

Być może na Twojej łusce również jest taki ślad.. Zdjęcie trochę niewyraźne i nie wiem, czy to ślad po elaboracji, czy po prostu jakiś odprysk..



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
Łukasz

Czw 20 Lip, 2017 13:56

Powrót do góry
Bubba_Z
Komandor podporucznik

Komandor podporucznik





Posty: 2231
Pochwał: 15
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście, na łusce są podobne ślady Super
To może tłumaczyć tak długi okres od pierwszej produkcji.
Dzięki! Piwo
pzdr,
Hubert

_________________
Szukam odznaczeń Minensucher Kriegsabzeichen i innych Kriegsmarine w bardzo dobrym stanie

Czw 20 Lip, 2017 16:43

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.