| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bagnet

Jako laik w temacie bagnetów proszę o jak najwięcej informacji o tym egzemplarzu.
Pozdrawiam

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Nie 05 Mar, 2017 18:34

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć Jurek,
Jest to bagnet KS 98 z okresu IWŚ wprowadzony w roku 1901 i do 1915 był na wyposażeniu oddziałów karabinów maszynowych, transportowych, łączności. Wzorując się właśnie na tej wersji, w okresie III rzeszy wprowadzono KS98 tzw. paradny.
P.S. Jaka jest długość samego bagnetu?
Mam nadzieję że nic nie pokręciłem Bardzo szczęśliwy

_________________
Pozdrawiam.
Arek

Sro 08 Mar, 2017 22:04

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć Arek
A co oznacza ten monogram na rekojeści? Bo raczej na wszystkich bagnetach tego nie było?

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Sro 08 Mar, 2017 22:24

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Być może się mylę ale, moim zdaniem monogram przedstawia litery "RFW II" co można odczytać jako król Fryderyk Wilhelm II.
_________________
Pozdrawiam.
Arek

Sro 08 Mar, 2017 23:05

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie mylisz się właśnie taki jest monogram. Tylko czy na tych bagnetach to zawsze takie coś było? Czy to dokładano póżniej.Czy to może dla jakiś z wyższą rangą. Ja nie mam absolutnie wiedzy.
,,Stani,, gdzie jesteś!? Piwo

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Czw 09 Mar, 2017 7:29

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EK napisał:
Nie mylisz się właśnie taki jest monogram. Tylko czy na tych bagnetach to zawsze takie coś było? Czy to dokładano póżniej.Czy to może dla jakiś z wyższą rangą. Ja nie mam absolutnie wiedzy.
,,Stani,, gdzie jesteś!? Piwo

Standardowo nie było na tych bagnetach tego typu rzeczy. Jest to dokładka ale moim zdaniem epokowa, wykonana przez właściciela. Z tego co wiem bagnety te były również używane przez oficerów.

_________________
Pozdrawiam.
Arek


Ostatnio zmieniony przez arak dnia Czw 09 Mar, 2017 18:42, w całości zmieniany 1 raz

Czw 09 Mar, 2017 8:52

Powrót do góry
Fryc
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 311
Skąd: WARMIA MAZURY
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czołem Panowie .
Pozwólcie że dodam parę słów od siebie .
Otóż ażurowy monogram " W II R" ( WILHELM II REX) To ozdobnik pochodzący z Pałaszy M88 , M89 . W linku pałasz z moich zbiorów http://www.szabla.org.pl/phpBB3/download/file.php?id=1693&mode=view .
Jurku na temat Twojego bagnetu wszystko powiedział Arek . Odnośnie zaś samego monogramu , to fantazja epokowego właściciela (lub próba przyozdobienia artefaktu w czasach obecnych)
Wink

_________________
Pozdrawiam.
Tomek

Czw 09 Mar, 2017 10:12

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam - z całym szacunkiem - Waszmościów.

Jestem Jurku, jestem - co prawda, to dużo innych zajęć, ale nie mam zamiaru uciekać.... Wink
Koledzy znakomicie sobie radzą, tak że nie ma co przeszkadzać.
Tomek i Arek praktycznie napisali to co trzeba - pozwolicie, że zbiorę to w całość.
Bagnet ten, to jak najbardziej KS.98 w wersji standardowej, a w takim anturażu trochę "udaje" - Extraseitengewehr - którego namiętnie używali oficerowie.
Bardzo często Extraseitengewehr w formie KS-a 98 zamawiany był prywatnie, na których znajdziemy monogramy oficerów - załącznik.
Oczywiście monogram jaśnie panującego też można spotkać na KS-ach oficerskich - czyli na - Extraseitengewehr. - załącznik
Nie spotkałem się z monogramem cesarskim na klasycznych KS.98 - ale może jeszcze mało widziałem.
Jurku - na Twoim bagnecie - tak jak pisał Tomek - jest monogram Kaisera Wilhelma II i to pochodzący z pałasza IOD 89, na dodatek bez korony.
Co w monogramie cesarskim jest błędem - korona jest istotnym elementem monogramu.
Taki monogram - w swoim czasie, nie miał racji bytu - sąd polowy za zdetronizowanie najjaśniejszego cysorza i "czapa"
Na tym bagnecie, monogram jest za duży do okładzin. Moim zdaniem domontowany nie w epoce, a znacznie później.

pzdr.
stani

Arku - Fryderyk Wilhelm II, czyli -Friedrich Wilhelm II von Hohenzollern - to lata 1744-1797.
Jak na ten bagnet, to już po ptokach....panował już dawno u świętego Pietra... Wink

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Czw 09 Mar, 2017 19:18

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

toyotomi napisał:
.....Jurku - na Twoim bagnecie - tak jak pisał Tomek - jest monogram Kaisera Wilhelma II i to pochodzący z pałasza IOD 89, na dodatek bez korony.
Co w monogramie cesarskim jest błędem - korona jest istotnym elementem monogramu.
Taki monogram - w swoim czasie, nie miał racji bytu - sąd polowy za zdetronizowanie najjaśniejszego cysorza i "czapa"
Na tym bagnecie, monogram jest za duży do okładzin. Moim zdaniem domontowany nie w epoce, a znacznie później.

pzdr.
stani

Arku - Fryderyk Wilhelm II, czyli -Friedrich Wilhelm II von Hohenzollern - to lata 1744-1797.
Jak na ten bagnet, to już po ptokach....panował już dawno u świętego Pietra... Wink


Cześć Stani,
Niestety co do monogramu nie mogę się zgodzić z opinią Twoją i Tomka. Monogram przez Was pokazanie rzeczywiście dotyczą Wilhelma II jednak nie ma nic wspólnego z tym przedstawionym na bagnecie Jurka.
Omawiany monogram najprawdopodobniej dotyczy "Grenadier-Regiment König Friedrich Wilhelm II". Co chodzi o brak korony to masz rację, ale dlaczego jej nie ma na KS'ie tego nie wiem.

P.S. Tak wiem, że to inna epoka Wink

_________________
Pozdrawiam.
Arek

Czw 09 Mar, 2017 21:54

Powrót do góry
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa





Posty: 1545
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj Arku.

Masz 100% racji - szacunek i ukłony. To jest ten monogram.
Tak praktycznie rzecz biorąc, nie kojarzę tego monogramu na żadnej broni i zbyt rutynowo podszedłem do - Wilhelma II
Tak się teraz zastanawiam, czy monogram ten jest kompletny i na czym występował.
Czy na umundurowaniu, czy na oporządzeniu, czy na broni.
Tak czy inaczej zapisać go trzeba w "bazie danych". Kiedyś znowu "wyjdzie" na wierzch.

pzdr.
stani

ps.
....muszę zmienić okulistę i psychoanalityka..... Wink

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Czw 09 Mar, 2017 22:04

Powrót do góry
Fryc
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 311
Skąd: WARMIA MAZURY
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witajcie .
Brawo Arku bystre oko Super
Tak czy inaczej monogram na pewno nie pochodzi z bagnetu Jurka.

_________________
Pozdrawiam.
Tomek

Czw 09 Mar, 2017 22:22

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

toyotomi napisał:
Witaj Arku.

Masz 100% racji - szacunek i ukłony. To jest ten monogram.
Tak praktycznie rzecz biorąc, nie kojarzę tego monogramu na żadnej broni i zbyt rutynowo podszedłem do - Wilhelma II
Tak się teraz zastanawiam, czy monogram ten jest kompletny i na czym występował.
Czy na umundurowaniu, czy na oporządzeniu, czy na broni.
Tak czy inaczej zapisać go trzeba w "bazie danych". Kiedyś znowu "wyjdzie" na wierzch.

pzdr.
stani

ps.
....muszę zmienić okulistę i psychoanalityka..... Wink


Stani, nie przesadzaj z tym okulistą i psychoanalitykiem, ja tak się zapatrzyłem w ten monogram, że nawet nie zauważyłem braku korony Bardzo szczęśliwy.
Co do jego występowania to nie znalazłem zbyt wiele materiałów ale jestem przekonany że znajdował się np. na pagonach czy też "Kartuschkasten".
Wracając do omawianego bagnetu sądzę, że właściciel np. oficer służący w tymże regimencie mógł przyozdobić rękojeść, tylko ciągle zastanawia mnie ten brak korony......

_________________
Pozdrawiam.
Arek

Czw 09 Mar, 2017 23:43

Powrót do góry
Hary.Z
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki




Posty: 496
Pochwał: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

arak napisał:
toyotomi napisał:
Witaj Arku.

Masz 100% racji - szacunek i ukłony. To jest ten monogram.
Tak praktycznie rzecz biorąc, nie kojarzę tego monogramu na żadnej broni i zbyt rutynowo podszedłem do - Wilhelma II
Tak się teraz zastanawiam, czy monogram ten jest kompletny i na czym występował.
Czy na umundurowaniu, czy na oporządzeniu, czy na broni.
Tak czy inaczej zapisać go trzeba w "bazie danych". Kiedyś znowu "wyjdzie" na wierzch.

pzdr.
stani

ps.
....muszę zmienić okulistę i psychoanalityka..... Wink


Stani, nie przesadzaj z tym okulistą i psychoanalitykiem, ja tak się zapatrzyłem w ten monogram, że nawet nie zauważyłem braku korony Bardzo szczęśliwy.
Co do jego występowania to nie znalazłem zbyt wiele materiałów ale jestem przekonany że znajdował się np. na pagonach czy też "Kartuschkasten".
Wracając do omawianego bagnetu sądzę, że właściciel np. oficer służący w tymże regimencie mógł przyozdobić rękojeść, tylko ciągle zastanawia mnie ten brak korony......

Witam Kolegów,
Spotkałem się z manierą usuwania korony cesarskiej jako wyraz traumy po przegranej WW I.

Pozdr.
Jakub

Sro 15 Mar, 2017 23:47

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hary.Z napisał:

Witam Kolegów,
Spotkałem się z manierą usuwania korony cesarskiej jako wyraz traumy po przegranej WW I.

Pozdr.
Jakub


Popieram, też kilkakrotnie spotkałem się z taką "kastracją"

_________________
Pozdrawiam
Alek

http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Czw 16 Mar, 2017 16:29

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I wszystko jasne Super
_________________
Pozdrawiam.
Arek

Czw 16 Mar, 2017 23:05

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ostatnio nabyłem taki oto bagnet w wersji dla oficera. Na okładzinie ma wybitą liczbę 40. Prosił bym o informacje w którym kraju/armii tak znakowano bagnety?

Pią 15 Paź, 2021 18:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Nie możesz ściągać plików w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.