| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Groteska
Kapitan

Kapitan

Posty: 1307
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bitwa w Zatoce Manilskiej. Straty amerykańskie?

Witam.

Straty amerykańskie to jeden zmarły na atak serca i kilku rannych - taka jest moim zdaniem - ogólnie dostępna informacja na ten temat. Sam nigdy nic zaprzeczającego tego nie spotkałem, chociaż trzeba przyznać że temat niszowy i ogólnie cała ta wojna odeszła w zapomnienie i nie przechodziła renesansu. Dopóki ktoś nie zrobi jakiegoś wysokobudżetowego filmu z gwiazdkami i romansem no to nie ma co liczyć na zmianę.
W każdym razie ostatnio tak sobie czytając tu i tam - w necie - o wojnie Amerykańsko-Hiszpańskiej z 1898 roku wylądowałem na angielskiej Wiki Battle of Manila Bay, gdzie po raz pierwszy zauważyłem to:
Wiki napisał:
the Spanish naval historian Agustín Ramón Rodríguez González suggests that Dewey suffered heavier losses, though still much lower than those of the Spanish squadron.[6] Rodríguez notes that Spanish officials estimated the American casualties at 13 crewmen killed and more than 30 wounded based on reliable information collected by the Spanish consulate in Hong Kong.

tłumaczenie napisał:
Hiszpański historyk marynarki wojennej Agustín Ramón Rodríguez González sugeruje, że Dewey poniósł straty cięższe, choć nadal znacznie niższe niż hiszpańska eskadra. [6] Rodríguez zauważa, że hiszpańskie władze oszacowały amerykańskie straty na 13 członków załogi zabitych i ponad 30 rannych w oparciu o wiarygodne informacje zebrane przez hiszpański konsulat w Hong Kongu

Czyli autor na coś się powołuje, albo tak tylko pisze. Jego dzieło jest tam nawet zalinkowane ale po hiszpańsku i gdy jego nazwisko wbiłem w googla to nic zrozumiałego nie wyszło. Czy ktoś słyszał coś o większych stratach amerykańskich Question
W tej angielskiej Wiki jest nawet to niby jak tą maskirowkę amerykance mieli przeprowadzić:
Wiki napisał:
According to Rodríguez, Dewey may have concealed the deaths and injuries by including the numbers amongst the 155 men who reportedly deserted during the campaign.[6]


tłumaczenie napisał:
Według Rodríguez Dewey może ukrył straty w zabitych i rannych pośród 155 dezerterów podczas kampanii. [6]

co przedstawia się nawet możliwie: upchanie strat do dezerterów a komórki z kamerą nikt wtedy nie nosił. Laughing
A może ktoś ma dostęp do egzemplarza w jakiejś ludzkiej mowie lub może przeczytać co tam Ramón Rodríguez González napisał w tej zalinkowanej [6] pozycji.

Dla porównania polska Wiki:Bitwa w Zatoce Manilskiej: najciekawszy jest tam ten obrazek podpisany: Admirał Dewey na krążowniku Olympia. Dla mnie to wygląda na jedno lufowa wieżę a Olymia miała dwu-działowe wieże artylerii głównej...

Pozdrawiam.Opis załącznika:
mnie to wygląda na jedno lufowa wieżę

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Pon 09 Sty, 2017 7:49

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik
Posty: 4059
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, w hiszpańskiej Wikipedii straty USA podawane są na 13 zabitych i 38 rannych, oczywiście ta bitwa inaczej się też nazywa. Wink https://es.wikipedia.org/wiki/Batalla_de_Cavite Ciekawe jest również porównanie strat hiszpańskich, w angielskie i hiszpańskiej wikipedii są one jednakowe 77 zabitych, ale za to w polskiej aż 161? W bardzo dobrej książce Piotra Olendra "Wojna Amerykańsko - Hiszpańska", straty hiszpańskie w tej bitwie miały wynosić 167 zabitych, a USA 9 rannych. Na końcu tej książki są zestawienia strat, trafień i zużycia amucnicji przez poszczególne okręty walczących stron w bitwie pod Santiago i Manilą. Straty USA w tej bitwie miały wynosić 8 rannych na krążowniku "Baltimore'' i 1 ranny na krążowniku "Boston". Pozdrawiam.

Czw 26 Sty, 2017 14:45

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan

Posty: 1307
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.
Robert05 napisał:
Witam, w hiszpańskiej Wikipedii straty USA podawane są na 13 zabitych i 38 rannych, oczywiście ta bitwa inaczej się też nazywa. Wink https://es.wikipedia.org/wiki/Batalla_de_Cavite Ciekawe

Ta hiszpańska wiki podaje (nie tłumaczę bo chyba oczywiste nawet bez znajomości hiszpańskiego) to:
Robert05 napisał:
Los americanos reconocieron 13 hombres muertos y 38 heridos.
ale nie ma na co się autor artykułu powołuje. W ogóle ten cały wpis powołuje się tylko na internetowe strony. No to idźmy ich tropem:

Batalla de Cavite (1 de mayo de 1898) napisał:
los americanos oficialmente tuvieron 1 muerto y 15 heridos, aunque otras informaciones mas veraces de países terceros, elevan esta cifra a los 50 ó 70 entre muertos y heridos.

tłumaczenie napisał:
Amerykanie mieli oficjalnie 1 zabitego i 15 rannych, chociaż inne bardziej zgodne z prawdą informacje z państw trzecich, podnoszą tę liczbę do 50 lub 70 między zmarłych i rannych.
Znowu nie ma na co autor się powołuje. Chociaż biografia wygląda imponująco ponad 10 książek/książeczek/magazynów, ale wszystko po hiszpańskiemu Crying or Very sad
The Spanish American War Centennial Website! napisał:
At Manila Bay, BALTIMORE suffered two officers and six men wounded by a single shell which riccochetted around the weather deck, hitting and exploding some ammunition. These were Dewey's only casualties during the battle and all recovered from their wounds.

tłumaczenie napisał:
Baltimore miał 8 rannych: 2 oficerów i 6 marynarzy, wszyscy od pojedynczego trafienia które rykoszetowało po pokładzie doprowadzając do eksplozji części amunicji. To były jedyne straty Dewey w bitwie i wszyscy powrócili do zdrowia.

Robert05 napisał:
Straty USA w tej bitwie miały wynosić 8 rannych na krążowniku "Baltimore'' i 1 ranny na krążowniku "Boston".

The Spanish American War Centennial Website! napisał:
Chief Engineer Randall of the HUGH McCULLOCH had passed away from a heart attack as the squadron entered Manila Bay, but may be considered a casualty of the battle also, since his conditon may have been the result of the tension of the moment and the heat of the engine rooms.

tłumaczenie napisał:
Naczelny inżynier Francis B. Randall z McCulloch zmarł na atak serca jak eskadra wpłynęła do Zatoki Manilskiej, ale można uznać go za ofiarę bitwy, ponieważ jego śmierć może być wynikiem napięć chwili i gorąca z maszynowni.

No i jeszcze jest kapitan V. “Steve” Gridley, który śmiertelnie chory (podobno) już przed bitwą zmarł w około miesiąc później w Japonii. Podstawą dla tych co go zaliczają do ofiar tej bitwy jest to że stress i temperatura na pewno mu nie pomogły.
I to by były te jedyne śmiertelne ofiary tej bitwy po stronie USN.
No to skąd znalazło się tych 13 lub więcej Question
Pozdrawiam.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Sro 01 Lut, 2017 12:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.