| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BrunoWelt
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 519
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Eisernes Kreuz - konserwacja

Witam szanownych,

wiem, że nie wszyscy popierają zwyczaj czyszczenia militariów, ale usuwanie brudu/brzydkiego nalotu z ramki EK i przywrócenie jej pierwotnego blasku w mojej ocenie jest jak najbardziej OK.

W związku z tym, mam kilka pytań - czy gotowanie całego krzyża w wodzie destylowanej nie wpłynie np. na rdzeń i farbę na nim? Jeśli nie, jak długo go gotować?

Ramka - do jej dobrego zakonserwowania powinien nadać się wosk mikrokrystaliczny - wax renaissance + wytarcie go do "sucha" (proszę mnie poprawiać, jeśli się mylę).

Oraz czym docelowo zabezpieczyć rdzeń - w dwóch wariantach - z ubytkami farby i bez? (bardziej zależy mi na tym bez ubytków).

Z góry dziękuję za info!



Opis załącznika:

Wto 15 Lis, 2016 14:26

Powrót do góry
ferrer
Kapitan

Kapitan





Posty: 876
Pochwał: 1
Skąd: Calisia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Eisernes Kreuz - konserwacja

ipozaup napisał:
Witam szanownych,

wiem, że nie wszyscy popierają zwyczaj czyszczenia militariów, ale usuwanie brudu/brzydkiego nalotu z ramki EK i przywrócenie jej pierwotnego blasku w mojej ocenie jest jak najbardziej OK.

W związku z tym, mam kilka pytań - czy gotowanie całego krzyża w wodzie destylowanej nie wpłynie np. na rdzeń i farbę na nim? Jeśli nie, jak długo go gotować?

Ramka - do jej dobrego zakonserwowania powinien nadać się wosk mikrokrystaliczny - wax renaissance + wytarcie go do "sucha" (proszę mnie poprawiać, jeśli się mylę).

Oraz czym docelowo zabezpieczyć rdzeń - w dwóch wariantach - z ubytkami farby i bez? (bardziej zależy mi na tym bez ubytków).

Z góry dziękuję za info!


Najlepiej zapytać jakiegoś specjalistonaukowca od EK, np niejakiego macieja_g

On radą pewnie ci służyć będzie Super

Wto 15 Lis, 2016 17:21

Powrót do góry
Falkenburg696
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 106
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gotowanie może wpłynąć na odwarstwienie się czernienia rdzenia !

Wiemy przecież że nie było jednej metody pokrywania rdzenia gustowną czernią, a każdą metodę czyszczącą trzeba by było dobrać do danego sposobu zabezpieczenia wnętrza EK.

Jeżeli nie chcemy popsuć waloru najlepiej jest płukać wodą demineralizowaną w pojemniku na " bujance" i co jakiś czas ją zmieniać. Lub optymalnie mieć akwarium przystosowane do czyszczenia (płukania) gdzie woda krąży i co jakiś czas ją zmieniamy.

Co do wosków są najlepszą metodą zabezpieczenia, co jakiś czas trzeba go usunąć i nałożyć od nowa. Ale warto właśnie pozbyć się przed pokryciem nim zabrudzeń które sprzyjają dalszej korozji.

Wosk zawsze da się usunąć a lakiery lub paraloidy już nie, trzeba do ich usuwania zastosować rozpuszczalniki które mogą szkodzić elementom malowanym. Lub powodować niechciane reakcje na styku różnych metali lub miejsc lutowanych.

Sro 16 Lis, 2016 10:58

Powrót do góry
BrunoWelt
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 519
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za informację, i też tak myślałem - farba na rdzeniu może nie wytrzymać temperatury gotowania, dlatego nie poczyniłem tego kroku Uśmiech

Póki co trochę eksperymentowałem nad odzyskaniem błysku ramki EK'a. Ramka krzyża wygląda zadowalająco ładnie (co poniektórzy pewnie bym mnie zasztyletowali za ten ruch) ale usunąłem patynę, następnie doczyściłem "czyścidło", zakonserwowałem woskiem, jego nadmiar usunąłem i prezentuje się fajnie. Rdzenia nie dotykałem, nawet wodą destylowaną Uśmiech



Opis załącznika:

Sro 16 Lis, 2016 12:08

Powrót do góry
Dracula
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1165
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Eisernes Kreuz - konserwacja

ipozaup napisał:


W związku z tym, mam kilka pytań - czy gotowanie całego krzyża w wodzie destylowanej nie wpłynie np. na rdzeń i farbę na nim? Jeśli nie, jak długo go gotować?



Z góry dziękuję za info!
Nie, nie wierzę...że może przejść przez myśl "gotowanie" zdrowego EK Zdziwko
_________________
Pzdr. Marcin

--------------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=QDXaiR-foos

Czw 17 Lis, 2016 0:11

Powrót do góry
BrunoWelt
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 519
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiesz, kto pyta nie błądzi Kciuk do góry

Czw 17 Lis, 2016 7:35

Powrót do góry
Dracula
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1165
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ipozaup napisał:
Wiesz, kto pyta nie błądzi Kciuk do góry
Zgadza się Kolego Wink Po takim kontakcie z wodą, rdzeń pewnie zaczął by korodować nie mówiąc o czernieniu, krzyż mógłby też się rozwarstwiać. Z tego co wiem, to gotuje się zardzewiałe destrukty i mosiężne rzeczy, aby w jakimś stopniu pozbyć się korozji.
_________________
Pzdr. Marcin

--------------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=QDXaiR-foos

Czw 17 Lis, 2016 19:29

Powrót do góry
BrunoWelt
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 519
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byłem w 99,9999% przekonany, że gotowanie go "zabije", ale wolałem dopytać bardziej doświadczonych Kolegów. Dziękuję! Piwo Generalnie nie chodzi mi o niewiadomo jaką renowację czy uzupełnianie wybrakowanych elementów, ale o doczyszczenie ramki... Nie podejmuję się czyszczenia innych elementów, bo nie o to tu chodzi, nie używam markera czy innego czernidła do uzupełnienia farby... Uśmiech

Czw 17 Lis, 2016 21:41

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ipozaup napisał:
Póki co trochę eksperymentowałem nad odzyskaniem błysku ramki EK'a.


Czym czyściłeś ramkę, jeżeli można zapytać? Bo wygląda rewelacyjnie. Po wtóre-czy konserwowałeś woskiem ze zdjęcia z pierwszego postu?

Pon 28 Lis, 2016 19:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.