| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
nefretete88
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stara Dobrzyca

Czy ktos słyszał u ruinach pałacu w starej Dobrzycy w pobliżu Reska (woj.zachodniopomorskie). Interesuje mnie historia tego pałcu, który teraz niestety niszczeje.
P.S. jak będę tam to porobie fotki i dodam.

Sro 28 Gru, 2005 19:16

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1447 r. Dobrzyca była wówczas lennem rodu Vidant, które w 1447 r. otrzymała w posagu Gertruda Vidant wychodząc za mąż za Mikołaja Bork. Kolejne informacje o wsi pochodzą z dokumentów wydanych przez księcia Bogusława X (1503 r.) i Bogusława XIII (1605 r.), potwierdzających lenno Borków (właścicieli zamku w Resku). Do końca XVII w. majątek w Starej Dobrzycy pozostawał w posiadaniu rodu Borków, posiadających rezydencję w Starogardzie Łobeskim. Stefan Bork przed 1602 r. postawił w Dobrzycy dwór, który jest odnotowany w dokumencie z tegoż roku. Od 1697 r. Dobrzyca przeszła na własność rodziny Bonin. W XVII w. po założeniu Nowej Dobrzycy do nazwy wsi dodano przymiotnik Alt (Stara). Około połowy XVIII w. młodsza córka Ulryka-Bogusława von Bonin - Zofia Augusta Ulryka otrzymała w posagu majątek, wychodząc za mąż za Henninga von Brockhausena. Z ok. 1777 r. pochodzi opis majątku, w którym wymieniono dwór. W 1798 r. dobra zostały własnością Friedricha Lehmanna, krewnego Boninów. W połowie XIX w. były zaś w posiadaniu rodziny von B?low. Wg opisu wsi z 1874 r. majątek należał do rodziny von Knebel. Były w nim 22 budynki mieszkalne, 34 inne i 1 przemysłowy. W Dobrzycy znajdowało się także 12 gospodarstw chłopskich (bauerhofów) i 1 zagrodnicze, w których było łącznie 14 budynków mieszkalnych. W ciągu XIX w. następowały wielokrotne zmiany właścicieli majątku. Na pocz. XX w. (1905 r.) należał do rodziny Rantzau, a od 1917 r. do 1945 r. do rodziny Fincken von Finkenstein.
Dwór w Dobrzycy, który został opuszczony w latach 70- tych, a teraz stanowi własność prywatną opisywany był już w roku 1602. Niegdyś posiadający dwa skrzydła, na początku XX w. posiadał już tylko jedno, przylegające do północnej ściany dworu. Obecnie jest budowlą jednoczłonową, pozbawioną skrzydeł, a ślady dawnych oficyn czytelne są na bocznych ścianach. Dworek jest obiektem wielofazowym o cechach klasycystycznych, w którym znajdują się relikty XVIII-wiecznej rezydencji (mury parteru), przebudowanym ok. połowy XIX w.



Opis załącznika:
mapa terenu

Sro 28 Gru, 2005 22:23

Powrót do góry
Hindus
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel




Posty: 122
Skąd: z ciemnej strony Księżyca
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ruiny dworu w Starej Dobrzycy

Dopiero teraz trafiłem na to forum i z tego powodu dopiero teraz mogę odpowiedzieć na Twój post. O istnieniu ruin folwarku von Finkenstein nad jeziorem we wsi Stara Dobrzyca wiem od 1993 roku, kiedy zjawiłem się tam po raz pierwszy – od tej pory przyjeżdżam nad to jezioro co roku (w bieżącym też tam jadę).
O dawniejszej historii tego obiektu nie będę pisał, bo doskonale zrobił to Siwy. Natomiast znam sporo ciekawostek o nim, jak również o wsi Stara Dobrzyca (ponieważ mieszkańcy wsi dość dobrze mnie już znają, a ja zawsze tam będąc, muszę wpaść do sklepu wujka Zenka (retorycznie pewnie zapytam, czy wiesz który to sklep, bo jest tylko jeden), to już nie jedną ciekawą historię od nich przy piwie usłyszałem. Gospodarstwo rolne von Finkenstein’ów było bardzo jak na owe czasy nowoczesnym – bezpośrednio do niego prowadziły tory kolejki wąskotorowej ze Starogardu łobeskiego i dalej Łobza. Ślady nasypu kolejowego nadal można znaleźć w okolicy folwarku, w pewnej odległości od wschodniego brzegu jeziora Stara Dobrzyca i na 2 kilometrze drogi ze Stargardu Łobeskiego (jeżeli Cię to interesuje, to mogę przesłać Ci kopię przedwojennej wojskowej mapy topograficznej tego obszaru z dokładnym zaznaczeniem przebiegu torów tej kolejki). Po wojnie budynki folwarku wykorzystywane były jako mieszkania dla pracowników leśnych Nadleśnictwa Resko. Przez co zatarty został pierwotny układ pomieszczeń (dotychczasowe pokoje podzielone zostały na mieszkania). Wiesz zapewne, ze obok domu, patrząc od strony głównego wejścia, po lewej stronie znajdowała się ogromna stodoła - bardzo solidnie zbudowana na stalowych dźwigarach (ponieważ budynek ten groził zawaleniem, więc został w 1999 roku zburzony – a szkoda, było to świetne miejsce do imprezowania – na drugiej kondygnacji połowa dachu ocalała, więc tam się biwakowało, a na części dachem już nie osłoniętej paliło się ogniska – wybacz OT, ale mi się na wspomnienia zebrało. Po prawej zaś stronie budynku dworu stały czworaki dla pracowników folwarku – one wojny jednak nie przetrwały – obecnie ich ściana boczna od strony drogi dojazdowej do folwarku, stanowi ogrodzenie działek letniskowych nad jeziorem. Faktycznie, zgodnie z tym co napisał Siwy, na lewej ścianie budynku głównego nadal widać ślady przylegającej do niego oficyny. Obecnie dwór stanowi własność prywatną (o czym informuje mało rzucająca się w oczy tabliczka), ale niestety plany remontowe udaremnił, z tego co wiem, miejscowy konserwator zabytków, dzięki czemu w najbliższym czasie ostatni ocalały budynek również „szlag trafi” (o czym sam napisałeś). Do dworu prowadzi autentyczna, nadal zachowana droga z „kocich łbów”, zaczynająca się na skrzyżowaniu za Kościołem we wsi Stara Dobrzyca – prawdziwe utrapienie zmotoryzowanych plażowiczów. Bardzo ciekawa jest historia tego obszaru z okresu II wojny światowej. Jezioro Stara Dobrzyca było bowiem poligonem doświadczalnym ośrodka badawczego hitlerowskiej Krigsmarine. Jeżeli pamiętasz układ terenu to północny brzeg jeziora wznosi się na wysokość ok. 10 m i tak zainstalowane były urządzenia zrzutowe (rampa) do testowania torped. Wiele z nich do tej pory spoczywa na dnie jeziora. Potwierdziła to w latach 90-tych grupa płetwonurków, którzy się w nim zanurzali. Ja sam miałem okazje zobaczyć przednią część jednej z tych torped wydobytą na brzeg. Obsługa techniczna Krigsmarine mieszkała w tym czasie właśnie w jednym z zabudowań gospodarstwa von Finkenstein. Jeżeli zainteresowała Cię moja relacja to pisz na mojego priva – chętnie służę informacją o tym obszarze (przez te parę lat uzbierało się sporo zdjęć pałacu – m.in. dokumentujących podanie w ruinę – więc mogę Ci przesłać), bo bardzo mnie cieszy, że ktoś po za mną interesuje się jego historią.

_________________
"Cieszcie sie wojną, pokój bedzie nie do zniesienia" - przysłowie niemieckie
http://panzerlehr.mojeforum.net/

Czw 23 Mar, 2006 15:23

Powrót do góry
maxima
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Berlin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nareszcie cos o Starej Dobrzycy!
Dwor w Starej Dobrzycy odkrylam dopiero w lipcu 2007 i od tej pory szukam zdjec na polskich i niemieckich stronach.Nigdzie nie ma starych zdjec, a szkoda bo bardzo mnie interesuje jak tam kiedys wygladalo.
Prosze o pare zdjec. Za miesiac znowu bede w Starej Dobrzycy.

Pozdrawiam, Maxima

Wto 28 Sie, 2007 2:03

Powrót do góry
amazonka_25
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo szczęśliwy ja tez bylam na starej dobrzycy niestety dawno temu zdiec zamku za czasow jego swietnosci nie znalazlam ale sa aktualne,no i strasznie szkoda ze tak niszczeje trza by cos z tym zrobic

Pią 11 Kwi, 2008 13:10

Powrót do góry
damiann90
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stara Dobrzyca

bardzo ciekawe co tu piszecie, sporo wiedziałem a starej dobrzycy i pałacu ( głównie z opowieści babci i rodziny), ale nie aż tyle, jeśli macie jeszcze jakieś ciekawe informacje piszcie. Hindus widze stały bywalec, ale troche trzeba uaktualnić - w Starej Dobrzycy już nie ma sklepu Uśmiech pozdrawiam

Sob 06 Gru, 2008 18:35

Powrót do góry
nefretete88
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witajcie,

napisałam kiedyś ten post o Dobrzycy i zapomniałam o nim ...z myślą, ze nikt nie odpisze! a tu jakie zaskoczenie:)
serdecznie dziękuje za info...bardzo ciekawe
ja mogę dodać, że mojej mamy mama pamiętała jeszcze czasy jak na dwór nosiło się właścicielom masło ( robiła to jej koleżanka)...
a dwór nadal niszczeje, a mnie serce nadal boli:(

Sro 01 Cze, 2011 16:09

Powrót do góry
siamo001
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam.
ja również często latem przebywam w Dobrzycy, gdyż pochodzę ze Starogardu. Pamiętam z opowieści mojej babci, że pałac dobrzycki opuszczany był przez właścicieli w pośpiechu i po wojnie Polacy zastali go w pełni urządzonego. Niestety jak to po wojnie ludzie napływający do Dobrzycy w celu osiedlenia się tam, brali z pałacu co dało się wynieść w celu urządzenia przydziałowych domów i tak powoli pałac zaczął świecić pustkami. Z opowiadań ciotki, która chyba jako ostatnia wyprowadziła się z tego pałacu wiem, że przy pałacu od strony jeziora była piękna fontanna, lecz z czasem jezioro się powiększało i zalało ją. Jeszcze ponad dwadzieścia lat temu moi kuzyni wyławiali z jeziora pozostałe po niej kafelki.

Czw 02 Cze, 2011 18:20

Powrót do góry
nautilus
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja znalazłem coś takiego Wyluzowany Czołg2 Czołg2 Czołg2


Opis załącznika:

Pon 15 Wrz, 2014 0:53

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego co mi wiadomo a wiem to od rodziny(babci) mieszkającej w St Dobrzycy, to ostatni właściciel nie przeżył spotkania z sowietami. Wieść niesie, że żona właściciela utopiła córki w jeziorze, później sama się utopiła. Jedna z córek podobno uciekła. Właściciel majątku zastrzelił kilku krasnoarmiejców, ale w końcu go dopadli i zabili.

Nie 02 Lis, 2014 22:48

Powrót do góry
Marta 91
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Rusinowo
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

STARA DOBRZYCA PILNE

Dzień dobry , wypowiadał się Pan dobrych kilka lat temu na temat Starej Dobrzycy bardzo interesuje mnie historia tego dworku jak i innych w naszych okolicach. Kilka dni temu byłam na rajdzie rowerowym z moimi uczniami pokazywałam im zamek chciałabym pokazać im jak wyglądał kiedyś czy ma Pan może jakieś zdjęcia? Myślę że taka historia dla dziecka będzie bardzo ciekawa . Liczę na odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
Marta
mail; [email protected] Super

Nie 18 Wrz, 2016 21:20

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.