| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BrunoWelt
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 519
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zabezpieczenie dokumentu

Witam wszystkich,

posiadam dokument, pamiątkę rodzinną w opłakanym stanie. Muszę zapobiec dalszemu rozpadowi, ewentualnie jakoś to "zabezpieczyć". Czy sensownym i rozsądnym pomysłem jest zalaminowanie go? Jeśli nie to w jaki inny sposób to zrobić?

Z góry dziękuję za info.

PS> Wiem, nie jest to militaria, ale moneta również a innego działu dotyczącego konserwacji nie ma Uśmiech



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam,
Michał
www.forum-militaria.pl

Sob 20 Sie, 2016 11:02

Powrót do góry
Orson
Mat

Mat




Posty: 58
Skąd: Szczecin/Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jeśli będziesz laminował to uważaj na stempel bo kiedyś tez coś podobnego kombinowałem i po przejściu przez laminarkę tusz pięknie rozlał się na całość..Uśmiech teraz jeśli laminuje coś podobnego najpierw kartka idzie do twardej przezroczystej obwoluty a potem dopiero laminat i jest wtedy zabezpieczone ze hej:) a i wyciągnąć się da bez szwanku w razie czego.

aha, ustawiona temperatura zgrzewania tez żeby nie była za piekielna ... musieliby spróbować minimalna która to zgrzeje i będzie git

pozdrowki

Sob 20 Sie, 2016 11:38

Powrót do góry
BrunoWelt
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 519
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Super! Uśmiech Dzięki za cenne rady
_________________
Pozdrawiam,
Michał
www.forum-militaria.pl

Sob 20 Sie, 2016 17:42

Powrót do góry
Orson
Mat

Mat




Posty: 58
Skąd: Szczecin/Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nie ma za co ..tylko jak tak teraz czytam ze to pamiątka rodzinna to zrób najpierw probe z czymś podobnym Na allegro tego pełno..podobny wiek podobny maszynopis podobny stempel i będzie Cie kosztować groszki a pamiątka się ostanie razie czego. żeby potem nie było..Uśmiech
przynajmniej u mnie dziala to doskonale (uzywam zwyklej biurowej laminarki)
pozdrowki

Sob 20 Sie, 2016 22:40

Powrót do góry
Kromal
Porucznik

Porucznik





Posty: 530
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A może wystarczyłaby zwykła cieniutka ramka (a nawet antyramka) za szkłem, jako rozwiązanie tymczasowe? I na spokojnie szukać fachowych środków lub ludzi, którzy się tym zajmą.

Ja się na tym nie znam, ale dwa razy laminowałem stare dokumenty. Za pierwszym razem coś (chyba jakiś tłuszcz) wylazło na papier pod wpływem temperatury i sprawiło, że ten zrobił się w paru miejscach przezroczysty.
Za drugim, zniknęła spora ilość maszynopisu. Nie wiem czym to było spowodowane.
Na tym próby z laminowaniem zakończyłem.

Resztę moich papierowych zbiorów powkładałem w antyramki. Chronię przed światłem i czekam na lepsze czasy (czyli trochę więcej wolnego czasu), bo z tego co widzę konserwacja zabytkowych papierów i pergaminów nie jest taka prosta.

Nie 21 Sie, 2016 9:04

Powrót do góry
Orson
Mat

Mat




Posty: 58
Skąd: Szczecin/Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zgadzam się Kromal.. tez miałem takie przygody dlatego tez używam grubej przezroczystej koszulki pod laminat i wtedy nie ma bezpośredniego kontaktu z piekiełkiem..Uśmiech
Ale ramka na pewno jest bezpieczniejsza bez dwóch zdań..

pozdro

Nie 21 Sie, 2016 12:06

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miałem podobny problem- dokument nadania tytułu czeladnika dziadkowi, z faksymilie cara.
Włożyłem w grubą (sztywną) foliową koszulkę i do teczki. Zabezpieczona tymczasowo,a kiedyś może coś się wymyśli lepszego Wink

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 21 Sie, 2016 18:04

Powrót do góry
Kromal
Porucznik

Porucznik





Posty: 530
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znalazłem takie "coś" http://www.strefakonserwatora.pl/obwoluta-poliestrowa-10-x-15-cm-p-14.html

Proszę wybaczyć, że linkuję konkretny sklep, ale tak będzie najprościej.
Opis tego produktu daje nieco do myślenia w kwestii ochrony papieru w "koszulkach". A rozmiar całego działu pt. "konserwacja papieru", potwierdza moje obserwacje, że dla laika (czyli mnie) zabezpieczenie starych dokumentów wcale nie jest łatwe. Uśmiech

Nie 21 Sie, 2016 20:08

Powrót do góry
BrunoWelt
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 519
Pochwał: 1
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piwo ! Podziękował!
_________________
Pozdrawiam,
Michał
www.forum-militaria.pl

Nie 21 Sie, 2016 21:54

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.