| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polacy, wysocy oficerowie w ZSRR

Tu o wiele więcej Polaków było, niż Rokossowski, Świerczewski czy Kontrym. Wysokie rangi... wiceszef zarządu ACz, dowódca MW ZSRR...

Roman ŁĄGWA, ranga generał broni (?), w 1920 dowódca Polskiej Armii Czerwonej...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Łągwa

Roman MUKLEWICZ, ranga komandor (?), jeden z dowódców MW ZSRR...

http://pl.wikipedia.org/wiki/Romuald_Muklewicz

W wywiadze OGPU itd. także kilku wysokich rangą.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Messing

Polacy, nie tam sami jacyś Żydzi jak na siłę sugerują niektórzy. Oczywiście w ramach Wielkiej Czystki Zamordowani. Znamy jeszcze jakiś "asów" ?

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Sob 07 Mar, 2015 14:34

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeli interesują Cier też ci z okresu po wielkiej czystce..
Popławski - w końcu radziecki generał armii, który to stopień mu uznano w Polsce (a nie tu go otrzymał, mimo iż służył wtedy w WP), po 1956 r. I zastępca głównego inspektora SZ.
Zastanawiam się, czy nie miał może jakichś polskich korzeni gen. armii Iwan Pawłowski (1909-1999, dowódca WLąd 1967-1980), urodzony na Podolu? Ale to tylko domysł oparty na brzmieniu nazwiska..

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Sob 07 Mar, 2015 15:44

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie, zdecydowanie polubiłem tych z okresu 1917 - 1938 Uśmiech
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Sob 07 Mar, 2015 15:53

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No skoro tak to poszukałbym też w otoczeniu generała Brusiłowa czy Poliwanowa, którzy zdążyli się załapac na ZSRR... i odegrali ważną rolę w tworzeniu armii.
Problem jest zreszta o wiele starszy bo po upadku powstania styczniowego liczba osób robiących karierę w wojsku carskim znacząco wzrosła a stopien ich raczej dobrowolnej rusyfikacji był bardzo duży.
Dziś ten problem ignorujemy ale faktem jest, że liczba carskich oficerów o polskich korzeniach z premedytacją odcinających się od wszystkiego co krajowe wcale nie była niska... a ich stosunki z oficerami o propolskim nastawieniu bywały bardzo napięte. Swoją rolę odegrała też wielka ewakuacja z 1915, która zagarnęła sporo głównie robotniczej ludności...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sob 07 Mar, 2015 19:25

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak ale gen. Łągwa czy kmdr Muklewicz wcale nie odcinali się od swoich korzeni. Ba, ich kontakty były argumentem dla NKWD to ich zatrzymania i skazania na śmierć.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Sob 07 Mar, 2015 19:38

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przecież nie napisałem, że wszyscy się odcinali Wink a jedynie, że problem tych, którzy to robili jest zupełnie ignorowany... No bo dla przykładu - kim był w znaczeniu nacjonalistycznym generał Maj-Majewski? Wink
Nie wiem czy dobrze rozumiem ale czy aby się "zakwalifikować" trzeba służyc w ACz aż do okresu czystek? Bo ja miałem na myśli głównie starszych oficerów ze szkoły Poliwanowa w której trochę Polaków by się znalazło ale z racji wieku albo nie dożyli wspomnianego okresu albo byli już za starzy aby ktoś sie ich czepiał... A czepialstwo miało więcej wspólnego z wymogami biurokracji niż faktycznych win i w tym swietle nie jest wcale pewne czy by się i Dzierżyńskiemu nie dostało... jakby też dożył...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sob 07 Mar, 2015 20:32

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie dotarła do mnie książka, prezent od kolegi z "ławy szkolnej"
"Rokossowski" - Boris Sokołow.
Na razie "przekartkowałem" i wydaje mi się ciekawa wydana pozycja nosi rok 2014, więc nie jest z antykwariatu..
Czeka na półce w kolejce do przeczytania, ale sam fakt wydania takiej pozycji jest interesujący...
Jeżeli ktoś zna tę książkę proszę o radę w którą stronę ją przesunąć w lewo jako ciekawa czy w prawo jako niewiele warta..
z pozdrowieniem

Wto 28 Cze, 2016 20:16

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.