| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
OmegaDeVille
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dylemat prawny

Cześć wszystkim,
Wczoraj przywiozłem sobie zza granicy dwie zabytkowe strzelby. Urząd Celny zatrzymał towar oraz nakazał mi przedstawienie pisma od rzeczoznawcy określającego dokładne parametry oraz wiek broni - a nie byłem o tej konieczności poinformowany przed wylotem przez celników (dzwoniłem), ponadto nie ma o tym mowy w Ustawie o Broni i Amunicji. Zażądano ode mnie także zgody na wwóz podmiotów od odpowiedniego konsula RP - sęk jednak w tym, że Ambasada Polski po wystąpieniu z takim wnioskiem odpisała mi, że moja czynność nie wymaga wystawienia pisemnego zezwolenia z ich strony.
Czy był już ktoś z Was w takiej sytuacji? Co można zrobić?

Pozdrawiam i bardzo dziękuję,
Filip

Pią 19 Lut, 2016 22:44

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Dylemat prawny

OmegaDeVille napisał:
Wczoraj przywiozłem sobie zza granicy dwie zabytkowe strzelby.

A jakieś bliższe szczegóły całej sprawy? Na jakie przepisy powołuje się UC i czego dokładnie żąda czyli jak (zacytuj) określono to co masz dostarczyć?

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Sob 20 Lut, 2016 9:34

Powrót do góry
tonieja
Porucznik

Porucznik





Posty: 711
Skąd: dolny śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy UC na piśmie nakazał Ci przedstawienie pisma od rzeczoznawcy? Jak rzeczoznawca ma wydać opinię, jak nie jesteś w dyspozycji broni? Ma pojechać do urzędu celnego i oglądać giwery w depozycie? Szkoda, że wcześniejsze zapytanie do UC było na gębę, nie pisemnie.

Sob 20 Lut, 2016 11:49

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak jak napisał Razorblade1967, więcej szczegółów.
Jaka to broń, mniemam, że czarnoprochowa ładowana odprzodowo, bo co do broni na którą wymagane jest zezwolenie, przepisy są raczej przejrzyste.

Pozdrawiam
Alek

Sob 20 Lut, 2016 15:41

Powrót do góry
OmegaDeVille
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć,
Chwilę mnie nie było, przepraszam. Naczelnik UC powołując się na akt. 62 i 68 lit.a Rozporządzenia Rady (EWG) nr. 2913/92 z dnia 12 października 1992 roku wzywa mnie do przedstawienia:
"1. Opinii biegłego rzeczoznawcy w zakresie broni i amunicji określającej, czy zadeklarowany w zgłoszeniu celnym towar (...*) są: przedmiotami kolekcjonerskimi o wartości historycznej oraz czy zgodnie z Art. 11 Ustawy o broni i amunicji na te towary nie istnieje wymóg pozwolenia.
Opinia ta powinna zawierać w szczególności, czy przedmiotowy towar to broń palna rozdzielnego ładowania, wytworzona przed 1885r., czy są to repliki broni oraz czy przedmiotowy towar jest pozbawiony cech broni palnej.

2. Zaświadczenia z polskiego konsulatu uprawniającego do przywozu broni i amunicji" - co ciekawe, wystąpiwszy po takie zezwolenie poinformowano mnie, że w przypadku broni nie wymagającej pozwolenia nie wymaga się oraz nie wystawia się zezwolenia przywozu.

* http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=37574
http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=37570

Nie 21 Lut, 2016 12:30

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do broni czarnoprochowej trzeba mieć Europejską Kartę Broni, żeby można było przewozić na terenie unii.
Teoretycznie nie wolno bez niej ani przywieź, ani wywieź broni.
Wiąże się to z zarejestrowaniem jej.

Nie 21 Lut, 2016 13:34

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A. Zgłoszenia w formie pisemnej

I. Procedura zwykła

Artykuł 62

1.Zgłoszenia w formie pisemnej dokonuje się na formularzu zgodnym z oficjalnym, przewidzianym w tym celu wzorem. Są one podpisane i zawierają wszystkie elementy niezbędne dla zastosowania przepisów regulujących procedurę celną, do której zgłaszane są towary.

Artykuł 68

W celu weryfikacji zgłoszeń przyjętych przez organy celne, mogą one przeprowadzić:

a)kontrolę zgłoszenia i załączonych do niego dokumentów. W celu sprawdzenia prawidłowości danych zawartych w zgłoszeniu organy celne mogą zażądać od zgłaszającego przedstawienia innych dokumentów,

b)rewizję towarów z jednoczesnym ewentualnym pobraniem próbek w celu dokonania ich dalszej analizy lub dokładniejszej kontroli.


Przytoczyłem tyko przepisy na których opiera się Urząd Celny. W/g mnie wszystko zależy od tego co zostało napisane w deklaracji celnej, choć to dziwne bo nigdy nie miałem problemu ze sprowadzeniem broni ze Stanów, ale było to dawno więc może podejście lub przepisy się zmieniły. Przestałem to śledzić jak przestałem kolekcjonować broń palną. Myślę jednak, że Razorblade1967 wyjaśni sprawę, jest na bieżąco w temacie Wink

Pozdrawiam
Alek

Nie 21 Lut, 2016 13:41

Powrót do góry
OmegaDeVille
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Albatros D. III napisał:
Do broni czarnoprochowej trzeba mieć Europejską Kartę Broni, żeby można było przewozić na terenie unii.
Teoretycznie nie wolno bez niej ani przywieź, ani wywieź broni.
Wiąże się to z zarejestrowaniem jej.

Jesteś pewien? W rozdziale trzecim UOBiA, w art. 37 nie ma o tym słowa.

Nie 21 Lut, 2016 16:16

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niczego nie jestem pewien!!!
Broń czarno prochową teoretycznie można posiadać bez zezwolenia i bez rejestracji już od ponad 10 lat.
Kłopoty zaczynają się gdy takową broń np. znajdzie policjant przy rutynowej kontroli w samochodzie.
Wszystko zależy od policjanta, jaki ma humor, i tu potrzebna jest Europejska karta broni.

Jakie warunki należy spełniać, aby stać się posiadaczem Europejskiej Karty Broni?

Aby uzyskać Europejską Kartę Broni należy:

mieć skończone 18 lat
przedłożyć podanie razem z opłatą i ze zdjęciami i wszystkimi powyższymi załącznikami
W celu otrzymania Europejskiej Karty Broni na broń, na którą otrzymaliśmy pozwolenie należy podać numer licencji pozwolenia
w przypadku broni czarnoprochowej do 1885 roku, bądź jej replik do tego samego okresu, wystarczy jedynie pełna dokumentacja broni.
Jak długo trwa procedura wyrobienia Europejskiej Karty Broni?

Wyrobienie Europejskiej Karty Broni nie trwa dłużej niż kilka godzin spędzonych w Wydziale Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji. Dokument jest wydawany na okres 5 lat. Po tym czasie należy ponownie udać się w to samo miejsce w celu przedłużenia ważności dokumentu. Ponownie należy także uiścić opłatę skarbową w wysokości 105 zł.

Profity i zastrzeżenia dotyczące Europejskiej Karty Broni

Europejska Karta Broni jest bardzo przydatna dla strzelców sportowych posiadających pozwolenie na broń sportową, ponieważ umożliwia im uczestniczenie w konkurencjach ISSF na zawodach szczebla europejskiego. W przypadku broni czarnoprochowej do 1885, bądź jej replik, Europejska Karta Broni nie tylko upoważnia do tego, że rejestrujemy broń i możemy się wtedy czuć legalnymi posiadaczami broni palnej odprzodowej bądź rozdzielnego ładowania, lecz także umożliwia strzelcom czarnoprochowym zakup czarnego prochu w każdym koncesjonowanym sklepie myśliwskim, militarnym itp. Kolekcjonerzy broni bądź rekonstruktorzy wydarzeń historycznych także mogą wtedy poruszać się ze swoją bronią, bądź replikami na terenie całej Europy.

Nie 21 Lut, 2016 18:03

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Albatros D. III napisał:
Niczego nie jestem pewien!!!
Broń czarno prochową teoretycznie można posiadać bez zezwolenia i bez rejestracji już od ponad 10 lat.
Kłopoty zaczynają się gdy takową broń np. znajdzie policjant przy rutynowej kontroli w samochodzie.
Wszystko zależy od policjanta, jaki ma humor, i tu potrzebna jest Europejska karta broni.

Jakie warunki należy spełniać, aby stać się posiadaczem Europejskiej Karty Broni?

Aby uzyskać Europejską Kartę Broni należy:

mieć skończone 18 lat
przedłożyć podanie razem z opłatą i ze zdjęciami i wszystkimi powyższymi załącznikami
W celu otrzymania Europejskiej Karty Broni na broń, na którą otrzymaliśmy pozwolenie należy podać numer licencji pozwolenia
w przypadku broni czarnoprochowej do 1885 roku, bądź jej replik do tego samego okresu, wystarczy jedynie pełna dokumentacja broni.
Jak długo trwa procedura wyrobienia Europejskiej Karty Broni?

Wyrobienie Europejskiej Karty Broni nie trwa dłużej niż kilka godzin spędzonych w Wydziale Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji. Dokument jest wydawany na okres 5 lat. Po tym czasie należy ponownie udać się w to samo miejsce w celu przedłużenia ważności dokumentu. Ponownie należy także uiścić opłatę skarbową w wysokości 105 zł.

Profity i zastrzeżenia dotyczące Europejskiej Karty Broni

Europejska Karta Broni jest bardzo przydatna dla strzelców sportowych posiadających pozwolenie na broń sportową, ponieważ umożliwia im uczestniczenie w konkurencjach ISSF na zawodach szczebla europejskiego. W przypadku broni czarnoprochowej do 1885, bądź jej replik, Europejska Karta Broni nie tylko upoważnia do tego, że rejestrujemy broń i możemy się wtedy czuć legalnymi posiadaczami broni palnej odprzodowej bądź rozdzielnego ładowania, lecz także umożliwia strzelcom czarnoprochowym zakup czarnego prochu w każdym koncesjonowanym sklepie myśliwskim, militarnym itp. Kolekcjonerzy broni bądź rekonstruktorzy wydarzeń historycznych także mogą wtedy poruszać się ze swoją bronią, bądź replikami na terenie całej Europy.


Tomek to co napisałeś dotyczy broni, którą już posiadasz i jesteś w jej pełnym władaniu.
Natomiast powyższy problem dotyczy zatrzymania "na cle" przesyłki ze strzelbą i dubeltówką, czarnoprochwacami ładowanymi odprzodowo. Co do których UC ma wątpliwości natury poznawczej.
W/g mnie powinni mieć pod ręką eksperta, który potwierdzi im to na miejscu i po krzyku. Widocznie coś im nie pasuje i oczekują wyjaśnień strony.

Pozdrawiam
Alek

Nie 21 Lut, 2016 21:59

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacek Uśmiech

Masz rację !
Diabeł tkwi w szczegółach.
Kupując broń czarno prochową np. w Niemczech, muszę wyrobić w Niemczech Europejską kartę broni, bo teoretycznie nie wolno mi jej wwieź do Polski.
Niemców akurat to nie interesuje gdzie ja z nią pojadę (oczywiście nie wsiądę do samolotu), ale polski celnik ma prawo ją zatrzymać i kółko się zamyka.

Pon 22 Lut, 2016 20:44

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

na przewoz broni czarnoprochowej tak jak pisano wyzej Jewropejska Karta broni Jewropskiego Sajuza
_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Pon 22 Lut, 2016 22:30

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja nie twierdzę że nie obowiązuje, jeżeli chcesz się włóczyć z odprzodowcem po europie musisz mieć E-kartę. Ale jeżeli nabyłeś klamę siedząc przed kominkiem z laptoptem na kolanach. I oczekujesz aż przyleci (przypłynie) zza Wielkiej Kałuży, to takowego obowiązku nie masz, bo i jak niby masz mieć skoro, klamota na oczy nie widziałeś a dopiero zobaczysz jak otworzysz przesyłkę. UC ma prawo zatrzymać przesyłkę, jeżeli posiada uzasadnione wątpliwości co do legalności towaru sprowadzonego w obszar ceny RP zza gramanicy. I niestety nasze przepisy są tak skonstruowane, że to ty musisz udowodnić, że wielbłądem nie jesteś a jedynie kolekcjonerem. Wink

Pozdrawiam
Alek

P.S.
choć podobno nie do końca, było kilka taki wypadków, że UC przetrzymywał czarnoprochy, ale skutkowało pisemko z zagrożeniem odszkodowania za bezpodstawne przetrzymywanie własności prywatnej. Do końca sprawy nie znam więc przypis ten traktuje jako ciekawostkę.

Wto 23 Lut, 2016 18:29

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W UoBiA mamy coś takiego:

Art. 37a. 1. Osobom deklarującym zakup broni palnej lub amunicji w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej właściwy terytorialnie komendant wojewódzki Policji, na ich wniosek, poświadcza uprzednią zgodę przewozową.
2. Uprzednia zgoda przewozowa powinna zawierać w szczególności:
1) wskazanie państwa początkowego i docelowego transakcji;
2) nazwę lub imię i nazwisko zbywcy i nabywcy broni palnej lub amunicji;
3) siedzibę i adres lub miejsce zamieszkania i adres zbywcy i nabywcy broni palnej lub amunicji;
4) adres, na który broń palna lub amunicja ma być dostarczona;
5) dane techniczne pozwalające na jednoznaczną identyfikację broni palnej lub amunicji;
6) liczbę egzemplarzy broni palnej lub sztuk amunicji.
3. Organ, o którym mowa w ust. 1, poświadcza uprzednią zgodę przewozową w terminie nie dłuższym niż 5 dni od dnia jej wpływu do tego organu


Zapis dotyczy ogólnie broni palnej i nie jest ograniczony do broni, na którą wymagane jest pozwolenie. Podejrzewam, że stąd problemy...

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Wto 23 Lut, 2016 19:46

Powrót do góry
OmegaDeVille
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Razorblade1967 napisał:
W UoBiA mamy coś takiego:

Art. 37a. 1. Osobom deklarującym zakup broni palnej lub amunicji w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej właściwy terytorialnie komendant wojewódzki Policji, na ich wniosek, poświadcza uprzednią zgodę przewozową.
2. Uprzednia zgoda przewozowa powinna zawierać w szczególności:
1) wskazanie państwa początkowego i docelowego transakcji;
2) nazwę lub imię i nazwisko zbywcy i nabywcy broni palnej lub amunicji;
3) siedzibę i adres lub miejsce zamieszkania i adres zbywcy i nabywcy broni palnej lub amunicji;
4) adres, na który broń palna lub amunicja ma być dostarczona;
5) dane techniczne pozwalające na jednoznaczną identyfikację broni palnej lub amunicji;
6) liczbę egzemplarzy broni palnej lub sztuk amunicji.
3. Organ, o którym mowa w ust. 1, poświadcza uprzednią zgodę przewozową w terminie nie dłuższym niż 5 dni od dnia jej wpływu do tego organu


Zapis dotyczy ogólnie broni palnej i nie jest ograniczony do broni, na którą wymagane jest pozwolenie. Podejrzewam, że stąd problemy...


Masz rację. Ja jednak wiozłem broń z USA - więc ten punkt nie znajduje zastosowania, jako odnoszący się do państw członkowskich w UE.
Przepraszam, że nie sprecyzowałem wcześniej środka transportu broni - zakup leciał ze mną w samolocie (w liniach lotniczych załatwiłem wszystko ścisłe według procedur).

Czy uważacie, że taki obraz pomaga w diagnozie problemu? Wink

Bardzo dziękuję i pozdrawiam!

Wto 23 Lut, 2016 22:29

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

OmegaDeVille napisał:
Razorblade1967 napisał:
W UoBiA mamy coś takiego:

Art. 37a. 1. Osobom deklarującym zakup broni palnej lub amunicji w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej właściwy terytorialnie komendant wojewódzki Policji, na ich wniosek, poświadcza uprzednią zgodę przewozową.
2. Uprzednia zgoda przewozowa powinna zawierać w szczególności:
1) wskazanie państwa początkowego i docelowego transakcji;
2) nazwę lub imię i nazwisko zbywcy i nabywcy broni palnej lub amunicji;
3) siedzibę i adres lub miejsce zamieszkania i adres zbywcy i nabywcy broni palnej lub amunicji;
4) adres, na który broń palna lub amunicja ma być dostarczona;
5) dane techniczne pozwalające na jednoznaczną identyfikację broni palnej lub amunicji;
6) liczbę egzemplarzy broni palnej lub sztuk amunicji.
3. Organ, o którym mowa w ust. 1, poświadcza uprzednią zgodę przewozową w terminie nie dłuższym niż 5 dni od dnia jej wpływu do tego organu


Zapis dotyczy ogólnie broni palnej i nie jest ograniczony do broni, na którą wymagane jest pozwolenie. Podejrzewam, że stąd problemy...


Masz rację. Ja jednak wiozłem broń z USA - więc ten punkt nie znajduje zastosowania, jako odnoszący się do państw członkowskich w UE.
Przepraszam, że nie sprecyzowałem wcześniej środka transportu broni - zakup leciał ze mną w samolocie (w liniach lotniczych załatwiłem wszystko ścisłe według procedur).

Czy uważacie, że taki obraz pomaga w diagnozie problemu? Wink

Bardzo dziękuję i pozdrawiam!



Top teraz zapytam, co Kolegom Celnikom nie pasowało, bo z tego co napisałeś to wynika że były braki w papierologii, czyt. deklaracji celnej i dlatego wystąpili o uzupełnienie. Na spokojnie udał bym się do pierwszego lepszego rusznikarza i wraz z nim do UC w celu oględzin i sporządzenia kwita z pieczęcią urzędową - bo ma takie prawo.

Pozdrawiam
Alek

Wto 23 Lut, 2016 22:59

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

OmegaDeVille napisał:
Masz rację. Ja jednak wiozłem broń z USA - więc ten punkt nie znajduje zastosowania, jako odnoszący się do państw członkowskich w UE.
Przepraszam, że nie sprecyzowałem wcześniej środka transportu broni - zakup leciał ze mną w samolocie (w liniach lotniczych załatwiłem wszystko ścisłe według procedur).


No to w takim razie ma zastosowanie art. 37 UoBiA

Art. 37. 1. Przywóz broni i amunicji, z państw niebędących państwami
członkowskimi Unii Europejskiej, przez obywateli polskich wymaga uprzedniego wydania zaświadczenia przez właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Osoby, o których mowa w ust. 1, przekraczając zewnętrzną granicę Unii
Europejskiej, zobowiązane są do pisemnego zgłoszenia właściwemu organowi celnemu przywozu broni i amunicji. Organ ten niezwłocznie przekazuje informacje zawarte w zgłoszeniu właściwemu organowi Policji.


Zgodzę się z przedmówcą - nie dopełniłeś wyraźnie zawartych w art. 37 formalności, to UC chce to wyjaśnić. Zachowaj spokój, załatw opinię dotyczącą broni i sądzę, że będzie po sprawie.

To, że jakaś ambasada czy konsulat coś Tobie odpisał - nie oznacza, że to akurat prawda. Jak było z deklaracją celną?

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Sro 24 Lut, 2016 6:09

Powrót do góry
OmegaDeVille
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wylądowawszy na lotnisku w Balicach od razu udałem się do odprawy celnej, gdzie uzupełniłem deklarację. Samolot doleciał o godzinie 15:00, a o 16:00 zamykane są urzędy celne obsługujące osoby fizyczne - w skutek czego nie mogłem zapłacić cła w dniu przylotu. Gdybym uregulował należność od razu, problemu by nie było (lotniskowi celnicy byli bardzo mili, pogratulowali mi zakupu i chcieli wydać broń - musieli jednak czekać na wniesienie opłaty).
Problemem jest brak zgody na transport broni od konsula - jak pisałem wcześniej, odmówiono mi jej wydania jako zbędnej formalności.

Tak nawiasem mówiąc, nonsensem jest traktowanie takich przedmiotów jako broń. Nie jestem prawnikiem (ukończyłem matematykę oraz rownolegle pianistykę), jednak logika podpowiada mi, że nieużyteczne przedmioty o charakterze kolekcjonerskim nie powinne być traktowane na równi z artykułami niebezpiecznymi oraz przeznaczonymi do użytku - w tym, potencjalnie szkodliwego dla społeczeństwa...

Sro 24 Lut, 2016 13:11

Powrót do góry
Razorblade1967
Sous-lieutenant

Sous-lieutenant





Posty: 394
Pochwał: 5
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

OmegaDeVille napisał:

Tak nawiasem mówiąc, nonsensem jest traktowanie takich przedmiotów jako broń. Nie jestem prawnikiem (ukończyłem matematykę oraz rownolegle pianistykę), jednak logika podpowiada mi, że nieużyteczne przedmioty o charakterze kolekcjonerskim nie powinne być traktowane na równi z artykułami niebezpiecznymi oraz przeznaczonymi do użytku - w tym, potencjalnie szkodliwego dla społeczeństwa...

A rozmawiamy o sprawnych egzemplarzach czy pozbawionych cech użytkowych?

Jeżeli jest sprawny egzemplarz to mamy do czynienia z bronią palną - nie tylko zresztą z prawnego punktu widzenia, ale jak najbardziej z bronioznawczej definicji takiego przedmiotu. Jest to broń palna, tyle że ze względu na rozdzielne ładowanie (i wzór lub pochodzenie sprzed 1885) nie wymagane jest na nią w Polsce pozwolenie czyli nie jest to traktowane na równi z bronią współcześniejszą. Nie zmienia to faktu, że jest to jak najbardziej broń palna.

I nic tutaj nie przeczy logice... karabin, strzelba czy pistolet lub rewolwer - nawet odprzodowy, rozdzielnego ładowania jest bronią palną.

OmegaDeVille napisał:
Problemem jest brak zgody na transport broni od konsula - jak pisałem wcześniej, odmówiono mi jej wydania jako zbędnej formalności.

Znaczy w konsulacie nie znają polskiego prawa... no cóż wcale mnie to nie dziwi w sumie, na co dzień człowiek spotyka się z ignorancją urzędników i innych "funkcjonariuszy" państwowych - jak najbardziej w kwestiach broni palnej.

Co można powiedzieć... jest po fakcie, ja bym po prostu pisząc o do konsulatu dokładnie i obszernie im zacytował przepisy oraz podał ich źródło, po czym upierałbym przy wystawieniu dokumentu.

No, ale było... minęło. Nie pozostaje Tobie nic innego jak po prostu załatwić żądaną przez UC ekspertyzę. Wyraźnie chcą wydać Tobie "zabawki", które sobie przywiozłeś (jak sam piszesz - nie byli nastawieni negatywnie) - po prostu mają braki w papierach, no a celnik przecież nie może sam rozsądzić kwestii broni - ot chcą mieć "podkładkę", skoro nie miałeś dokumentów z konsulatu.

Nie sądzę by specjalnie wydziwiali - załatw ekspertyzę najlepiej kogoś w uprawnieniami biegłego (o to nietrudno), a może faktycznie wystarczy dobry rusznikarz (z papierami)... Jeśli chcesz, to daj znać na priv - podam Tobie kontakt do pewnego stowarzyszenia, w którym działam, a które od 20 lat sprawami prawnymi dot. broni się zajmuje. Może podpowiedzą coś lub skierują do kogoś, kto taką ekspertyzę wystawi.

_________________
To nie sztuka zginąć za Ojczyznę - sztuka spowodować aby nieprzyjaciel oddał życie za swoją!

Sro 24 Lut, 2016 20:15

Powrót do góry
OmegaDeVille
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć,
Bardzo dziękuję za Twoją odpowiedź. Złożyłem w UC opinię autorstwa rusznikarza (z pieczęcią oraz kopią dyplomu). Została niestety oddalona, a w zamian za nią nakazano mi dostarczenie opinii napisanej przez biegłego sądowego... W przyszłym tygodniu dostarczę ją do agencji celnej z nadzieją, że rozwiąże to problem.
Przytoczę jeszcze odpowiedź konsulatu RP w USA na moją prośbę o wystawienie zezwolenia na przewóz broni:
"Szanowny Panie,

Wszelkie kwestie związane z przewozem broni, na którą nie jest wymagane posiadanie pozwolenia na broń należy omawiać bezpośrednio z przewoźnikiem/liniami lotniczymi.

Z poważaniem,
Dział Prawny"


Pozdrawiam pozostając wdzięcznym za Waszą pomoc!

Pią 26 Lut, 2016 20:45

Powrót do góry
Undergrounder
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 692
Pochwał: 12
Skąd: Niederschlesien
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To sprawa ma charakter przestępstwa ?
Jakim prawem żądają opinii biegłego sądowego ?
Rusznikarz im nie wystarczy, jest traktowany na równi z biegłym i ma większe niż biegły uprawnienia.
- Nie rozumiem tych popapranych przepisów, aczkolwiek sam wielokrotnie byłem dotykany przez te absurdy prawne, dlatego po 30 latach sprzedałem kolekcję zostawiłem sobie trzy sztuki i jedną szafkę i mam "odwiedziny" kontrolne raz na trzy lata, a nie co pół roku.

Pozdrawiam
Alek

Pią 26 Lut, 2016 21:11

Powrót do góry
OmegaDeVille
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Undergrounder napisał:
To sprawa ma charakter przestępstwa ?
Jakim prawem żądają opinii biegłego sądowego ?
Rusznikarz im nie wystarczy, jest traktowany na równi z biegłym i ma większe niż biegły uprawnienia.
- Nie rozumiem tych popapranych przepisów, aczkolwiek sam wielokrotnie byłem dotykany przez te absurdy prawne, dlatego po 30 latach sprzedałem kolekcję zostawiłem sobie trzy sztuki i jedną szafkę i mam "odwiedziny" kontrolne raz na trzy lata, a nie co pół roku.

Pozdrawiam
Alek

Powoływałem się na ten przepis, jednak w odpowiedzi usłyszałem, że "kpię sobie z Urzędu". Sytuacja jest rzeczywiście absurdalna - zwłaszcza, że (co potwierdził mój rzeczoznawca), broń ta jest niezdatna do użytku jako urządzenie wystrzeliwujące pociski.

Zobaczymy, co z tego galimatiasu wyniknie...

Pią 26 Lut, 2016 23:09

Powrót do góry
dab1234
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I jest już jakieś rozwiązanie tej sprawy?? Bo jjestem Ciekaaw jak potoczyły sie losy

Sob 07 Maj, 2016 14:39

Powrót do góry
OmegaDeVille
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 78
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć wszystkim,
Opisałem rezultat sprawy kilka tygodni temu, jednak - w związku problemami w funkcjonowaniu Forum - mój wpis trafił do innego wymiaru... Smutny
Napiszę zatem jeszcze raz (tym razem krótko i lakonicznie) - z pomocą adwokata wystąpiłem do biegłego sądowego o sporządzenie ekspertyzy, a następnie złożyłem oświadczenie pod paragraf 233KK, w którym zadeklarowałem, że ambasada RP w USA odsunęła mój wniosek o wydanie zgody na przewóz broni jako bezzasadny. Wystosowaliśmy rownież pismo z prośbą o zwrot bezcelowo przetrzymywanego towaru.
Po upływie 7 dni strzelby mi oddano (jedna została niestety lekko uszkodzona przez celników - ale mniejsza z tym).

Wszystkim bardzo dziękuję za porady i pozdrawiam!

Wto 31 Maj, 2016 23:05

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.