| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kuba1941
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 250
Skąd: Camp Pendelton
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Łuska-zagadka

Witam
Parę lat temu trafiłem taką łuseczkę przy , której tajemnica miejsca ukrycia złotego pociągu to nic Wink ... tajemnicą dla mnie jest jej pochodzenie. Łuseczkę jak zwykle kupiłem z alledrogo ale sygnatury wskazują że pochodzi z kraju położonego ładne parę tysięcy km na wschód... z Japonii ale z drugiej strony wymiary idealnie pasują do radzieckiej 76,2mm. W tym przypadku widać charakterystyczne sygnatury dla amunicji japońskiej: F-ka i skrzyżowane działa a do tego na spłonce widać jakiś japoński (lub chiński) znaczek. Na japońskich "krzaczkach" prawię się nie znam... prawie ale z tego co wiem wygląda to na znaczki z alfabetu katakana ale tu powstaje druga sprzeczność bo rozmiar wgłębień służących do wykręcenia spłonki też idealnie pasuje do radzieckiej 76mm. Co do sygnatur to dziwi mnie brak japońskich liter na "dupce", prawie wszystkie japońskie łuski artyleryjskie z okresu WWII miały również bite "krzaczki" ale to może znaczyć że łuska powstała przed okresem nacjonalizacji Japonii czyli przed objęciem rządu przez Tojo. Pod F-ką jest wybite jedno dziwne słowo-Ayao. Pomoc wójka Google'a nie wiele dała, tylko tyle że na Filipinach jest miasto Ayao a w Japonii jest parę miast o nazwie zaczynającej się od Ayao... tylko ich pełne nazwy są baaardzo długie i problemem mogło by być wybicie pełnej nazwy np. Ayaorichokamiayaori. Moje pomysły są takie:
#1-Japończycy produkowali amunicję do dział radzieckich 76,2mm zdobytych na Rosjanach w latach 1935-1939 (potyczki graniczne)
#2-Amunicja 76,2mm wyprodukowana w Japonii do dział M1902 "Putiłowek" zdobytych na Rosjanach podczas wojny Rosyjsko-Japońskiej gdzie po raz pierwszy te działa się pojawiły.
#3-tuż po wojnie Chińczycy mogli na japońskich maszynach produkować amunicję do dział 76,2mm , które dostali od ZSRR.
#4-Japończycy zdobyli i skopiowali T-34 Wink
Ktoś ma jakieś pomysły?



Opis załącznika:

Opis załącznika:
Próbowałem wybadać czy jakiś inny kraj nie miał takich samych bić jak Japonczycy ale to raczej odpada, F-ka i działa są w 100% identyczne z tymi bitymi na II-wojennych łuskach

Pią 29 Sty, 2016 12:20

Powrót do góry
Kuba1941
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 250
Skąd: Camp Pendelton
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

cd...


Opis załącznika:
Porównanie z radziecką łuską 76,2mm z 1945. Na tym "dziwadle" dziwi mnie brak jakichkolwiek zacisków na szyjce łuski tak jakby łuska była przeznaczona do ładowania oddzielnie pocisku, woreczka z prochem i łuski na koniec jak w haubicach

Opis załącznika:
zapomniałem dodać że łuska jest wykonana z bardzo grubej blachy mosiężnej

Opis załącznika:
zbliżenie na spłonke

Opis załącznika:
przepisałem znaki widoczne na spłonce

Opis załącznika:
porównanie kryz łusek radzieckiej i japońskiej, są praiwie identyczne po za tym że japońska jest trochę grubsza

Pią 29 Sty, 2016 12:26

Powrót do góry
Kuba1941
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 250
Skąd: Camp Pendelton
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To tyle na dziś. Czekam na wasze opinie.
Pozdro.
P.S.
Czy ktoś jest w stanie odróżnić czy ten znaczek na spłonce jest japoński czy chiński Wink ?

Pią 29 Sty, 2016 12:28

Powrót do góry
Loslau
Leutnant

Leutnant





Posty: 260
Pochwał: 17
Skąd: Rheinland-Pfalz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest to łuska 76,2 x 385R produkcji Japońskiej dla Rosji z 1916r.
(Skrzyżowane armaty to logo arsenału w Osace).
W tych latach wiele państw produkowało kontraktowo amunicję dla Carskiej Rosji, choć te Japońskie wydają się jednymi z rzadziej spotykanych.

A co do różnicy w kształcie i grubości denek łusek, wynika to z przeznaczenia amunicji do innych dział 76,2mm. Zmierz ich średnicę to powiem coś więcej.

Pozdrawiam.

Sob 30 Sty, 2016 1:26

Powrót do góry
Kuba1941
Second Lieutenant

Second Lieutenant




Posty: 250
Skąd: Camp Pendelton
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za pomoc Uśmiech grubość denka to ok. 4mm a średnica 8,7cm.
Pozdro.

Czw 04 Lut, 2016 20:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.