| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
toyotomi
Sho Sa

Sho Sa

Posty: 1514
Pochwał: 36
Skąd: EU/DE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bir-Hakeim (Bir Hacheim)

Bir-Hakeim - „…libijskie Verdun” (1)

Posunięcia Brytyjczyków.

Po klęsce w zachodniej Cyrenajce, na początku 1942 roku. Brytyjska 8 armia zmuszona była wycofać się w kierunku wschodnim, w okolice Tobruku. Głównodowodzący 8 armią gen. Neil Ritchie przegrupował siły i postanowił przyjąć pozycje defensywną. w odległości ok 30 mil (48km) na zachód od Tobruku. Przekonany o tym, że główny atak niemiecki skoncentrowany będzie na linii zachód-wschód w kierunku na Tobruk, rozmieścił przeważającą część swojej armii – cztery dywizje i dwie brygady, naprzeciw dwóch dywizji włoskich. Lewą flankę osłaniały tylko dwie dywizje i trzy brygady. Pas obronny aliantów, rozciągał się z północy, od Morza Śródziemnego (w rejonie Gazalli), na południe, do fortu Bir-Hakeim. Na jego długości, około 70 km zainstalowano liczne pola minowe i zasieki z drutu kolczastego. Podstawę obrony stanowiły tzw. „boksy” czyli dobrze okopane, chronione polami minowymi i zasiekami z drutu kolczastego, zgrupowania piechoty, z bronią przeciwpancerną. Przygotowano 7 stanowisk („boksów”), które w założeniu taktycznym miały się nawzajem wspierać. Pierwsze pięć stanowisk (od strony północnej) spełniało założenia taktyczne. Natomiast „boks” szósty, oddalony był od pozostałych około 10 km na południe, a siódmy około 21 km na południe od szóstego. Utrudniało to, a wręcz uniemożliwiało komunikację pomiędzy tymi stanowiskami, w przypadku skoncentrowanego ataku
Obsadę stanowisk „boksów” (od północnego w kierunku południa) stanowiły formacje:
1... 3-cia Brygada Południowo Afrykańska.
2…2-ga Brygada Południowo Afrykańska.
3…1-sza Brygada Południowo Afrykańska.
4…151-sza Brygada Piechoty.
5…69-ta Brygada Piechoty.
6…150-ta Brytyjska Brygada Piechoty.
7…Bir-Hakeim w skład obsady wchodziły:
- 2-gi Batalion z 1-szej Dywizji Wolnych Francuzów ( 13-ta Półbrygada Legii Cudzoziemskiej).
- 3-ci Batalion z 1-szej Dywizji Wolnych Francuzów ( 13-ta Półbrygada Legii Cudzoziemskiej).
- 2-gi Batalion Piechoty płk. Roux.
- 1-szy Batalion du Pacifique.
Załogę Bir-Hakeim stanowiło 3703 żołnierzy (inne źródła-3826) dowódca - gen. Marie-Pierre Koenig.
System obronny stanowiska Bir-Hakeim obejmował kilkukilometrową linię okopów, z punktami gniazd karabinów maszynowych i broni przeciwpancernej, ustawionymi w krytycznych punktach linii obrony. Otoczony wysokimi zasiekami z drutu kolczastego, oraz polami minowymi, pierścieniem wewnętrznym i wysuniętym na przedpole pierścieniem zewnętrznym. Oparty został na bazie pozostałości starego tureckiego fortu. Ruiny tego fortu, wykorzystano do obrony Bir-Hakeim.

Zasoby.

Brytyjska 8 armia dysponowała 100 000 żołnierzy i 994 czołgami. Rommel dysponował 90 000 żołnierzy oraz 575 czołgami. Proporcje przemawiały na korzyść Brytyjczyków. Jednak to żołnierze Afrika Korps posiadali większe doświadczenia w walkach pustynnych, poza tym sprzęt niemiecki pomimo mniejszej ilości, był znacznie lepszy od brytyjskiego. Do tego należy dodać pracę wywiadowczą Abwehry która zainstalowała w Kairze szpiega Johannesa Epplera, złamała brytyjski szyfr dyplomatyczny i zdolna była deszyfrować depesze i prowadzić nasłuch radiowy łączności armii brytyjskiej.

Posunięcia Rommla – atak na pozycje Brytyjczyków.

26 maja 1942r. godz. 21.00
Frontalny atak na pozycje brytyjskie w rejonie Gazali, (położonej nad brzegiem morza kilkadziesiąt kilometrów przed Tobrukiem), przypuściło lewe skrzydło wojsk Osi. Do ataku ruszyły: 10 i 21 korpus włoski w składzie czterech dywizji piechoty „Sabratha”, „Trento”, „Brescia” i „Pavia”, oraz niemiecka 150 dywizja piechoty. W tym samym czasie Rommel skierował swoje prawe skrzydło: 15 i 21 Dywizje pancerną, 90 Dywizję Lekką, oraz włoską dywizję pancerną „Ariete” i zmotoryzowaną „Trieste” na południe, wzdłuż linii frontu. Rozpoczynając duży ruch okrężny, z zamiarem obejścia umocnień, wbicia się klinem w lewą flankę i wzięcia w kleszcze wojska brytyjskie.
27 maja 1942r. godz. 06.00
Prawe skrzydło wojsk Rommla, znajdujące się na południe od Bir-Hakeim (ostatniego bastionu w linii umocnień brytyjskich) zmieniło kierunek marszu i uderzyło na północ. Niemieckie dywizje 15, 21 i 90 uderzyły na brytyjskie jednostki pancerne, które zaskoczone reagowały w sposób improwizowany i niezorganizowany, ponosząc w ataku ciężkie straty. 3 Indyjska Brygada Zmotoryzowana została unicestwiona, a 4 Brygada Zmotoryzowana i 7 Brygada Pancerna, ponosząc ciężkie straty, zmuszone zostały do odwrotu w kierunku Bir-el-Gubi i El-Adem. Tym samym bastion Bir-Hakeim pozostał całkowicie odizolowany od reszty wojsk brytyjskich.
27 maja 1942r. godz. 09.30
Włoska Dywizja Pancerna „Ariete” w skład której wchodziły: 132 Pułk Pancerny, 132 Pułk Artylerii oraz 8 Reggimento Bersaglieri, zaatakowała od południowego wschodu pozycje obronne Bir-Hakeim. Atak przeprowadzono dwukrotnie. Ostry ogień zaporowy francuskiej artylerii, zmusił jednostki włoskie do odwrotu. Sześć czołgów włoskich, przedarło się przez pierścień zewnętrzny pola minowego, jednak zostały zniszczone ogniem z dział 75 mm z bliskiej odległości. Załogi czołgów zostały wzięte do niewoli. Dowódca Dywizji „Ariete” gen. de Stefanis, wydał rozkaz, aby oskrzydlić pozycje obronne i zaatakować od północy. Czołgi włoskie nawiązały kontakt ogniowy, po którym zmuszone zostały do przegrupowania się i wycofania. Dywizja „Ariete” ze swoich 65 czołgów, straciła w tym natarciu 32 maszyny i 91 żołnierzy wziętych do niewoli, wraz z ppół. Pasquale Prestisimone dowódcą 132 Pułku Panc. Straty po stronie francuskiej, to tylko dwóch żołnierzy rannych.
28-29 maja 1942r.
Samoloty Royal Air Force wprowadzone w błąd wrakami włoskich czołgów, zbombardowały Bir-Hakeim i okolice. Gen. Koenig podejmuje decyzję o wysłaniu oddziału pod dowództwem kpt. Lamaze’a w celu zniszczenia wraków, aby uniknąć dalszych pomyłek.
28 maja 1942r.
W kierunku stanowiska 150 Brytyjskiej Brygady Piechoty („boks” 6-ty około 21 km na północ od Bir-Hakeim) wysłano oddział żołnierzy w celu nawiązania łączności. Włoska artyleria zmusiła oddział do zaniechania marszu i powrotu do fortu. W trakcie powrotu oddział niszczy siedem półciężarówek.
29 maja 1942r.
Oddział legionistów pod dowództwem kap. Gabriela de Sairigné niszczy trzy niemieckie czołgi. Dywizje Rommla przechodzą przez pola minowe, około 25 km na północ od Bir-Hakeim. Pierścień wojsk Osi zaciska się wokół fortu i pozycji obronnych Bir-Hakeim.
30 maja 1942r.
Na przedpolu pozycji obronnych legionistów panuje względny spokój, tylko grupa niemieckiego zwiadu wchodzi na pole minowe. Oddział kap. Lamaze’a uszczelnia pole minowe, naruszone przez czołgi. Zaatakowani przez wroga, wycofują się z pomocą 9 kompanii Messmer. Dywizje niemieckie przegrupowują się w okolicach Sidi-Muftah.
31 maja 1942r.
50 ciężarówek zaopatrzeniowych ze 101 Komp. Zmotoryzowanej kapitana Dulau dociera do Bir-Hakeim dostarczając wodę. W drodze powrotnej do alianckich linii zabierają: indyjskich żołnierzy (2) ciężko rannych i więźniów. Rajd oddziałów Messmer’a, de Roux i de Sairigne, niszczy pięć czołgów i opancerzony warsztat naprawczy pojazdów. Na północ od Bir-Hakeim 150 Brytyjska Brygada kontratakuje i zmusza Niemców do wycofania się. Rommel wieczorem ponawia atak na pozycje 150 Brytyjskiej Brygady i rozbija ją, zamykając 1-go czerwca pierścień wokół Bir-Hakeim.
01.06.1942r.
Luftwaffe dwukrotnie bombarduje Bir-Hakeim. Włoskie oddziały uzupełniono posiłkami z Afrika Korps.

Uzbrojenie obrońców Bir-Hakeim.

26 – Brytyjskich dział przeciwczołgowych 75 mm.
12 – Francuskich dział przeciwczołgowych 47 mm.
6 – Włoskich dział przeciwczołgowych 47 mm.
16 – Dział przeciwpancernych 25 mm Hotchkiss.
16 – Francuskich armat artylerii polowej 75 mm.
18 – Dział przeciwlotniczych 40 mm Bofors
40 – Moździerzy 81 mm.
63 – Brytyjskie gąsienicowe lekkie pojazdy opancerzone Bren.
140 – Karabiny maszynowe.

Szturm i oblężenie fortu. (3)

02.06.1942r. godz. 08.00
Rommel rozpoczyna szturm na pozycje obronne Bir-Hakeim. Od wschodu atakuje włoska dywizja „Ariete” (4). Od zachodu silna grupa szturmowa „Woltz” w której skład wchodzą: 3 pułki pancerne z Dywizji „Pavia” i 90 Dywizja Lekka. Po zaciekłych walkach Rommel zmuszony jest cofnąć swoje jednostki na pozycje wyjściowe. O godz. 10.30 Włosi wysyłają dwóch żołnierzy z propozycją kapitulacji. Generał Koenig odrzuca propozycję. Od 2 do 10 czerwca Luftwaffe przeprowadziło ponad dwadzieścia nalotów na Bir-Hakeim. Do walki włączają się samoloty RAF-u, wspierając obrońców. Dochodzi (w tym czasie) do licznych pojedynków artyleryjskich.
Czwartek 04.06.1942r.
Niemiecka 90 Dywizja Lekka pod dowództwem gen.bryg (Generalmajor) Kleemanna atakuje fort. Bez większych rezultatów wycofuje się na pozycje wyjściowe.
Piątek 05.06.1942r.
Rommel składa obrońcom propozycję poddania się, z gwarancją poszanowania praw. Gen. Koenig odrzuca propozycje Rommla.
Sobota 06.06.1942r. godz. 11.00
90 Dywizja Lekka przegrupowując jednostki, okrąża fort i zajmuje pozycje w odległości ok. 1,5 km od pozycji obronnych. Przy wsparciu niemieckich pionierów, udaje się w nocy wyczyścić fragment zewnętrznego pasa pola minowego od strony północnej. Grupa bojowe „Hecker” przebija się przez wyczyszczony pas i zajmuje pozycje w odległości ok. 800 m od fortu. Precyzja i intensywność ognia z broni maszynowej, uniemożliwia Niemcom uchwycenie przyczółka. Pomimo okrążenia fortu, brytyjskiej 7 Brygadzie udaje się przebić z zewnątrz i dostarczyć zaopatrzenie.
Niedziela 07.06.1942r.
Samoloty RAF-u wykonały cztery naloty, na zgrupowania wojsk niemieckich w pobliżu pól minowych. Gęsta mgła (tej nocy), umożliwiła grupie chor. Bellac-a przebić się z zaopatrzeniem do fortu. Był to ostatni konwój do Bir-Hakeim. Warunki pogodowe umożliwiły też Rommlowi, przygotowania do ostatecznego ataku. Przegrupowując swoje siły, Rommel w pierwszej linii ustawił ciężkie czołgi z 15 Dywizji Pancernej (z działami 88 mm) i oddział pionierów pułkownika Hacker-a. Rankiem 8-go czerwca grupa osiągnęła gotowość bojową.
Poniedziałek 08.06.1942r.
Gęsta mgła, utrzymująca się cały poranek, uniemożliwiała walkę. (5) Przed południem Rommel podciągnął swoje oddziały jak najbliżej fortu. Samoloty Luftwaffe (130) bombardowały fort, a artyleria niemiecka ostrzeliwała pozycje, ogniem nękającym. Włoski 66 Pułk Piechoty, Dywizji „Trieste” wdał się w potyczkę z oddziałem porucz. Bourgoin. Obrońcy mieli do dyspozycji tylko granaty ręczne. Mimo to Włosi nie potrafili zagrozić bronionym pozycjom. (6)
O godz. 13 samoloty Luftwaffe przeprowadziły zmasowany nalot na północną stronę umocnień. Piechota rozpoczęła atak, wspierana 15 Dywizją Pancerną i ogniem artyleryjskim. Do ataku Rommel wprowadza dodatkowo 1 brygadę „Khiel”. Piechota niemiecka dokonuje wyłomu na linii 9 Kompanii kap. Messmera, wbijając się klinem aż do stanowisk centralnych oddziału chor. Morwana. Sytuacja została opanowana, kontratakiem, przy wsparciu lekkich opancerzonych pojazdów gąsienicowych Bren.(7) Niemcy musieli się wycofać na pozycje wyjściowe. 1 Brygada „Khiel” w starciu tym straciła 6 z 11 czołgów, które miała na stanie. Rommel kontynuował ostrzał artyleryjski fortu do godz. 9 wieczorem. W tym czasie wyprowadził drugi atak, również bez powodzenia. Fort pozostawał nadal w rękach francuskich. (8)
Wtorek 09.06.1942r.
Wieczorem Luftwaffe ponawia naloty na Bir-Hakeim. W kierunku fortu przebijają się oddziały alianckie. Jednostki pancerne zostają powstrzymane przez niemiecki ostrzał artyleryjski. Do fortu udaje się przebić piechocie brytyjskiej i hinduskiej, która wzmacnia załogę. W nocy z 9 na 10 czerwca Niemcom udaje się opanować wzniesienie -186- znajdujące się w obrębie pozycji obronnych, położone około dwa kilometry na północny zachód od fortu.
Gen. Koenig przedstawia plan ewakuacji fortu na 10 czerwca o godz. 23.00. Dowódca 8 Brytyjskiej Armii gen. Ritchie, wyraża zgodę na przebicie się z okrążenia. (9)
Środa 10.06.1942r.
Ranek rozpoczął się od ciężkiego bombardowania pozycji obronnych przez Luftwaffe. Praktycznie wszystkie eskadry, około 100 maszyn. Rommel wyprowadził uderzenie 15-tą Dywizją Pancerną na linii Wolnych Francuzów. Do ataku przyłącza się 115 Pułk Grenadierów Pancernych. (10) Sektor został prawie zdobyty. Kompanie kap. Messmera i kap. Lamaze’a przeprowadziły przeciwnatarcie wspierane lekkimi opancerzonymi pojazdami gąsienicowymi Bren, odpierając atak. Rommel tego dnia przeprowadził jeszcze jeden atak, który również się nie powiódł. Po czym wycofał oddziały. (11)

Wyjście z okrążenia.

W nocy z czwartku 10 na piątek 11 czerwca 1942r.
Obrońcy szykują się do wyjścia, pojazdy i ciężka broń ma być zabrana. Sprzęt którego nie można zabrać zostaje zniszczony, Paliwo z pozostających zbiorników zostało rozlane na piasek. Saperzy rozminowują „korytarz” na kierunku południowo zachodnim (planowana szerokość 200m). 2 Batalion Piechoty jako pierwszy gotowy jest do przełamania linii niemieckich i marsz w kierunku południowo zachodnim, gdzie w odległości około 7 kilometrów ma ich oczekiwać 7 Brytyjska Brygada Zmotoryzowana. 6 Kompania kpt. Wagnera pierwsza opuściła fort o godz. 22.30. Do godz. 0.30, 2 i 3 Batalion Legii zdołał przekroczyć zasieki i umocnienia fortu. W granicach obronnych fortu pozostał jeszcze 2 Bat. Piech. oraz 1 Batalion du Pacifique Niemcy zauważyli ewakuację i oświetlając teren flarami, otworzyli ogień z karabinów maszynowych. Gen. Koenig wydaje decydujący rozkaz masowej ewakuacji, pomimo węższego niż przewidywane 200m „korytarza” w polu minowym. Ostatnie oddziały obrońców Bir-Hakeim ruszyły masowo w kierunku południowo zachodnim. Po drodze wykańczając małe oddziały niemieckie, w trzech kolejnych liniach obrony. W trakcie przebijania się przez pozycje wroga, ginie kap. Lamaze, kap. Bricogne, por. Devey. Dowódca 3 batalionu został pojmany, ale większości z brygady udało się przebić i dotrzeć do Gasr-el-Arid. Pierwsze oddziały pod dowództwem chor. Bellec’a dotarły do „Punktu przejęcia” o godz. 4 rano. Około 8 rano większość brygady dotarła do punktu. W ciągu dnia brytyjskie patrole pancerne, odnajdywały wielu zaginionych. Z okrążonego fortu, przebiło się i ocalało 2000 żołnierzy (inne źródła podają około 2200).
Piątek 11 czerwca 1942r.
Nalot samolotów Luftwaffe i ogień artyleryjski rozpoczyna kolejny atak na Bir-Hakeim. Po przygotowaniu artyleryjskim, do ataku ruszyła 90 Dywizja Lekka wspierana czołgami. Tym razem Niemcom udało się zdobyć fort, którego broniło ok 500 (inne źródła podają ok. 1000) rannych żołnierzy, mających do dyspozycji ostatnie naboje.

Résumé.

Bitwa trwała 15 dni. Od 27 maja do 11 czerwca.
Bir-Hakeim szturmowały: Włoskie - Dywizja Pancerna „Ariete”, Dywizja Zmotoryzowana „Trieste”, Niemieckie – 90 Dywizja Lekka, 15 Dywizja Pancerna, 33 Dywizja Niszczycieli Czołgów, 3 Dywizjon Rozpoznawczy, 135 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej.
Czyli 45 000 żołnierzy Rommla, przeciwko 3703 żołnierzom gen. Koeniga.
Straty po stronie niemieckiej.
3300 zabitych i rannych. 227 wziętych do niewoli. 50 czołgów, 11 pojazdów opancerzonych, 5 dział, oraz zestrzelonych 7 samolotów.
Straty po stronie francuskiej.
900 zabitych, rannych, zaginionych i wziętych do niewoli (w tym 600 podczas walki w nocy z 10 na 11 czerwca, podczas wyjścia z okrążenia). Ogólnie zniszczono i utracono 40 dział 75mm, 5 dział 47mm, 5 dział przeciwlotniczych Bofors i 250 pojazdów. (12)
Nad Bir-Hakeim dochodziło do zaciętych pojedynków powietrznych pomiędzy Luftwaffe i RAF-em. Niemcy w tych potyczkach stracili 58 samolotów a Brytyjczycy 76.

Rommel zdobył Bir-Hakeim, lecz jego zwycięstwo było sprawą dyskusyjną. W konsekwencji oblegania fortu stracił dużo czasu, poniósł ogromne straty w ludziach i sprzęcie a co najważniejsze, dopuścił do przełamania okrążenia i pozwolił generałowi Koenigowi wyprowadzić znaczną część swoich żołnierzy.


15 sierpnia 1942r. statek Nino Bixio przewożący 400 więźniów do włoskiego Brindisi, został storpedowany przez okręt podwodny aliantów. 154 z nich którzy przeżyli apokalipsę pustynną Bir-Hakeim, zginęli na morzu…to jest ironia losu.

-----------------------------------------------------------

Przypisy.
(1) – Reporter Agencji Reutera tak opisywał atak na Bir-Hakeim 10 czerwca, „…byłem zaskoczony, spotykając w tym libijskim Verdun żołnierzy różnych narodowości, którzy przed kilku zaledwie laty połączyli się w jeden legion. Są tu Polacy, Rosjanie, Hiszpanie i Francuzi, którzy walczą obok regularnych wojsk pod dowództwem generała Koeniga.”
(2) – Było to 620 żołnierzy 3 Indyjskiej Brygady Zmotoryzowanej. Zabranych do niewoli, po rozbiciu tej Brygady przez Włoską Dywizje Pancerną „Ariete” 27 maja, a następnie wypuszczonych w środku pustyni. Podczas ataku udało się tym żołnierzom przebić do Bir-Hakeim.
(3) – Z punktu widzenia taktycznego Rommel mógł na tyłach zostawić „boks”. Nie kolidowało to z liniami zaopatrzenia i nie stwarzało większego zagrożenia. Oddziały obrońców nie posiadały jednostek pancernych. Do ataku a w konsekwencji do oblężenia Bir-Hakeim Rommel podszedł ambicjonalnie. Angażując w to duże siły, co dało czas i pozwoliło przegrupować wojska alianckie i przyjąć obronę pod El Alamein.
(4) - Niektóre źródła podają, że była to Włoska Dywizja Zmotoryzowana „Trieste”. Co jest raczej niemożliwe, gdyż „Trieste” od 26 maja podchodziło do linii obronnych od zachodu.
(5) – Wykorzystał to kap. Renard, jego zespół radiowy nawiązał łączność z Brytyjczykami, których samoloty dokonały zrzutu 170 litrów wody, dla broniącego się fortu.
(6) - Inne źródła podają , że była to kompania kap. Wagnera 2-go batalionu Legii.
(7) – Bren – to potoczna nazwa Universal Carrier, zwanego też Bren Carrier Gun, - brytyjskiego gąsienicowego lekkiego pojazdu opancerzonego.
(8) – Po tym ataku gen. Koenig wraz z oficerami przegrupował swoje siły i porzucono stanowiska, których nie można było obronić, a były strategicznie nieistotne.
(9) – Generał Koenig, rozważając perspektywy pozostania w forcie ,lub ewakuacji, brał pod uwagę możliwości zrzutów zaopatrzenia w amunicję, żywność i wodę. Przewidując niemożliwość dostaw zaopatrzenia drogą lądową, jak i nieskuteczność drogą powietrzną, zdecydował wyjście z fortu w nocy z 10 na 11 czerwca. Wiedział o tym, że musi utrzymać fort jeszcze jeden dzień, mając w zapasie tylko 200 szt. amunicji 75mm i 700 szt. amunicji do moździerzy. Brytyjczycy określili „Punkt przejęcia” w kierunku na południowy zachód od Bir-Hakeim.
(10) - Żołnierze tego pułku wzięli do niewoli jeńca, który wyjawił że, obrońcy chcą przełamać pierścień okrążenia i przedostać się do reszty armii.
(11) – Kolejne ataki Rommel odłożył do następnego dnia, nie wiedząc, że obrońcy nie mają już amunicji przeciwpancernej.
(12) – Inne źródła podają o 224 zabitych podczas oblężenia, A podczas przebijania się 41 zabitych żołnierzy, 15 oficerów, 125 rannych i 813 zaginionych.Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
http://www.szabla.org.pl/phpBB3/index.php

Sro 07 Maj, 2014 21:24

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3114
Pochwał: 29
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

toyotomi napisał:
Bir-Hakeim w skład obsady wchodziły:
- 2-gi Batalion z 1-szej Dywizji Wolnych Francuzów ( 13-ta Półbrygada Legii Cudzoziemskiej).
- 3-ci Batalion z 1-szej Dywizji Wolnych Francuzów ( 13-ta Półbrygada Legii Cudzoziemskiej).
- 2-gi Batalion Piechoty płk. Roux.
- 1-szy Batalion du Pacifique.


Nie bardzo , dywizja powstała póżniej -tu mamy:

La 1re brigade française libre , 1re BFL (brygadę) w dwóch zgrupowaniach:

A:
13e demi-brigade de Légion étrangère ( 13-ta Półbrygada Legii) :
2e bataillon de Légion étrangère,
3e bataillon de la Légion étrangère

B
a 2e Demi-brigade coloniale (2e DBC)-2-ga Półbrygada kolonialna ,płk.
Robert de Roux:

Bataillon de marche n°2 (BM 2)
Bataillon du Pacifique
1er bataillon d'infanterie de marine
1er bataillon de fusiliers-marins (DCA) -chłopaki z Dunkierki ,Cherburga i Brestu
etc,etc

toyotomi napisał:
Rommel wieczorem ponawia atak na pozycje 150 Brytyjskiej Brygady i rozbija ją, zamykając 1-go czerwca pierścień wokół Bir-Hakeim.


Tu można dodać,że poddała się następnego dnia.

toyotomi napisał:

26 – Brytyjskich dział przeciwczołgowych 75 mm.


Rozumiem, że to "Czech" ...

toyotomi napisał:

Do ataku Rommel wprowadza dodatkowo 1 brygadę „Khiel"


To tzw. cud , który nie wiedzieć czemu funkcjonuje :

http://www.fzp.net.pl/historia/obrona-bir-hakeim

To Kampfstaffel (Hauptman Rudolf Khiel, RK) jedna z kilku polowych manufaktur kawalerów RK DAK-u. Żadna z Kampfstaffel Rommla nie liczyła więcej niż 500 chłopa w maksymalnie czterech kompaniach

toyotomi napisał:

33 Dywizja Niszczycieli Czołgów


Mam wrażenie , że chodzi tu o Panzerjäger Abteilung 33 z Kampfgruppe Geisler z 15. Panzer Division, innej możliwości raczej nie ma.

Cichy napisał:

Na decyzję zdobywania fortu miał niewątpliwie wpływ fakt przechwycenia przez Niemców informacji, że w forcie znajdują się duże zapasy zaopatrzenia i wody, a Panzerarmee tego brakowało


Patrz załącznik

Temat jest dość skomplikowany, jeden z przykładów w sieci:

http://www.wikiwand.com/en/Talk:Battle_of_Bir_Hakeim#/Translation_from_fr:Bataille_de_Bir_Hakeim

pozdrOpis załącznika:
To raczej nie Bir Hakeim ale warte wklelenia

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Czw 03 Wrz, 2015 4:30

Powrót do góry
twer49
Major

Major

Posty: 1879
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,

Cytat:
Niemieckie dywizje 15, 21 i 90 uderzyły na brytyjskie jednostki pancerne, które zaskoczone reagowały w sposób improwizowany i niezorganizowany, ponosząc w ataku ciężkie straty.


...Przez jakis czas sadzono w DAK ze calkowicie zaskoczono Brytyjczykow... Wiemy obecnie, iz poludniowoafrykanski 4 pulk samochodow pancernych bacznie obserwowal marsz i przekazywal szczegolowe meldunki do 7 brygady zmechanizowanej i 7 dyw. pancernej


Cytat:
Dywizje Rommla przechodzą przez pola minowe, około 25 km na północ od Bir-Hakeim


...Wiele odcinkow brytyjskich pol minowych nie bylo chronionych ostrzalem. Brytyjskie dowodztwo zlekcewazylo elementarna zasade taktyczn, zgodnie z ktora: samo pole minowe nic nie znaczy. Liczy sie dopiero ostrzal oslaniajacy to pole. " Po poludniu 30 maja Rommel przejechal przez pole minowe aby odbyc narade z Kesselringiem i osobistym adiutantem Hitlera, majorem von Below.


Cytat:
02.06.1942r. godz. 08.00
Rommel rozpoczyna szturm na pozycje obronne Bir-Hakeim. Od wschodu atakuje włoska dywizja „Ariete” (4). Od zachodu silna grupa szturmowa „Woltz” w której skład wchodzą: 3 pułki pancerne z Dywizji „Pavia” i 90 Dywizja Lekka. Po zaciekłych walkach Rommel zmuszony jest cofnąć swoje jednostki na pozycje wyjściowe.


...W okresie od 2 do 5 czerwca oblegalismy Bir Hacheim i przygotowywalismy sie do odparcia brytyjskiego ataku....ktory bardzo sie opoznial.

W twoim material nie ma nic na temat brytyjskiej ofensywy (ataku ) w dniu 5 czerwca. I ciezkich walk jakie wtedy nastapily, strat brytyjskich i byc albo nie byc Afrika Korps.


Cytat:
Przegrupowując swoje siły, Rommel w pierwszej linii ustawił ciężkie czołgi z 15 Dywizji Pancernej (z działami 88 mm)


DAK nie miala wtedy na wyposazeniu czolgow z armatami o takim kalibrze. Miala cos ponad 30 dzial przeciwlotniczych 88 mm. Ktore zaleznie od potrzeb uzywala do walki z samolotami lub czolgami.

Cytat:
Rommel zdobył Bir-Hakeim, lecz jego zwycięstwo było sprawą dyskusyjną. W konsekwencji oblegania fortu stracił dużo czasu, poniósł ogromne straty w ludziach i sprzęcie a co najważniejsze, dopuścił do przełamania okrążenia i pozwolił generałowi Koenigowi wyprowadzić znaczną część swoich żołnierzy.

Czy zwyciestwo Rommla bylo dyskusyjne, mozna podyskutowac. Wink

8 Armia w odwrocie, duze straty brytyjczykow, niebawem zdobycie Tobruku.

Cytaty w mym poscie pochodza z ksiazki autorstwa Fredricha W. von Mellenthin "Bitwy Pancerne Wermachtu". Pozniejszego generala, szefa oddzialu rozpoznania Ic Panzreramee "Afrika".Cytat:
33 Dywizja Niszczycieli Czołgów


Chyba raczej ...dywizjon. Panzerjäger-Abteilung 33

Z prawda jest jak z dziura w dupie, kazdy ma swoja. Czy w w/w ksiazce, , czy we wspomnieniach Rommla na temat Bir Hacheim, takiemu faktowi poswiecili autorzy doslownie kilka zdan. Obrona tego fortu w oczach Francuzow jest symbolem ( kazdy symbol wazny gdy jest ich tak malo).
Jesli przeczytasz wspomnienia Guderiana lub Hadlera na temat Wizny, nazywanych u nas podobnie, okaze sie ze dla dowodcow Wermachtu nie byl to zaden wysilek.
Nie pomniejszam bohaterstwa nikomu, ale kazdy kij ma dwa konce.

Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Czw 03 Wrz, 2015 5:25

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik
Posty: 4306
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cytat:
Przegrupowując swoje siły, Rommel w pierwszej linii ustawił ciężkie czołgi z 15 Dywizji Pancernej (z działami 88 mm)


DAK nie miala wtedy na wyposazeniu czolgow z armatami o takim kalibrze. Miala cos ponad 30 dzial przeciwlotniczych 88 mm. Ktore zaleznie od potrzeb uzywala do walki z samolotami lub czolgami.


Witam, może chodzi o działa samobieżne 88 mm na podwoziach SD KFZ 8 i 9, niestety nie znalazłem żadnych informacji czy miał je DAK? Pozdrawiam.

Sob 05 Wrz, 2015 6:38

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3114
Pochwał: 29
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sd.Kfz. 8

"Ten 8.8 cm Flak 18 anti-aircraft guns were mounted on pedestals on DB s8 and DB 9 chassis in 1939 as the 8.8 cm Flak 18 (Sfl.) auf Zugkraftwagen 12t (Sd.Kfz. 8) for anti-tank duties. A gun shield was provided for the 88, but the gun crew had no other protection. The driver's cab was replaced by a lower, armored cupola and the engine compartment was lightly (14.5 millimetres (0.57 in)) armored. The vehicle weighed 20 tonnes (20 long tons; 22 short tons), was 7.35 metres (24.1 ft) long, 2.8 metres (9.2 ft) tall and 2.65 metres (8.7 ft) wide.[7] The gun could fire directly ahead without any problem, but traverse was limited to 151° to each side by the gun shield. Elevation was between -3° and +15°. All ten were assigned to the first company of the anti-tank battalion Panzerjäger-Abteilung 8 which participated in the Invasion of Poland in 1939, the Battle of France in 1940 and Operation Barbarossa in 1941. The company was redesignated as Panzerjäger-Kompanie ("Anti-Tank Company") 601 in January 1942 and then as the third company of Anti-Tank Battalion 559 the following April. It reported that the last three vehicles had been lost by March 1943.[8]
"1./Panzerjäger-Abteilung 8

[Niehorster: late 39 issued six 8.8cm Flak 18 (Sf.) and became independent
10 May 40 attached to 2nd Panzer Division
22 Jun 41 XXXIX Panzer Corps, 3rd Panzer Group, Army Group Center]
29 Sep 41 9th Army, Army Group Center, Operation Typhoon
29 Jan 42 redesignated as Pz.Jg.-Kp. 601

Panzerjäger-Kompanie 601

29 Jan 42 formed by redesignation of 1./Pz.Jg.-Abt. 8
[Niehorster: 28 Jun 42 assigned to Panzerjäger-Abt. 521 as its third company. Equipped with four self-propelled 88mm guns and two self-propelled 50mm guns.]
late 42-early 43 redesignated as 3./521"


Nie tłumaczę z przyczyn obiektywnych, sens jest taki , że do DAK-u nie trafiły .

12 sztuk SdKfz 9 (Flak 37) trafiło w wrześniu 1943 do 26. Panzer-Division (Italia)

Najcięższym kalibrem na ciągnikach półgąsienicowych był 76.2cm FK(r) auf Panzerjäger sfl. Zgkw. 5t na podwoziu Büssing-NAG BN 9 . Period.

Przy okazji :

http://www.feldgrau.net/forum/viewtopic.php?t=28219

Swoją drogą sprzęt DAK , łącznie z "Rommel's Funnies" zasługuje na osobny temat, tyle że nie w tym dziale Twisted Evil

Resumując trudno polemizować z cudami (wyobraźni czy niekompetencji)
-nie mam tu na myśli toyotomi (-jak wiadomo jest specjalistą w innej dziedzinie i nie każdy musi mieć wszystko w małym palcu), wykonał kawał roboty ,natknął się przy tym na kilka min, a sama bitwa jest niezwykle interesująca i miło, że dzięki niemu możemy o niej podyskutować

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Sob 05 Wrz, 2015 7:58

Powrót do góry
twer49
Major

Major

Posty: 1879
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,

Cytat:
Resumując trudno polemizować z cudami (wyobraźni czy niekompetencji)
-nie mam tu na myśli toyotomi (-jak wiadomo jest specjalistą w innej dziedzinie i nie każdy musi mieć wszystko w małym palcu), wykonał kawał roboty ,natknął się przy tym na kilka min, a sama bitwa jest niezwykle interesująca i miło, że dzięki niemu możemy o niej podyskutować


"Nie popelnia bledow tylko ten, ktory nic nie robi".
Mysle ze kazdy z nas zna to z autopsji, tez na tym portalu. Nie raz, nie dwa sie zdarzylo, kto wie ile razy zdarzy sie jeszcze (mysle tu o sobie) Wyluzowany .
Toyotomi Piwo

Bir Hacheim w planach ofensywnych Rommla bylo jedym z wielu elementow system obronnego Aliantow, nawet jak stwierdzil Mellenthin zlekcewazonego przez nich na poczatku, wieksza uwage przywiazywano do zniszczenia boxow utworzonych przez Aliantow. Niemcy znajac mizerie DAF w uzbrojeniu i zaopatrzeniu i wiedzac o tym ze duzo wieksza przewaga dysponowali Alianci ryzykowali bardzo wiele. No ale to byl caly Rommel.
Niemcy nazwali ta operacje Fall Venezia, choc dzisiaj raczej mowi sie o niej jako o Bitwie pancernej pod El Ghazala. glownymi celami tej operacji bylo zdobycie trzech twierdz Tobruku, El Adem i Knightsbridge. A ze przy okazji pozniej udalo sie zmusic 8 armie do ucieczki to tylko ugruntowalo ten sukces.

Zrodla z jakich korzystal Toyotomi byly chyba pisane "ku pokrzepieniu serc".
Nie one pierwsze, nie ostatnie.

Cytat:
Rommel rozpoczyna szturm ...Rommel składa obrońcom propozycję poddania się.... Rommel w pierwszej linii ustawił ...Rommel podciągnął swoje oddziały ...


Autor tych zrodel troche demonizowal Rommla. Mowiac kolokwialnie on mial od tego "ludzi"( Chocby Cruwell). Rommel na glowie mial osobiste dowodzenie zagonem pancernym i wynikle z tego konsekwencje.

Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Sob 05 Wrz, 2015 16:23

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3114
Pochwał: 29
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

twer49 napisał:

Autor tych zrodel troche demonizowal Rommla. Mowiac kolokwialnie on mial od tego "ludzi"( Chocby Crüwell ).


Ten akurat mówiac kolokwialnei"przeterminował" się dość szybko ...
Zaczynając od samego początku operacji warto zacytować klasyka, w tym przypadku Liddel Harta :
"Front na okres trzech miesięcy ustabilizował się na linii Gazali, lecz linearne ugrupowanie 8 armii nadawało się raczej do odskocznię do nowej ofensywy niż do trwałej obrony. Pierwszy rozpoczął Rommel. Szeroko zakrojonym manewrem czołgów w nocy na 16 maja niespodziewanie zaatakował on 8 armię. Został jednak zatrzymany, zanim zdążył dojść do wybrzeża i odciąć siłt brytyjskie w rejonie Gazali."

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Pon 07 Wrz, 2015 9:44

Powrót do góry
twer49
Major

Major

Posty: 1879
Pochwał: 5
Skąd: Chicago
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,

Cytat:
nocy na 16 maja niespodziewanie zaatakował on 8 armię


Czy napewno to bylo 16, a nie 26 maja.

Pozdrawiam.

_________________
Rzeczpospolita to wielki burdel, konstytucja to prostytutka, poslowie to k...y J. Pilsudski

Socjalizm z ludzką twarzą będzie możliwy, gdy będzie miał gołą dupe.

Pon 07 Wrz, 2015 15:16

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3114
Pochwał: 29
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, oczywiście, to moje niechlujstwo Embarassed

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Pon 07 Wrz, 2015 20:16

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik

Posty: 3114
Pochwał: 29
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

toyotomi napisał:

27 maja 1942r. godz. 06.00
Prawe skrzydło wojsk Rommla, znajdujące się na południe od Bir-Hakeim (ostatniego bastionu w linii umocnień brytyjskich) zmieniło kierunek marszu i uderzyło na północ. Niemieckie dywizje 15, 21 i 90 uderzyły na brytyjskie jednostki pancerne, które zaskoczone reagowały w sposób improwizowany i niezorganizowany, ponosząc w ataku ciężkie straty. 3 Indyjska Brygada Zmotoryzowana została unicestwiona, a 4 Brygada Zmotoryzowana i 7 Brygada Pancerna, ponosząc ciężkie straty, zmuszone zostały do odwrotu w kierunku Bir-el-Gubi i El-Adem. Tym samym bastion Bir-Hakeim pozostał całkowicie odizolowany od reszty wojsk brytyjskich.


Military Intelligence Service, Information Bulletin :

"Największym pojedynczym niszczycielem czołgów jest niemiecka armata przeciwlotnicza 88 mm . Przykładowo, 27 maja o godzinie 8:00 siły osi okrążyły Bir Hacheim, niemieckie czołgi w sile sześćdziesięciu sztuk zaatakowały czołgi 22 brygady brytyjskiemu (22nd Armoured Brigade z 1st Armoured Division, praktycznie zaskoczone podczas przemarszu, warto dodać, że 2nd Armoured Brigade tej dywizji w tym samym czasie rozjechała Schützen-Regiment 115 z 15. Panzer-Division.) Brytyjczycy przeciwstawili nim 50 czołgów lekkich i średnich (produkcji amerykańskiej Stuart i Grant plus Crusadery). Wkrótce okazało się, że siły brytyjskie były niewystarczające i dowódca brygady wzmocnił je drugim pułkiem z 50-cioma czołgami . W ciągu dziesięciu minut armaty 88 mm zniszczyły 8 amerykańskich czołgów średnich tego wzmacniającego pułku. Dzień później Brytyjczycy przeprowadzili kolejny nieskoordynowany atak ( raczej dwa dni później ,107th Royal Artyliery został praktycznie rozbity) zakończony odwrotem. Utracono ogółem szesnaście amerykańskich czołgów średnich - wszystkie padły łupem armat 88."

(noty w nawiasach pochodzą ode mnie)

interesująca lektura dotycząca min. Gazali :

https://books.google.com/books?id=ZA8lAgAAQBAJ&pg=PT77&lpg=PT77&dq=Bir-Hakeim+22ND+ARMOUR++BRIGADE&source=bl&ots=Zvizn9xXDJ&sig=L0w4FizkKviFXBstHmwF86eYDhA&hl=en&sa=X&ved=0CC8Q6AEwA2oVChMIw_nZ2sWvyAIVTDo-Ch3uowg0#v=onepage&q=Bir-Hakeim%2022ND%20ARMOUR%20%20BRIGADE&f=false

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Sro 07 Paź, 2015 8:09

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik

Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do starego tematu dodam jeszcze że w pobliżu Bir-Hakeim broniła się też żydowska jednostka saperów pod dowództwem majora Felixa Liebmanna. Miejsce figuruje pod nazwą Bir el Harmat. Na koniec wycofali się razem z Francuzami.

Sro 20 Sty, 2016 20:25

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.