| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
siekiera
Jeonsa

Jeonsa





Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poszukiwania herbu rodowego...

Witam.
Pewien czas temu postanowiłem cofnąć się w historii mojego rodu i przez co dowiedzieć się jaki herb nosi moja rodzina. W tym celu znalazłem cztery propozycje herbu są to: Abdank, Nowina, Pomian, Szreniawa. Skonstruowałem drzewo genealogiczne złożone z 5 pokoleń. Rodzina wywodzi się z Lwowa (może z okolic). I najważniejsze nosze nazwisko Harasimowicz.

Pozdrawiam i dziękuję za ewentualne wskazówki i pomoc.

Sob 27 Gru, 2008 16:08

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Harasimowicz....- piękne, czysto polskie nazwisko. Istotnie choćby ze względu wymowy Twoja rodzina z pewnością wywodzi się z Ukrainy...
W moim herbarzu, choć stary, znalazłem nieco inne wzmianki. Herb Pomian wywodzi się z Moraw, emigrował na Litwę po unii w Horodle, więc pokrewieństwo jest mało możliwe, poza tym w indeksie osób tego herbu nie ma Twojego nazwiska. W indeksie osób z herbem "Nowina" jest co prawda Twoje nazwisko, lecz herb ten występował głównie w rdzennej Polsce- Małopolska, wielkopolska, Mazowsze, więc to też nie jest pewne.
Więc zostaje herb "Szreniawa" Twoje nazwisko widnieje oczywiście w indeksie herbowych i to w wielu źródłach. Ten herb został również przeniesiony na Litwę po unii horodelskiej, lecz późniejsze dzieje, również emigracje jego herbowych są zawiłe, więc mógł trafić również na Ukrainę- i to właśnie na ten herb postawiłbym nacisk w dalszych poszukiwaniach Wink

życzę szczęścia Uśmiech

_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Pon 29 Gru, 2008 20:18

Powrót do góry
siekiera
Jeonsa

Jeonsa





Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za pomoc! Bardzo szczęśliwy
Możesz mi jeszcze jakoś pomóc? jakieś wskazówki? jestem jeszcze żółtodziobem w tej dziedzinie Zniesmaczony

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

Pon 29 Gru, 2008 20:29

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wejdź na gg
_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Pon 29 Gru, 2008 20:35

Powrót do góry
siekiera
Jeonsa

Jeonsa





Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

już jestem dawaj ;P
_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

Pon 29 Gru, 2008 20:37

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tadeusz Gajl w "Herbarzu polskim" do nazwiska Harasimowicz przypisuje następujące herby:
- Abdank;
- Lubicz IV;
- Nowina;
- Pomian;
- Śreniawa;
- Wieniawa;

do nazwiska Harasimowicz Broniuszyc:
- Syrokomla;
- Wieniawa;

a do zawiska Harasymowicz:
- Pomian;
- herb własny.

Poszukiwaie korzeni - to żmudna robota - ja do swoich się jeszcze nie dokopałem.
Oprócz 'kopania' w herbarzach, trzeba 'kopać' w dokumentach parafialnych, opowiadaniach seniorów rodu i innych starych dokumentach...

Ważne są pamiątki rodzinne, pieczęcie - słowem wszysko, co potwierdzi nam wizerunkiem i/lub opisem, że taki herb był w rodzinie...

Na koniec cytat z ww. "Herbarza... "
Cytat:
Należy wyraźnie podkreślić, że znalezienie swojego nazwiska w spisie nie dowodzi szlacheckiego pochodzenia, ale czyni je prawdopodobnym. Jest to pierwszy krok ku poważniejszym badaniom historii rodu - poszukiwaniom w archiwach państwowych, gminnych, kościelnych i parafialnych, zbieraniu ustnych podań najstarszych członków rodziny, wspomnień, listów oraz wszelkich wzmianek w dokumentach.


pzdrwm Wyluzowany

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Wto 30 Gru, 2008 15:32

Powrót do góry
von Schimansky
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 109
Skąd: Freie Stadt Danzig
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a nie jest to przypadkiem nazwisko tatarskie ?

zob tez tu:
http://www.genealogytoday.com/surname/finder.mv?Surname=Harasimowicz

_________________
'Demokracja- ustrój dający ludowi złudzenie, że jest władcą, podczas gdy prawdziwą władzę dzierżą inne siły'

Wto 30 Gru, 2008 19:26

Powrót do góry
Marpar
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 219
Pochwał: 1
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No! To tak jak pisałem!
_________________
"Venimus, vidimus et Deus vicit"

Sro 31 Gru, 2008 10:00

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A kto mi pomoże szukać herbu do tych nazwisk:

,,No to jak Pomożecie ?"

- Bajor
- Kużdżał
- Miodunka
- Soboń
- Leś
- Kusek
- Samborscy (Samborski)
- Urbaś
- Dolina
- Skaza
- ?dziebło
- Szelest
- Bukała
- Łaz


Trochę tego jest, ale jeśli by ktoś trafił na herb pod którym znalazło by się któreś z tych nazwisk albo jakaś odmiana to piszcie.

Sob 03 Sty, 2009 10:17

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

MBS napisał:
A kto mi pomoże szukać herbu do tych nazwisk:

,,No to jak Pomożecie ?"

- Bajor
- Kużdżał
- Miodunka
- Soboń
- Leś
- Kusek
- Samborscy (Samborski)
- Urbaś
- Dolina
- Skaza
- ?dziebło
- Szelest
- Bukała
- Łaz


Trochę tego jest, ale jeśli by ktoś trafił na herb pod którym znalazło by się któreś z tych nazwisk albo jakaś odmiana to piszcie.


wystarczy dodać słowo 'herb', 'coat of arms' lub 'wappen'
Rolling Eyes

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie kilku linków stąd:
http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=4448

A tak na marginesie - sprawdzasz szlachectwo całej swojej klasy czy rodziny i sąsiadów Question Laughing

A na początek można zacząć od wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_szlachecki_(lista_herb%C3%B3w)
i poszukać nazwisk...

Niestety - zajmuje to sporo czasu...

Twisted Evil

PS. Osobiście polecam stronę http://www.jurzak.pl/

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Sob 03 Sty, 2009 12:49

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wszystkie te nazwiska i w śród nich moje są to nazwiska rodziny najbliżej spokrewnionej bo tak to mógł bym dodać jeszcze kilka.

Na wikipedii jestem zdaje się na etapie szukania w herbach na literę P, ale po prostu czasem coś mogę przeoczyć, a może będziecie mieli jakieś informację.
A jeśli chodzi o to co pisze na tablicy. Nie prosił bym o pomoc gdybym wcześniej nie szukał sam..


Ostatnio zmieniony przez MBS dnia Nie 04 Sty, 2009 21:53, w całości zmieniany 1 raz

Sob 03 Sty, 2009 21:44

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ograniczyłem poszukiwania do tych 3 herbów

Ostoja
Radwan
Junosza


Wypisałem je w kolejności, w jakiej wydają mi się najbliższe. Potrzebuję jak najwięcej informacji na temat tych herbów( a najbardziej na jakich ziemiach się pojawiały) , kto coś mi pomoże będę wdzięczny.

PS: Nie dawajcie wikipedii bo nie ma tam prawie nic

Sob 03 Sty, 2009 22:08

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

MBS napisał:
Ograniczyłem poszukiwania do tych 3 herbów

Ostoja
Radwan
Junosza

Wypisałem je w kolejności, w jakiej wydają mi się najbliższe.


Na stronie http://www.jurzak.pl/ jedynie Samborski dał jakikolwiek wynik - herb Ostoja - co i tak jeszcze o niczym nie przesądza...

MBS napisał:
Potrzebuję jak najwięcej informacji na temat tych herbów( a najbardziej na jakich ziemiach się pojawiały)

Chłopie...

Ostoja --> ( razem nazwisk rodzin : 447 )
Radwan --> ( razem nazwisk rodzin : 286 )
Junosza --> ( razem nazwisk rodzin : 328 )
a liczby te nie odnoszą się do odmian herbowych ww. znaków...

Biorąc to wszystko pod uwagę - obszar występowania tych herbów można zamknąć w granicach CAŁEJ Rzeczypospolitej...

Najpierw należałoby poszperać w historii rodu i ustalić obszar, na którym przebywał / zamieszkiwał...

_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Sob 03 Sty, 2009 22:48

Powrót do góry
karroru
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proszę o pomoc choć to nie lada wyzwanie. Szukam genezy nazwiska Jaskorzyński może być też herb rodowy.Wiem też że część rodziny błędnie(administracja)ma w nazwisku "ó" Jaskórzyński, choć bardzo nie lubię tą wersję.Moi dziadkowie przyjechali do wlkp z wsi Ochotnik okolice Radomska.w necie nie ma za dużo informacji, może ktoś ma większą wiedzę, chętnie czegoś sie dowiem.pozdrawiam Question
Z moim nazwiskiem rodowym związane są jeszcze nazwiska Buziak choć USC wystawiając akt zgonu dziadka błędnie wpisał Bunak. natomiast babcia z domu Bajor , a jej matka Kobendza/kobędza nie wiem dokładnie.Wszyscy okolice Radomska.Proszę o jakiekolwiek informacje historyczne,topograficzne itp.

Sro 28 Sty, 2009 13:46

Powrót do góry
Maldaen
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam

Mój historyk skłonił mnie do znalezienia swojego herbu, niestety nie jestem pewien, czy temu podołam.

Moje nazwisko rodowe to Żuchliński, myślę że najpewniej zostało ono błędnie spisane i pierwotnie "u" było "y", czyli Żychliński... To od razu wskazuje na herb Szeliga, ale co z tą wiedzą mogę zrobić? Są jakieś sposoby aby się upewnić? Moja babka niestety nie żyje, a dziadek nic nie wie na ten temat, czy istnieje jakaś szansa aby się dowiedzieć?

Przy okazji chciałbym zapytać jak to jest, że tyle nazwisk ma ten sam herb?

Chciałbym się dowiedzieć jak najwięcej o moim pochodzeniu, proszę o pomoc. Z góry dzięki...

Czw 19 Lut, 2009 20:07

Powrót do góry
mboro
Major

Major





Posty: 2313
Pochwał: 35
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o poszukiwania, to mogę Ci jedynie poradzić to samo, co poradziłem siekierze parę postów wyżej...

Jeśli, natomiast, chodzi o nazwisko Żychliński, to 'Herbarz polski' Tadeusza Gajla podaje, oprócz herbu Szeliga, także herb własny- odmianę herbu Nałęcz [w załączniku].

-------------------------------------------------
Maldaen napisał:
Przy okazji chciałbym zapytać jak to jest, że tyle nazwisk ma ten sam herb?

A to już taka charakterystyczna uroda polskiej heraldyki - zupełnie odmiennej od zachodnioeuropejskiej.

Nieco światła na to zagadnienie rzuci z pewnością artykuł Andrzeja Sapkowskiego "Urodzeni herbowi", który pozwalam sobie tu umieścić (wspominałem o nim tu: http://www.ioh.pl/forum/viewtopic.php?t=4448 )



Opis załącznika:
?ychliński - herb własny
(źródło: T. Gajl; "Herbarz polski")

1236177210_Sapkowski -Urodzeni herbowi.pdf
 Opis załącznika:
Andrzej Sapkowski
"Urodzeni herbowi"

Pobierz
 Nazwa pliku:  1236177210_Sapkowski -Urodzeni herbowi.pdf
 Rozmiar:  409.37 KB
 Ilość pobrań:  Plik ściągnięto lub wyświetlono 4185 raz(y)


_________________
"Dwie rzeczy są bezgraniczne: Wszechświat i Głupota Ludzka; choć co do Wszechświata nie jestem pewien"
Albert Einstein

"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów"
Stanisław Lem

Sro 04 Mar, 2009 16:36

Powrót do góry
absynt
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maldaen napisał:
Witam

Mój historyk skłonił mnie do znalezienia swojego herbu, niestety nie jestem pewien, czy temu podołam.

Moje nazwisko rodowe to Żuchliński, myślę że najpewniej zostało ono błędnie spisane i pierwotnie "u" było "y", czyli Żychliński... To od razu wskazuje na herb Szeliga, ale co z tą wiedzą mogę zrobić?
Przy okazji chciałbym zapytać jak to jest, że tyle nazwisk ma ten sam herb?

Żychlińscy herbu Szeliga to moja najbliższa rodzina, obecnie mieszkają w Łodzi - musieli się tu przenieść po II w.ś. i konfiskacie przez władze komunistyczne dóbr (choć już wcześniej majątek został zajęty przez Niemców jako, że leżał na terenie włączonym po 1939 r. do Rzeszy). Żychlińscy h. Szeliga są rodziną silnie rozrodzoną wobec czego poszczególne linie nie mają ze sobą kontaktu. Żychlińscy choć wywodzą się z ziemi łęczyckiej to później największą rolę odgrywają w Wielkopolsce. Niestety jest mało prawdopodobne żeby nazwisko Żychliński było zmienione na Żuchliński wskutek np. błędnego zapisu na akcie urodzenia bądź chrztu. Oczywiście zdarzały się takie przypadki (nawet stosunkowo często) jednak w małym stopniu dotyczyły nazwisk szlacheckich mających długą tradycję. Nawet błędne zapisanie w akcie chrztu nie powodowało zmiany nazwiska i używano tego oryginalnego. Żychlińscy to stara rodzina (założyciele miasta Żychlin), wzmianki o niej zachowały się już z pocz. XV w. więc nikt takiego nazwiska nie zmienia sobie łatwo.
Polecam sięgnięcie do "Złotej księgi szlachty polskiej" Teodora Żychlińskiego, choć zawiera wiele błędów to genealogia samych Żychlińskich powinna być dobrze zrobiona, nie obejmuje ona jednak wszystkich linii tej rodziny.

Sro 07 Paź, 2009 9:34

Powrót do góry
Kejanna
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kobędza /Kobendza

Oba nazwiska mają jedno pochodzenie, nie ma odrębnego rodu o tym samym nazwisku. "ę" i "en" jest wynikiem błędu,
mój tata np. ma ę, a jego brat "en". Nazwisko składa się z połączenia dwóch słów koby - dawna nazwa chlewni i Będzyn - nazwa miejscowości nad Pilicą. Ja pochodzę w prostej linii od tej rodziny.

Wto 04 Maj, 2010 8:44

Powrót do góry
Korsak
Sierżant

Sierżant




Posty: 86
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widze ,że dyskusja na temat herbu przeniosła sie tytaj. Temat na tyle potrzebny i aktualny ze powinien istnieć w jakiejkolwiek formie na tym forum , a może przyniesie konkretne efekty w pracach rodzinnych genealogicznych.
Moge Wam polecić jako bardzo dobry kierunkowskaz w pracach wykupienie sobie abonamentu u Pana Marka Minakowskiego , czyli dostęp internetowy do jego bazy genealogicznej. Praca Minakowskiego jest ogromna i cały czas powiększana. Koszt takiego dostępu o ile pamiętam to około 50 zł na rok, a zabawy poszukiwawczej cała masa.
Natomiast proszę Was abyście sie zastanowili co oznacza Ród i czym sie różni od Rodziny, bo stosujecie te nazwy zamiennie" herb mojego Rodu" - czy raczej Rodziny.
Pozdrawiam,
MK

Sro 05 Maj, 2010 10:48

Powrót do góry
Milka
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A czy pomógł by mi ktoś znaleźć herb Rodziny Tokarz? Uśmiech Znalazłam Tokarzewskich, ale nie wiem czy Tokarz by pasował do tego herbu..

Czw 03 Cze, 2010 15:03

Powrót do góry
Krzyżak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 289
Skąd: Rzeczpospolita Trojga Narodów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Moje nazwisko - Krzyżanowski- przypisane jest aż do 15 herbów Uśmiech choć najbardziej prawdopodobny jest herb Dębno i familia Oleśnickich...tak czy inaczej zaczynam szperać w historii rodziny.
_________________
"Mój Boże, oni naprawdę ich koszą!" - płk S. Vincent o skuteczności pilotów Dywizjonu 303.

Sro 07 Lip, 2010 10:48

Powrót do góry
Doppler
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam wyszukiwarkę herbów dla nazwisk
http://www.genealogia.okiem.pl/glossary/herby.php

_________________
Dynamiczny Herbarz Rodzin Polskich

Czw 02 Wrz, 2010 22:40

Powrót do góry
podroznik11
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żychlińscy herbu Szeliga.

Witam. Jeżeli to konto jest jeszcze aktywne proszę o kontakt.
[email protected]
Pozdrawiam.
Henryk z Żychlina.

Czw 31 Gru, 2015 19:46

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.