| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polscy piraci i kaprowie

Witam , no jestem troszkę ignorantem z tej materii. Ale była polska flota kaperska, a to praktycznie korsarze czyli piraci na usługach jakiegoś rządu. Pewien nasz król miał taka flotę , a ona podobno robiła od czasu do czasu coś na własny rachunek więc byli piratami. Więc zgłaszam się do was z prośbą o naświetlenie sprawy.

Sob 01 Lip, 2006 0:38

Powrót do góry
163TDH
Aspirant

Aspirant




Posty: 176
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zapewne chodzi ci o kaperów Zygmunta Augusta, czyli korsarzy na usługach naszego władcy, tyle udało mi się dowiedzieć, bo wydał mi się ten temat mało prawdziwy - a jednak coś było - dowiedziałem się od koleżanki (wielkie podziękowania zginąłbym bez niej)

Sob 01 Lip, 2006 11:18

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ale była polska flota kaperska, a to praktycznie korsarze czyli piraci na usługach jakiegoś rządu.


Coś mi świta, że czytałem o polskich kaprach w którymś z artykułów Krzysztofa Gerlacha w MSiO, tyle że większość z nich wcale nie była narodowości polskiej. Poszukam, jak wygrzebię, to postaram się coś napisać.

Sob 01 Lip, 2006 11:56

Powrót do góry
harpoon
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 999
Pochwał: 5
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja rzuciłem okiem do Słownika Mitów i Tradycji Kultury W. Kopalińskiego i pod hasłem kaper znalazłem adnotację, że "(...) takimi żołnierzami morskimi posługiwali się również: Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt August i Zygmunt III Waza."

Poszukam jednak czegoś więcej.

EDIT 1. W Polsce organizację floty kaperskiej zapoczątkował w 1456 r. król Kazimierz Jagiellończyk podczas wojny trzynastoletniej z Krzyżakami. System ten stosował również Zygmunt Stary, Zygmunt August i Stefan Batory, którzy angażowali do tej działalności głównie armatorów gdańskich, jak również angielskich, szkockich, duńskich i holenderskich. Działalność tych kaprów, szczególnie za Zygmunta Augusta, poza pewnymi sukcesami spowodowała liczne zatargi z Gdańskiem i różnymi państwami na skutek niezdyscyplinowania kaprów. Kaperstwo jako system organizacji floty przeradzający się często w piractwo, zakazane zostało w 1856 r. na mocy Traktatu Paryskiego.

EDIT 2. Polecam: http://polskaflota.republika.pl/Poczatki%20polskiej%20floty.htm

_________________
"przeszkody są po to, aby je eliminować - problem w tym, że przeszkoda może wyeliminować ciebie"

Sob 01 Lip, 2006 12:44

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pierwsza "flota" kaperska powstała za czasów Kazimierza Jagiellończyka (wojna XIII letnia). Stoczyła kilkanaście bitew, napadała z zaskoczenie na porty (np Rewel 1464). Blokowała porty (m. in. Kłajpeda 1465). Później jednak musiano z niej zrezygnować. Król nadał Gdańskowi tzw. Wielki Przywilej (1457). Odnowiono ją za Zygmunta Augusta (1561 manifest o zqaciągu do floty kapreskiej Z. Augusta)W latach 1561-3 polska flota kaperska liczyła niewiele ponad 10 okrętów dowodzonych przez Mateusza Scharpinga, już 3 lata później liczyła 30 okrętów. Powstała nawet Komisja Morska kierowana przez kasztelana gdańskiego Jana Kostkę i opata oliwskiego Kaspra Geschkau. Okręty kaperskie "buszowały" m. in w okolicach Narwy podczas I wojny północnej, gdzie dość skutecznie tropiły okręty szwedzkie i moskiewskie. Za Stefana batorego podczas wojny z Gdańskiem działała od 1576 roku eskadra 9 okrętów kaperskich zorganizowana przez E.Weyhera, z bazą w Pucku. Oprócz niej Batory stworzył eskadrę 6 okrętów kupieckich (przerobionych) w Elblągu, które zostały zniszczone podczas gdańsko-duńskiego ataku na miasto. Kapitanami okrętów najczęściej byli "wynajęci" holendrzy. Największą flotę posiadaliśmy chyba za Wazów, było to związane z ich planami odzyskania szwedzkiej korony. Wtedy budową floty kierował starosta pucki Jan Weyher. Mam kilka nazw polskich okrętów i ich uzbrojenie jak by to kogoś interesowało.
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Sob 01 Lip, 2006 14:38

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie, kruca fuks, zacznijcie korzystać z opcji SZUKAJ - zwłaszcza moderatorzy i właściciele!
http://www.obliczahistorii.pl/forum/viewtopic.php?t=643

Pomijam fakt że Szponek ostatnio pytał mnie o piratów ale tych napadających na hiszpańskie galeony - więc nei wiem teraz czy chodzi o piratów czy kaprów. Wbrew pozorom nie można ich utożsamiać....

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 01 Lip, 2006 15:44

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Warto wspomnieć o wyczynie karaweli Piotr z Gdańska pod dowództwem gdańskiego kapitana Pawła Beneke. Chodzi mi mianowicie o zdobycie obrazu Hansa Memlinga Sąd Ostateczny, który to tryptyk można oglądać w muzeum Narodowym w Gdańsku.


Opis załącznika:

_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Sro 05 Lip, 2006 20:32

Powrót do góry
kola303
Kapral

Kapral





Posty: 43
Skąd: Włocławek
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy oby tę karawelę można zaliczyć jako polską, skoro jej oryginalna nazwa brzmi "Peter von Danzig" i służył we flocie wojennej Hanzy Zniesmaczony

Czw 27 Lip, 2006 0:22

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotr z Gdańska to jest przetłumaczona nazwa z języka niemieckiego Bardzo szczęśliwy Sprawdź sobie, że obie nazwy używane są zamiennie Bardzo szczęśliwy
Ponadto sprawdź sobie czy Hanza to było państwo!!! A dopiero potem zabieraj głos dobry człowieku. A poniżej masz obraz przedstawiający karawelę Piotr z Gdańska w moim mieście Laughing Chociaż może to dla Ciebie nie jest Gdańsk, a Danzig???



Opis załącznika:

_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Czw 27 Lip, 2006 16:43

Powrót do góry
kola303
Kapral

Kapral





Posty: 43
Skąd: Włocławek
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie będę spierał się o Gańsk ani o Lwów bo to dość śliski temat. Hanza w głównej mierze opiekowała się interesami kupców, czyli najbogatszej warstwy w miastach. Jako, że byli to w większości kupcy niemieccy osiedleni w Gdańsku czy Toruniu, związek ten przyczynił się do umocnienia elementu niemieckiego w miastach pomorskich. To jak nie patrzeć nijak na polską karawelę nie wygląda. 8)

Czw 27 Lip, 2006 20:49

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kola tylko ja Cię bardzo proszę: pisz poprawnie nazwę mojego miasta!!!Gdańsk, a nie Gańsk. Dobrze??? I radziłbym poczytać historię Gdańska, może wtedy byś wiedział, że Gdańsk zawsze był z Rzeczpospolitą!!
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Czw 27 Lip, 2006 22:02

Powrót do góry
kola303
Kapral

Kapral





Posty: 43
Skąd: Włocławek
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widać kompromisu nie osiągniemy, musieliśmy uczyć się historii na innych uczelniach Uśmiech

Pią 28 Lip, 2006 9:54

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiesz jeśli do Ciebie nie dociera prawda historyczna w postaci korzyści współpracy Gdańska z Polską to jest mi naprawdę przykro Crying or Very sad Porównaj nawet sobie znaczenie Gdańska po rozbiorach Polski, sprawdź jak spadła liczba ludności gdy Gdańsk stał się prowincjonalnym miastem niemieckim.
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Pią 28 Lip, 2006 11:41

Powrót do góry
kola303
Kapral

Kapral





Posty: 43
Skąd: Włocławek
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Historia jak zapewne wiesz to nie matematyka i nie ma jednego niepodważalnego wyniku. Przy zmianie opcji politycznej zadziwiająco często zmienia się też dotychczasowa jak to się mówi "prawda historyczna". Dla mnie Gdańsk ma bardzo burzliwą historię ale ja jej nie łączę tylko i wyłącznie z Rzeczpospolitą. Taka jest moja "prawda historyczna" Piwo

Pią 28 Lip, 2006 13:19

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kola ja też nie łączę historii Gdańska tylko i wyłącznie z Polską, ale większość swojej ponad tysiącletniej historii Gdańsk był pod władaniem Rzeczpospolitej i z tego tytułu czerpał określone korzyści i przywileje.
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Pią 28 Lip, 2006 14:25

Powrót do góry
kola303
Kapral

Kapral





Posty: 43
Skąd: Włocławek
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To jednak żeśmy Bohuna usiekli Bardzo szczęśliwy Jakiś mały kompromis jest. Oby Rzeczpospolita rosła w siłę i Gdańsk czerpał z tego korzyści jak dawniej Piwo

Pią 28 Lip, 2006 17:02

Powrót do góry
Grün
Starszy marynarz

Starszy marynarz




Posty: 22
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To mój pierwszy post, więc na wstępie witam wszystkich, a zaraz potem, skoro już mowa o Benekem i jego okręcie - zapraszam do lektury artykułu na temat tego ostatniego. Życzliwa krytyka mile widziana.
Pozdrawiam
Grün

Pią 22 Wrz, 2006 18:19

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam kolege Gdańszczanina Bardzo szczęśliwy Wiesz stronka Akademii Rzygaczy jest jedną z moich ulubionych witryn, które często odwiedzam, zgadnij skąd wziąłem obraz karaweli Piotr z Gdańska?? Pozdrawiam Piwo
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Pią 22 Wrz, 2006 21:07

Powrót do góry
Grün
Starszy marynarz

Starszy marynarz




Posty: 22
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam Uśmiech
Dziękuję za miłe słowa.
A obrazek oczywiście poznałem Uśmiech
Pozdr.

Pią 22 Wrz, 2006 21:15

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gruen - Jestem pełen podziwu: pochwała z ust samego Krzysztofa Gerlacha dotycząca artykułu o Peterze von Dancziku! Piwo
Mnie osobiście nigdy nie ciągnęło ani do morza wiosłowego i żaglowego (ani też do atomowego)...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 22 Wrz, 2006 23:54

Powrót do góry
Grün
Starszy marynarz

Starszy marynarz




Posty: 22
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mnie też specjalnie nie ciągnie do morza jako takiego - ale ponieważ historia Gdańska jest z nim związana - czego o współczesności nie można powiedzieć - trudno pominąć morze, okręty i marynarzy przy zastanawianiu się nad historią Miasta. Was zapewne zainteresują bardziej kwestie militarne, a te pojawiają się w Wydziale Bellografii i Certaminologii Akademii, a w aspektach dotyczących fortyfikacji rozrzucone są po innych miejscach, ale głownie znaleźć je można w Galerii Nieistniejących Budowli. Przeglądając to forum przekonałem się, że dysponujecie szeroką wiedzą militarystyczną, a zatem wdzięczny będę za uwagi, jeśli gdzieś strzeliłem jakiegoś tzw. kiksa, albo o czymś ważnym zapomniałem.

Sob 23 Wrz, 2006 13:41

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.