| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obecny stan cmentarzy żołnierzy radzieckich

Info z "Faktów" TVP 3 Wrocław

Na Dolnym Śląsku zapomniane i niedofinansowane cmentarze żołnierzy radzieckich popadają w ruinę. Niedługo w ogóle mogą przestać istnieć, bo nie ma pieniędzy na ich utrzymanie.

Cmentarz żołnierzy radzieckich w Wałbrzychu lada dzień zniknie pod góra gruzu i śmieci. Dzisiaj najczęściej odwiedzają go wandale i złomiarze. Niestety nie ma nadziei, by ta sytuacja miała się szybko zmienić. Aby przywrócić dawną świetność, na remont obiektu potrzeba przynajmniej 1 mln zł. A to prawie 3 razy tyle, ile wynosi budżet wojewody na utrzymanie wszystkich - ponad stu - cmentarzy wojskowych w regionie.

Brak środków sprawił, że na remont bezskutecznie czeka większość dolnośląskich cmentarzy radzieckich. Wiele z nich z powodu fatalnego stanu coraz trudniej znaleźć, tak jak wojskową nekropolię na wrocławskiej Skowroniej Górze. Wyjątkiem jest cmentarz wojskowy przy Karkonoskiej, który kilka lat temu doczekał się remontu. Obecnie również trwają tam prace renowacyjne. Sfinansowała je jednak ambasada rosyjska.

Cmentarz przy Karkonoskiej to także jedyne takie miejsce, które przed listopadowymi świętami odwiedzają wrocławianie. Bez dodatkowych środków cmentarze radzieckie czeka ruina.

http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/rozmaitosci/zrujnowane-cmentarze/5578627


PS Od siebie dodam, że wspomniany Cmentarz Oficerów Radzieckich przy Karkonoskiej odwiedzają bardzo różni wrocławianie. Gdy byłem tam zapalić znicz w niedzielę 23 X b.r., zobaczyłem na tej nekropolii tyle butelek po piwie, że gdybym każdą sprzedał w skupie po 50 gr, miałbym na weekendowy pobyt w sudeckim pensjonacie. Okolice mauzoleum (pomnik centralny) przypominały pokój w akademiku po imprezie - butelki i puszki po piwie, butelka po gorzkiej żołądkowej, 2-litrowa butelka z niedopitą Pepsi... Fajne miejsce na imprezę, nie? Rolling Eyes
A na deser SMS od znajomego, któremu napisałem, że byłem niedaleko niego (mieszka na Krzykach) i zapaliłem na COR znicz:
"Stawiasz znicze tym, którzy strzałem w tył głowy wymordowali polską elitę Katyniu, a później zablokowali rozwój Polski na 50 lat? Dramat!"
Bez komentarza...

Sro 02 Lis, 2011 11:17

Powrót do góry
włóczykij
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 261
Skąd: wodzisław śląski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Wodzisławiu jest cmentarz żołnierzy radzieckich,zadbany .Przy okazji wyfocę i zamieszczę zdjęcia.

Sro 02 Lis, 2011 11:52

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Jak rzekl Mickiewicz
"Jesli zapomne o nich , Ty , Boze na niebie , zapomnij o mnie".

Wezmy sobie do serca wieszcza stojacego dumnie min. w centrum Lwowa.
lub okolice dworca kolejowego w Gorzowie Wlkp.

p.s

Szkoda ,że nie wykonałeś kilku foto.
W Łodzi to nie do pomyślenia Link_jak to w m.Łódz

Swego czasu była na forum Link_ dyskusja
była dyskusja na temat cmentarzy żołnierzy radz. na terenie Pl
(stan od 2005 ,trochę foto)

___________________
Od kilku dni w UK pisze się dużo o wamdalizmie i profanacji cmentarzy i memoriałów (głównie tych z I.WW czyli po ichniemu Great War ) ,a to w obliczu faktu kradziezy (sprzedaż na złom) posągu o wysok. 4 ft z brązu
oraz o zastosowaniu większych kar za te "zjawisko"
Na załączniku małe próbki tego co się pisze.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 02 Lis, 2011 18:16

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.gotenhafen.pl/redlowo.html
Oraz
Cytat:
Pchowani są tutaj zarówno żołnierze radzieccy i polscy z lat 1944-45 jak również obrońcy polskiego wybrzeża z 1939 roku oraz ofiary represji z lat 1946-1956.
Jest to najbardziej znana trójmiejska nekropolia czasu wojny. Położa na stoku wzgórza, pięknie wkomponowana w otoczającą zieleń. Wg. oficjalnych danych w części radzieckiej pochowanych jest tu 1325 żołnierzy i oficerów z 19 i 70 Armii oraz 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej ( w tym polacy z 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte), a także lotnicy z 4 Armii Lotniczej. Kiedyś obowiązkowe miejsce składania kwiatów z okazji kolejnych rocznic. Po zmianach ustrojowych przez pewien czas zapomniane. Tu właśnie trafiła rzeźba z "pomnika wdzięczności Armii Czerwonej" przez gdynian zwana Nataszą lub "kamienną dziewicą", z którą po usunięciu w cokołu nie wiedziano co zrobić. Dziś Natasza strzeże wiecznego spokoju czerwonoarmistów. W części polskiej znajdują się głównie groby żołnierzy z jednostek Lądowej Obrony Wybrzeża oraz ofiary pierwszych masowych egzekucji z XI. 1939. O wygląd obiektu dbają dziś uczniowie pobliskich szkół."
W 2004 roku dostawiono krzyż prawosławny oraz...zdemolowano gwiazdy z mogił, Część z nich już odnowiono.


A tu fotki
http://nietoperz.militarni.pl/?lang=1&cat=163&galeria=53
Nie jest tak żle...i choc ja osobiscie ACZ/żołnierzy..to zmarli to zmarli..podobnież było ich tyle w Gdyni że z grobów masowych w lasach koło ul.Tatrzanskiej strumienie płynów wypływały ...płytko chowali /front szedł ranni umierali...ech.

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Sro 02 Lis, 2011 22:25

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Uważam, że trzeba dbać, przynajmniej w minimalnym stopniu, o wszystkie groby na terenie Polski, ale z drugiej strony Rosjanie mogliby trochę się tematem zainteresować.
Czy ktoś wie, jak to jest z naszymi cmentarzami za granicą? Finansowanie, troska, itp.?

Sob 05 Lis, 2011 9:36

Powrót do góry
MBS
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 238
Skąd: Mielec
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

U mnie w mieście jest cmentarz żołnierzy radzieckich przy jednej z głównych ulic miasta. Cmentarz składa się z około 12 pasów wspólnych mogił. Dawniej z tego co pamiętam byli oni pochowani na rynku miasta dopiero potem po wielkich ekshumacjach przełożono ich na tamto miejsce. W ciągu roku ten cmentarz jest chyba raz sprzątany jak się porządnie tam szkła uzbiera i liści po jesieni. Stan chodnika też jest nieco mizerny. Iglica postawiona w centrum z blachy nierdzewnej jest w dolnych partiach pomalowana grafiti. Na głównej alejce jest jednak równoległe do niej zrobione ściany betonowe pomalowane na kolor łososiowy i przykręcone nowe tablice z nazwiskami w cyrylicy. A na święta zmarłych zawsze widzę dwa rzędy zielonych zniczy.

Uważam jednak, że powinno się ten cmentarz ogrodzić odpowiednio i lekko wyremontować (chodniki i poprawa tych mogił).

_________________
,,za gruzy naszych miast, za braci naszych krew, szarpajmy wrogów ciała, niech zginie szwabski chwast, odpowie na nasz zew, powstając Polska cała"

Czw 17 Lis, 2011 18:39

Powrót do góry
Kremators
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 7
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Za granicą o nasze cmentarze nikt nie dba, tylko mniejszości Polskie zbierają pieniądze i o to dbają... Dlaczego my mamy dbać o Rosyjskie groby? No może dlatego, że szacunek należy się każdemu człowiekowi, nie ważne po jakiej stronie wtedy walczył. Nie musimy być jak Ci na Ukrainie itp, gdzie mają w dupie jak wyglądają cmentarze Polskie.

Pią 18 Lis, 2011 10:19

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kremators napisał:
Dlaczego my mamy dbać o Rosyjskie groby?

Hmmm - czyżby np. dlatego, że istnieją międzynarodowe przepisy prawne to regulujące?

Pon 21 Lis, 2011 13:47

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cmentarz w Jeleniej Górze jest zadbany. Przeniesiono tam pomnik z centrum miasta i teraz całość stanowi ładną nekropolię. Zawsze palą się tam znicze.
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Pon 21 Lis, 2011 18:53

Powrót do góry
7TP
Major

Major





Posty: 1605
Pochwał: 3
Skąd: Choszczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Choszcznie cmentarz jest zadbany. Mogiły ponumerowane (groby są zbiorowe) i wypisane przy mogile stopnie, imiona i nazwiska żołnierzy. Przy pomniku głównym i na pojedynczych mogiłach znicze i kwiaty. Znicze m.in od wojska polskiego z emblematami WP.

Co ciekawe czasami pojawiają się osoby szukające swoich krewnych. Na jednej mogile zamontowano tabliczkę z imieniem i nazwiskiem wypisane cyrylicą, a na drugiej złożono kwiaty i zdjęcie w ramce poległego.

Na cmentarzu jest czysto i spokojnie. Właśnie w sobotę byłem tam z synem na spacerze.

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek

Pon 21 Lis, 2011 18:57

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak przy okazji. Znajomi z www.pomorze1945.com od kilku lat opracowują ze strona rosyjską listę i miejsca pochówku żołnierzy sowieckich.
http://historia-news.pl/wiadomoci-z-kraju/340-trojka-polakow-odznaczona-przez-rosyjskie-ministerstwo-obrony.html

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 21 Lis, 2011 20:03

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Akurat dziś byłem w Rzepinie - no i zwróciłem uwagę na mały cmentarzyk krasnoarmiejców niemal w centrum miasteczka, koło Zespołu Szkół - uporzadkowane mogiły, odnowione kilka lat temu nagrobki z czerwoną gwiazdą, wysprzątane alejki... czyli normalnie, tak, jak być powinno Rolling Eyes
Jutro jadę do Cybinki - to także zwrócę uwagę na stan cmentarza wojennego...
Nb - ciekawostka taka- do dziś istnieją w Rzepinie ulice : Bohaterów Radzieckich i Obrońców Stalingradu Wink
Pozdrawiam

Wto 22 Lis, 2011 22:39

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Cybince też cmentarz w miarę zadbany i uporządkowany, choć tylko rzuciłem okiem jadąc obok ulicą.
W sumie nie słyszałem o jakichś większych dewastacjach czy prowokacjach gdzieś tu w okolicy - jak np. jeszcze Myślibórz czy Chojna...
Pozdrawiam

Czw 24 Lis, 2011 0:31

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zubek napisał:
W Cybince też cmentarz w miarę zadbany i uporządkowany, choć tylko rzuciłem okiem jadąc obok ulicą.
W sumie nie słyszałem o jakichś większych dewastacjach czy prowokacjach gdzieś tu w okolicy - jak np. jeszcze Myślibórz czy Chojna...
Pozdrawiam

A co tam się stało Zubku? To w sumie blisko moich rodzinnych stron, a nie jestem w temacie?

Czw 24 Lis, 2011 2:41

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Też pierwsze słyszę, żeby coś stało się z cmentarzem w Chojnie Zszokowany
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 24 Lis, 2011 12:50

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nic się nie stało - bywam czasem w okolicach, to pewnie bym słyszał Wink

Czw 24 Lis, 2011 23:30

Powrót do góry
czarny olek
Porucznik

Porucznik





Posty: 705
Pochwał: 1
Skąd: obecnie Belfast, poprzednio Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W takim razie źle zinterpretowałem Twój poprzedni post, wyglądało tak jakby doszło do jakichś dewastacji w Chojnie albo Myśliborzu. Jeśli wszystko jest ok, to nie mam pytań Piwo
pozdrawiam

Pią 25 Lis, 2011 0:06

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sorry za brak precyzji - odnosiłem się do pierwszego postu Leuthena
Cytat:
Na Dolnym Śląsku zapomniane i niedofinansowane cmentarze żołnierzy radzieckich popadają w ruinę. Niedługo w ogóle mogą przestać istnieć, bo nie ma pieniędzy na ich utrzymanie.

Jakoś tu bardziej na płn - Ziemia Lubuska, Pomorze Zach. -inaczej jest z cmentarzami, przynajmniej z moich obserwacji i wiadomości - czyli normalnie...
Pozdrawiam

Pią 25 Lis, 2011 1:44

Powrót do góry
wocik
Kapral

Kapral




Posty: 42
Skąd: Rothenburg a/Oder
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cmentarz wojenny w Żarach. Kilka fotek.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Konwersacja z głupotą niepotrzebnie ją nobilituje.

Pią 30 Gru, 2011 17:38

Powrót do góry
Marynarz
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 221
Skąd: Dzierżoniów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cmentarz

W Dzierżoniowie był cmentarz radziecki. Był, ponieważ ekshumowano Rosjan i przewieziono ich na metropolie wrocławską. Kilka lat temu w miejscu starego cmentarza radzieckiego zapadła się ziemia i pokazał się grób ze szczątkami. Ciało pieczołowicie zabezpieczono i wywieziono do stolicy dolnego śląska.
Cmentarz we Wrocławiu wydaje się być zadbany, tak samo jak w Szczecinie. Niedaleko kwater radzieckich są kwatery belgijskie. Na tablicy można przeczytać że są to ofiary niemieckiego faszyzmu. Jest to jedną wielką bzdurą. W Szczecinie są pochowani żołnierze dywizji SS Wiking, którzy bronili Szczecina.

Sro 04 Sty, 2012 14:43

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

W Szczecinie 1945 żołnierze Viking?

Z tego co pamiętam i mam zapisane to w marcu 1945 w tym rejonie (prawobrzeże Odry) mamy do czynienia z elementami (resztki) takich niem. jednostek,które wzięły udział w lutowo-marcowej Operacji Sonnenwende
Cytat:
III K Panc. SS:
-281 InfD
-549 DGren.Ludowych
-10 D Panc. SS "Frundsberg"
- ss. 11 Friv pzGrDiv , "Nordland"
-23 D Panc. "Nederland"
-28 DGSS "Walonien"
- ss.27 pzGrD "Langemark"
24. regiment "Danmark",
XXXIX K Panc:
-l DM D Panc. "Schlesien"
-25 D Panc.
-Dywizja Ochrony Führera
- ss.502 schPzAbt
-210 Bryg. Dzial Szturm.
406 Korp. Artyl. Lad.
9 DSpadochr.-Strzel.
oraz
27 DAPlot
za min. http://www.alt-damm.neostrada.pl/strony/WalkiwD.html
http://www.pomorze.zp.pl/index.php?strona=1&rodzaj=3
http://www.forum-der-wehrmacht.de/thread.php?threadid=2433&hilight=schwedt


czyli po po stronie niemieckiej walczyli ochotnicy belgijscy, flamandzcy, francuscy, duńscy, hiszpańscy, norwescy, fińscy, szwedzcy oraz holenderscy służący w III Germańskim Korpusie Pancernym SS.

Sro 04 Sty, 2012 15:19

Powrót do góry
Marynarz
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 221
Skąd: Dzierżoniów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ma Pan rację, rozpędziłem się z tym Wikingiem. Narodowość zgodna ale jednostka nie ta. Dziękuję za sprostowanie.

Sro 04 Sty, 2012 19:56

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Niedaleko kwater radzieckich są kwatery belgijskie. Na tablicy można przeczytać że są to ofiary niemieckiego faszyzmu. Jest to jedną wielką bzdurą. W Szczecinie są pochowani żołnierze dywizji SS Wiking, którzy bronili Szczecina.

O coś nowego się dowiem? Wink Kwatera Jeńców Belgijskich i Polskich, to kwatera jeniecka, znajdująca się na dawnym Cmentarzu Garnizonowym, który został po wojnie włączony w skład Cmentarza Centralnego. Tych 33 Belgów i 6 Polaków to jeńcy zmarli w czasie wojny na terenie Szczecina.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 04 Sty, 2012 20:32

Powrót do góry
gene
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Dzierżoniów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdzie był usytuowany cmentarz żołnierzy radzieckich w Dzierżoniowie? Niedawno znaleziono cokół nagrobny żołnierza radzieckiego obok kina Zbyszek. Chciałbym dowiedzieć się więcej. Pozdrawiam.

Pią 13 Lut, 2015 2:46

Powrót do góry
Robby
Unteroffizier

Unteroffizier





Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: O/S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Bytomiu w okresie 1946-1990 przed Prezydium Miejskim stał
pomnik "Wdzięczności dla Armii Radzieckiej" i przed nim znajdowały
się groby "gieroji". Skąd one sie tam wzięły przecież jako tako walk
na terenie miasta Bytom nie było. Starzy ludzie godali, że w budynku
po drugiej stronie ulicy gdzie pomnik i mały cmentarzyk powstał - po
wkroczeniu krasnoarmiejców przebywał ranny SS-man.Widząc przejeżdżające pojazdy "wyzwolicieli" rzucił granat, jeden drugi i
wygarnął parę serii z erkaemu - ot i historia śmierci "gieroji".

Pią 01 Sty, 2016 1:15

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.