| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
focera44
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

łuska

Od niedawna wydawane są zeszyty Wielkiego Leksykonu Uzbrojenia WRZESIEŃ 1939.Dziś kupiłem 11 tom Armata wz.1902/26--czekałem na to bo kiedyś w warsztacie samochodowym trafiłem na polską łuskę ze Starachowic do armaty 75 wz.97(służyła za popielniczkę!dziś powiemy profanacja jednak pamiętam czasy kiedy większość psów na wsiach jadała z hełmów niemieckich) ale niestety o amunicji niewiele a już o jej oznaczeniach nic stąd moja prośba o identyfikację--co oznacza 5 P.34N wybite na spodzie łuski.Będę wdzięczny za informacje a wiem,że na Kolegów mogę liczyć


Opis załącznika:

Czw 13 Cze, 2013 18:21

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

5 partia z 1934 roku. N- to prawdopodobnie dostawca mosiądzu na łuskę- Norblin
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 13 Cze, 2013 21:21

Powrót do góry
Landminer
Sierżant

Sierżant





Posty: 95
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drobna poprawka - N to proch nitroceluzowy. Producent łuski wbrew pozorom jest opisany pod nazwą działa - ta mała bombka nabita - to jest cecha francuska! Mieliśmy sporo tej amunicji kupionej i przebijanej, bo francuzi generalnie tylko malowali denka Uśmiech
Dalej mamy formatowanie powrotne łuski - ST w monogramie = Starachowice i skład = nabój został złożony w WWA-1 (Rembertów) - o tym świadczy odbiór techniczny - W 1 w owalu Uśmiech

_________________
Grzegorz Franczyk "Landminer"

Nie 21 Lip, 2013 15:13

Powrót do góry
artur072sg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sorrki że podpinam się pod temat ale nie chcę zakładać nowego -takiego samego. Mam w domu 3 łuski o nieznanych oznaczeniach czy ktoś może mi wyjaśnić co oznaczając symbole i z czego pochodzą łuski ?

Sro 29 Sty, 2014 13:49

Powrót do góry
histmark44
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 79
Skąd: Bydgoszcz i ok.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wygląda na Polską łuskę do Mausera.
Symbole, orzeł - producent amunicji
litera N - dostawca mosiądzu [ Firma Norblin]
39 - końcówka roku produkcji [1939]
67 - symbol materiałowy, mosiądz o zawartości 67% Cu i 33% Zn

Sro 29 Sty, 2014 20:27

Powrót do góry
artur072sg
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli nic nadzwyczajnego Uśmiech Dzięki za pomoc Super

Sro 29 Sty, 2014 23:38

Powrót do góry
Pędnik-NieŁągiewki
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wybaczcie pytanie w tym temacie, ale to dlatego że jest pokrewne: czy zna ktoś jakieś dostępne cywilowi źródła pisane bądź linki filmowe dotyczące... produkcji łusek? Zanim umrę Laughing chciałbym poznać dwie ostatnie do tej pory niezgłębione tajemnice, drugą jest ta: jak od A do Z przebiega już nie wielomiliardowa ale wielobilionowa produkcja wysoce powtarzalnego co do precyzji wykonania produktu jakim są wszelakiego rodzaju łuski?? Oglądając łuski od TT z czasów wojny można zauważyć, że nie tak łatwy do wiercenia mosiądz łuski wymagał wykonania w denku dwóch b. cienkich otworków ogniowych! Osobiście wolę wiercić w stali niż w marudnym w obróbce skrawaniem mosiądzu gdzie wiertła pękają częściej niż w stali. Zważywszy na ogólne frontowe i poligonowe zużycie produkcja tylko wspomnianej amunicji (ta sama do TT i "patronożernej" pepeszy) musiała iść w dziesiątki a być może w setki miliardów sztuk podczas której w/w problemy urastać musiały do rangi problemu technicznego wprost nie do wyobrażenia.

Nie 06 Wrz, 2015 16:28

Powrót do góry
chrzan233
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 134
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Także dołączę się do tematu, co można powiedzieć o tej łusce. Dość spora sztuka, moje trafienie z ostatniego weekendu.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 05 Paź, 2015 19:08

Powrót do góry
Loslau
Leutnant

Leutnant





Posty: 260
Pochwał: 17
Skąd: Rheinland-Pfalz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nabój 20 x 110 - amunicja stosowana w działkach 20mm Hispano, montowanych na samolotach Supermarine Spitfire i Hawker Hurricane. Tutaj łuska z 1942r wyprodukowana w Royal Ordnance Factory, Radway Green w Wielkiej Brytanii.

Pozdrawiam.



Opis załącznika:

Wto 06 Paź, 2015 21:28

Powrót do góry
chrzan233
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 134
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki wielkie, właśnie na terenie anglii trafiona;)

Sro 07 Paź, 2015 10:10

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.