| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nietypowa prośba o pomoc

Witam,
Temat zupełnie nie jest związany z tematyką forum więc chciałbym z góry przepość forumowiczowi, nie będę zdziwiony jeżeli szanowni moderatorzy usuną temat Smutny, jednak liczę na wyrozumiałość.
Potrzebuję pomocy w nietypowej sprawie, a mianowicie poszukuję osoby która zna się bardzo dobrze na kodeksie ruchu drogowego (policjant, prawnik....). Sprawa dotyczy kolizji która miałem w święta. Przyjąłem mandat jednak kiedy emocje opadły zacząłem się zastanawiać nad cała sytuacją i mam pewne wątpliwości co do mojej winy. Aby już nie załączać szkicu i opisu sytuacji proszę o ew. info na priv.

_________________
Pozdrawiam.
Arek

Czw 09 Kwi, 2015 20:38

Powrót do góry
Mac67
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 116
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli zamieścisz wpis może wywiąże się dyskusja i twój problem się rozwiąże.

Czw 09 Kwi, 2015 21:28

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Opisze po krótcy sytuację i załączę szkic. Mam nadzieję że nikt mi głowy nie urwie Zniesmaczony.
Pojazdy biorące udział w kolizji nr 1 i 2. Ja jechałem pojazdem nr 1, dojechałem do linii, dłuższy czas musiałem czekać aż przejadą pojazdy z lewej i prawej. Kiedy ruch się zmniejszył, sprawdziłem stronę lewą - była wolna na długim odcinku, sprawdziłem stronę prawą - również była wojna. W tym momencie (będąc pewnym że mam lewą wolną) włączyłem bieg i ruszyłem....
i bum - wyrósł przede mną pojazd (na szkicu nr2). okazało się, że pan jechał z przeciwnej strony i skręcał w lewo. Uszkodzenia na moim samochodzie to przód ale prawa strona (wybity halogen, połamany zderzak i maska wgnieciona nad grilem od prawej strony). Samochód 2 dostał ode mnie w koło, tylną część błotnika, przednie drzwi oraz kawałek tylnych. Z tych uszkodzeń widać że pierwszy kontakt był na wysokości słupka (moje uszkodzenie grila odpowiada zawiasowi drzwi) i tylnej części błotnika, reszta to efekt przemieszczenia się samochodu nr2.



Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam.
Arek

Czw 09 Kwi, 2015 22:01

Powrót do góry
Mac67
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 116
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ewidentnie miałeś pierwszeństwo:
https://www.youtube.com/watch?v=i0tnTyv-s3s
http://zapytaj.onet.pl/Category/025,008/2,19511713,Kto_ma_pierwszenstwo_ten_co_ma_ustap_pierwszenstwa_czy_ten_co_ma_znak_stoop.html

Czw 09 Kwi, 2015 22:25

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie szanowny pan policjant tak argumentował decyzję o przyznaniu mandatu dla mnie, że STOP jest znakiem podrzędnym w stosunku do "Ustąp pierwszeństwa". Niestety, nie wiem czemu, uwierzyłem w tą bzdurę i przyjąłem mandat.
Jest jeszcze jedna sprawa, czy w tej sytuacji drogowej mam obowiązek sprawdzać w która stronę ma zamiar jechać nadjeżdżający z przeciwka?
Czy osoba skręcająca w lewo, jeżeli wjedzie już na skrzyżowanie to jest na pierwszeństwie (tak jak na szkicu), czy ma obowiązek mnie przepuścić kiedy czekam na wjazd na skrzyżowanie?

Być może pytam już o głupoty, ale już chyba niczego nie jestem pewny :/.

_________________
Pozdrawiam.
Arek

Pią 10 Kwi, 2015 20:45

Powrót do góry
Mac67
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 116
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy osoba skręcająca w lewo, jeżeli wjedzie już na skrzyżowanie to jest na pierwszeństwie (tak jak na szkicu), czy ma obowiązek mnie przepuścić kiedy czekam na wjazd na skrzyżowanie?

Cały czas obowiązuje zasada prawej ręki. Jeśli miał Cię z prawej, miałeś pierwszeństwo. Walcz o to bo jeszcze chodzi o kasę z ubezpieczeń.

Pią 10 Kwi, 2015 20:53

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mac67 napisał:
Cytat:
Czy osoba skręcająca w lewo, jeżeli wjedzie już na skrzyżowanie to jest na pierwszeństwie (tak jak na szkicu), czy ma obowiązek mnie przepuścić kiedy czekam na wjazd na skrzyżowanie?

Cały czas obowiązuje zasada prawej ręki. Jeśli miał Cię z prawej, miałeś pierwszeństwo. Walcz o to bo jeszcze chodzi o kasę z ubezpieczeń.


No i właśnie tak sądziłem, aż do momentu kiedy policjant nie wyskoczył z tymi znakami i trochę zgłupiałem.
Przez swoją niewiedzę i nerwy moge stracić zniżki w OC, mandat i do tego remont samochodu.... :/.

Z tego co udało mi się dowiedzieć, mam 7 dni na odwołanie się od mandatu do sądu rejonowego. Tak też zrobiłem wczoraj, ale co z tego wyjdzie nie wiem....

_________________
Pozdrawiam.
Arek

Pią 10 Kwi, 2015 20:59

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ogarniam rozumowania policjanta. Nawet jak wjedziesz na skrzyżowanie a w międzyczasie nastąpi zmiana świateł (wiem to inny przykład) i ruszą auta z boku- to musisz im ustąpić. Lewoskręt w tym wypadku co Twój, ustępuję każdemu. A znak STOP jest równorzędny z "ustąp pierwszeństwa".
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 10 Kwi, 2015 23:17

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam tylko nadzieję, że da się to odkręcić Zniesmaczony
_________________
Pozdrawiam.
Arek

Sob 11 Kwi, 2015 9:19

Powrót do góry
arak
Kapitan

Kapitan





Posty: 1244
Pochwał: 1
Skąd: Warm.-Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W dniu 28.04 odbyło się posiedzenie sądu w sprawie mojego odwołania. Posiedzenie wyglądało wręcz komicznie, ponieważ bylem ja, sędzina i protokolantka, na którym sędzina odczytał moje pismo odwoławcze i zapytała czy podtrzymuje swoje stanowisko, odpowiedziałem że jak najbardziej, po czy sędzina poinformował mnie że to tyle i otrzymam decyzję w przeciągu 7 dni.
Otrzymałem dziś pismo z sądu, które teraz przytoczę:
Strona pierwsza:
"Sąd Rejonowy w ......doręcza Panu odpis zapadłego poza rozprawą postanowienia z dnia 28.04.2015. Na postanowienie nie przysługuje prawo wniesienia zażalenia.
Strona druga:
"Postanowienie:
Bez udziału oskarżyciela
po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 28.04 w sprawie z wniosku ukaranego .... o uchylenie prawomocnego mandatu karnego na podstawie art. 101 par.1 kpw a contrario postanawia nie uwzględniać wniosku.
Uzasadnienie:
W dniu 04.04 na ..... został nałożony mandat karny seria .... nr... w wysokości 250zł za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym tj. wykroczenie z art. 86 par.1 kw.
w dniu 09.04 ukarany złożył wniosek o uchylenie powyższego, prawomocnego mandatu karnego, podnosząc, iż to kierujący drugim autem marki.... naruszył przepisy ruchu drogowego, co obszernie uzasadnił nadmienił, iż przyjął mandat na skutek sugestii funkcjonariusza.
Zgodnie z treścią art. 101 par 1 kpw, uchylenie prawomocnego mandatu następuje na wniosek ukaranego, złożony w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu, wyłącznie wówczas, jeżeli grzywnę nałożono za czyn nie będący czynem zabronionym jako wykroczenie. Poza kognicją Sądu pozostaje tym samym kwestia winy osoby ukaranej, jak też ewentualnego zachowania innego uczestnika zdarzenia, nie mogąca stanowić przedmiotu merytorycznego rozstrzygnięcia.
Mając na uwadze, iż czyn, za który nałożono przedmiotowy mandat karny, stanowi czyn zabroniony jako wykroczenie, orzeczono jak w sentencji."

Teraz nasuwają się pytania:
od czego w takim razie są sądy...?
Czy możliwie jest, że nie mam prawa odwołania ? Na jakiej podstawie?
Co mogę zrobić więcej w tej sytuacji?
Jeżeli ktoś może coś doradzić to byłbym wdzięczny.

_________________
Pozdrawiam.
Arek

Wto 05 Maj, 2015 19:53

Powrót do góry
janek22
Major

Major




Posty: 2009
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja bym dał sobie spokój z sądem i przyjął mandat tak jak to zrobiłeś na początku. Wiem straci się zniżki w OC no i naprawa samochodu swoje to kosztuje , ale coś za coś- koszta sądowe (mam na myśli) .Znak STOP mówi że masz się zatrzymać i tyle( zatrzymałeś się fakt, sprawdziłeś-też fakt .. w tym momencie pojazd wjechał ci na skrzyżowanie i bum). Mogłeś go nie zauważyć -. Jeśli ten drugi samochód był na krzyżowaniu a ty w niego przyłożyłeś. To kto jest winien?. Gdyby on cię zahaczył to on poniósł by konsekwencje. Na tym skrzyżowaniu widać że ty masz pierwszeństwo przed tym czerwonym pojazdem ale z twojego opisu wynika że on był już na skrzyżowaniu. Gdyby sytuacja była taka że obydwoje dojeżdżacie do skrzyżowania , zatrzymujecie się to on musi ci ustąpić pierwszeństwa.

Pon 01 Cze, 2015 17:34

Powrót do góry
wladcamarcin
Major

Major





Posty: 1867
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nie byłem i nie widziałem, ale jak poprzednik napisał czerwony pojazd był na skrzyżowaniu i to Ty w niego wjechałeś. Jak sam opisałeś uszkodzenia, wnioskuję że musiałeś uderzyć w jego środek i tył ??? więc nie wjechaliście równocześnie na skrzyżowanie Rolling Eyes
_________________
Pozdrawiam Marcin

Sro 03 Cze, 2015 0:00

Powrót do góry
Jerzy1345
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 0
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Właśnie szanowny pan policjant tak argumentował decyzję o przyznaniu mandatu dla mnie, że STOP jest znakiem podrzędnym w stosunku do "Ustąp pierwszeństwa". Niestety, nie wiem czemu, uwierzyłem w tą bzdurę i przyjąłem mandat.
Jest jeszcze jedna sprawa, czy w tej sytuacji drogowej mam obowiązek sprawdzać w która stronę ma zamiar jechać nadjeżdżający z przeciwka? Projekty domów katowice bez garażu
Czy osoba skręcająca w lewo, jeżeli wjedzie już na skrzyżowanie to jest na pierwszeństwie (tak jak na szkicu), czy ma obowiązek mnie przepuścić kiedy czekam na wjazd na skrzyżowanie? http://katowice-projekty.pl/projekty-bez-garazu.html

Być może pytam już o głupoty, ale już chyba niczego nie jestem pewny :/. [url]

Czw 17 Wrz, 2015 21:51

Powrót do góry
Goldsucher
Stabsfeldwebel

Stabsfeldwebel





Posty: 182
Pochwał: 1
Skąd: Częstochowa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skorzystaj z tego forum
Tutaj otrzymasz pewną pomoc Kciuk do góry

http://forumprawne.org/

_________________
Pozdrawiam Adrian

Czw 17 Wrz, 2015 22:29

Powrót do góry
tonieja
Porucznik

Porucznik





Posty: 711
Skąd: dolny śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jerzy1345asd. Nawet jak wjedziesz na skrzyżowanie a w międzyczasie nastąpi zmiana świateł (wiem to inny przykład) i ruszą auta z boku- to musisz im ustąpić, ponieważ prawdopodobnie wjechałeś na skrzyżowanie na czerwonym świetle i wymuszasz pierwszeństwo przejazdu.

Wto 22 Wrz, 2015 15:00

Powrót do góry
Renifer Lopez reaktywacja
Porucznik

Porucznik




Posty: 770
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No po prostu nie mogę... Ten temat ma ledwie jedną stronę, 15 postów i liczy sobie ledwie pół roku. I na tej jednej stronie nie zauważyliście że dyskutujecie ze spamem Gleba

Czw 24 Wrz, 2015 21:26

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.