| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TomSz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

8 Pułk Piechoty Legionów - Prośba o wskazówki i literaturę

Witam!

Dzięki niezawodnej pamięci mojego Dziadka udało mi się zebrać pewne informacje odnośnie służby Jego ojca a mojego pradziadka - Adama Miturzyńskiego, który podczas wojny Polsko-bolszewickiej oraz Kampanii wrześniowej - w obu tych wojnach brał udział jako żołnierz 8 Pułku Piechoty Legionów z Lublina. Potem Pradziadek dostał jakieś odznaczenia, bo się dobrze bili z bolszewikami. W dalszej rodzinie najprawdopodobniej przechowywane są te odznaczenia i bodajże szabla, ale nie mam do nich dostępu z racji braku kontaktu. We wrześniu 39 r. był kapralem łączności, dowódcą drużyny. Jego dowódcą we wrześniu, był dowódca plutonu łączności ppor. Tadeusz Sowa, później znany jako "Spartanin" - dowódca oddziału partyzanckiego AK z rejonu Bychawy koło Lublina. Wiadomo mi, że we wrześniu zasadniczo przemieszczali się konno, ale niektóre zadania wykonywali "na piechotę". Z tego co opowiadał mój dziadek, to jeden z żołnierzy z drużyny wyartykułował do pradziadka żal o to, że ten był za bardzo sumienny i "że posyłali go wszędzie, pod najgorszy ostrzał, a ich (żołnierzy) wraz z nim". We wrześniu na pewno poległ lub zaginął jeden z drużyny w czasie ciężkiego ostrzału artyleryjskiego, podczas jednej z bitw. Walczyli chyba w okolicach Zamościa. Wiem, że po zakończeniu kampanii, dowódca rozpuścił do domów żołnierzy, a sam zebrał broń i wziął ochotników, młodych chłopaków by ukryć sprzęt i resztki amunicji w lesie. Pradziadek z racji że miał dzieci i nie był już młodzieńcem wrócił do domu do Lublina. Potem po paru latach, jeszcze w trakcie okupacji widział "Spartanina" w Bychawie, ale z racji bezpieczeństwa (obawa przed kapusiami), wymienili ze sobą tylko spojrzenia.

Chciałbym zebrać jakąś literaturę odnośnie szlaku bojowego, dokładniejszej struktury organizacyjnej. Może ktoś wie, gdzie znajdę informacje o składzie osobowym? Jestem zielony w temacie i nie wiem gdzie mogę tego szukać.

Jak na razie udało mi się przeczytać tylko broszurę Mieczysława Targowskiego: Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich (1918-1920) – 8 Pułk Piechoty Legionów. Warszawa: Wojskowe Biuro Historyczne, 1928.

Pozdrawiam,
Tomasz

Pią 11 Wrz, 2015 3:24

Powrót do góry
palatyn
Kapral

Kapral




Posty: 59
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Janusz Odziemkowski: Zarys Historii Wojennej Pułków Polskich W Kampanii Wrześniowej 8 Pułk Piechoty Legionów. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Ajaks”
Henryk Żelewski: Dzieje bojowe 8 Pułku Piechoty Legionów w walkach obronnych 1939 r. Lublin: KUL, 1984,

Sob 12 Wrz, 2015 23:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.