| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cmentarz w lesie w okolicach krasnego(woj. lubelskie)

Witam
Chciałbym poruszyć kwestie cmentarza w krasnym. Jest to cmentarz z I wojny światowej. Ale niestety nic więcej o tym cmentarzu nie wiem i nie mogę znaleźć, a chciałbym kiedyś postarać się o upamiętnienie tego miejsca.

Sro 30 Gru, 2009 19:20

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdybyś sprecyzował, gdzie to Krasne jest; na Lubelszczyźnie jest sporo Krasnych

Wto 05 Sty, 2010 8:54

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krasne, woj. lubelskie, powiat lubartowski, gmina Uścimów. Położone jest obok Jeziora Krasne Uśmiech
_________________
Pozdrawiam
Tomasz

Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć.
Ernest Hemingway

Wto 05 Sty, 2010 12:41

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W pobliżu jest od cholery cmentarzy z pierwszej wojny, gdzie w 1915 roku pochowano żołnierzy rosyjskich, niemieckich i austro-węgierskich. Jak podejrzewam, w okolicy toczyły się walki podczas niemieckiego kontruderzenia 11. Armii niemieckiej i 4. Armii austro-węgierskiej gen. Augusta von Mackensena, której efektem było całkowite wypędzenie Rosjan z ówczesnego Priwislanskowo Kraja.
Ale wiecej się dowiesz w Zakładzie Historii Polski XIX wieku UMCS, telefony 0-81-537-26-79, 0-81-537-26-81, 0-81-537-26-80.

Wto 05 Sty, 2010 16:06

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W pobliskiej okolicy nie ma żadnego cmentarza z okresu I wojny, oprócz tego
_________________
Pozdrawiam
Tomasz

Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć.
Ernest Hemingway

Wto 05 Sty, 2010 16:18

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w kolejności alfabetycznej: Charlęż, Ciechanki, Dratów, Kazanów, Kijany, Lubartów, Łańcuchów, Łysołaje, Marcinów, Maryniów, Niedźwiada, Nowa Wola, Nowa Wieś, Nowidwór, Puchaczów, Uścimów Kolonia, Zalesie.

Wto 05 Sty, 2010 18:09

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a wiesz ile jest od kijan do krasnego? 17km albo ile jest od charleza do krasnego? 22km, więc to raczej nie jest pobliska okolica
_________________
Pozdrawiam
Tomasz

Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć.
Ernest Hemingway

Wto 05 Sty, 2010 18:34

Powrót do góry
Gollum
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 574
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zależy w jakiej skali. Promień 20-30 km to dużo na warunki np. holenderskie, ale nie polskie, o rosyjskich czy amerykańskich nie wspominając. A Uścimów czy Dratów masz o przysłowiowy rzut beretem

Wto 05 Sty, 2010 19:08

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale mi chodzi o ten konkretny cmentarz i z tego co mi się udało ustalić to była armia pruska. I jest tam ok 24 mogił wydają się być zbiorowe, a po nad to przeniesiono tam zabitych żołnierzy(chyba??) walczących i zabitych podczas II wojny. I trochę lekko mówiąc urząd gminy nie interesuje się tym miejscem pochówku, Ludzie o nich tylko pamiętają bo przynoszą np. kwiaty na te mogiły. ale cmentarz ogólnie jest zarośnięty.
_________________
Pozdrawiam
Tomasz

Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć.
Ernest Hemingway

Wto 05 Sty, 2010 19:22

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tomas88 napisał:
Ludzie o nich tylko pamiętają bo przynoszą np. kwiaty na te mogiły. ale cmentarz ogólnie jest zarośnięty.


Czy moglbys dokladnie sprecyzowac o co Ci chodzi? Napisales na poczatku, iż niestety nic więcej o tym cmentarzu nie wiem i nie mogę znaleźć , a teraz podajesz sam sobie taka informacje. Ja bardziej prostszego rozwiazania jak wycieczka na miejsce i rozmowy z ludzmi nie widze.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sro 06 Sty, 2010 18:57

Powrót do góry
Tomas88
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 310
Pochwał: 1
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może masz rację, tylko tyle, że nikt tam nic nie wie, bo nikt się nie interesował się tym cmentarzem, a te kwiaty nie koniecznie muszą być od miejscowych. Był tam człowiek który brał udział w tej bitwie czy potyczce, ale już niestety zmarł, a jego rodzina się tym wogóle nie interesowała. Niby prawie wszyscy wiedzą, że w lesie jest cmentarz ale nic po za tym. Próbowałem właśnie dowiedzieć się czegoś więcej od ludności okolicznej, właściwie od tego zacząłem.
_________________
Pozdrawiam
Tomasz

Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć.
Ernest Hemingway

Sro 06 Sty, 2010 19:20

Powrót do góry
Teo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pamiętam ten cmentarz z czasów dzieciństwa, mam 62 lata, pochodzę z Krasnego. Były to tzw. laćki. Pamiętam okopy, doły i groby ziemne z drewnianymi krzyżami i napisami dla mnie niezrozumiałymi , jak mi później powiedziano, w jęz. niemieckim.Dotyczyły prusaków poległych w czasie pierwszej wojny światowej. W pobliżu wypasano krowy i zbierano grzyby. Moja mama ,83 lata, chodziła z innymi dziećmi szkolnymi sprzątać groby z polecenia Niemców. Z przekazów ustnych wynika, że ktoś rozkopał dwa groby. Obecnie w pobliżu stoi pomnik.To nie jedyny cmentarz w tej okolicy. W Krasnem na polu jest nieoznakowany cmentarz
Żydow zamordowanych w czasie drugiej wojny, ale to zupełnie inna sprawa. pozdrawiam Teo

Sob 18 Lip, 2015 12:22

Powrót do góry
perperuna75
Porucznik

Porucznik





Posty: 774
Pochwał: 3
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakieś informacje można jednak znaleść Wink
https://pomniki.wordpress.com/2010/07/17/krasne-cmentarz-z-i-wojny-swiatowej/
http://www.exploracja.cyberdusk.pl/phpbb2/viewtopic.php?t=11474&start=20
Dąbrowski w "Cmentarze wojenne z lat I wojny światowej w dawnym województwie lubelskim" pisze, że cmentarz założony był na planie prostokąta 46 m na 32 m. Otoczony nietypowo na zewnątrz wałem a od środka rowem. Pierwotnie położony wśród pól. Początkowo składał się z 358 mogił pojedyńczych, ustawionych w 17 rzędów po 22-23 mogiły. Na środku była jedna mogiła zbiorowa. Na mogiłach ustawione były drewniane krzyże.
Po 1944 w trakcie przekopywanie kanału łączącego jez. Krzczeń z Kanałem Wieprz-Krzna zniszczono pdn-wsch część.
Pierwotnie pochowano tu 356 Niemców i prawdopodobnie kilkudziesięciu żołnierzy rosyjskich, poległych w sierpniu 1915. W 1934 przeniesiono tu pochówki z cmentarza wojennego w Piasecznie (222 żołnierzy) i w Krzczeniu (29 żołnierzy).
W 1992 ustawiono pomnik z tablicą pamiątkową.

Sob 05 Wrz, 2015 18:43

Powrót do góry
perperuna75
Porucznik

Porucznik





Posty: 774
Pochwał: 3
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ups ... dopiero zauważyłam, że temat pochodzi z grudnia 2009. Może jednak te wiadomości i linki jeszcze się komuś przydadzą.

Sob 05 Wrz, 2015 18:49

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.