| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Transporter z Wyśmierzyc (Sd. Kfz. 251)

Witam! Bardzo szczęśliwy
Poszukuję wszelkich informacji o nielegalnie wydobytym niemieckim transporterze opancerzonym kołowo-gąsienicowym Sd. Kfz. 251/5 lub 251/7 (z nadbiegami saperskimi). Działo się to w 1996 r. w Wyśmierzycach (nad rzeką Pilicą), pomiędzy Nowym Miastem nad Pilicą, a Białobrzegami. Sprawa była prowadzona przez Radomską Delegaturę Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, po czym przekazana do Warszawy. Od tego czasu zapadła nad nią głucha cisza. Zniesmaczony Evil or Very Mad Crying or Very sad
Był wydany nakaz wydania pojazdu. Sprawę pilotowała komenda Policji z Białobrzegów lub Grójca. Kiedy policjanci zjawili się u sprawców Ci pokazali im jakieś blachy mówiąc, że to jest ten „transporter”. Jednak nie jest to prawdą. Oznacza to, że wrak jest ukrywany przed Policją. Mad Wrak miał trafić do Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. Jak dotąd nie trafił. Smutny
Wiem, że był wykonany film wideo oraz zdjęcia (też będą mile widziane). Może ktoś nimi dysponuje? Może ktoś zna imiona, nazwiska, adresy i inne informacje mogące pomóc ustalić osoby zamieszane w tą sprawę, a tym samy przyczynią się do ich należytego ukarania oraz odzyskania pojazdu?
Każda uzyskana przeze mnie informacja będzie dokładnie sprawdzana i przekazywana Policji.
Za wszelką pomoc będę wdzięczny. 8)
P.S. Zapewniam dyskrecję. Wink
Pisać na priva Exclamation Exclamation Exclamation Twisted Evil

Sob 25 Mar, 2006 17:55

Powrót do góry
katoj
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,

Kolego proponuje sie zgłosić do W11 Bardzo szczęśliwy lub kryminalnych do Zawady Zszokowany

Wto 28 Mar, 2006 14:40

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5182
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
wiem, że Wars98 siedzi w temacie pancernych i lotniczych wraków oraz zajmuje się całą otoczką prawną, związaną z tymże tematem. Także prosiłbym o poważne podejście do tego postu. "W11","Komisarz Zawada", "Kapitan Żbik" oraz "Niedowiary" są właśnie dla niezorientowanych w tejże tematyce. Jeśli czegoś nie dodałęm proszę Wars'a98 o sprostowanie.
@Wars98 - jak się ma sprawa Forda wydobytego przez braci K.? Możesz skrobnąć mi priwa?

Pozdrawiam
Monsun

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Wto 28 Mar, 2006 15:00

Powrót do góry
katoj
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

War98 nie wydaje mi sie konkretnym znawcą w różnych dziedzinach.Dużo mówi mało czyni...chociażby IPN:)

Wto 28 Mar, 2006 15:40

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolego katoj przeczytałem kilka twoich postów i większość z nich to jakieś uwagi do użytkownika wars98 nie mające kompletnie żadnego związku z tematem danego wątku... bardzo proszę o pisanie na temat, bo inaczej będziemy zmuszeni usuwać twoje posty Twisted Evil

Pozdrawiam
Dawid Piwo

Wto 28 Mar, 2006 17:29

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Monsun. Już Ci skrobię odpowiedź co z Fordem. Dziękuję naszemu drogiemu adminowi - Dawidowi za interwencję! - może poskutkuje i kolega Katoj się opamięta. Twisted Evil
Pozdr. wars98

Wto 28 Mar, 2006 20:14

Powrót do góry
katoj
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Rozumiem wzjemne wspieranie:) Piszę bo wiem i to są fakty...o Warsie98 jak sie chwali o znajomościach w IPN z p.Kieresem i innymi osobami. To są moje uwagi o tym że kolega wars98 lubi dużo opowiadać o swoich kontaktach, Które są nie prawdą i to jest FAKT.
pozdrawiam

Czw 30 Mar, 2006 15:46

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nawet jeżeli jest to fakt to nie ma on nic wspólnego z tematem danego wątku Wink

Czw 30 Mar, 2006 16:28

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

katoj kup sobie miękką poduszkę Exclamation

Pią 31 Mar, 2006 10:12

Powrót do góry
Iza
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w nawiazaniu......

Witam serdecznie
Dziadkowie mieszkali blisko Bialobrzeg we wsi Zacharzow. W czasie wojny Niemcy jak uciekali zabrali dziadka z wozem i kazali jechac . Kierunek jak sie okazalo byl na Bialobrzegi. Z opowiadan szczatkowych pamietam jak dziadek opowiadal jak na wlasne oczy widzial jak samolot sie rozbil tonac w Pilicy. Pobobnie z czolgami ,ktore pozostaly juz pod powierzchnia wody. Mysle,ze wystarczy popytac sie gawiedzi w poblizszych wioskach,a napewno jeszcze wiele rzeczy okaze sie ,ze jest w Pilicy.
Pozdrawiam

Nie 23 Kwi, 2006 1:16

Powrót do góry
Grzechotnik
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 112
Skąd: Wrocław (tymczasowo)
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz rację Iza że wystarczy popytać, tylko nikomu się nie chce. Pilica ma w przeważającej większości piaskowe i dość miękkie dno, by przygotować je do przeprawy na potencjalnej drodze kierunków wycofania własnych wojsk, było ono w wielu miejscach przez Niemców wzmocnione już latem i jesienią 44 roku. Niestety ale wysoka woda wiele z tych wzmocnień zniosła i efekt był jaki był że pojazdy utknęły w nurcie. Potem przeszła wiosna i roztopy i nurt jak to na Pilicy bywa przybrał nawet o 2 metry podtapiając pojazdy do tego stopnia, że co poniektóre przestały być widoczne. Na Pilicy są co najmniej trzy miejsca w których pojazdy pancerne się utopiły a z których to miejsc nic nie wydobyto także w okresie po wojnie.

Jako zapalony kajakarz, miałem swego czasu dostęp do ręcznie pisanych przewodników po szlaku Pilicy i nie tylko z początków kajakarstwa powojennego, gdzie nierzadko wspominano "uwaga na zatopione pojazdy i czołgi, płynąć prawą stroną nurtu". Na wiosnę tego roku szukałem kogokolwiek kto by miał ochotę choć trochę zainwestować w poszukiwania z wody, chodziło o kwotę niewielką bo raptem miesięczne poszukiwania to góra 2-2,5 tys zł, a spenetrować można nawet do 200-300 km nurtu i to dość dokładnie a pobieżnie i dwa razy więcej. Ze swej strony dawałem i ramę i sprzęt pływający czyli kanu i co? Psa z kulawą nogą to nie zainteresowało, bo w tym kraju każdy płacze nad będącym własnością narodową "skarbem"dopiero wtedy gdy już ktoś go znajdzie i/lub wyjmie, ale wcześniej gdy trzeba w to zainwestować choć odrobinę wysiłku lub pieniędzy to już nikogo złom nie obchodzi i to jest właśnie chore a nie to że ktoś cokolwiek stara się wydobyć.
Chętnych do zainwestowania szukałem bo wiedziałem, że kto inny i tak będzie szukał na Pilicy i Nidzie, sam bowiem dostałem propozycję poszukiwań na tych rzekach za całkiem miła kwotę tysiąca ojro plus zwrot kosztów. W swej naiwności sądziłem, że coś w tym kraju się zmieniło ale jak widać byłem naiwny a trzeba się było zgodzić. Na nasze szczęście/nieszczęście (właściwe skreślić) poszukiwania były ale nie na Pilicy a na Ukraińskiej części Bugu i na rzece Goryń po naszemu Horyń, zakończone zresztą sukcesem i co ciekawe w pełnej zgodzie z tamtejszymi muzealnikami. Na Bugu namierzono z tego co wiem trochę :czolg4: pancernego sprzętu ZSRR, wraki ciężarówek, a z ciekawszych rzeczy natknięto się i wydobyto min dwie lufy starych 17 wiecznych dział (trafiły do jakiegoś pobliskiego pałacyku), a najkomiczniejsze znalezisko to resztki niemieckiej ciężarówki i poniżej na półkilometrowym odcinku rzeki wyjętych blisko 300 niemieckich hełmów, kilkanaście kilometrów przed naszą granica, choć i tak nie były to ponoć wszystkie. Najwyraźniej ktoś trafił centralnie w samochód z ładunkiem i gary spłynęły z nurtem.

Nie ma co ukrywać, ani się dziwić, że takie poszukiwania będą i na naszych rzekach prędzej czy później, a raczej prędzej, bo wiadomo, że będą. Mnie zaś samego nie stać samodzielnie na działalność dobroczynną i dostanie na końcu kopa w dupę, czyli wycięcie z życiorysu i poświęcenie dwóch miesięcy czasu na poszukiwania, inwestowanie własnych funduszy, potencjalnych strat sprzętu itd. I tak cholera daję własne kanu, a wytrzyma góra parę lat takiego użytkowania, ramy już nie dam, bo utopiłem (to też niestety jest ryzyko) więc chyba nic dziwnego, że człowiek chciałby mieć choć świadomość, że ktoś sfinansuje choćby żarcie i potencjalne straty w sprzęcie i wyjdzie się choćby na zero. Bo chyba Niemiec proponując dostawy żarcia, sprzętu poszukiwawczego i pływającego i tysiąc ojro za miesiąc pracy nierzadko po 12 i więcej godzin dziennie i miesiąc życia pod namiotem w nadrzecznej i leśnej głuszy wcale wielkich kokosów nie oferował a raczej normalną uczciwą cenę.
Cóż raczej w tym kraju (z państwowych instytucji) nikt nie zauważa i szybko nie zauważy, że poszukiwania to po prostu inwestycja o pewnym stopniu ryzyka i tędy jest droga do pozyskania sprzętu do kolekcji a nie pójście na łatwiznę i odbieranie już znalezionych rzeczy groźbą i prośbą podczas gdy samemu nie chciało się nawet tyłka z krzesła ruszyć mimo że informacja o wielu z tych pojazdów i zabytków była w posiadaniu tych instytucji od wielu, nierzadko dziesiątków lat.

Nie 07 Sty, 2007 12:07

Powrót do góry
Havir
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Piaseczno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam, o ile dobrze pamiętam, to o transporterze z Wyśmierzyc była wzmianka w teleexpresie, dziwili się, że powietrze z kół nie zeszło od wojny, Wars98, sprubój uderzyć do tvp 1, myślę, że ktoś by to skojarzył, a archiwum to mają potężne, pozdrawiam.

Nie 11 Lut, 2007 17:37

Powrót do góry
pol1
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

witam , byłem przy wydobyciu tego transportera chętnie odpowiem na pytania na pw.

Sro 14 Lut, 2007 1:28

Powrót do góry
kbkak
Schütze

Schütze




Posty: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

czy zawsze takie akcje muszą mnie omijać Mad

Pon 26 Lut, 2007 3:30

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Jak wieść gminna ci, którzy "zaopiekowali się" Evil or Very Mad pojazdem, otrzymali pismo od pewnej państwowej instytucji z niewygodnymi pytaniami w sprawie zguby. Twisted Evil Mr. Green
Coś prokuratorem mi zalatuje... Laughing Twisted Evil Laughing

Nie 20 Maj, 2007 10:23

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy saperski Sd.Kfz. 251/7 o numerze burtowym "411" trafi do zbiorów Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie?
Jak wynika z akt postępowania konserwatorskiego wydobyty przez prywatnych kolekcjonerów z Warszawy w dniu 30.08.1996 r. wrak transportera może trafić do muzeum pod Zieloną Górą. Strony postępowania odwołały się do MKiDN. Kiedy zapadnie rozstrzygnięcie?
Czołg2



Opis załącznika:
Sd.Kfz. 251/7 nr burtowy 411

Wto 14 Sty, 2014 20:52

Powrót do góry
Wolverin
Leutnant

Leutnant




Posty: 441
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolejny Hanomag....I kolejna dziwna sprawa Rolling Eyes

Wto 14 Sty, 2014 23:01

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pewną ciekawostką 'ornitologiczną' jest fakt uznania transportera za zabytek archeologiczny... Rolling Eyes Mr. Green Rolling Eyes Laughing Kciuk w dół Zdziwko

Nie 23 Mar, 2014 15:15

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a czemu nie ?
archeologia to nie tylko pradzieje Mr. Green

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Nie 23 Mar, 2014 19:09

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie bardzo. Co prawda nie mamy jeszcze w naszych przepisach cezury czasowej, nie mniej jednak do spełnienia kryterium 'archeologiczności' temu transporterowi jeszcze daleko... Mr. Green
Przede wszystkim - zgodnie z ustawą - zabytek archeologiczny to zabytek nieruchomy, będący powierzchniową, podziemną lub podwodną pozostałością egzystencji i działalności człowieka, złożoną z nawarstwień kulturowych i znajdujących się w nich wytworów bądź ich śladów albo zabytek ruchomy, będący tym wytworem.
Po pierwsze, rzecz znaleziona musiałaby być uznana za 'zabytek'. Po drugie, aby znalezisko ruchome można było uznać za 'archeologiczne' musiałoby zostać znalezione w sławetnych "nawarstwieniach kulturowych". Tymczasem wrak tkwił w rzece. Ja tam widzę jedynie osady fluwialne. Konia z rzędem temu, kto pokaże, że były tam nawarstwienia kulturowe. Laughing Laughing Laughing

Nie 23 Mar, 2014 20:04

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest cos takiego jak archeologia wojenna, archeologia podwodna (warstwy kulturowe? hehe)

te "regułki" nie koniecznie muszą się wszędzie sprawdzać Wink

zdarza się nawet że odkopuje się archologicznie obiekty które jeszcze w latach 70-tych stały np. Bank Polski w Wawie Wink

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pon 24 Mar, 2014 10:02

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@Indiana - muszę Ciebie wyprowadzić z błędu. Co innego obiegowe hasło typu "archeologia wojskowa (militarna)", czy "archeologia pól bitewnych", a co innego język definicji prawnych. Na gruncie prawnym mamy podział na znaleziska archeologiczne i pozostałe (niearcheologiczne). O tym, czy rzecz taka stanie się zabytkiem i odpowiednio zabytkiem archeologicznym decyduje dopiero urzędnik, ale na podstawie przepisów prawa (według ustanowionych przez normy prawne kryteriów) poprzez ich wpisanie do rejestru zabytków lub inwentarza muzeum, a więc przez objęcie ich ochroną prawną.
Tak więc brak warstw kulturowych przesądza na gruncie prawnym o tym, że dana rzecz nie może być zaliczona do znalezisk archeologicznych.
To się sprawdza wszędzie. Na całym świecie. Wyluzowany

Pon 24 Mar, 2014 10:09

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na razie w Ministerstwie Kultury pat (a w każdym razie cisza) w temacie transportera, za to organy ścigania po 18 latach(sic!) przypomniały sobie o pojeździe i tym, że jest prawomocny nakaz prokuratorski mówiący o zwrocie pojazdu konserwatorowi. Twisted Evil Mr. Green Bardzo szczęśliwy Czołg2

Pią 28 Sie, 2015 10:46

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.