| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Napoleon North
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Obóz pracy

Witam

Dostałem od cioci zdjęcie kogoś z niewoli niemieckiej z 1941 r.
Może mi ktoś pomóc w określeniu miejsca jego przetrzymywania?

Ps: Pytałem też na Odkrywcy ale nie mogę się doczekać odpowiedzi .



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 09 Lip, 2015 16:37

Powrót do góry
Mac67
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 116
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miejscowość to Dirmstein, ale nie było tam ani oflagu, ani stalagu. Sądząc po ubraniu w "niewoli" w garniturze i pod krawatem to może raczej chodzić o roboty przymusowe i to raczej za biurkiem...

Czw 09 Lip, 2015 19:10

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W tym okresie "zwalniano" z obozów jenieckich i "przekwalifikowywano" na cywilnych pracowników przymusowych. Zdjęcie z garniturze o niczym nie świadczy- pracownicy przymusowi przecież nie byli zamknięci i po wykonaniu swoich prac mogli pójść "na przepustkę".
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 10 Lip, 2015 19:26

Powrót do góry
Mac67
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 116
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tym się zgodzę, tylko jakie mieli warunki finansowe i bytowe ?

Pią 10 Lip, 2015 19:49

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

FInansowe: zarabiali niewiele (choć pracodawcę kosztowali tyle samo lub więcej niż pracownik niemiecki, bo oprócz wyżywienia, pensji i mieszkania musiał odprowadzać opłatę za "wynajem" do skarbu państwa. Bytowe- zależy od pracodawcy. Tak samo czas pracy- należał do "właściciela".
Mój wujas , który trafił na roboty w 1942 albo nawet w 1941 nie narzekał. praca u bauera ciężka- ale był ze wsi, to przyzwyczajony. Nocami wymykali się z drugim, marynarzem z Gdyni, "na Niemki". Aż tamtego przyłapali i wujowi chucie przeszły Wink

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 11 Lip, 2015 23:51

Powrót do góry
Mac67
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 116
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No właśnie, chodzi mi o ten krawat i garnitur Uśmiech

Nie 12 Lip, 2015 8:36

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zależy co przywiózł z sobą z kraju Wink
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 12 Lip, 2015 14:30

Powrót do góry
michalc13
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 483
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeli to zdjęcie z roku opisanego na odwrocie, to raczej pokazuje tego pana w sytuacji "nieoficjalnej". Brak oznaczenia z literą "P". Jeśli facet znał dobrze niemiecki, to mógł tak chodzić po mieście. Na wsi raczej by go rozpoznali i dostałby w mordę od jakiegoś gorliwszego wyznawcy narodowego socjalizmu. Warunki finansowo bytowe - różne. Wszystko zależało od tego gdzie się trafiło"na roboty". Ludzie jak wiemy są różni, nawet Niemcy Wink Czy to w przemyśle czy na wsi są różne zajęcia, lepsze i gorsze. Polacy, którzy pracowali w Niemczech nie byli oszczędzani, mieli wydajnie pracować. Znam wspomnienia, z których na przykład BMW na początku lat czterdziestych uważane było za niekoniecznie miłe miejsce. Ze względu na warunki i ze względu na tubylców.

Cytat:
FInansowe: zarabiali niewiele (choć pracodawcę kosztowali tyle samo lub więcej niż pracownik niemiecki, bo oprócz wyżywienia, pensji i mieszkania musiał odprowadzać opłatę za "wynajem" do skarbu państwa.


No proszę Cię Laughing Polak nigdy nie zarobił tyle co Niemiec i nigdy nie dostał tyle kartek żywnościowych co Niemiec. W przemyśle, nie na ws,i ostarbajterzy byli skoszarowani w obozach, które utrzymywało państwo, no dobrze, składali się na to pracodawcy, co i tak było małym procentem od tego co wytworzyli robotnicy przymusowi.

Czw 16 Lip, 2015 0:12

Powrót do góry
Pandora
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wcale tego za bardzo nie widać.. Wręcz można powiedzieć, że fotografia gościa na wycieczce a nie w obozie pracy.
_________________
Pozdrawiam, Janica

Czw 13 Sie, 2015 16:44

Powrót do góry
edek0096
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale jedno pozytywne to odszkodowania płacone przez Niemców polakom za te obozy

Nie 25 Mar, 2018 8:12

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.