| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Azbesst
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Ciechanów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Leonidas jako wzór Spartanina" proszę o pomoc

Witam mam taki mały kłopot Z Leonidasem konkretnie tematem mojej pracy licencjackiej jest "Leonidas jako wzór spartanina" jesli znacie jakies ksiązki które mogły by przyblizyc jego postac to oporosze o mala podpowiedz o ile o Termopilach i samej Sparcie jest sporo to o postaci króla niewiele znalazlem

Sro 03 Mar, 2010 11:33

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Leonidas jako wzór Spartanina", to temat pracy licencjackiej? Świat schodzi na psy Twisted Evil Dobrze, że mam tylko podstawówkę i do tego zaocznie, bo bym zaraz robił doktorat Laughing

Trudno oczekiwać w literaturze książek biograficznych dotyczących Leonidasa. Trudno się temu dziwić, Leonidasa znamy tylko w kontekście wojen z Persami. Prędzej można znaleźć książki przekrojowe. Przynajmniej jeżeli chodzi o prace w języku polskim.

1. Sparta w V-IV wieku p.n.e- Kulesza, wyd. MADA 2003
2. Armie świata antycznego- Warry, wyd.69 1995
3. Dzieje Grecji- Świderkówna, wyd.1994 i wcześniejsze
4. Termopile- Kruk, wyd. MON 1983
5. Spartanie świat wojowników- Cartledge , wyd. Bellona 2005
6. Termopile-Fields, wyd Libron 2008


Tuszę, że jako przyszły licencjat język angielski znasz, jest mnóstwo pozycji w tym języku, np.

1.The Mask of Command- Keegan, wyd. Cape, London 87
2.The Spartan Army-Lazenby, wyd. Aris &Philips, Warminster 85
3.The Western Way of War. Infantry Battle in Classical Greece- Hanson, wyd. Hodder&Sroughton, London 89

Sro 03 Mar, 2010 21:11

Powrót do góry
Powstaniec1234
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leonidas był wodzem spartan w bitwie pod Termopilami w 480r p.n.e
On i jego 300 żołnierzy wykazało się ogromną odwagą męstwem i poświęceniem. Żeby bronić Grecji stanęli do walki z liczącą niemal 300.000
tys. armią perską którą dowodził Kserkses. Ostatecznie bitwa zakończyła się zwycięstwem Persów.Leonidas i wszyscy jego towarzysze zginęli.
Na pamiątkę tego wydarzenia w miejscu bitwy stanął pomnik z napisem
"Powiedz przechodniu Sparcie że widziałeś nas tu poległych w imię posłuszeństwa świętym prawom ojczyzny".

Pią 02 Gru, 2011 22:11

Powrót do góry
Gruchomarx
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 2
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sorry ale bardziej chodziło o wypełnienie przepowiedni niż obronę Grecji ( nota bene Państw miast wzajemnie skonfliktowanych) A Spartanie ?Ot polegli ze swoim Królem ( Leonidas zginął jako jeden z pierwszych w ostatnim dniu bitwy,ugodzony Perską strzałą) .Bez możliwości wyboru.

Pon 12 Mar, 2012 23:31

Powrót do góry
Gutex
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 228
Skąd: Wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

bardziej podziwiać należy tespijczyków i tebańczyków.

Sro 01 Sie, 2012 8:29

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Choć temat dawno nieaktualny raczej Uśmiech jedna mała uwaga = chyba nie do końca dotyczył on samej bitwy, której sposób przedstawiania w nauczanej w RP historii jest mocno uproszczony lecz samego Leonidasa jako Spartianina Uśmiech W takim ujęciu to wbrew pozorom i ciekawy temat i dający pole do popisu na wielu polach: pedagogiki, psychologii, strategii, wiary w różne takie gusła Uśmiech, chęci przejścia do legendy... no i koncepcji państwa Sparty jako takiego... itp
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Czw 02 Sie, 2012 10:49

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No właśnie, ciekawe na jakim to kierunku studiów, bo coś mi się zdaje że chyba nie archeologia czy historia.
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Nie 12 Sie, 2012 9:56

Powrót do góry
TomekPopek21
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Był kiedyś w telewizji taki dwu częściowy film dokumentarny o obronie Sparty niestety nie pamietam tytułu ale jak kogoś interresuje bardzo to na pewno znajdzie w necie.

Ja znalazłem również to http://goldentorrent.pl/sparta-najpotezniejsze-panstwo-starozytnej-grecjii-199998-14-0
może sie przyda.

_________________
buteleczki pet

Wto 11 Wrz, 2012 16:15

Powrót do góry
ted1311
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WIELKA PROŚBA

Witam!
Poszukuję artykułu: Termopile – klęska wielkiego króla, „Mówią Wieki” 5/2002. Jeśli ktoś dysponuje tym artykułem bardzo proszę o scan: [email protected].

BARDZO, BARDZO DZIĘKUJĘ I POZDRAWIAM

Pią 10 Lip, 2015 8:21

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.