| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
47777a
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Glogow
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

przepraszam - moja wina - wkradl sie maly blad powinno byc WaA45 a WaA44 to rzeczywiscie autounion ( notabene - fajne bryki produkowali ) Uśmiech nawiaze kontakt z osobani ktroe exploruja teren kamiennej . pozdro

Nie 09 Maj, 2010 21:13

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj.
Ta strona powinna Ci pomóc, jest tam ogólny zarys przemysłu zbrojeniowego, który występował w Kamiennej Górze.

Choć na myśl mi przychodzi tylko jedno - Zakład Łożysk Tocznych (oraz innych metalowych przedmiotów), który został przeniesiony do trzech istniejących zakładów w KG.


http://www.muzeumtkactwa.pl/index.php?module=catalogue&func=display&catid=51&aid=255
Pozdro.

Mieszkam w okolicach KG - jeśli masz jakiekolwiek pytania to pisz na PW.

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Pon 10 Maj, 2010 8:21

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawostka odnośnie podziemi Landeshut. Kto chce ten potrafi Laughing
http://www.galeria.podziemia.eu/displayimage.php?album=32&pos=8

Sob 04 Gru, 2010 19:45

Powrót do góry
pitbul446
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam czytam Wasze posty od pewnego czasu śledzę wszystko nie mam 60 lat ale nigdzie nie znalazłem wzmianek na temat innych kompleksów które są w Kamiennej Górze a jedynie te które były badane już z setki razy i za niedługo mam nadzieje ze je otworzą nie będę Wam pisał że biegałem po podziemiach bo nigdy mnie nikt nie chciał zabrać choć od kilku lat się staram tam gdzie wszedłem sam nic ciekawego nie znalazłem a jedynie zawały np na ulicy lubawskiej z tego co wyczytałem jest to chyba najstarszy tunel ale tak naprawdę jeden z najmniejszych mógł służyć jako magazyn lub tez z czasem zawały przybrały formę niedokończonego tunelu strasznie mnie ciekawi moje miasto a szczególnie ta podziemna część zrobiłem dla Was pewną mapkę o podziemiach i punktach wejść które ja znam a tak jak mówię nie mam 60 lat a 24 dwa tunele nigdy nigdzie nie były opisywane a jeden z nich wychodzi wprost na trasę kolejową z obok dziwnie usypaną górką mam nadzieje ze ktoś się tym kiedyś zainteresuje więc wkleję teraz mapkę z zaznaczonymi punktami;)

http://ifotos.pl/zobacz/mapa-podz_hraxwnw.jpg

Wto 15 Mar, 2011 19:07

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pitbul446 napisał:
Witam czytam Wasze posty od pewnego czasu śledzę wszystko nie mam 60 lat

To dobrze, że nie masz 60 chodzenie po dziurach w tym wieku jest nie co uciążliwe Wink
Cytat:
a jeden z nich wychodzi wprost na trasę kolejową z obok dziwnie usypaną górką

Centrum okolice stacji Question

Sro 16 Mar, 2011 16:32

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

siwy napisał:

Centrum okolice stacji Question


Raczej nie, kolega pewnie ma na myśli starą już nie używaną trasę kolejową Kamienna Góra - Okrzeszyn.
Z opisu można wnioskować, że ów nasyp jest gdzieś w okolicach SP 5 a ona znajduje się przy drodze do Lubawki.
Tak mi się przynajmniej wydaje Neutral Neutral Neutral

Po za tym przydały by się opisy tych pinesek na mapce...
Pozdrawiam

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Sro 16 Mar, 2011 18:36

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

daro napisał:

Z opisu można wnioskować, że ów nasyp jest gdzieś w okolicach SP 5 a ona znajduje się przy drodze do Lubawki.
Pozdrawiam

A to jak się nie mylę chodzi o "instalację" przy ulicy Lubawskiej, ale jak dobrze kojarzę jest to równoznaczne z obiektami o których była już w tym wątku mowa.

Sro 16 Mar, 2011 21:44

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie tak jak mówisz Piwo Piwo
_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Czw 17 Mar, 2011 7:22

Powrót do góry
lasek44
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Kamienna Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sanatorium (DCR)

Witam,
odkryłem to forum nie dawno i wiem, że to dosyć późno, lecz od nie dawna się interesuję historią mojego miasta. Jestem rodowitym Kamiennogórzaninem mieszkającym właśnie w Sanatorium. "mouzes" widzę, że też miałeś styczność z sanatorium, dlatego chciałbym Cię zapytać gdzie jest dokładniej te zawalone wejście murowane w lesie przy Wale Wałbrzyskim? Co do tego bunkru na 1 pawilonie to podsyłam fotkę jak to wygląda w środku i na zewnątrz. Bardzo szczęśliwy
Mam nadzieję, że ktoś tu jeszcze zagląda.


Pozdrawiam



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 26 Lis, 2012 16:08

Powrót do góry
lasek44
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Kamienna Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Antonówka

Antonówka to również bardzo tajemnicze miejsce. Z tego co wyczytałem w pewnej książce to w magazynach znajdujących się własnie w Antonówce były jakieś zakłady w których pracowały głównie kobiety, natomiast w podziemiach tych zakładów były fabryki czy też magazyny broni, amunicji.
W Antonówce był bardzo dobry punkt do zagospodarowania w te magazyny, ponieważ był bardzo mało widoczny z samolotów stąd było tam bezpiecznie i nie groźnie. Byłem w ten weekend w Antonówce "obadać" teren. Zrobiłem zdjęcia cmentarza, w sumie już jego pozostałości (gdy za łepka biegałem tam z kuzynem istniały jeszcze tabliczki z niemieckimi nazwiskami ale ich już tam nie ma). W lesie były magazyny jeszcze w 2000 roku stały tam ich ruiny, teraz jest to zrównane wszystko z ziemią, ale widać gdzie co było, ponieważ w tych miejscach gdzie to było pozostały płyty betonowe w których są zasypane wejścia do podziemi. Chodź nie jest tam tylko to, w całym lesie są gdzieś jakieś kanały tunele o czym świadczy fakt, że co róż to widać takie miejsca. Rozmawiałem tam w lesie z pewną starszą kobietą która pamięta jak to jeszcze po wojnie funkcjonowało. Powiedziała, że później były tam magazyny Dofamy i Lnu, a w wartowni był jeszcze prąd i woda i piec do ogrzewania. Była też kolej która prowadziła do Kamiennej jeszcze ta Pani pokazywała mi nasyp kolejowy. Po opuszczeniu magazynów wszystko popadło w ruinę. A później ktoś kazał je wyburzyć. Poniżej dodaję zdjęcia z mojej niedzielnej wycieczki.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Właśnie w tej dziurze zrobiłem fotki tych podziemnych tuneli. Jak by się uparł można było by tam wejść.

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Tutaj znajdował się jeden z magazynów. Charakterystyczne bardzo miejsce.

Opis załącznika:
Na wzgórzu kierując się ulicą do Antonówki widnieje taki pomnik.

Pon 26 Lis, 2012 16:36

Powrót do góry
gryka
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sztolnia

Złoto inwestycyjne pewnie tam nie bylo skladaowane. Zastanawiajace jest tylko gdzie zostalo wywiezione i zakopane zloto niemcow po wojnie.

Pią 14 Gru, 2012 15:42

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: sztolnia

gryka napisał:
Złoto inwestycyjne pewnie tam nie bylo skladaowane. Zastanawiajace jest tylko gdzie zostalo wywiezione i zakopane zloto niemcow po wojnie.


To pytanie a właściwie jego odpowiedź na nie, jest utrapieniem tutejszych eksploratorów Twisted Evil Twisted Evil Twisted Evil
Pozdr

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Pią 14 Gru, 2012 15:58

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Antonówka

lasek44 napisał:
Na wzgórzu kierując się ulicą do Antonówki widnieje taki pomnik..

Upamiętnia paradę wojsk pruskich i rosyjskich, jaka odbyła się tu 10 sierpnia 1813 roku w obecności króla Prus Fryderyka Wilhelma III i cesarza Rosji Aleksandra I. Pomnik postawiono w 1890 roku.

Z tym miejscem wiążę się pewna informacja o ukrytych skarbach. Otóż wiosną 1813 r. przejeżdżał tędy francuski konwój około 3000 czworokonnych zaprzęgów, wywożący uprowadzone z Rosji i Śląska złoto i kosztowności. Transport osłaniały szwadrony grenadierów konnych gwardii. Konwój jechał z Wrocławia przez Świdnicę, Świebodzice, Bogaczowice i Kamienną Górę. Poruszał się nocami, a mieszkańcom zabraniano wychodzić z domówi i wyglądać przez okna. Zaobserwowano jednak, że fury był ciężko załadowane i konie ciągną je z najwyższym trudem; także drogi po ich przejeździe były zryte i zniszczone.

Ostatnia informacja o konwoju pochodzi z Kamiennej Góry, gdzie stara żebraczka zdołała zauważyć, że kieruje się na Antonówkę. Tam jego ślad zaginął, nigdzie dalej go nie widziano. Opowiadano, że fury wjechały do tajemniczego tunelu, gdzie furmanów rozstrzelano, a wylot został wysadzony i zamaskowany. Prawdopodobnie obóz wojsk pruskich i rosyjskich był zlokalizowany w okolicach Kamiennej góry właśnie w celu odzyskania skarbów, których jednak nie odnaleziono i najprawdopodobniej znajdują się tam do dzisiaj.

_________________
www.altkreytzen.org.pl

Nie 16 Gru, 2012 23:56

Powrót do góry
Lyssa
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trochę czasu minęło od ostatniego postu w tym temacie, pozwolę sobie odkopać watek Uśmiech W 2013 roku ukazała się książka lokalnego historyka, Jana Lubienieckiego, dotycząca tylko i wyłącznie Antonówki. Ciekawa pozycja - ktoś z forumowiczów czytał?

Wto 17 Mar, 2015 15:41

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lyssa napisał:
Ciekawa pozycja - ktoś z forumowiczów czytał?

W jakim celu o to pytasz?

Sob 21 Mar, 2015 17:04

Powrót do góry
Lyssa
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leuthen napisał:
Lyssa napisał:
Ciekawa pozycja - ktoś z forumowiczów czytał?

W jakim celu o to pytasz?


W celu wymiany opinii.

Poza tym, nie będę owijać w bawełnę - piszę pracę naukową, która w pewnym stopniu porusza też temat sławnych kamiennogórskich podziemi Wink Głównie jednak skupiam się na kamiennogórskich obozach pracy.

Ciekawa jestem, czy temat przestał już być interesujący dla kogokolwiek, czy może po prostu zamarł z powodu braku nowych źródeł?

Pon 23 Mar, 2015 23:32

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A cóż to za praca naukowa - rozprawa doktorska, artykuł, własna książka? Bo chyba nie magisterka (takowe za pracę naukową nie uchodzą)?

Książki pana Lubienieckiego o Antonówce nie czytałem, natomiast znam poniekąd samego autora - korespondowałem z nim wiele lat temu (zawdzięczam mu pierwsze informacje o bitwie pod Kamienną Górą). Jako nauczyciel historii i regionalista zapewne napisał książkę (mówię o Antonówce) ze wszystkimi wadami i zaletami tego stanu rzeczy - tzn. dobrze zna teren i drąży temat od dawna, natomiast może (choć nie musi) mieć spore braki w dostępie do literatury i źródeł. Takie wnioski mogę wysnuć na podstawie lektury jego wcześniejszej książki: "Z dziejów Ziemi Kamiennogórskiej" (wydana w 1996 r.).
Samą Antonówką zajmuje się p. Lubieniecki już od pewnego czasu (m.in. wypowiadał się na ten temat w relacji w lokalnych "Faktach" TVP Wrocław - gdzieś, nie wiem, czy nie w tym wątku, wrzucałem do tego link).

Obozów pracy w Kamiennej Górze było podczas II wojny światowej co najmniej pięć (o tylu wiem), poza dość ogólnie znaną filią KL Gross-Rosen (budynki podobozu zachowały się do dziś) i dwoma komandami jenieckimi (jeńcy ze Stalagu VIIIA).

Czw 26 Mar, 2015 21:15

Powrót do góry
Lyssa
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leuthen - rozprawa doktorska.

Obozów było z pewnością więcej, tyle że nie każdy z nich wyglądał tak, jak powszechnie wyobraża się obóz pracy. Niektóre zajmowały np. tylko jeden wielopiętrowy budynek. No ale w niemieckich dokumentach występują opisane właśnie jako "Lager".

Aktualnie szukam głównie korespondencji obozowej, może ktoś ma w rodzinnych archiwach?

Wto 31 Mar, 2015 0:06

Powrót do góry
Lyssa
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla zainteresowanych - wspomnienia Niemki pracującej w RAD Landeshut, w fabryce amunicji https://books.google.pl/books?id=YvGk5xB_nKsC&dq=to+lose+a+war+regina+shelton&hl=it&source=gbs_navlinks_s
Temat Landeshut zaczyna się na stronie 70.

Czw 09 Lip, 2015 15:00

Powrót do góry
szitan
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Kamienna Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Taka ciekawostka.
Tak się składa że na osiedlu Krzeszowskim budują teraz nowe Brico obok wcześniej wspominanej strzelnicy koło kościoła.
Odkopali wejście do tunelu. Dziś rozmawiałem z osobą którą tam pilnuje.
I powiedziała że najprawdopodobniej tunel biegnie aż do sanatorium Korczaka.
Czyli ładny kawał.
Zdjęcie w załączniku.



Opis załącznika:

Nie 29 Lip, 2018 19:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6 Strona 6 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.