| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żandarmeria II RP - ciekawy i nieznany temat

Jako policjant jestem pod wrażeniem wiedzy kolegów z ŻW. Kilka dni temu w Warszawie zakończył się konkurs wiedzy o ŻW, w tym tej z II RP. W składzie komisji w środku jak widzę dr Suliński - pioner badania historii polskiej żandarmerii i policji. Do tej pory wykładowca w ich szkole w Mińsku Mazowieckim.

http://zw.wp.mil.pl/archaktual.php?subaction=showfull&id=1274792756&archive=&start_from=&ucat=2&

Ciekawe czy pojawią się jakieś nowe książki o historii żandarmerii na XX lecie formacji (13 czerwca to ich święto) ?

Część ich kadry zginęła w Katyniu, w 1939 r. nie zdążyli w ramach wojny obronnej osłaniać tyłów, z wyjątkiem ciekawych epizodów na Helu (bunt i aresztowania przez ŻW żołnierzy WP).

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Pią 04 Cze, 2010 11:19

Powrót do góry
Kolicki
Major

Major




Posty: 1629
Pochwał: 2
Skąd: GS
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Żandarmeria II RP - ciekawy i nieznany temat

Ponury napisał:

Ciekawe czy pojawią się jakieś nowe książki o historii żandarmerii na XX lecie formacji (13 czerwca to ich święto) ?


Również czekam, popijając z kubka, jednego z pierwszych, opisanego:

"Kochajmy Żandarmów!
Czym bez nich byłby świat
Kochajmy Żandarmów!
Żołnierski to kwiat"

Że kicha?

Szedłem po śladach tych byli przed nami. Mimo, iż to przypadek, że trafiłem do ŻW, dumny jestem, że... miałem zaszczyt służyć, dużo by było gadać.... Pozdrawiam Asy

Pią 04 Cze, 2010 13:48

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podpisuję się pod słowami przedmówcy obiema rękoma Wink Wink Wink
Mój avatarek przypomina mi chwile tam spędzone Wyluzowany
Pozdrawiam

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Pią 04 Cze, 2010 19:53

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to się nam "zółwie" spotkały Laughing
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 04 Cze, 2010 20:51

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szczególnie w Helu, gdzie podczas obrony zadania Policji Państwowej przejęła ŻW.
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Pią 04 Cze, 2010 22:12

Powrót do góry
GRE
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Skąd: Gliwice
Archiwum: zawsze za małe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Coś więcej więcej o Helu . Jak by można prosić Uśmiech

Nie 06 Cze, 2010 19:47

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tych buntów w LOW było więcej. Bunt 12. i 13. Kompanii Przeciwdesantowej, "bunt" mieszkańców Kuźnicy i Chałup, bunt III Batalionu ON, który zastrzelił dowódcę i przeszedł do Niemców (ale to na Kępie Oksywskiej). DO tego sporo pojedynczych przypadków. DO tego żandarmi co jakiś czas tyralierą przeszukiwali półwysep i wyłapywali dezerterów. Znajdziesz o tym w "32 Dni Obrony Helu" Seroki (autor służył w plutonie Żandarmerii). Kiedyś było to nawet w sieci.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 06 Cze, 2010 22:29

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobrze wykonanej pracy żandarmów było o wiele więcej. Przed wojną regularne patrole w pociągach, uniemożliwianie agentom niemieckiego wywiadu robienia zdjęć, dostępu do umocnień itd. Niemcy nie wiedzieli 01.09 co się na Helu dokładnie znajduje - bateria czy baterie dział, czy 308 mm czy też inne, mniejsze itd.

Podczas obrony - wyłapywanie dezerterów (sąd polowy w Juracie), zabezpieczenie zdejmowania uzbrojenia z "Gryfa", ochrona sztabu RU Hel itd.

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Nie 06 Cze, 2010 22:40

Powrót do góry
GRE
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 69
Skąd: Gliwice
Archiwum: zawsze za małe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za informacje może znajdę Uśmiech

Sro 09 Cze, 2010 15:00

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="maxikasek"]
Cytat:
bunt III Batalionu ON, który zastrzelił dowódcę i przeszedł do Niemców (ale to na Kępie Oksywskiej).
Witam, czy wiesz coś więcej na ten temat?
Cytat:
Ciekawe czy pojawią się jakieś nowe książki o historii żandarmerii na XX lecie formacji (13 czerwca to ich święto) ?
W 2009r. ukazała się książka Edwarda Jaroszuka "Żandarmeria Wojskowa w latach 1921-1939". Pozdrawiam.

Sro 09 Cze, 2010 18:13

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kiedyś czytałem- obecnie nawet tego nie znajdę. BYł w sieci artykuł z działań Żandarmerii na Helu i opisane wszystkie bunty. Z tego co kojarzę to chyba przez kogoś ze Szczytna ze szkoły policyjnej napisany. Ale za ..... nie mogę teraz wygrzebać.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 09 Cze, 2010 18:39

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, pytam dlatego, że nie słyszałem o buncie w batalionie ON Gdynia III, choć można znaleźć wzmianki o niskim morale w tym batalionie. Co się tyczy dowódcy tego batalionu mjr. Franciszka Piotrowiaka, to wszystko wskazuje, że nie zginął on w 1939r. Pozdrawiam.

Czw 10 Cze, 2010 17:54

Powrót do góry
JerzyS
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 231
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawi mnie rola Żandarmerii podczas wojny domoiwej 1926 , oraz w okresie przygotowywań do tej wojny.
Czy sa jakieś ciekawe materiały na ten temat?

_________________
JerzyS
"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn."
Arystoteles

Sro 13 Paź, 2010 19:26

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

JerzyS

Cytat:
Ciekawi mnie rola Żandarmerii podczas wojny domoiwej 1926 , oraz w okresie przygotowywań do tej wojny.
Czy sa jakieś ciekawe materiały na ten temat?
_________________



Czy koledze chodzi o przewrót majowy w 1926 ??? Czy była jakaś wojna o której nikt nie wie ???

Sro 13 Paź, 2010 20:31

Powrót do góry
werbull
Marynarz

Marynarz




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No...wspomniał, że to była wojna domowa. A jak chcesz materiał do tego to wpisz w google ,,wojna domowa 1926''. Trochę tam czegoś o tym jest.

Pozdro, Schütze werbull

Sob 13 Lis, 2010 14:30

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Udało się dowiedzieć o wiele więcej....

Kpt. Bolesław Żarczyński (1906-1990), bohaterski dowódca żandarmerii na Helu w 1939 r. po wojnie (1967) awansowany do majora, kawaler srebrnego VM, szykanowany przez Informację Wojskową.... napisał wspomnienia, mamy cały nigdy nie wydany rękopis oraz masę zdjęc. Jego syn jest doktorem na UJ...



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Przedwojenna siedziba 3 plutonu morskiej żandarmerii, ulica Morska 7 w Gdyni :)

Opis załącznika:

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Czw 07 Maj, 2015 22:17

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Ponury"]
Cytat:
napisał wspomnienia, mamy cały nigdy nie wydany rękopis oraz masę zdjęc. Jego syn jest doktorem na UJ...
Witam, to nie pozostaje wam nic innego, jak tylko wydać te wspomnienia. Pozdrawiam.

Nie 10 Maj, 2015 16:02

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Taaa, a kto je wyda w dobie poprawności politycznej?
_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Nie 10 Maj, 2015 17:16

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, nie sądzę aby były aż tak niepoprawne. Poza tym jeżeli nie można by ich wydać w wersji książkowej, zawsze można zeskanować i umieścić w necie. Wink Pozdrawiam.

Pon 11 Maj, 2015 9:38

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No coż, kwestia oceny...

Zobaczymy co się uda zrobić


Super

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Pon 11 Maj, 2015 20:45

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, jak by się coś udało zrobić z tym pamiętnikiem, to daj znać na forum. Na pewno wiele osób będzie tym zainteresowane. Pozdrawiam. Piwo

Wto 12 Maj, 2015 18:05

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest szansa... będę wiedział czy znajdzie się wydawca tak gdzieś w poniedziałek najbliższy.

Bynajmniej udało się odnaleźć dalsze rodziny żandarmów z 2 plutonu z Helu:

wach. Władysław SADOWSKI (zm. 1989), zastępca kapitana, także barwna postać - nawiał z niewoli skutecznie Uśmiech To chyba on posiadając jak wspomina syn Bolesława "łapę jak bochen chleba" typował wtedy w Jastarni do rozstrzelania z szeregu mieszkańców wsi, za ten pierwszy bunt. Perfekcyjne zagranie psychologiczne, w końcu sołtys kazał wyjść z szeregu tym, którzy rozbroili wcześniej polskich żołnierzy. Rodzina wachmista mieszka w Wejherowie i niedaleko miasta. Przesympatyczni ludzie! W czasach odwilży PRL odnaczony Krzyżem Walecznych.

kpt. Maksymilian PRĄDZYŃSKI (zm. 1993), goniec plutonu, zapamiętany z powodu skuteczności i brawurowej jazdy na motorze. Tutejszy, musiał ścigać swoich, tłumić ich bunty na półwyspie. Pochowany na cmentarzu w Starzynie (koło Pucka), rodzina mieszka w okolicy....

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Wto 12 Maj, 2015 21:21

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hauptman Żarczyński Bolesław z kolegami nawiał z niewoli. Coś jakby list gończy. Oryginalny wycinek z nazistowskiej gazety z 1941 r. z informacją o ucieczce w/wym. oraz dwóch innych Polaków. Oczywiście, złapani po kilku dniach, odstawieni po przepisowym skopaniu przez Gestapo do macierzystego obozu jenieckiego. Kara: 30 dni mokrego karceru. Szacun.


Opis załącznika:

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Pią 22 Maj, 2015 16:02

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wczoraj w Gdyni z okazji święta żandarmerii odsłonięto tablicę na historycznym miejscu, gdzie była przed wojną siedziba jednego z plutonów dywizjonu, a także żandarmii przyjęli majora Żarczyńskiego jako swojego patrona...

Od 10:00 ...

http://gdansk.tvp.pl/20484908/16062015-1830

_________________
"Piszę do ciebie mały gryps, wiedz że broniłem poczty w Gdańsku, tak, dzisiaj rozstrzelają nas..." Horytnica.

Sro 17 Cze, 2015 12:00

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.