| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jacku - wystarczy choćby porównac jak "nasi" "rozwiązywali" "bijąc się z myślami" choćby via Obertyn 1646 -szczyt szczytów wydawać by się mogło potęgi RON... problem kozacki przez trzy stulecia i jakoś rozwiązać go nie zdołali...Uśmiech a jak Brytyjczycy zdołali w jakieś dwadzieścia lat XvIII wieku podporządkować sobie cały subkontynent indyjski... 1000 x bardziej zakręcony i siłami militarnymi skromnymi, że ...
Nasz król August II powtarzał, że swoim "słabym" potencjałem militarnym RON może samodzielnie powstrzymać Prusy czy Rosję ale nasi jak zwykle wiedzieli wszystko lepiej...zapominając o walcznych poslkich księdzach i ... gigantycznej masie uzbrojonego ludu - nic niewartego pod szlacheckim "kulawym" przewodem ci w praktyce właśnie obnażyła konfedreracja barska --- ale kurczę Cromwell przecie też dostawał w tyłek ale jednak wyciągal wnioski - konfederacji jednak nie...co wręcz rozpaczliwe jest jak na tyle lat działań...
Jak to napisał Bismarck w mniej znanym przemówieniu ... "sztuką jest umieć wykorzystać potencjał drzemiący we własnym Narodzie, jak kto tego nie umie tułaczem być musi"(dotyczy kierownictwa - mało takich "precedesów" u nas?)... Cosik niekatualne ?Smutny
Pozdrawiam Serdecznie bo kończę udział w wymianie poglądówUśmiech

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sob 21 Maj, 2011 2:40

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przed chwilą chyba się przesłyszałem. Pan marszałek Niesiołowski w programie "Kropka nad i" nie dość, że powiedział, że Kościół szkodzi Polsce to jeszcze, że - uwaga! - szkodzi po raz drugi w naszej historii. Raz podczas gdy Kościół popierał Targowicę i drugi raz teraz kiedy popiera Rydzyka.
Po obejrzeniu powtórki doprecyzuję cytat.

SZOK!!! Zszokowany

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Pon 11 Lip, 2011 20:11

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czekamy...
_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Nie 24 Lip, 2011 1:48

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marku, Twoje dziwne przytyczki do mojej osoby ostatnim czasem lekko wyprowadzają mnie z równowagi i najwyraźniej Cię to bawi. Tym razem nie ulegnę prowokacji, tym bardziej, że nie muszę niczego doprecyzowywać ponieważ się jednak nie przesłyszałem i kontekst wypowiedzi pana marszałka przytoczyłem bezbłędnie.
_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Pon 25 Lip, 2011 20:21

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
Czekamy...

No i mów za siebie, kolego Twisted Evil
Pozdrawiam

Pon 25 Lip, 2011 23:33

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może miast pisać puste posty user Zubek by tak coś merytorycznego w temacie wniósł? Jak nie to po co pisać posty nic nie wnoszące - może ktoś by pozmiatał podobne na nic nikomu ni potrzebne "kwiatki"?
_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Pią 05 Sie, 2011 9:51

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam
Można tak:
Jacek z Anglii napisał:
Marku, Twoje dziwne przytyczki do mojej osoby ostatnim czasem lekko wyprowadzają mnie z równowagi i najwyraźniej Cię to bawi. Tym razem nie ulegnę prowokacji, tym bardziej, że nie muszę niczego doprecyzowywać ponieważ się jednak nie przesłyszałem i kontekst wypowiedzi pana marszałka przytoczyłem bezbłędnie.

Albo tak:
marek8888 napisał:
Może miast pisać puste posty user Zubek by tak coś merytorycznego w temacie wniósł? Jak nie to po co pisać posty nic nie wnoszące - może ktoś by pozmiatał podobne na nic nikomu ni potrzebne "kwiatki"?


A propos wypowiedzi Marka8888 - ja też to widziałem i słyszałem, nie ma co uzupełniać, Jacek już wyjaśnił, zresztą - można znaleźć na tvn24.pl.
Wyluzuj nieco Zniesmaczony
Pozdrawiam

Pią 05 Sie, 2011 17:19

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czyli jak zozumiem Kolega zabrał głos po prostu w celu wyjaśnienia tegoż incydentu bez chęci merytorycznych wypowiedzi w temacie? No cóż rozumiem i przyjmuje do wiadomości. Ale przyznam, że chętnie bym się dowiedział o jakiś choć strzęp poglądu Kolegi tak w temacie...Uśmiech

Co do wątku głównego zaś to sądzę , że warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt - sporą niechęć do konstytucji naszej stricte kresowej szlachty - wątek ten jest mało znany ale im bardziej na wschód tym bardziej stosunek do aktu bardziej niechętny a postawa bardziej prorosyjska (w 1792 nie podjęto tam bodaj próby oporu przed rosyjską inwazją) Czy można to także zrzucać na karb Kościoła?

Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Pon 19 Wrz, 2011 12:16

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marku, tak na szybko bo jak zwykle nie mam czasu.
W odpowiedzi na Twoje pytanie wystarczyłyby w zupełności tylko dwa słowa - unia brzeska.
Całe wieki traktowania prawosławia przez naszych króli i "nasz" Kościół jako religii heretyckiej, chęć zdominowania i podporządkowania jej, wciskania się tam z katolicyzmem musiało budzić niechęć do Polski. Polski "pan", ciemiężca ukraińskiego chłopa często gorliwy katolik, nierzadko "nawracający" swych poddanych budził odrazę i rządzę odwetu. Między innymi był to też jeden z powodów wybuchów powstań na Ukrainie.
Jeśli sobie nałożysz współczesną mapkę Ukrainy i Białorusi to może dostrzeżesz, że od wieków nic się nie zmieniło. Im bardziej na wschód tym większe tendencje prorosyjskie. Taka geografia...

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Pon 19 Wrz, 2011 17:15

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
panowie, a może zastanówmy sie, jak daleko odeszła Rzplita od swej XVI wiecznej tolerancji i jak idee, takie czy inne, ale zawsze emocjonalnie brane pod rozwagę, szczególnie katolicyzm w swej ordoksyjnej formie i treści ( prostackiej w sumie - ale - znanej do dziś Rolling Eyes ) rzutował na sympatie polityczne?
Że doprowadziło to do upadku II RP, gdyż łatwiej doagadać było się można z przeciwnikiem ( państwowości polskiej również, niźli z rodakiem?
Jakoś tak po rządach prawych i sprawiedliwych to rozumiem, ale nie do końca... W końcu Polska powinna być dobrem najwyższym, nieprawdaż Wink ?
A skoro Konstytucja była tak wielkim osiągnięciem, to w czyim interesie kontestowali ją hierarchowie Kkat?
Wybaczcie dyletantowi, tak mi się nasuwa to i owo w pogmatwanej historii naszych dziejów... Rolling Eyes
Pozdrawiam

Sob 22 Paź, 2011 21:29

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trzeci maja w Anglii jest zwykłym dniem roboczym i niestety musiałem go spędzić w pracy.
W związku z tym mam pytanie. Czy coś wyjątkowego mnie ominęło w tegorocznych obchodach konstytucji? Mam na myśli n.p. brak grabarzy konstytucji na jej rocznicowych obchodach. W krótkiej powtórkowej migawce widziałem jakiegoś purpurowego bireta, z tym że nie wiem kto to był. Z wyglądu jakby prymas - a to z historycznej strony nie stosowne. A może jednak - co mam nadzieję - był to nuncjusz apostolski, co już jest nieco stosowniejsze. Na ostatnich obchodach z okazji Dnia Niepodległości, Kościół "obrażony" na ledwo co ogłoszone wyniki głosowania do polskiego Sejmu i chyba jeszcze na obecność na obchodach wicemarszałek Wandy Nowickiej, nie "zaszczycił" obchodów swoją obecnością, wysyłając tylko nuncjusza apostolskiego do złożenia wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Jeszcze jedno. Co się stało, że w końcu po iluś tam latach powrócono do - moim zdaniem - najbardziej prawidłowej wersji kotylionu, gdzie kolor biały - podobnie jak orzeł w godle - znajduje się na czerwonym tle, a nie odwrotnie?

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Czw 03 Maj, 2012 22:05

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy coś wyjątkowego mnie ominęło w tegorocznych obchodach konstytucji?

Eeeee, nie - na prowincji jak zwykle - msza, opowiadanie bajek o wiecznym zbawieniu i Ojczyźnie wolnej, co to jej pono nie ma itp.pierdoły wygłaszane przez wiadomych funkcjonariuszy - czyli jak zwykle...
Jak w Warsiawce, to nie wiem, bo tv nie oglądam ostatnio w wyniku ciekawszych zajęć Wink
Cytat:
Co się stało, że w końcu po iluś tam latach powrócono do - moim zdaniem - najbardziej prawidłowej wersji kotylionu, gdzie kolor biały - podobnie jak orzeł w godle - znajduje się na czerwonym tle, a nie odwrotnie?
_
Pomyślał kto może wreszcie Laughing ?
Pozdrawiam

Pią 04 Maj, 2012 0:12

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i tak w ogóle jak można świętować akt prawny, który de facto nie wszedł w życie, nikt tak naprawdę go nie rozumiał i nie rozumie do dziś dnia... a praktycznie zaraz po uchwaleniu okazał się i "dziurawy" i nierealny... W sensie legislacyjnym od Konstytucji USA dzieli go przepaść... Uśmiech a sens niektórych zapisów znany był chyba tylko autorom poszczególnych sformuowań...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sro 09 Maj, 2012 12:24

Powrót do góry
nauczyciel
Chorąży

Chorąży




Posty: 188
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

konstytucja 3 Maja

A może byśmy wspomnieli, że ta "konstytucja" to po prostu normalny zamach stanu! Jak zdamy sobie z tego sprawę - to możemy dalej dywagować nad tym dokumentem.

Wto 12 Lut, 2013 12:44

Powrót do góry
Jacek z Anglii
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 272
Pochwał: 1
Skąd: Anglia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli ktoś tu zagląda widząc, że temat został odświeżony, informuję, że jest w błędzie. Dodałem tylko do pierwszego postu znaleziony w sieci artykuł, który nieco uzupełnia moją pracę, oraz dokonałem w niej drobnych poprawek kosmetycznych.
Na forum nie mam zamiaru wracać, bo poziom dyskusji, a przede wszystkim wiedzy i zdolności analitycznych (niestety bardzo dużej części użytkowników - w tym i jego "przodowników") jest na coraz gorszym poziomie. Może za kilka lat "świeża krew", świeże umysły, podniosą jego poziom.

_________________

Żądam zawieszenia godła państwowego w sali plenarnej Konferencji Episkopatu Polski!

A według mnie, taki styl pisma podkreśla cytat Wink

Nie 03 Maj, 2015 16:06

Powrót do góry
RobVeggett
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak skończyli zdrajcy Targowicy?

ZDRAJCY TARGOWICCY ROZLICZENII JAK NALEŻAŁO! ZADZIWIAJĄCY SKŁAD, CO NIE? POLACY, IDŹCIE WRESZCIE PO ROZUM DO GŁOWY I WYJDŹCIE Z GRONA TEJ NIERZĄDNICY!!!

Dla przypomnienia: Prymitywnym i Skundlonym:

inicjatorami i egzekutorami TARGOWICY byli:

michał jerzy poniatowski - prymas Polski, skazany przez sąd kryminalno-wojskowy na karę śmierci za zdradę ojczyzny
józef kossakowski - biskup inflandzki, powieszony za zdradę ojczyzny 9 maja 1794 w Warszawie
ignacy jakub massalski - biskup wileński, powieszony za zdradę ojczyzny 28 czerwca 1794 r. w Warszawie
wojciech skarszewski - biskup chełmski, skazany przez sąd kryminalno-wojskowy na karę śmierci za zdradę ojczyzny,
michał roman sierakowski - biskup pomocniczy przemyski.
adam naruszewicz - biskup łucki.
antoni onufry okęcki - biskup poznański
jan stefan giedroyć - biskup żmudzki
ferdinando maria saluzzo - nuncjusz papieski.

Czw 04 Sty, 2018 22:29

Powrót do góry
Wpadającwpółapkezaprze
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry. Badając historie nie można zapominać o plemionach szwabskich. To że Caryca Katarzyna była niemką ma znaczenie czy nie? Rzeczpospolita w swoich dziejach (przed panowaniem w /w) stawała na przeciw moskalom odnosząc zwycięstwo lub porażkę, to fakt nie zaprzeczalny. Dlatego pytam czy Rosjanie nie są tylko pożytecznym narzędziem w rękach Berlina, Watykanu? Do rozbiorów Rzeczypospolitej nie tylko przyczynił się kościół, ale też, uzurpator prusko-germański - gdzie ci drudzy do Słowian odnoszą się z czystą nienawiścią. Prusaków już dzisiaj nie ma - przynajmniej z nazwy, terytorialnie - Polacy jako skupisko narodowe mają się świetnie czy nie świadczy to o tym, że nas jako prastarego rodu nie da się zniszczyć? Kościół swoją świetność też ma za sobą w dzisiejszych czasach jest w agoni dlatego są próby wprowadzenia multikulturalnej religii "miłości". Pragnę zaznaczyć że jestem zwykłym obywatelem Rzeczypospolitej, a historią zajmuje się w myśl - nie daj odciąć się od korzeni - Jeżeli to co napisałem jest choć w części zrozumiałe proszę się do tego merytorycznie odnieść.

Pią 13 Wrz, 2019 9:23

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: konstytucja 3 Maja

nauczyciel napisał:
A może byśmy wspomnieli, że ta "konstytucja" to po prostu normalny zamach stanu! Jak zdamy sobie z tego sprawę - to możemy dalej dywagować nad tym dokumentem.

Ja się zgadzam, nielegalnie uchwalona konstytucja zawierająca w sobie zapis utraty suwerenności na rzecz Saksonii jest świętością w oczach niektórych..
Do tego samosądy na przeciwnikach..
Czyli może zacząć od początku, czy konstytucja była legalna?

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Nie 15 Wrz, 2019 15:29

Powrót do góry
zubek redivivus
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

-post testowy-
Proszę zajrzeć do treści konstytucji z dnia 24 lipca 1789 roku "Fundusz dla wojska", która "z zaskoczenia" przejmowała wszystkie biskupstwa i ich dochody na powyższe cele. Mając na względzie fakt, że wprowadzała on pewne "niewielkie zamieszanie" i zaistniała potrzeba jej jednomyślnego w skonfederowanym sejmie "odkręcenia" sporo można sie dowiedzieć jak "watykaniści" oceniali indywidualnie analizowany potencjał prawniczo-intelektualny tuzów tworzących niewiele późniejszy akt o wiekopomnym znaczeniu. Mocno frasujące bo może wyjść na to, że to opozycja miała lepszy czy gorszy ale jakichś plan czy pomysł a "patrioci" tak naprawdę na kolanie improwizowali czy ad hoc tworzyli zupełnie nie wiadomo skąd wzięte rozwiązania (aby nie być tymi gorszymi), których 3 maja zawiera całkiem sporo... Ale jako pomnik "rodzimej metody pracy" czy uprawiania polityki jak najbardziej jest ona w pełni reprezentatywnym symbolem...
-post testowy-

Pon 16 Wrz, 2019 9:43

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zubek redivivus napisał:
-post testowy-
Proszę zajrzeć do treści konstytucji z dnia 24 lipca 1789 roku "Fundusz dla wojska", która "z zaskoczenia" przejmowała wszystkie biskupstwa i ich dochody na powyższe cele. (...)-

Konstytucja była kilka dni później (3 maja 1791) , chodzi więc o jakieś propozycje , które nie znalazły się w tekście konstytucji?
Możesz kilka słów napisać, gdzie tego szukać..
Ja przeczytałem.
Cytat:
co trzeci sygnatariusz Konstytucji 3 maja należała do lóż wolnomularskich - byli to Król Stanisław August Poniatowski, marszałek Sejmu Czteroletniego Ignacy Potocki, marszałek Konfederacji Litewskiej Kazimierz Nestor Sapieha, Prymas Michał Poniatowski

Cytat:
Sygnatariusze Konstytucji 3 maja, którzy byli wolnomularzami, w krótkim czasie przyłączyli się do Konfederacji Targowickiej, założonej przez innego wolnomularza Stanisława Szczęsnego Potockiego, który stanął na czele przewrotu.
źródło
Więc może u masonów winy szukać, a nie w Kościele?

Cytat:
czy konstytucja była legalna?



z pozdrowieniem

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Czw 26 Wrz, 2019 12:33

Powrót do góry
zubek redivivus
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oczywiście jak ktoś chce w masonów, iluminatów czy innych "braci" wierzyć - jego wola... O jednym takim znany i uznany historyk napisał, że "zaledwie przekraczał w kwestiach politycznych poziom debilizmu" - więc jakże mógłby taki nieborak zainicjowac i przeprowadzić intrygę zniszczenia rodzimego systemu ? Wink Owi dyżurni masoni są za to świetnym odwracaczem uwagi...
Ale poważnie - w temacie jak się wydaje - brakuje nieco znajomości wielu szczegółów bo i temat rozległy i bardzo nie pasujący do sztampowych wzorców. W każdym razie jeżeli kto chce owe szczegóły poznać winien się zagłębić w takie dzieło jak: Butterwick R. - Polska rewolucja a kościół katolicki 1788-1792... Jak kto nie ma czasu to w sieci jest tego samego autora artykuł będący swego rodzaju resume wątku owej konstytucji z 1789. Przy czym dla jasności formalnej - 3 maja to ustawa a nie konstytucja - konstytucji to nasze sejmy naprodukowały setki jeśli nie kilka tysięcy...

Ps. zubek redivivus nie ma niczego wspólnego z jakimikolwiek użytkownikami występującymi lub działającymi na forum w przeszłości pod podobnymi nickami. Kciuk do góry

Czw 17 Paź, 2019 21:45

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 Strona 4 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.