| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Fryc
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 311
Skąd: WARMIA MAZURY
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prośba o identyfiakcję

Witam,
Jako że jestem świeżym użytkownikiem tego forum, na początkowych chciałbym się przywitać Ukłon.
W przypadku jakichkolwiek wpadek proszę o cierpliwość i wyrozumiałość Uśmiech.

Przechodząc do tematu proszę o pomoc w ustaleniu co to za dokument i ew. rozszyfrowanie opisu.
Z góry dziękuję.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam.
Tomek

Nie 29 Mar, 2015 16:34

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj na forum.
Ten dokument, to broszura pamiątkowa opisująca poległego żołnierza. Tego typu okolicznościowe broszury były dosyć popularne.
Zapewne ktoś ze znajomością języka niemieckiego pokusi się o przetłumaczenie całości.

Nie 29 Mar, 2015 16:43

Powrót do góry
Fryc
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 311
Skąd: WARMIA MAZURY
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo dziękuję za odpowiedz i cenną informację. Czy jest możliwe ustalenie kto wystawiał tego typu broszurkę ? Czy to rodzina występowała o wydruk czy ew. jednostka w której służył poległy?
_________________
Pozdrawiam.
Tomek

Nie 29 Mar, 2015 16:53

Powrót do góry
zatoka123
Major

Major





Posty: 1551
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Prośba o identyfiakcję

Fryc napisał:
Witam,
Jako że jestem świeżym użytkownikiem tego forum, na początkowych chciałbym się przywitać Ukłon.
W przypadku jakichkolwiek wpadek proszę o cierpliwość i wyrozumiałość Uśmiech.

Przechodząc do tematu proszę o pomoc w ustaleniu co to za dokument i ew. rozszyfrowanie opisu.
Z góry dziękuję.


Klepsydra.

_________________
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20100516/POGODZINACH/226774247

Nie 29 Mar, 2015 16:55

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fryc napisał:
Czy to rodzina występowała o wydruk czy ew. jednostka w której służył poległy?


Najczęściej takie "broszurko-klepsydry" wykonywano na zlecenie rodziny. Były rozdawane znajomym i dalszej rodzinie dla upamiętnienia poległego. Miały one różne formy. Były takie jak Twoja, jeszcze inne posiadały teksty modlitw itp.

Nie 29 Mar, 2015 17:01

Powrót do góry
Aries
Leutnant

Leutnant





Posty: 316
Pochwał: 6
Skąd: New York / United States of Hypocrisy
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak jak napisal Pawel , jest to broszurka niewielkiego rozmiaru tzw. Sterbebild zamawiana przez rodzine po smierci swego bliskiego . Byla to jedna , badz dwie skladane kartki ( tu widac brak drugiej ) , gdzie na jednej byla podobizna zmarlego , wraz z krotka presonalna notka , a na drugiej tresci religijne etc.
W tym przypadku na stronie
1.) Maturzysta
Guenther Bartmann
Oberfaehnrich ( stopien ) i pilot w jednostce bojowej
data smierci
2.) mocno opisowa , refleksyjno- patriotyczna
mowiaca o tym iz :
W wieku lat 17 i 3/4 spelnij swoje usilne marzenie pozostania pilotem . dzieki niezlomnemu bojowemu duchowi w ciagu zaledwie 10ciu miesiecy zostal Faehnrich'em ( nie wiem jak to ma sie w polskiej terinologii - chorazy ) i pilotem Stuka na francuskim wybrzezu Morza Srodziemnego. Po tym zakonczyl swoje szkolenie pilota bojowego , odwolany przez Boga z jego bardzo obiecujacej kariery lotniczej . Polegl 12.4.44 ......
Tak to mniej wiecej wyglada - wszystkie te karty uderzaja , co tu sie dziwic w bardzo emocjonalne tony chcac przywolac jak najlepszy obraz drogiego zmarlego , by takim a takaim pozostal w naszej pamieci ..
ja rowniez je zbieram , lacz przewaznie te z I WS ( w kilku sytuacjach zachowalem te drugowojenne ) .
Mysle , ze troszke z kolega Batim naswietlilismy temat
pozdrawiam
Kornel

Nie 29 Mar, 2015 17:23

Powrót do góry
Fryc
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 311
Skąd: WARMIA MAZURY
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję kolegom za szczegółową informację na temat tej broszurki . Odnośnie drugiej kartki (modlitewnej) o której pisał Kornel również jestem w jej posiadaniu ale nie myślałem że są ze sobą powiązane . wynikało to z mojej niewiedzy . Broszurkę o której mowa dostałem w prezencie wraz z książeczką (modlitewnikiem) w której oprócz jednej kartki z podobizną zmarłego było koło dziesięciu kartek z rycinami religijnymi na jednej stronie a na drugiej tekst pisany po niemiecku gotykiem . Jutro postaram się pokazać również zdjęcia pozostałości. Panowie mam jeszcze jedno pytanie odnośnie tego artefaktu . gdybym próbował odnaleźć rodzinę tego żołnierza w celu oddania tej pamiątki czy są jakieś instytucję które zajmują się takimi zagadnieniami ?
_________________
Pozdrawiam.
Tomek

Pon 30 Mar, 2015 17:19

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sterbebild jest stosowany w Niemczech do dzisiaj. Tych starych wojennych po flohmarkach wala się tysiace. Czasami przegladam i skupuje te ciekawsze .Z ciekawymi odznaczeniami lub jednostkami.Szukanie potomkow chyba juz bez sensu.,,Młody,, zginął prawdopodobnie bezpotomnie a ewntualni bracia lub siostry też pewnie są już na tamtym świecie.
_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Nie 19 Kwi, 2015 21:52

Powrót do góry
Fryc
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 311
Skąd: WARMIA MAZURY
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EK napisał:
Sterbebild jest stosowany w Niemczech do dzisiaj. Tych starych wojennych po flohmarkach wala się tysiace. Czasami przegladam i skupuje te ciekawsze .Z ciekawymi odznaczeniami lub jednostkami.Szukanie potomkow chyba juz bez sensu.,,Młody,, zginął prawdopodobnie bezpotomnie a ewntualni bracia lub siostry też pewnie są już na tamtym świecie.
A JA NIE MĄDRY MYŚLAŁEM ŻE W RĘKU MAM BIAŁEGO KRUKA Gupi Laughing WARTEGO PEWNIE ZE 30 ZŁ
_________________
Pozdrawiam.
Tomek

Pon 20 Kwi, 2015 17:31

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na giełdach ,flochmarkach kupisz to za max 5 euro. Chyba że jest kogoś znanego ,,zasłużonego,, .Np z ,,RK,, .
_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Pon 20 Kwi, 2015 17:34

Powrót do góry
Fryc
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 311
Skąd: WARMIA MAZURY
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ZDAWAŁEM SOBIE SPRAWĘ ŻE TAKIE STERBEBILDY SĄ NIEWIELE WARTĘ . BARDZIEJ ZALEŻAŁO MI NA ZLOKALIZOWANIU RODZINY TEGO CHŁOPAKA ALE TO CHYBA WALKA Z WIATRAKAMI. ODNOŚNIE OSOBY TEGO ŻOŁNIERZA IMPONUJĄCY JEST WIEK I OSIĄGNIECIA SAM MAM 17 LETNIEGO SYNA I BARDZO CIĘŻKO WYOBRAZIĆ MI GO SOBIE ZA STERAMI MYSLIWCA BARDZIEJ ZA KONTROLEREM KONSOLI VIDEO Rolling Eyes JESZCZE RAZ DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM KOLEGOM ZA POMOC W TYM ZAGADNIENIU Super
_________________
Pozdrawiam.
Tomek

Pon 20 Kwi, 2015 18:17

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak chyba na koniec napiszę, że młodzieniec był kandydatem na oficera - Oberfaehnrich.

Pon 20 Kwi, 2015 18:29

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trochę był starszy.Bo zginął w wieku 19 lat. Ale tak to było gdy się głęboko wierzyło w tego co ma dzisiaj urodziny.
_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Pon 20 Kwi, 2015 18:45

Powrót do góry
VEB
Administracja
Подполковник

Подполковник





Posty: 2841
Pochwał: 15
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EK napisał:
...w tego co ma dzisiaj urodziny.


A pojutrze urodziny ma Lenin Urodziny Mr. Green

Pon 20 Kwi, 2015 18:54

Powrót do góry
Fryc
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 311
Skąd: WARMIA MAZURY
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

VEB napisał:
EK napisał:
...w tego co ma dzisiaj urodziny.


A pojutrze urodziny ma Lenin Urodziny Mr. Green
FAKTYCZNIE DZISIAJ ASIOR MA URODZINY JAKIE TO SZCZĘŚCIE ŻE W STAROPOLSKIM ZWYCZAJU NIE ŚPIEWA SIĘ 200 TYLKO 100LAT Laughing
_________________
Pozdrawiam.
Tomek

Pon 20 Kwi, 2015 19:06

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.