| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy HISTORIA świata jest prawdziwa? Rewizjoniści, refleksje oraz wątpliwości.

Witam Wszystkich, z tej strony Adrian Biały. Już od dłuższego czasu interesował mnie rewizjonizm historyczny. Zapoznałem się z teorią widmowego średniowiecza, czytałem o tym Rosjaninie, który postanowił napisać historię na nowo, przy wsparciu rosyjskiego "środowiska naukowego" i tamtejszej władzy państwowej. Te wszystkie doniesienia wprowadzają mnie w zakłopotanie, wzbudzają niepewność, prowadzą mnie do braku zrozumiałej i pewnej stabilności historycznej w mojej perspektywie. Nabrałem wątpliwości, przestałem ufać historii. To trochę akcja wbrew sobie, myśli krytyczne, ciężko jest w to wszystko wierzyć po zetknięciu się z rozbieżnościami tak wielkich rozmiarów. Natrętne pytania, refleksje, gdy pytam samego siebie "A jeśli to kłamstwo? A jeśli to wszystko wymyślono?". I stąd moje pytanie. Skąd pewność, że opisy historyczne na temat czasów sprzed stu, dwustu, pięciuset, tysiąca lat są prawdą? Skąd pewność, że nie było zupełnie inaczej? Czy dawniej też uczyli historii? Czy mamy książki historyczne z czasów średniowiecza? Kolejna ważna sprawa, mianowicie datowanie, refleksja dotycząca kronik. Od kiedy liczymy czas. Mam na myśli, kiedy zaczęli postrzegać to latami, globalnie, masowo. Gdy ludzie niezależnie od siebie (i co byłoby potwierdzone powstałymi niezależnie od siebie zapisami) zaczęli liczyć lata. Gdy ludzie powiedzieli dajmy na to "Dzisiaj jest rok tysięczny. Następnej zimy będzie tysiąc pierwszy." i od tego momentu nieprzerwanie liczą aż do dziś (i jest to dobrze udokumentowane, stabilne, pewne). Co myślicie Państwo o teoriach rewizjonistów? Czy zamęt przez nich wprowadzany ma jakiekolwiek podstawy? I wreszcie - czy jest na polskim rynku profesjonalna publikacja nie o historii w sensie zapisu zdarzeń, a o historii jako takiej, jako o zjawisku. O tym, skąd to wszystko, co zawiera historia. Jakimi metodami pozyskano te wszystkie informacje, jakie są na to dowody. Jak było z historią... w historii (znaczy w przeszłości rzecz jasna). Swoiste kompendium na temat historii, jej metod, dowodów na nią, o niej i o jej rzetelności. Z góry dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam serdecznie.

Wto 14 Kwi, 2015 0:17

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.