| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Problematyka umundurowania - epoka napoleońska.

Od pewnego czasu spotykam się z różnego rodzajami obrazami/planszami przedstawiającymi umundurowanie różnych jednostek biorących udział w wojnach napoleońskich. Część z nich zawiera jakieś błędy lub niedomówienia. Mam nadzieję, że ten temat pozwoli w rozwiązaniu przynajmniej części problemów związanych właśnie z umundurowaniem z tejże epoki.

Jako, że moja wiedza w tym temacie jest dopiero w trakcie nabywania i powiększania, pierwszy problem do rozwiązania będzie pochodził ode mnie. Na poniższym obrazku mamy bodajże fizyliera z 4 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego. W znalezionym przez mnie opisie dowiadujemy się, że w tle mamy jakiś hiszpański krajobraz. Stąd moje pytanie:
- czy prezentowana na obrazku kurtka mundurowa nie jest przypadkiem wz. 1812?

Jeśli odpowiedź jest dobra, to niemożliwym jest, aby w tle był jakiś hiszpański krajobraz. Racja?



Opis załącznika:
z: http://www.mariuszkozik.com/

Czw 05 Mar, 2015 0:09

Powrót do góry
Furuseth
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 104
Skąd: Stettin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie,ten Bardin został wprowadzony w armii francuskiej w styczniu 1812 roku.Z resztą wizerunek samej kurtki ma w sobie kilka błądów,mysle że ten obraz to typowy polonik,chodzi może o przedstawienie samego naszego rodaka z pomnięciem dokładniejszych detali i miejsca.

Czw 05 Mar, 2015 11:18

Powrót do góry
Furuseth
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 104
Skąd: Stettin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sama bluza wz 1812 powinna wyglądac tak jak na 1 fotce,na drugiej model wprowadzony wczesniej


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 05 Mar, 2015 11:26

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki bardzo za odpowiedź, właśnie Bardin najbardziej mi odpowiadał. Co do bluz wz. 1812 dodanych przez Ciebie, czy są one fizylierskie? I jeszcze jedno pytanie trochę luźniej związane z tematem - na jakiej literaturze opierasz się przy identyfikacji mundurów z epoki? Osprey'e, Gembarzewski?

Czw 05 Mar, 2015 11:46

Powrót do góry
Furuseth
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 104
Skąd: Stettin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czerwone kołnierze w bluzach nosili i fizylierzy i grenadierzy,główne róznice między nimi to barwa pióropusza,sznura,kity na nakryciu głowy,oraz kroju spodni,ten gosciu na fotce ma spodnie fizylierskie.Co do identyfikacji,to troche siedze w mundurówce,oprócz niemiec 2 wojennych,poniewaz kiedys sie wyzbyłem.Z racji swoich zainteresowan,mam sporo znajomych z różnych stron swiata którzy siedza dosc mocno w różnych dziedzinach militarnych,jesli np mam jakies wątpliwosci dotyczace np francuskiej mundurówki,wysyłam zapytanie do znajomego kustosza z Francji który się specjalizuje we francuskich uniformach,ponieważ kto wie lepiej o mundurach francuskich niż sami francuzi Razz ,na marginesie tez bywając za granica u znajomych,miałem nieraz możliwosc zobaczenia wspaniałych prywatnych kolekcji umundurowania,własnie wiekszosc materiałow żródłowych mam od zprzyjażnionych kolekcjonerów z różnych stron swiata.

Czw 05 Mar, 2015 12:20

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki bardzo za pomoc Piwo

Zachęcam również innych, do zadawania pytań związanych z umundurowaniem, a także do dzielenia się posiadaną wiedzą i ciekawostkami dotyczącymi tej dziedziny wiedzy historycznej.

Czw 05 Mar, 2015 13:20

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma co wyważać otwartych drzwi. W sprawie P4P XW najlepiej chyba spytać ich: http://www.pulk4.pl/public_html/

Najbardziej miarodajne informacje w największym zakresie będą tu: http://napoleon.org.pl/forum/index.php

Furuseth napisał:
Sama bluza wz 1812 powinna wyglądac tak jak na 1 fotce,na drugiej model wprowadzony wczesniej

Na górnym zdjęciu widać kurtke podoficera, na dolnym oficerską.

_________________
www.altkreytzen.org.pl

Sob 07 Mar, 2015 17:49

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.