| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakie było pierwotne przeznaczenie tych sztolni?
_________________
Poszukuję nieśmiertelniki: Infanterie-Ausbildungs-Bataillon 96; MG-Ersatz-Bataillon 14; Kraftfahr-Ersatz-Abteilung 12, oraz koperty do odznaczeń za rany.
Pozdrawiam. Sebastian

 

Nie 02 Mar, 2014 22:14

Powrót do góry
oni
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kopalnia wapienia.

Możesz się zatem domyśleć jak wszystko się tam sypie.

Nie 02 Mar, 2014 22:24

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No domyślam się. Strach tam chodzić. A Terezin to musi być strasznie przygnębiające miejsce.
_________________
Poszukuję nieśmiertelniki: Infanterie-Ausbildungs-Bataillon 96; MG-Ersatz-Bataillon 14; Kraftfahr-Ersatz-Abteilung 12, oraz koperty do odznaczeń za rany.
Pozdrawiam. Sebastian

 

Nie 02 Mar, 2014 22:35

Powrót do góry
oni
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Główny chodnik został zawalony, można przedostać się przez wyrwy w skale ale to już chyba ostatnia możliwość przejścia dalej. Zawał jest na ok 100m od wejścia głównego. Więc kompleks za chwilę pochłonie góra. Sztolnie Agencji Atomistyki wypełnione są w całości żelbetem więc im na razie nic nie grozi, chociaż będzie to na pewno im na rękę jak się zapadnie. Nie będą musieli tego nadzorować.

Terezin - mieszane uczucia. Gdyby na podstawie Terezina mówić o zwierzęcym traktowaniu więźniów to kłóciłoby się to z tym co się tam widzi.
Nie ma porównania do np: Oświęcimia, Buchenwaldu, Sobiboru czy Rogoźnicy.



Opis załącznika:
Mały Terezin

Nie 02 Mar, 2014 22:45

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma się co dziwić. Przecież Terezin miał być dla opinii międzynarodowej gettem "pokazowym".
_________________
Poszukuję nieśmiertelniki: Infanterie-Ausbildungs-Bataillon 96; MG-Ersatz-Bataillon 14; Kraftfahr-Ersatz-Abteilung 12, oraz koperty do odznaczeń za rany.
Pozdrawiam. Sebastian

 

Pon 03 Mar, 2014 0:05

Powrót do góry
oni
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jako pokazowy robił niezłą zmyłkę.

Mały Terezin jest ciekawym obiektem zwłaszcza jego tunele.
Nie było czasu, żeby zwiedzić go bardzo dokładnie bo to wielki obiekt.
Natomiast sam Terezin duży, czyli miasto to pole do eksploracji, miasto fort, naprawdę robi wrażenie.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 14 Mar, 2014 23:08

Powrót do góry
mochu
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, mam na imię Miłosz i jestem nowy na tym forum, ale do tematu mogę wnieść bardzo dużo, jeżeli chodzi o konkrety w danym temacie bazy WIFO i terenów należących do PKN Orlen.
Jestem mieszkańcem Gorzyc Wielkich. Z wykształcenia historyk, zawód muzealnik. Od najmłodszych lat mój dziadek, który pamięta całą akcję związaną z wyzwalaniem ziem Ostrowa w 1945 roku zawsze opowiadał mi jak to Niemcy urzędowali w mieście. Z tego co mogę powiedzieć w temacie tym postaram się wypunktować, a na końcu rzucimy najlepsze info co mam nadzieje pomoże mi w końcu odkryć miejsce w Lamkach, które krzyczy o pamięć, ale dokładnie nie wiadomo gdzie. Zatem zapraszam do lektury.
1. Trzy miejsca. Baza PKN, las Gorzyce, strzelnica w Lamkach. Wg relacji mojego dziadka co potwierdzone jest również przez innych mieszkańców w lesie w Gorzycach znajdował się tartak należący do zakładów WIFO skąd w latach wojny wycinano i eksportowano bardzo duże ilość drzewa. Na wcześniejszych fotografiach w temacie pokazano między innymi szczelinę przeciwlotniczą z tego lasu. Cały teren tartaku był ogrodzony drutem kolczastym, wyposażony w budki wartownicze (minimum 2 sztuki) bramę wartowniczą ze szlabanem, baraki dla niemieckiej obsługi położone w kierunku zachodnim od szczeliny lotniczej po których zostały ślady (stara studnia głębinowa, breloczek od klucza do drzwi i masa przyborów osobistych jak opakowania po paście do butów, czy zębów).
2. Teren w lesie jest dosłownie przeorany i przekopany przez Niemców działających w tamtym czasie i był mocno eksploatowany. Na terenach przyległych do schronu znajduje się ponad 10 transzejek dla piechoty, jeden wykop na kilka metrów głęboki i na 60 m długi służący za podstawę do utworzenia drugiego schronu. Do tego wszystkie obiekty mają regularny i prosty logicznie układ.
3. Na odległości około 3 kilometrów na południe od omawianego terenu znajdują się ślady po trzech bocznicach kolejowych na terenie którego znajdował się tartak i pracowali robotnicy przymusowi, głównie Rosjanie. Obóz pracy w którym byli przetrzymywani znajdował się na terenie obecnej Centrali Węglowej. Wg mojej babci w momencie wycofywania się wojsk niemieckich, jeńców zagnano do baraków i spalono żywcem. Wg wspomnień dziadka, pożar dogasał dobre 3 dni, a papa z obicia stropu opadała jak śnieg przez kolejnych kilka.
4. W dniach 17-22 stycznia kiedy to nawała ze wschodu zbliżyła się do Ostrowa, wycofujące się oddziały niemieckie w liczbie 60-70 żołnierzy zostały oskrzydlone przy żwirowni 400 metrów od mojego domu, po czym, po nieudanej przeprawie przez nasyp kolejowy, zostali rozstrzelani przy pomocy broni maszynowej z radzieckich czołgów. Zwłoki razem z innymi niemieckimi ciałami wg relacji mieszkańców i mojego dziadka zostali pochowani w jednym z dołów wykopanych na terenie dookoła schornu plot.
W zeszłym roku na przełomie pazdziernika, wraz ze Stowarzyszeniem POMOST z Poznania prowadziliśmy prace mające na celu ustalenie miejsca i ekshumacje szczątek. W 2011 roku bowiem ekshumowano w Lamkach na strzelnicy 42 kompletne szkielety, które zostały pochowane na cmentarzu w Poznaniu. Stowarzyszenie nie wiedzialo natomiast o lokacji w lesie. Zatem brałem czynny udział przy pracach, tak samo jak mój dziadek, który opowiedział historię i wskazał przypuszczalne miejsce pochówku masowego. Historia mowi, że obecni na ziemiach Lamek i Gorzyc Wielkich volksdeutche zostali wyznaczeni do zwiezienia ciał do lasu i pochowania ich. Niestety ostatni świadkowie miejsca już dawno zmarli. Mamy natomiast zapisk z lat po wojnie gdzie wg PCK od szosy krotoszyńskiej na południe, w lesie, pochowani zostali żołnierze niemieccy wraz z dwójką cywilów. Badania na razie są zamrożone z racji poszukiwań większej ilość wzmianek.
W związku z tym jeżeli ktokolwiek posiada informacje na temat tartaku, obozu, zakładów WIFO w południowej Wielkopolsce, bądź wie jak korzystać z niemieckich archiwów, proszę go o pomoc w ustaleniu większej liczby i informacji i czynny udział w poszukiwaniu miejsca ewentualnego pochówku. Obecnie mieszkam w Poznaniu, ale dotarcie do domu dla mnie to nie problem, dziadek również służy pomocą.
Okolica ma naprawdę duży potencjał historyczny, a fakty są tragiczne jeżeli bardziej się w nie zagłębić, zatem sytuacja wymaga aby na temat ten powstała konkretna praca historyczna. Jak długo można bowiem ze schronu lotniczego robić miejsce wywozu śmieci i imprez pod chumrką. Ten las krzyczy, ale nie wiadomo z którego miejsca. Fakt poszukiwania Niemców nie ma na celu oczywiście propagowania żadnej z ich idei.

Pią 27 Lut, 2015 13:55

Powrót do góry
oni
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kawałek dalej w kierunku na Daniszyn leśną drogą na lewo przy torach są pozostałości kanałów, wyglądających na kanały remontowe dla pojazdów.

https://www.google.com/maps/@51.6534611,17.692989,2709m/data=!3m1!1e3

_________________
Lepiej z mądrym stracić niż z głupim zyskać.
_____________________________________
http://forum.nazi-secret.eu

Wto 03 Mar, 2015 0:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.