| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Brodeur
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3025
Pochwał: 3
Skąd: z Wielkopolski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojny Bolesława Śmiałego.

Od jakiegoś czasu próbuję usystematyzować wojny naszego króla ale przyznam szczerze, nie mogę sobie poradzić więc proszę o pomoc.
Zacznijmy od początku, wyprawy Bolesława Śmiałego:
1. 1060 Węgry
2. 1060 Czechy
2a. 1062 Czechy??
3. 1064 Węgry
4. 1069 Ruś
5. 1070 Czechy
6. 1072 Czechy
7. 1074 Węgry
8. 1077 Ruś
I problem pojawia sie z pierwszymi wyprawami. 1060 roku Bolesław wyruszył na Węgry by wesprzeć księcia Beli. By uniemożliwić interwencję Czeską na Węgrzech Bolesław dokonał uderzenia wyprzedzającego na Morawy. I teraz pytanie, toczyło sie to w ramach jednej kampanii czyli Bolesław uderza na Morawy z Węgier? Czy może król osiąga cele na Węgrzech, wraca do kraju i niebawem uderza na Czechy?
I sławne uderzenie na Hradec. Bolesław chciał uwolnić polskich rzemieślników z Giecza, uprowadzonych w 1038 roku. Wyprawa ponosi klęskę. W jednym ze źródeł datowano to wyprawę na 1062 rok, jednak jakoś nie bardzo mi to pasuje. I drugie pytanie, jeśli ta wyprawa była w 1060 roku to mogła ona być częścią wyprzedzającego uderzenia Bolesława (o którym pisałem powyżej)?
I trzecie pytanie. Po klęsce pod Hrodec Bolesław ostatecznie utracił władzę na Pomorzu. Wiadomym jednak jest, że podjął wyprawę przeciwko nim gdzie doszło do tragicznego wydarzenia. Lekkomyślny Bolesław kazał atakować jeździe pancernej przez rzekę w wyniku czego większość jeźdźców sie potopiła. Niestety nie mogę znaleźć ani daty tej wyprawy, ani lokalizacji tej bitwy. Ktoś coś wie więcej na jej temat?

_________________
"Tylko umarli widzieli koniec wojny" Platon

Taki styl pisma wyraża ironię

Sro 18 Lut, 2015 17:35

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.