| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  

Czy podobają Ci się Zduny???
Tak
 76%  [ 10 ]
Nie
 15%  [ 2 ]
Nie wiem
 7%  [ 1 ]
Wszystkich Głosów : 13

Autor Wiadomość
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zduny i jego okolice!

Zduny

Miasto położone na południu Wielkopolski, na Wysoczyźnie Kaliskiej(73 km na północ od Wrocławia), liczy ono sobie ponad 4500 mieszkańców, graniczy z województwem Dolnośląskim. Prawa miejskie otrzymały w 1266r.(nie którzy twierdzą, że 1267) i należą do najstarszych miast w Wielkopolsce. Jego historia to właściwie dzieje 3 odrębnych ośrodków miejskich połączonych dopiero w 1761r. Miasto trwało samotnie, gdy w XVII w. właścicielem został młody Piotr Sieniuta(jest ulica od jego nazwisko Sieniutowa). W 1793 r. znalazło się pod zaborem pruskim od 1919r. w granicach Rzeczypospolitej. W czasie II wojny światowej władzę nad Zdunami sprawował Amtskomisar Karl Kambach, a po nim Gustaw Reiman. Śmieszne są nazwy, które Niemcy nadali Zdunom i okolicy 18 maja 1943 roku:
Zduny-Treustadt(wierne miasto Laughing Laughing Laughing wg Niemców),
Ostatni Grosz-Letze Grosche,
Baszków-Baschkow,
Trzaski-Tschaski,
Chachalnia-Kochalle,
Konarzew(tam gdziue ten krzyż napoleoński)-Hohnau, później Kondradshof.
Wsród ludności znalazły się osoby należące do NSDAP czy Hitlerjungen.
W styczniu 1945r. wojska 1 Frontu Białoruskiego uderzyły na Niemców odbijając Zduny(12 I 1945).Niemcy chcieli także zagazować ludność Baszkowa w kościele, lecz niespodziewanie nadeszły wojska radzieckie. Podobno w rejonie Baszków- Zduny 5 ciężarówek jechało na zachód i przy lesie napotkały niemieckich partyzantów, którzy uciekli z pobliskiego Baszkowa. Niemcy bez żadnych strat rozbiły 5 ciężarówek ,,półpijanych"(wg mojej babci) Rosjaninów, przeżył tylko 1 ,, rusek" który doczołgał się przez rowy, które były przy drodze. O czasach komunizmu nie będę nic pisał, bo wiadomo, żadnych strajków, życie się toczyło spokojnie. Oczywiście działała tu jakaś partia lokalna partia Solidarności, a powiem lepsze, że istnieje ona do dziś i należy do niej moja babcia i mój dziadek Bardzo szczęśliwy
Ratusz

Zbudowany w 1684r. z fundacji wojewody kaliskiego Rafała Leszczyńskiego. W XVIII w. ratusz 2 krotnie płonął, najpierw 22 czerwca w czasie pobytu w mieście wojsk szwedzkich, a potem 23 czerwca 1789r. podczas pożaru połowy miasta(niemieckiej części tzw. Zdun Niemieckich).Ratusz obecnie zachował się do dziś.Co ciekawe widać, że ratusz ma tylko 3 zegary, gdzie 4??? Nie wiem kiedy, ale gdy remontowano ratusz 4 zegar spadł, segar (jak i cały ratusz) był zabytkowy więc nie można go było nigdzie dostać, jak sobie poradzili? Dobudowali dach do wieży, najlepiej widać to miejsce na zdjęciu z II wojny światowej.


Rynaek

Obecny Rynek ma wymiary 130x150m i jest to główny plac dawnych Zdun Niemieckich. Spośród jego zabudowy na uwagę zasługują domy z XVIII wieku w części północnej: dawna poczta, piętrowe koszary i XVIII dom mieszkalny. W południowo-zachodnim narożniku Rynku, u zbiegu ulic Jana Kazimierza I Sienkiewicza, wznosi się najokazalszy(1624) ze starych domów i zarazem najciekawszy, ponieważ w tym domu w 1655 roku spał Jan Kazimierz i z piwnicy tego domu rozciąga się długi korytarz którym(jak głosi legenda) uciekł Jan Kazimierz na Śląsk, wielu przechodziło tym korytarzem/tunelem lecz nikt nie wrócił( powód? karytarz był z XVII wieku i nie zachował się w idealnym stanie do czasów XX wieku więc mogło ich przysypać, są też pogłoski, żę łapało ich coś za koszule. Co? Z pewnością korzenie drzew, ale dalej nie szli).


Kościoły

Są tu też 2 kościoły ewangelicki zbudowany w 1637roku i kościół katolicki zbudowany w 1719r., obecnie oba są katolickie. Choć na ewangelickim są ślady strzelaniny i to nawet na wysokości 5 metrów.


Fotki

Do niektórych fotek dodam ich dzisiejsze odpowiedniki, żeby każdy mógł sobie porównać.
PS. Żeby potem nie było moje teksty źródłowe to książka ,, Dzieje Zdun" J.Kordego, A.Maciasa, G.Kryga i K.Grobelnego. Jest też sporo moich dopisków.Aha i jak ktoś by miał pytania, to niech zadaję w tym temacie.



Opis załącznika:
Kościól katolicki teraz i w latach 20-tych.

Opis załącznika:
Kościól ewangelicki w latach 20 i obecnie

Opis załącznika:
Pomnik powstańców Wielkopolskich góra 1922r., lewa strona 1924r. prawa strona stan obecny

Opis załącznika:
Pomnik na cmentarzu kilku powstańców Wielkopolskich odsłonięcie 1920(?) i teraz.

Opis załącznika:
Opis na fotce. Oczywiście to Ratusz duma Zdun i zarazem centrum.

Opis załącznika:
No i niestety szkoła czasy współczesne i 1914r.

Opis załącznika:
Co tu dużo mówić.

Opis załącznika:
Tu są Zduny!

Czw 05 Lip, 2007 2:10

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajne miasteczko!!! Widzę że jesteś lokalnym patriotą!!! Pozdrawiam!!! Bardzo szczęśliwy
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Czw 05 Lip, 2007 11:34

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzieki, miasteczko naprawde super jesli o to chodzi, przemysl sie cofa w rozwoju tzn. zamykaja cukrownie, zostala jeszcze kaflarnia.

Czw 05 Lip, 2007 11:46

Powrót do góry
PanzerII
Major

Major





Posty: 2121
Pochwał: 10
Skąd: Górowo Iławeckie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jakieś pamiątki z ziemii wyciągnąłeś z tamtego terenu???
_________________
21. Fusilier-Bataillon von Stutterheim
3. Ostpreußischen Landwehr Infanterie Regiments

Czw 05 Lip, 2007 11:47

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powiem, ze znalazlem 2 mogilz, ale niestety okazaly sie one wspoczesnymi dolkami do sadzonek drzew, a zobacz wyzej pisze o tych ruskach i 5 ciezarowkach, mysle, ze tam poszukam, aaa i oczywiscie zapraszam wszystkich do Zdun:D

Czw 05 Lip, 2007 12:04

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najlepsze są opowieści moich przodków, którzy jeszcze żyją mój dziadek opowiadał mi kiedyś że w czasie międzywojennym żył sobie jakiś syn wysokiego urzędnika miał na imię Otto, sorry nazwiska nie pamiętam, był tak zpolszczony, że w czasie wojny siedział w Zdunach(wtedy Treustadt), i walczył podobno w partyzantce, ale zanim walczył w tej partyzancte razem z bratem mojego dziadka puszczali sobie na adapterze(wtedy to był hit) ,,Jeszcze Polska nie zgineła..." trudno uwierzyć, ale tak było, raz uciekł Niemcom do stodoły, ludzie jego ojca go szukali,(nie mogli go zabić, ojciec chciał go żywego)i wiecie jak to się w sianie schowa gościu to go widłami, podobno go nawet ,,dziabneli", ale on nawet nie piskął, podobno to był wysoki i mocno zbudowany człowiek( cós typu terminator), moja prababcia z kolei mówiła mi, że Niemcom w 1944 jak uciekali(pobliskie Babkowice) to oni piekli im mięso, a jak ,,Iwany"(tak moja babcia mówi na nich) szli to im nawet szklanki wody nie chcieli dać. Mr. Green Dziwne, ale prawdziwe.

Pią 06 Lip, 2007 11:38

Powrót do góry
j35
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 107
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
...moja prababcia z kolei mówiła mi, że Niemcom w 1944 jak uciekali(pobliskie Babkowice) to oni piekli im mięso...


Ci Niemcy ,to raczej w styczniu (ok. 25-tego) 1945 uciekali.
Chyba ,że jakieś ćwiczenia w tym elemencie mieli w 1944.
Uśmiech

Pią 06 Lip, 2007 18:53

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

moze, nie wiem babcia mowila ze przed sylwestraem ok moze w 1945, ale wiem, że tych oposieści było by na 8 stron a4 czcionką 12 Bardzo szczęśliwy aha i zapraszam kolegów z Wrocławia macie nie daleko tylko 73 km na północ, ale jak wpadniecie będziecie mieli dzień z atrakcjami.

Pią 06 Lip, 2007 20:05

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

aha zamieszczam 2 linki www.zduny.pl i www.zduny.net zapraszam i polecam.

Sob 07 Lip, 2007 22:35

Powrót do góry
Sandra
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 253
Pochwał: 1
Skąd: Głogów
Archiwum: IPN/AP
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miasteczko godne uwagi. Zduny to tereny Ziem Odzyskanych, więc bardzo się cieszę, że w Twoim mieście mieszkają jeszcze ludzie, którzy pamiętają miasto z okresu wojny i mam nadzieję, że również z czasów przedwojennych. Historia o "polskim Niemcu" ciekawa. Widać, że nawet Niemiec może być polskim patriotą, a takiej postawy od niektórych Polaków można tylko pomarzyć.
Niestety, z mojego miasta wyjechali wszyscy przedwojenni mieszkańcy...

_________________
Z Historią w Przyszłość

Nie 08 Lip, 2007 14:02

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Zduny to tereny Ziem Odzyskanych
tu się mylisz przed wojną należały do Polski granica niemiecka bvyła 1 km na południe więc Kampanii Wrześniowej Zduny nawet nie poczuły, właśnie byli też Polacy niemieckimi patriotami.

Nie 08 Lip, 2007 14:27

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wielkopolanin , czołem Waszmości . Miasteczko urocze , bywałem .

toldo ;
[quote]tu się mylisz przed wojną należały do Polski granica niemiecka bvyła 1 km na południe [/quot


Słuszne sprostowanie . Zestawienia zdjęć zaprzeszłych i obecnych , bardzo celne . Widzę toldo że będzie jeszcze z Ciebie pociecha . Tak trzymać .

Nie 08 Lip, 2007 18:48

Powrót do góry
j35
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 107
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
tu się mylisz przed wojną należały do Polski granica niemiecka bvyła 1 km na południe więc Kampanii Wrześniowej Zduny nawet nie poczuły, właśnie byli też Polacy niemieckimi patriotami


Między Zdunami , a Cieszkowem są takie dwa domki,kiedyś budynki straży granicznej (celnej?).Zduny były w Polsce.
Uśmiech
Toldo ,pochodzę z Sułowa Wink

Nie 08 Lip, 2007 22:16

Powrót do góry
toldo1992
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 255
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Widzę toldo że będzie jeszcze z Ciebie pociecha . Tak trzymać .
dzięki
Cytat:
bywałem
tak?, a kiedy???
Cytat:
Między Zdunami , a Cieszkowem są takie dwa domki,kiedyś budynki straży granicznej (celnej?).Zduny były w Polsce.
Uśmiech
Toldo ,pochodzę z Sułowa Wink
to się cieszę, że ktoś z okolic i widze, że dokładnie znasz te okolice Bardzo szczęśliwy ciieszę się ogromnie tyle luda tutsaj było, a może was pocieszy, że znalazłem Zduny na mapie szkolnej Polski z XVII w. Bardzo szczęśliwy

Pon 09 Lip, 2007 19:43

Powrót do góry
finta77
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Zduny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja jestem ciekawy czy tunel między Zdunami a Cieszkowem to prawda? Swoją drogą mam kolegę który pamięta jak jego sąsiad się budował i przy kopaniu fundamentów natrafił na jakieś ( kręgi ) . Oczywiście fundamenty wylano nikomu nic nie mówiąc (bojąc się wstrzymania prac ) . Z ciekawości przeprowadziłem linię na mapie od domu w którym rzekomo zaczyna się tunel, do kościoła w Cieszkowie ,tam miał być koniec tunelu . Okazało się że linia przechodzi dokładnie przez ten dom. Może więc to nie tylko legenda.

Wto 17 Kwi, 2012 13:37

Powrót do góry
tonieja
Porucznik

Porucznik





Posty: 711
Skąd: dolny śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ten pomnik sołdata z granatom jesczczjo stoit?

Wto 17 Kwi, 2012 14:01

Powrót do góry
Pomost
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zduny

Witam wszystkich.Nasze Stowarzyszenie Pomost kilkakrotnie już prowadziło poszukiwanie mogiły żołnierzy niemieckich na zdunowskim cmentarzu.Mam do Was pytanie,czy nie posiadacie informacji bądż nie znacie przypadkiem osoby która mogła by pomóc w odszukaniu tego miejsca.

Wto 09 Kwi, 2013 16:48

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

finta77 napisał:
A ja jestem ciekawy czy tunel między Zdunami a Cieszkowem to prawda? Swoją drogą mam kolegę który pamięta jak jego sąsiad się budował i przy kopaniu fundamentów natrafił na jakieś ( kręgi ) . Oczywiście fundamenty wylano nikomu nic nie mówiąc (bojąc się wstrzymania prac ) . Z ciekawości przeprowadziłem linię na mapie od domu w którym rzekomo zaczyna się tunel, do kościoła w Cieszkowie ,tam miał być koniec tunelu . Okazało się że linia przechodzi dokładnie przez ten dom. Może więc to nie tylko legenda.
Z tym tunelem to bujda totalna. Znam te tereny wyśmienicie a w tutejszych lasach to prawie "zęby zjadłem". A tak przy okazji, to miasteczko jak i tereny wokół bardzo urokliwe i warte obejrzenia. Razz
_________________
Poszukuję nieśmiertelniki: Infanterie-Ausbildungs-Bataillon 96; MG-Ersatz-Bataillon 14; Kraftfahr-Ersatz-Abteilung 12, oraz koperty do odznaczeń za rany.
Pozdrawiam. Sebastian

 

Sro 26 Lut, 2014 14:52

Powrót do góry
finta77
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Zduny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

perzot napisał:
finta77 napisał:
A ja jestem ciekawy czy tunel między Zdunami a Cieszkowem to prawda? Swoją drogą mam kolegę który pamięta jak jego sąsiad się budował i przy kopaniu fundamentów natrafił na jakieś ( kręgi ) . Oczywiście fundamenty wylano nikomu nic nie mówiąc (bojąc się wstrzymania prac ) . Z ciekawości przeprowadziłem linię na mapie od domu w którym rzekomo zaczyna się tunel, do kościoła w Cieszkowie ,tam miał być koniec tunelu . Okazało się że linia przechodzi dokładnie przez ten dom. Może więc to nie tylko legenda.
Z tym tunelem to bujda totalna. Znam te tereny wyśmienicie a w tutejszych lasach to prawie "zęby zjadłem". A tak przy okazji, to miasteczko jak i tereny wokół bardzo urokliwe i warte obejrzenia. Razz



No i cały czar prysł . A prawie całe Zduny w to wieżą . Szkoda Crying or Very sad

Sro 04 Lut, 2015 19:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.