| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robby
Unteroffizier

Unteroffizier





Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: O/S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Prośba o identyfikacje wojaków

Obaj żołnierze pochodzili z Galicji (okolice Gorlic) jeden z nich mój dziadek ( z jakimś sznurem- odznaczeniem ?) drugi - kuzyn dziadka czyli mój wujek służyli jakoby w armii austriackiej ale właśnie - w jakich są mundurach (bo to chyba polskie a nie austriackie), co to za jednostka ?, jakie odznaczenie ma mój dziadek - liczę na Waszą pomoc w odpowiedzi na te pytania.

Ostatnio zmieniony przez Robby dnia Pią 01 Sty, 2016 1:08, w całości zmieniany 1 raz

Pon 31 Gru, 2012 15:03

Powrót do góry
Rower
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 71
Pochwał: 2
Skąd: Z pod Wrocławia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przedwojenna armia polska mnie kompletnie nie interesuje ale patrząc na zdjęcia mogę powiedzieć , że są to żołnierze Wojska Polskiego , wczesne lata dwudzieste . Mają na sobie przerobione kurtki mundurowe armii USA z demobilu po pierwszej wojnie światowej . Stopień u obu to starszy strzelec , tak przynajmniej mi się wydaje . Na lewym rękawie żołnierza z drugiego zdjęcia ( no niestety ale nie widać całości i mogę się mylić ) godło naramienne pododdziałów c.k.m.

Pon 31 Gru, 2012 21:07

Powrót do góry
Robby
Unteroffizier

Unteroffizier





Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: O/S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odniesienie sie do mojej prośby , każda informacja prowadząca do odpowiedzi na moje pytania jest dla mnie cenna. pozdrawiam

Wto 01 Sty, 2013 12:32

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdjęcie pierwsze. Sznur z dwoma chwastami, oznaczającego bardzo dobrego strzelca. W latach 1926-31 dwa chwasty przysługiwały dla strzelca wyborowego. Po roku 31 tak jak napisałem.

Rower napisał;

Cytat:
Mają na sobie przerobione kurtki mundurowe armii USA z demobilu po pierwszej wojnie światowej



Istotnie kurtki mundurowe wz.19, to to nie są.

Wto 01 Sty, 2013 17:59

Powrót do góry
Robby
Unteroffizier

Unteroffizier





Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: O/S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trochę czasu upłynęło i udało się odnaleźć parę dokumentów na temat służby w WP mojego dziadka (pierwsze zdjęcie). Nie wszystkie są kompletne ale większość ma pieczątki nagłówkowe o takiej treści :

- 15 Pułk Piechoty I. Batalion
- Kompania Karabinów Maszynowych 15 pułku piechoty
- 15 Pułk Piechoty I. Baon I. Kompania Karabinów Maszynowych

Z dokumentów wynika, że dziadek oraz prawdopodobnie jego kuzyn (czyli postać z drugiego zdjęcia) służyli w w/w kompanii KM w czasie :
od 05.12.1918 r. do co najmniej 17.02.1921 r. lub nawet do 16.11.1921 r.

A moja prośba - pytanie o godło naramienne pododdziału ckm, czy może ktoś ma i może takie godło zamieścić ?
Wiem że w Archeologii Wojskowej nr 3 był taki temat "polskie godła naramienne - pododdziały ckm 1917-1939", ale nie potrafię tego wydawnictwa odnależć

Nie 18 Maj, 2014 13:48

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robby napisał:


A moja prośba - pytanie o godło naramienne pododdziału ckm, czy może ktoś ma i może takie godło zamieścić ?
Wiem że w Archeologii Wojskowej nr 3 był taki temat "polskie godła naramienne - pododdziały ckm 1917-1939", ale nie potrafię tego wydawnictwa odnależć


PT Robby

No cóż , NIE już Niezastąpionego Amona ( seth ) ale Waści pomogę w Jego zastępstwie jak umiem.

Treść tego artykułu wraz z nr 3 znajdziesz tu :

http://chomikuj.pl/MACIEK.X/Hobby/Gazetki/004+Archeologia+Wojskowa,275478797.pdf

lub skontaktuj się PT : dr. Bogusław Perzyk.

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Nie 18 Maj, 2014 15:00

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj Robby!
Mieszkam w okolicy Gorlic zainteresował mnie Twój post ponieważ mój dziadek też służył w 15 Puku Piechoty ,,Wilków,, w okresie wojny Polsko-bolszewidzkiej. Interesuje mnie wszystko .co dotyczy tego tematu.Posiadasz może więcej zdjęć z tego okresu? Mój dziadek na zdjęciu też jest w przerobionym mundurze Amerykańskim.

Nie 18 Maj, 2014 15:08

Powrót do góry
Robby
Unteroffizier

Unteroffizier





Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: O/S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krakus
Dzięki za szybką odpowiedź !!!
Szacun !!!

A do czołgisty68
Jeżeli chodzi o zdjęcia o inne niż te które już wrzuciłem to niestety
nie posiadam. Ale chętnie zobaczyłbym te jakie Ty masz ?
Co posiadasz z materiałów dotyczących "Wilków" ?

Dokumenty dziadka jakie ja mam o których wcześniej pisałem to :
1) Karta tożsamości
2) Dyplom nadania odznaki "Orlęta"
3) Poświadczenie odbywania służby wojskowej
4) Poświadczenie szczepień ochronnych
5) Jakaś przepustka
6) Fragment legitymacji w której znajdowała się info o uprawnieniach
do noszenia odznak (jakich nie wiem bo większa część dokumentu się nie zachowała)
7) Rozkaz wyjazdu (z ćwiczeń rezerwistów) z roku 1927
z Nowego Sącza (z 1 Pułku Strzelców Podhalańskich) do domu

pozdrawiam

Nie 18 Maj, 2014 16:11

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety oprócz kilku zdjęć i portretu na ścianie nie mam nic po dziadku.Wszystkie dokumenty i dużo zdjęć przepadły podczas wojny. Do niedawna nawet nie miałem pojęcia że był żołnierzem 15pp.Na forum o wojnie 1920r zobaczyłem zdjęcie mojego dziadka z kolegą. Identyczną fotografię posiadałem w szufladzie. Skontaktowałem się z autorem postu z Bochni i okazało się że są to nasi dziadkowie. Kolega wygrzebał jeszcze książeczkę wojskową i było jasne 15 Pułk Piechoty. Wszystko co dotyczy 15pp czerpie wiedzę z sieci. W głowie mam opowiadania o wojennych przeżyciach dziadka i trochę informacji do sprawdzenia co czynić zacząłem niestety zamknęli CAW. Zdjęcia zapodam później.

Nie 18 Maj, 2014 18:27

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdj 1


Opis załącznika:
Mój dziadek

Nie 18 Maj, 2014 22:04

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z kolegą


Opis załącznika:

Opis załącznika:
Grupowe z kpt.Łaszkiewiczem d-cą kompani

Nie 18 Maj, 2014 22:09

Powrót do góry
Robby
Unteroffizier

Unteroffizier





Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: O/S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Super zdjęcia !!!

Szczególnie ostatnie, przedstawia fajny klimat tamtych lat.
Ciekawe, że prawie wszyscy żołnierze mają na tym zdjęciu
różne czapki (?)
aaa znalazłem jeszcze jedno zdjęcie ale z wujkiem i jego kolegą
też mieszkających wówczas w okolicach Gorlic ale do jakiej formacji
należeli i z którego roku jest zdjęcie tego niestety nie wiem.


Ostatnio zmieniony przez Robby dnia Pią 01 Sty, 2016 1:09, w całości zmieniany 1 raz

Pon 19 Maj, 2014 13:05

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żołnierze z Twojego zdjęcia to prawdopodobnie okres między wojenny. Kurtki i rogatywki raczej wz 19 .Widoczne sznury strzeleckie z dwoma chwastami wskazują na strzelców b.dobrych,wyborowych.Taki żołnierz mógł mieć na stanie RKM. Co do mojego zdjęcia to rzeczywiście wolna amerykanka mundurowa no ale to przecież były początki WP więc nie ma się co dziwić. Razz

Pon 19 Maj, 2014 15:54

Powrót do góry
Robby
Unteroffizier

Unteroffizier





Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: O/S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chciałbym jeszcze poruszyć taki wątek a właściwie zapytać może Ciebie
czołgista68 o to czy Twój dziadek zanim trafił do 15 pułku piechoty służył może w armii austro-węgierskiej ? Bo mój na pewno tak i na pewno brał udział w bitwie pod Piawą. Szczerze mówiąc to ta bitwa a właściwie udział w niej wywarły na moim dziadek szczególne wrażenie.Do końca swoich dni "opowiadał" coś przez sen na jej temat.Nie ma się czemu dziwić bowiem bitwa pod Piawą zaczęła się 15 czerwca 1918 - dziadek miał wtedy dokładnie 20 lat.
Niestety nie posiadam żadnych dokumentów z tego okresu ale nie ukrywam, że marzy mi się info w jakiej jednostce austro-węgierskiej mogli służyć tacy wojacy pochodzący z pod Gorlic którzy po wojnie przeszli do 15 pułku piechoty.

Nie 25 Maj, 2014 17:49

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Dziadek mój w 1914 został powołany do odbycia zasadniczej sł. wojskowej do Krakowa jako ułan. Prawdopodobnie był to 3 Pułk Ułanów Austro-Węgierskich. Pisałem w tej sprawie do archiwum wojskowego w Wiedniu za pośrednictwem ambasady Austrii w Krakowie. Dostałem odpowiedź że wszystkie dokumenty dotyczące przebiegu służby wojskowej byłych żołnierzy CK-Armii zostały przekazane po zakończeniu wojny władzą wojskowym danego kraju z którego był żołnierz. Tak więc nie znam przebiegu służby dziadka podczas I-wojny światowej a Centralne Archiwum Wojskowe nadal nieczynne. Z tego co mi opowiadał ojciec o losach dziadka podczas wojny to wynikało by że mimo że był wcielony do armii jako ułan to walczył w piechocie. W jakich bitwach i na jakim froncie nie mam pojęcia. Pod koniec wojny podczas jednej z bitew został zabrany do niewoli i wywieziony wgłąb Rosji. Jak dostał się do niewoli opisuję w zakładce Wytłumaczyć niewytłumaczalne pod tytułem ,,Spotkanie ze śmiercią w tle,, Po zakończeniu wojny i długim powrocie z niewoli dziadek zaciąga się do nowo formowanego 15Pp w Bochni.

Wto 27 Maj, 2014 12:24

Powrót do góry
Robby
Unteroffizier

Unteroffizier





Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: O/S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znowu upłynęło trochę czasu i wydaje mi się ,że mam już odpowiedź na nurtujące mnie pytanie dotyczące służby wojskowej mojego dziadka. Otóż myślę,że najbardziej prawdopodobnym jest fakt służby dziadka w c.k. 20 pułku piechoty (Cwancygiery, Die Goralen) - zgodnie z info na stronie :
gmggorlice1915.cba.pl/20pulk.php brała ta jednostka udział w operacji nad Piawą oraz co najważniejsze rekrutowała żołnierzy przede wszystkim z Ziemi Gorlickiej. Argumenty może słabe ale z dużą dozą prawdopodobieństwa, póki co niczego innego nie potrafię założyć.
Co się tyczy dalszego scenariusza jest bardziej prawdopodobny i opiera się na szczątkach wspomnień rodzinnych tzn : Po powrocie Cwancygierów - 19 listopada 1918 roku do Nowego Sącza dziadek wrócił do rodzinnej wioski ale tam pradziadek dał mu do zrozumienia, że gdy powstaje Wojsko Polskie powinien do niego się zaciągnąć a rodzina przez ponad rok dawała sobie bez niego radę i to dalej sobie jakoś poradzą. Dali mu wypocząć dwa tygodnie (he he) i następnie udał się z powrotem do Nowego Sącza, ale tam prawdopodobnie mieli już komplet ( 1 grudnia 1918 r. utworzono tam I Pułk Strzelców Podhalańskich) i dlatego został skierowany do najbliższej nowo tworzonej jednostki czyli 15 Pułku Piechoty formowanego wówczas czyli w grudniu 1918 roku w Bochni.
Tak właśnie mogło by to wyglądać.

Nie 02 Lis, 2014 23:18

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PT Robby

Ponieważ bardzo cenię osoby które darzą szacunkiem swoich Antenatów , spróbuję pomóc. Waści PT Dziadek podlegał ...asenterunkowi ( jak wtedy mówiono ) w 1916 roku . Ponieważ w moich archiwach posiadam gdzieś listy ( karty powołań ) osób z regionu m.in Rzeszowskiego i okolic do wojska KuK muszę je odnależć. Potrzebuję jednak dokładnych danych osobowych wraz miejscem zamieszkania takiej osoby .

MJR

Wto 04 Lis, 2014 20:09

Powrót do góry
Robby
Unteroffizier

Unteroffizier





Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: O/S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drogi Krakusie57

Informacje o dziadku wysłałem Ci na priva

pozdrawiam

Robby

Pią 07 Lis, 2014 16:59

Powrót do góry
Robby
Unteroffizier

Unteroffizier





Posty: 64
Pochwał: 1
Skąd: O/S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj czołgista68

Ostatnio udało mi się pozyskać zdjęcie wuja - oczywiście pochodzącego z Ziemi Gorlickiej, który służył w pułku ułanów w Grudziądzu (prawdopodobnie w 18 Pułku Ułanów Pomorskich - piszę prawdopodobnie ponieważ nie mam żadnych jego dokumentów gdyż się nie zachowały a tylko posiadam przekaz ustny - wspomnienia krewnego na jego temat).18 Pułk brał udział w ostatnim epizodzie wojny polsko-bolszewickiej czyli bitwie nad Niemnem.
Wuj jako że nieźle władał szabelką i jeździł konno pracował następnie "na szkole"(Centralna Szkoła Kawalerii) w Grudziądzu ucząc młodzież oraz pełniąc funkcje adiutanta u ... - niestety tego już się chyba nie dowiemy.Po 1925 roku ożenił się i wrócił na ojcowiznę.


Ostatnio zmieniony przez Robby dnia Pią 01 Sty, 2016 1:09, w całości zmieniany 1 raz

Sob 06 Gru, 2014 0:44

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Piękne zdjęcie piękna pamiątka. Ja też wyszperałem w rodzinnych albumach jeszcze dwie fotografie obie z okresu 1920r.



Opis załącznika:
1 Pułk Strzelców Podhalańskich

Opis załącznika:
Kawaleria- Toruń

Wto 23 Gru, 2014 17:22

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.